موزه ملی ایران

موزه ملی ایران؛ سفر به انتهای تاریخ

اگر شما هم علاقه‌مند به فرهنگ و تمدن غنی ایران هستید، حتما سری به موزه ملی ایران بزنید. در این موزه بخشی از عظمت ایران عزیزمان در سال‌های گذشته را می‌توانید پشت دیوارهای شیشه‌ای نظاره کنید و از این همه شکوه غرق در غرور شوید.

شاید کمتر کشوری در جهان باشد که تمدن عظیم و بالنده‌ای مانند ایران عزیز داشته باشد. هر گوشه از این خاک را که جستجو می‌کنیم به آثار درخشانی از تمدن گذشتگان می‌رسیم؛ آثاری که نشان‌دهنده‌ رشد و توسعه جوامع ایرانی در سده‌های گذشته بوده‌اند. در دورانی که برخی از ملت‌های جهان تمام فکر و ذکرشان سیر کردن شکم و زنده ماندن بوده است، مردمانی در این سرزمین به دنبال علم و فرهنگ و هنر بوده‌اند.

ساختمان موزه ملی ایران

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران در باغ بزرگی به مساحت ۵۵۰۰ متر مربع ساخته شده است. این موزه دو ساختمان اصلی دارد؛ ساختمان موزه ایران باستان و موزه دوران اسلامی.

موزه ایران باستان

موزه ملی ایران

موزه ایران باستان که به نمایش آثار تاریخی پیش از اسلام اختصاص یافته، در سال ۱۳۱۶ افتتاح شده است؛ بنای این موزه خود به تنهایی جذاب و چشم‌نواز است. این ساختمان به سبک ایوان کاخ کسری ساخته شده است. آجرهای به کاررفته در نمای ساختمان سرخ‌رنگ هستند تا تداعی‌کننده معماری دوران ساسانی باشد. زمانی که در سالن‌های بزرگ موزه ایران باستان قدم می‌زنید گویا فیلم شکل گرفتن تمدن در ایران را روی دور تند زده‌اید و در حال تماشای آن هستید.

موزه ایران باستان دو طبقه دارد، طبقه دوم موزه به دوران پیش از تاریخ و طبقه اول به دوران تاریخی اختصاص یافته است. اگر تالارهای طبقه دوم موزه (یعنی دوران پیش از تاریخ) را که در یک سالن بزرگ پشت سر هم قرار گرفته‌اند به ترتیب پشت سر بگذارید، این مراحل از تکامل زندگی و تمدن ایران را مشاهده خواهید کرد:

دوران پارینه سنگی قدیم، پارینه سنگی میانی، فراپارینه سنگی، روستانشینی آغازین (نوسنگی بی‌سفال)، روستانشینی قدیم (نو سنگی باسفال)، روستانشینی میانه، روستانشینی میانه و جدید (مس و سنگ)، و روستانشینی جدید. در هر یک از این تالارها، آثاری از دوران مذکور به معرض نمایش گذاشته شده‌اند. سنگواره‌ها، استخوان‌ها و ابزارهای شکار، از عمده‌ترین آثاری هستند که در این تالارها دیده می‌شوند.

موزه ملی ایران

اما در طبقه اول، وارد بخش جدیدی از تمدن می‌شویم؛ همان جایی که نخستین سنگ بناهای تمدن پرشکوه ایرانی، همزمان با آغاز نگارش، گذاشته شده است. این طبقه نیز آثار دوران تاریخی را در هفت تالار در خود جای داده است. دوره‌های زمانی نمایش آثار به ترتیب عبارتند از: آغاز عیلامی (آغاز نگارش)، مفرغ، عصر آهن، هخامنشی، سلوکی، اشکانی و ساسانی. این آثار باستانی، با توجه به شرایط آن دوره زمانی و با مواد اولیه پرکاربرد در آن دوران ساخته شده‌اند. عمده آثار به نمایش درآمده در تالارها شامل ابزارهای شکار، ظروف غذا، مجسمه‌ها، زیورآلات و… می‌شود.

هر چه از دوران قدیم به دوران جدیدتر می‌آیید، علاوه بر وسایل ضروری زندگی مانند ظروف، آثار تجملی‌تری مانند زیورآلات، اسباب‌بازی و… را بیشتر مشاهده خواهید کرد. آن قدر تماشای این آثار و قدم زدن در میان ابزارهایی که اجدادمان از آنها برای زندگی روزمره‌شان استفاده می‌کردند، جذاب و هیجان‌انگیز است که متوجه گذر زمان نخواهید شد.

در واقع شما در این موزه به تماشای تاریخ چند هزارساله آمده‌اید و طبیعی است که زمان را از دست بدهید. از جمله آثار شاخصی که در این موزه به نمایش در آمده می‌توان به پلکان تخت جمشید، سرستون تخت جمشید، تندیس مصری داریوش، تندیس سردار اشکانی و سردیس شاهزاده اشکانی اشاره کرد.

موزه دوران اسلامی

موزه ملی ایران

دیگر ساختمان موزه ملی ایران، موزه دوران اسلامی است. این ساختمان با فاصله کمی از موزه ایران باستان ساخته شده است. زمان افتتاح موزه دوران اسلامی به سال ۱۳۷۵ بازمی‌گردد. این موزه یک ساختمان سه طبقه است که طبقات دوم و سوم آن با هفت تالار به نمایش آثار تاریخی دوران پس از اسلام ایران اختصاص یافته است. طبقه دوم شامل ۳ تالار قرآن، تالار صفوی و تالار قاجار می‌شود؛ طبقه سوم نیز به تالارهای صدر اسلام، سلجوقی و ایلخانی اختصاص یافته است. در این موزه بیش از ۱۵۰۰ شی تاریخی در ۱۷۰ ویترین به نمایش گذاشته شده است.

مساخت ساختمان موزه دوران اسلامی نزدیک به ۴۰۰۰ مترمربع است؛ ساخت این موزه از سال ۱۳۲۳ شروع شد و در سال ۱۳۲۹ به پایان رسید. این موزه در سال ۱۳۷۵ تجهیز و افتتاح شد.

موزه ملی ایران کجاست

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران در میدان امام خمینی در خیابان سی تیر واقع شده است. خیابان سی‌تیر، به عنوان یکی از مهمترین خیابان‌های تهران، میزبان مکان‌های دیدنی و گردشگری دیگری به غیر از موزه ملی ایران نیز هست. اگرچه تماشای موزه ملی ایران به تنهایی بسیار زمان‌بر و طولانی است و ممکن است تمام یک روز را به خود اختصاص دهد، اما اگر پس از تماشای آثار این موزه وقت داشتید می‌توانید سری هم به موزه شیشه و آبگینه در همین خیابان بزنید. بی‌شک موزه شیشه و آبگینه یکی از زیباترین موزه‌های ایران است که ذوق و هنر ایرانی را آشکار می‌سازد.

شما می‌توانید فاصله بین این دو موزه را با پای پیاده در زمانی کمتر از یک ربع طی کنید. علاوه بر این، شب‌های خیابان سی‌تیر بسیار خاص و منحصربه‌فرد است؛ غذاخوری‌های سیاری که در این خیابان وجود دارند و ماشین‌هایی که به کافی‌شاپ یا رستوران‌های فست‌فودی تبدیل شده‌اند می‌توانند سرگرمی دلچسبی پس از یک روز موزه‌گردی باشند.

ساعات بازدید از موزه ملی ایران

ساعات بازدید از موزه ملی ایران در فصل‌های مختلف با هم متفاوت است. اما نکته این است که موزه ملی ایران همه روزه باز است و از دیدار از موزه استقبال می‌کند.

ساعات بازدید از موزه ملی ایران به شرح زیر است:

بهار و تابستان همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹
پاییز و زمستان همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۷

موزه لوور در ایران

موزه ملی ایران

یکی از رویدادهای مهمی که در سال ۱۳۹۷ در موزه ملی ایران روی داد، میزبانی از برخی آثار موزه لوور بود. این اقدام که به ابتکار سازمان میراث فرهنگی انجام شد، به شدت از سوی مردم مورد استقبال قرار گرفت. به این منظور ۵۶ شی تاریخی از موزه لوور به موزه ملی ایران انتقال پیدا کرد و در معرض تماشای بازدیدکنندگان قرار گرفت. از همان ابتدای کار صف‌های طولانی در مقابل موزه ملی، شور و اشتیاق مردم برای تماشای این آثار را نشان می‌داد؛ اشتیاقی که موجب تمدید مدت نمایش آثار در تهران شد.

بی‌شک بازدید از چنین موزه غنی و بزرگی، علاوه بر اینکه به دانش و اطلاعات تاریخی‌مان اضافه می‌کند، می‌تواند زمینه‌ای برای علاقه‌مند ساختن نسل جدید به تاریخ پرشکوه کشورشان نیز باشد؛ نسلی که با محاصره اطلاعاتی امروزی، در حال دور شدن از اصل و ریشه‌های خود هستند.

عکس‌ها: وب سایت موزه ملی ایران 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *