خیابان گردی

میدان امام خمینی همدان؛ بی‌همتا‌ترین میدان ایران

میدان مرکزی شهر همدان یکی از تاریخی‌ترین و بزرگ‌ترین میادین ایران شناخته ‌شده است. این میدان به لحاظ معماری، وسعت و ورودی خیابان‌ها شایسته‌ کسب عنوان منحصربه‌فرد‌ترین میدان است که با دسترسی مستقیم و انشعاب خیابان‌ها، تمام شهر را در نفوذ خود دارد. شهر همدان به دلیل حضور این میدان منظم‌ترین شهر ایران در زمینه‎ی شهرسازی‌ به شمار می‌آید.

معماری میدان امام خمینی همدان

نقشه‌ اولیه‌ این میدان که هم اکنون با نام میدان امام خمینی در نقشه‌های شهر همدان به چشم می‌خورد توسط کارل فریش، معمار آلمانی درسال۱۳۰۷ تهیه و سال‌های ۱۳۰۹-۱۳۱۲ پهلوی اول با ۱۲ گنبد دورتا دور آن ساخته شد و ۲۲ تیرماه ۱۳۷۹ با شماره ۲۷۱۲، تحت عنوان شهر‌های شعاعی با دوایر متحدالمرکز و تنها نمونه، به لیست فهرست آثار ملی ثبت شده درآمد.

نقطه‌ تمایز این میدان تاریخی در تعداد خیابان‌های منشعب شده از آن است که به عدد ۶ می‌رسد و آغاز وجه برتری این میدان می‌شود. شعاع میدان 80 مترو هر شش خیابان به عرض 30متر با زاویه 60 درجه نسبت به هم به‌ یکدیگر می‌رسند.

آجرکاری‌های ساده و برجسته بانقوش هندسی، گچبری‌های سردر پنجره‌ها با نقوش انسان و حیوان و پنجره‌های چوبی از جمله آثاری است که اطراف میدان امام خمینی همدان خودنمایی می‌کند.‌

جایگاه میدان امام‌ خمینی همدان

میدان امام خمینی همدان به عنوان نقطه‎ عطف شهر توسط شش خیابان احاطه شده است. مشهور‌ترین خیابان، خیابان اکباتان است که در خود مجموعه‌ تپه‌ی هگمتانه؛ نخستین پایتخت ایران، موزه و کلیسای گرگوری استیپانوس، به همراه بازار قدیمی شهر را جای داده است. در مجاورت چپ خیابان، خیابان باباطاهر، منتهی به میدان امام‌زاده عبدالله، از مراکز آیینی و مذهبی مهم شهر به چشم می‌خورد.

پیاده راه میدان امام خمینی همدان مقبره‌ استر و مردخای؛ جز مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان ایران و جهان که در فهرست آثار میراث فرهنگی ایران ثبت شده در ضلغ جنوب‌غربی میدان، واقع در خیابان شریعتی‌ است. خیابان مواصلاتی بوعلی از میدان امام به میدان آرامگاه بوعلی‌سینای همدان در امتداد خیابان اکباتان، دیگر خیابان این میدان است. نقشه‌ میدان امام خمینی با دربرگیری دو خیابان دیگر به نام‌های خیابان تختی و خیابان شهدا که در این خیابان، امامزاده شاهزاده حسین از دیگر آثار ممتاز معماری اسلامی با گنبد آجری استوار بر آن به چشم می‌خورد تکمیل می‌شود.

پیاده‌راه‌های میدان امام خمینی همدان

میدان امام خمینی همدان در سال ۱۳۹۶ طی برنامه ساماندهی، بازسازی و مرمت مصوب شورای اسلامی شهر به پیاده‌راه بدل شد.

هم‌اکنون میدان به انضمام دو خیابان بوعلی و اکباتان پیاده‌راه سازی شده است و برای دیدن آن و لذت‌ بردن از این محوطه توریستی فرصت و حوصله بیشتری را به شما می‌دهد تا درکنار دیدن از آثار تاریخی، صنایع‌دستی، خرید از مراکز تجاری مدرن و بازارهای اصلی و سنتی شهر،  در این میدان و خیابان‌ها گذران اوقات و از سفر و همراهی با فرهنگ شهر همدان اندوخته بیشتری کسب کنید.

پیاده راه میدان امام خمینی همدان

پیاده‌روی در روزهای پایانی و ابتدایی سال در این میدان بزرگ حال‌‌وهوای خود را دارد چرا که یکی از پر‌تردد‌ترین و زنده‌ترین مراکز شهر است که با رفت‌‌وآمد‌های شهروندان نشانه‌های ساده زندگی و امید را در خود جاری‌وساری می‌کند. دو مسیر پیاده‌‌راه میدان با تندیس‌های‌ گوناگون که اغلب بیانگر نمادی از گذشته هستند حس و حالی لطیف را در وجود‌تان بر‌‌می‌انگیزد.

میدان امام خمینی در همدان پس از تبدیل میدان و دوخیابان آن به پیاده‌راه، محلی برای تجمع و برگزاری مراسماتی شد که به عناوین مختلف از جمله کاروان‌های سیار تئاترکودک و نوجوان، جنگ‌های نوروزی، جزخوانی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان شاهد حضور جمعی مردم شهر است. میدان مکانی‌ست  پرطرفدار و مشتاق برای عکاسان خوش‌ذوق و مستندنگارانی‌ که برای ثبت لحظه‌های چشم‌نواز و ماندگار قدم به مسیر می‌گذارند.

مستندنگاری در میدان امام خمینی همدان

هرچه می‌خواهید اینجا هست

 بازارهای محوطه میدان امام خمینی همدان از بازارهای مسقف و مربوط به دوره‌ اسلامی و باقی‌مانده بازارهای قاجاریه است.  از جمله بازار‌های در دسترس؛ راستای کفش‌دوزخانه، سبزه میدان، بازار آهن فروش‌ها و مسگران، بازارهای فرش و روفوگری فرش تبدیل شده‌اند، بازار چاقو‌ساز‌ها، راستای شیشه‌بر‌ها صحاف‌خانه و پاساژهای مدرن پوشاک، لوازم الکترونیکی و موبایل به شما انتخاب‌های فراوانی می‌دهد که برای مایحتاج سفر یا زندگی این میدان و محورهای اصلی‌اش را در اولویت مراجعه خود قرار دهید.

میدان مرکزی همدان

کاروانسرا‌های نامی شهر همدان نیز در همین محدوده بازار منتهی و منشعب به میدان امام هستند که در دو نوع دسته‌بندی می‌شوند: کاروانی-تجاری مثل کاروانسرای گلشن و کاروانسرای میرزاخانی و دسته دوم کاروانسر‌اهای تجاری از جمله کاروانسرای شریفیه و صفرخان نو.

آن‌چه  از قلم نباید بیفتد مسجد جامع همدان است با بنایی متعلق به قرون اولیه اسلام که در تاریخچه خود حضور آتشگاه را در جای فعلی خود دارد و ساختمان کنونی‌اش به دوران قاجاریه برمی‌گردد.

سبزه میدان در میدان امام خمینی همدان

از دو طرف ورودی دارد. ورودی اول و در اصلی در قسمت غربی  پیاده‌راه اکباتان و ورودی دوم به سمت بازار گشوده می‌شود محلی‌ست برای تجار، پیشه‌وران و مردم که برای اقامه نماز در این مسجد تاریخی  با سبقه قاجاریه به هنگامه شنیدن صدای ملکوتی اذان مراجعه می‌کنند.

 خواهرخوانده میدان امام خمینی همدان

میدان امام خمینی همدان یک میدان خواهرخوانده در شهر کارلس روهه آلمان دارد که تصدیق کننده‎ شهرت جهانی این میدان است.

پس دیدن این میدان زیبا را در لیست سفر خود به شهر همدان فراموش نکنید.

عکس‌ها: فاطمه زنداسرار

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. زادگاه من همدان است و با همدان آشنا هستم. جالب است که تحصیلات دوره دکتری خودم رو در دانشگاه کارلسروهه آلمان طی سالهای 2003 تا 2008 گذراندم. با اینحال اصلاً میدان امام همدان هیچ خواهرخوانده ای در کارلسروهه ندارد. تنها یک شباهت کوچک وجود دارد و آن اینکه در کارلسروهه قصری به نام قصر کارل در وسط شهر وجود دارد که می توان از بسیاری از خیابانهای شهر، قصر را دید یعنی خیابانهای شهر مثل شعاع های خورشید از این قصر منشعب می شوند (تقریباً 180 درجه نه 360 درجه) به همین دلیل گفته می شود که خیابانهای شهر مثل شعاع های خورشید برای قصر کارل هستند. قصه این است نه اینکه خواهر خوانده دارد. اصلاً میدان یا خیابان که خواهرخوانده ندارد. شهرها خواهرخواندگی دارند. آنهم به صورت رسمی و از طریق امضای تفاهم نامه بین شهرداریها. فقط می دانم که اصفهان خواهرخوانده شهر فرایبورگ آلمان است و در وسط شهر این موضوع روی سنگ فرش های فرایبورگ نوشته شده است.

  1. امیر عزیز سلام
   ممنونم از شما برای ذکر نکته‌ی مکملی که به مطلب تصحیح و افزوده کردی.
   من هم زاده‌ی استان همدان و بزرگ‌شده‌ی شهر همدان هستم، تحصیلاتم را در رشته‌ی باستان‌شناسی و تکمیلی را در زمینه‌ی مرمت و حفظ ابنیه و بناهای باستانی ادامه می‌دهم.
   قسمت پایانی مطلب که نوشته شد حاصل شنیده‌ها و البته مطالعه در چند منبع بود که اکنون شما با اطلاعات بجا و درست‌تان به دانش‌ام افزودی.
   ممنونم از آموخته‌ی بجا‌ی‌تان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن