فرهنگ و هنر

نمایشگاه باستان‌ شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه‌ درنتس

نمایشگاه باستان شناسی و هنر هلند به روایت موزه درنتس، مدتی است که در مجموعه موزه ملی ایران، سالن نمایشگاه موزه باستان شناسی و هنر اسلامی ایران برپاست. این نمایشگاه منتخبی از آثار موزه درنتس هلند است که در سه بخش باستان شناسی، هنر سفال و چینی و هنر نقاشی در قالب ۳۳۱ اثر در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است. آثار به نمایش در آمده شامل ابزارهای سنگی، ظروف سفالین و فلزی، زیور آلات، سکه‌های رومی، تابلوهای نقاشی و سفال‌های قرون ۱۹ و ۲۰ است.

بخش باستان شناسی نمایشگاه باستان شناسی و هنر هلند

گالری باستان شناسی در نمایشگاه باستان شناسی و هنر هلند شامل یافته‌های مختلفی است که کهن‌ترین آنها مربوط به دوره پارینه سنگی میانی و آخرین آنها مربوط به اوایل قرون وسطی است. اغلب این آثار در کاوش‌های باستان شناسی در زیستگاه‌ها، گورستان‌ها و دیگر مکان‌های باستانی به دست آمده‌ و شماری نیز به صورت اتفاقی و در جریان استخراج معدن یا عملیات عمرانی یافت شده‌اند. از نمونه شاخص به نمایش در آمده در این نمایشگاه می‌توان به مرد مومیایی طبیعی اکسلورموند اشاره کرد.

آثار بخش باستان شناسی خود شامل هفت دوره باستان شناسی است.

دوره پارینه سنگی (۳۰۰ سال تا نه هزار و ۲۰۰ سال پیش از میلاد)

این دوره همزمان با حضور نئاندرتال‌ها در درنته است که آثار آنها در بقایای دو اردوگاه در شمال آسن یافت شده است. آثار این دوره دست تراش‌های سنگی به شکل تبر دستی است که برای شکار کرگدن و یا حتی ماموت استفاده می‌شده است.

دوره میان سنگی (نه هزار و ۲۰۰ تا چهار هزار و ۹۰۰ سال پیش از میلاد)

این دوره که همزمان با تغییرات آب و هوایی و افزایش دما بود، شکارگران با استفاده از تیر و کمان به شکار حیواناتی مثل گاو وحشی و گراز می‌پرداختند. شاخصه این دوره ابزارهای چخماغی هندسی شکل‌اند.

دوره نوسنگی (چهار هزار و نهصد سال تا هزار و نهصد سال پیش از میلاد)

گذار از دوره جمع آوری غذا به تولید غذا در دوره نوسنگی با تغییرات زیادی برای انسان و محیط زیست همراه بود. کشاورزی به طور محدود با نگهداری از گاو و کشت جو باعث پدید آمدن جام‌های قیفی شکل شد که با کشت جو و گندم همراه بود. نقش و نگارهای روی ظروف در این دوره پدیدار شد.

دوره مفرغ (هزار و ۹۰۰ سال تا ۸۰۰  سال پیش از میلاد )

در این دوره از فلز مفرغ، آلیاژی از مس و قلع برای تولید آثار متنوعی مثل تبر، سر نیزه، خنجر، شمشیر، زیورآلات و تیغه‌های متعدد مورد استفاده قرار گرفت.

دوره آهن (۸۰۰ سال تا ۵۰ سال پیش از میلاد)

استفاده گسترده از فلز آهن شاخصه اصلی این دوره است. در این دوره نیز شماری مومیایی طبیعی انسان در باتلاق یافت شده است که بهترین نمونه آنها اکسلورموند است.

دوره رومی (۵۰ سال پیش از میلاد تا سال پنجاه میلادی)

در این دوره ژولیوس سزار فرمانده رومی سرزمین هلند را فتح کرد. انواع مختلفی از صنایع دستی مانند نخ ریسی و بافته‌ها به وسیله مردم محلی تولید می‌شد اما کالای لوکسی مانند سکه، زیور آلات، مجسمه از امپراطوری روم به درنته وارد می‌شد.

اوایل قرون وسطی

پس از فروپاشی رومی‌ها، هلند تحت تسلط فرانک‌ها در آمد که تولید سفال دست ساز، سفال نوع آنگلوساکسون، دانه‌های شیشه‌ای رنگی و رکاب اسب در این زمان مرسوم بوده است.

بخش هنر سفال و چینی نمایشگاه باستان شناسی و هنر هلند

سنت تولید ظروف و اشیا سفالین، چینی و شیشه‌ای فاخر در هلند طی نیمه دوم قرن نوزدهم و نیمه اول قرن بیستم از اهمیت خاصی برخوردار است. ظروف چینی سلطنتی ساخته شده در کارخانه چینی سازی روزنبرگ، کاشی و سفال کارخانه هلند، سفال‌های تزئینی کارخانه‌هایی نظیر آمشتلهوک، زوید، آمفورا، رام و ولسن از نمونه‌های این محصولات است. در شماری از این تولیدات امضای هنرمند را می‌توان مشاهده کرد.

 بخش نقاشی نمایشگاه باستان شناسی و هنر هلند

گالری نقاشی نمایشگاه نمایشگاه باستان شناسی و هنر هلند در برگیرنده منتخبی از آثار هنرمندان هلندی است که عمدتا شامل مناظر و زندگی روستایی در استان درنته هلند است . توجه نقاشان به چشم‌انداز طبیعی و بکر درنته از قرن هجدهم آغاز شد. در کنار زیبایی‌های طبیعت منطقه ، مناظر روستایی شامل زندگی چوپانی همراه با گله های گاو و گوسفند و زندگی روزانه روستاییان مورد توجه نقاشان قرار گرفت.

بعدها چشم اندازهای درنته با رنگ های روشن و زنده در آثار نقاشان امژرسیونیست انعکاس یافت. به این ترتیب درنته در دنیای هنر معرف چشم اندازهای زیبا ، بوته زارهای وسیع ، آرامگاها و روستاهای زیبا شد. یکی از آثار زیبای به نمایش در آمده تابلو بافندگی زن چوژان اثر ویلهم فان دونات با تکنیک رنگ روغن روی بوم هست که به طور کامل بازتاب دهنده اتمسفر سال های هزار و نهصد در این منطقه است. از هنرمندانی که آثار آنها در این گالری به چشم می‌خورد می‌توان به لوئیس روسینگ، هنریک ویلم مسداگ، یولیوس فانده، گئوریگ هرینگ و هنرمندان دیگری اشاره کرد که آثار آنان دریچه‌ای به زیبایی استان درنته و شهر آسن است.

آدرس نمایشگاه باستان شناسی و هنر هلند

آدرس نمایشگاه باستان شناسی و هنر هلند: تهران – خیابان امام خمینی (ره) – نبش خیابان سی تیر – خیابان پروفسور رولن – پلاک 1

ساعات بازدید از نمایشگاه باستان شناسی و هنر هلند: همه روزه از ساعت 9 الی 17

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن