بازارگردی

مرکز خرید الماس ایران؛ پاساژی لوکس و مدرن اما خلوت

مرکز خرید الماس ایران یا پاساژ الماس شرق، اولین مرکز خرید مدرن  مستقر در شمال شرق تهران است. این مرکز خرید خیلی قبل از پالادیوم، سام سنتر،‌ مدرن الهیه، ‌ارگ تجریش و سایر مراکز تجاری تهران کار خود را در زمینی وسیع در بلوار نیروی زمینی شروع کرد.

برای سال­‌های زیاد ساکنان شمال شرق تهران،‌ از اقدسیه و نوبنیاد تا بلوار ارتش و بزرگراه  بابایی به هیچ مرکز خرید مدرنی دسترسی نداشتند.

آدرس مرکز خرید الماس ایران

مرکز خرید الماس ایران در محله اقدسیه، بلوار ارتش، چهار راه مینی سیتی، بلوار نیروی زمینی قرار گرفته است.

هرچه بنای پاساژ الماس ‌زیبا، مدرن و دلباز است اما اشتباهات مدیریتی سرنوشت آن را از دورنمای یک مرکز خرید پر تردد و لوکس به یک مرکز خرید دور و خلوت تبدیل کرده است.

مرکز خریدی که هرگز به نام الماس شناخته نشد

در شرایطی که عملیات ساختمانی الماس ایران به پایان رسیده بود،‌ در منطقه نامی از الماس شنیده نمی‌­شد. ساکنان آن منطقه به خاطر دارند که برای مدت­های طولانی به محوطه الماس لاریساگفته می‌­شد.

قبل از افتتاح رسمی پاساژ الماس ایران، اولین شعبه شیرینی فروشی و قنادی لاریسا در این مکان، شروع به کار کرده بود.

شاید این اولین اشتباهی بود که برای مرکز خرید الماس ایران اتفاق افتاد. هنوز که هنوز است خیلی از قدیمی‌های منطقه اقدسیه، کل مرکز خرید را بنام لاریسا می‌‌شناسند.

مرکز خرید الماس ایران؛ بازمانده از رقابت

خیلی از مراکز خرید در تهران با شیب قابل قبولی رشد می­کنند و بعد، با ظهور رقبای جدید نام‌شان از سر زبان­ها می‌افتد. پاساژ الماس، از آن دسته مراکز خرید است که هرگز اوجی که می­‌توانست را نگرفت.

هنوز در شهر خبری از پالادیوم و ارگ و بام لند نبود که الماس با واحدهای تجاری بزرگ و استاندارد، با جمع کردن تعدادی برند لوکس و مدیوم توانست توجه طبقه محدودی از علاقمندان به دنیای مد و فشن و کسانی که خرید از مراکز تجاری لوکس می­‌پسندیدند را جلب کند.

از آنجا که مرکز خرید الماس شرق هیچ افتتاحیه رسمی‌ای نداشت، فرصتی برای معرفی جدی آن پیش نیامد و مالکین آن که در ابتدا به نظر می­‌رسید از قصد می­‌خواهند این مرکز خرید را بی‌سر و صدا راه بیندازند و تنها بازار هدف خاصی را به الماس جذب کنند، به کلی از رقابت با دیگر سرمایه گذاران و بنیانگذاران مراکز خرید جدید جا ماندند.

در حال حاضر منطقه شمال و شمال شرق تهران در شعاعی نزدیک به پاساژ الماس شرق از مراکز خرید فعال و پرتردد اشباع شده است.

در فاصله بسیار نزدیکی مراکز خرید پرنیان موفق­تر عمل می‌کند. شمیران سنتر در بزرگراه ارتش به تازگی افتتاح شده و کمی دورتر در بلوار اندرزگو سانا سنتر، در اقدسیه آوا سنتر و پاساژ روشا در فرمانیه حالا دیگر شانس رسیدن الماس به اوج را به کلی منتفی کرده‌اند.

تجمع مطلوب واحدهای خدماتی در مرکز خرید الماس ایران

واضح است که مرکز خرید الماس ایران از طرفی قصد داشته تبدیل به یک مال فرامنطقه‌ای باشد که مشتریان خود را از طبقه بالای مالی جامعه جذب می­‌کند، ‌از طرفی دوری نسبی آن از دیگر مراکز تجاری شهر که می‌توانست یکی از مزایای رقابتی آن باشد، به تدریج تبدیل به نقطه ضعف پاساژ الماس شرق شد. احتمالا همین امر، مالکان را متقاعد کرده که باید به فکر جذب ساکنان محلی هم باشند.

به همین خاطر یک فروشگاه بزرگ شهروند در طبقه زیر همکف مرکز خرید برای افزایش پاخور پیش بینی شده است.

ورودی این هایپر از پارکینگ است و می­‌توان گفت یکی از فروشگاه‌های محبوب محلی است. این فروشکاه قبل از شهروند کاشانک و هایپر مارکت عرش آجودانیه در منطقه فعال بوده و هنوز مشتریان وفادار خود را دارد.

خیلی از افراد از حاشیه اتوبان بابایی، شهرک‌های اطراف بزرگراه ارتش،‌ محله‌های اراج، ازگل و سوهانک برای تهیه مایحتاج خود به این فروشگاه مراجعه می‌کنند.

نان سحر هم که یکی از واحدهای دوست داشتنی و قدیمی تهیه نان صنعتی در کشور است که در کنار شهروند الماس مشغول به فعالیت است و از قدیمی‌ترین واحدهای این مرکز خرید به شمار می‌آید.

همانطور که گفتیم برای سال­ها مردم مرکز خرید الماس ایران را به نام لاریسا می‌شناختند و مشتریان زیادی از جنوب اتوبان بابایی تا نیاوران مشتریان شیرینی­‌های لاریسا بودند. کیفیت و نوآوری‌های لاریسا به ویژه در سالهای اول از دلایل محبوبیت این شیرینی فروشی بود.

همنیطور گل فروشی به نسبت قدیمی هم در ورودی اصلی پاساژ الماس وجود دارد که علاوه بر انواع گل، گیاه‌های آپارتمانی خوبی دارد.

فست فود دارتلا از قدیمی‌ترین واحدهای غذایی پاساژ الماس شرق است، که در خارج از محوطه فودکورت و در ورودی اصلی آن سال­هاست مشغول به کار است.

امیر شکلات هم از دیگر واحدهای غذایی محبوب مجموعه است که سال­هاست مشتریان خاص خودش را دارد.

شعبه­های بانک و دستگاه‌­های خود پرداز هم چه در داخل مرکز خرید و چه در محوطه بیرونی، مشکل پول نقد را به راحتی حل می­‌کنند.

پارکینگ سرباز این مجموعه، یکی از امتیازات این مجموعه است که هم به دلیل وسعت و هم به دلیل خلوت بودن نسبی هیچوقت ظرفیتش تکمیل نیست.

واحدهای تجاری مرکز خرید الماس ایران

با ورود به داخل فضای مرکز خرید اول ازهرچیز، بزرگی و دلباز بودن محیط،‌ سقف­‌های بلند،‌ نورپردازی مناسب و البته نظافت آن جلب توجه می‌کند.

همین خصوصیات به خوبی، باعث القای حس لوکس بودن می‌شود. ضمن اینکه فروشگاه‌های بزرگ آدیداس و اکو در بدو ورود باعث می­شود،‌ بتوانیم به پاساژ الماس شرق به عنوان یک مرکز خرید مدرن و شیک اعتماد کنیم.

در کنار برندهای خارجی،‌ نوین چرم  و ایکات از جمله برندهای داخلی مرغوب هستند که در الماس ایران حضور قدیمی دارند.

بنای مرکز خرید سه طبقه است و تردد در طبقات از طریق پله­‌های برقی انجام می­‌شود. پیش بینی رمپ و پله­‌های برقی پهن و آسانسور باعث می‌شود خانواده­هایی که با کالسکه کودک به مرکز خرید آمده‌اند و همینطور افرادی که ویلچر دارند، به راحتی در طبقات و مشاعات آن رفت و آمد کنند.

. ویدئو از حیدر اعتباری

طبقه اول پاساژ الماس شرق: برندهای لوکس و گران

طبقه اول، مرکز تجمع واحدهای فروشنده لباس، اکسسوری­‌های گرانقیمت­تر، فروشگاه‌­های لباس زیر فروشی، کیف و کفش، شال و روسری،‌ لوازم آرایشی و بهداشتی و ساعت است.

ساعت فروشی معروف و لوکس، فروشگاه بزرگ سفیر و فروشگاه بنتون و بوتیک­های لباس فروشی در این طبقه قرار گرفته‌اند.

ژنوا از جوانی جوستی، امگا، چرم مشهد، الی اسکارف، مون بلان، سیسلی، بنتون، سولار،

زارا، آلوارس، آوا، کلارکس، آدیداس، اکو، ایکات،‌ لوئیزا اسپانیولی و بنتلی از جمله برندهای خارجی و ایرانی گران هستند، که در این طبقه آنها را خواهید دید.

طبقه دوم: برندهای معمولی‌­تر اما همچنان گران

در طبقه دوم همچنان واحدهای پوشاک را می­‌بینیم که از فروشگاه­‌های طبقه پایین سطح پایین‌تری دارند.

بوتیک­‌های متفرقه لباس، کیف و کفش، اکسسوری و … هر کدام به صورت مستقل فعالیت می‌کنند.

شعبه برندهای برشکا و اچ اند ام هم در این طبقه هستند. این دو، فروشگاه‌هایی بزرگ و پرنور را به خود اختصاص داده‌اند.

موضوعی که هنگام خرید در این دو طبقه باید در نظر بگیرید، این نکته است که قیمت کالاهایی که می‌خواهید بخرید را قبلا چک کنید. هیچکدام از  فروشگاه­‌های پاساژ الماس شرق به ارزان فروشی معروف نیستند. برعکس ممکن است اینجا جنسی را به قیمتی بیشتر از قیمت واقعی‌اش تهیه کنید.

در اینجا باز هم خلوتی بیش از حد مرکز خرید الماس ایران توی ذوق می‌زند. بعضی از واحدها هنوز واگذار نشده­اند و خالی هستند. نمازخانه‌­ای که در طبقه دوم پیش بینی شده به دلیل طراحی متفات و بی سلیقه‌­اش نکته منفی در طبقه دوم مرکز خرید به حساب می‌آید.

در کنار راهروهای وسیع که با سنگ­‌های مرغوب فرش شده‌اند،‌ توجه ما به فروشگاه‌های بی‌رونقی جلب می‌شود که انگار قصدی برای بهبود وضعیت‌شان ندارند. اغلب فروشندگان بی‌انگیزه هستند و تلاش چندانی برای جلب مشتریان انجام نمی‌دهند.

در این طبقه دفتر مدیریتی قرار دارد که بیشتر مواقع خالی است.

در طبقه سوم پاساژ الماس شرق یک شهر کتاب بزرگ و به نسبت کامل وجود دارد. در این فروشگاه شهر کتاب ‌که مجموعه قابل قبولی از کتاب‌های داخلی، کتاب‌های مرجع به زبان اصلی،‌ کتاب کودک، وسایل کمک آموزشی و اسباب بازی،‌ اشیا فرهنگی نفیس، محصولات هنری و نوشت افزار ارایه می‌شود.

فروشگاه بزرگ کیدزی هم یک اسباب بازی فروشی است که محبوب‌ترین قسمت مرکز خرید الماس برای کودکان به شمار می‌رود. علاوه بر اسباب بازی،‌ ویدیو گیم هم در این فروشگاه پیدا می‌شود.

اپل استوری هم از قدیم در این طبقه وجود دارد، که خدمات لازم را به مراجعه کنندگان ارایه می‌دهد.

فودکورت مرکز خرید الماس ایران

خارج از ساختمان اصلی مرکز خرید فودکورت الماس، چند سالی است که به مراکز خدماتی الماس اضافه شده است. این فودکورت وسعت قابل توجهی دارد و مجموعه‌ای از برندهای غذایی ایرانی و فرنگی و فست فودها را در خود جا داده است.

اگر غذای بیرون برای­تان به معنی خوردن ساندویج یا برگر است، ‌شاید برگربار برای­تان انتخاب خوبی باشد.

اگر به پیتزا و غذاهای ایتالیایی و سالاد علاقه دارید پیتزا راز،‌ راویولی،‌ پاستا اکسپرس، پیتزا آریا و گرین فود همراه با سالادهای مهیج منتظرتان هستند.

کسانی هم که فقط غذای ایرانی دست دارند، می­‌توانند از بین باربیکوهای وی،‌ ته دیگ و نایب و نارنجستان انواع کباب‌ها،‌ پلو خورش‌ها و غذاهای دریایی و سوپ  را سفارش دهند.

اگر می­‌خواهید تنوعی به خودتان بدهید و طعمی جدید امتحان کنید، ‌آناتولیا مجموعه‌ای از غذهای ترکی مثل دونر کباب، لهمعجون، پیده، آدانا کباب را ارایه می­‌کند که امتحانش خالی از لطف نیست.

مسیرهای دسترسی به مرکز خرید الماس ایران

اگر از وسیله نقلیه شخصی برای رسیدن به پاساژ الماس شرق استفاده می‌کنید باید خود را به اتوبان بابایی یا ارتش برسانید و از آنجا وارد خیابان نیروی زمینی شوید. نور و تابلوهای مجموعه شما را به پارکینگ راهنمایی خواهد کرد.

اگر هم از وسایل نقلیه عمومی استفاده می­‌کنید، بهترین راه پیاده شدن در ایستگاه متروی شهرک شهید محلاتی یا همان مینی سیتی است. از آنجا از سر بلوار نیروی زمینی می­‌توانید پیاده یا با تاکسی به پاساژ الماس شرق برسید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. فروشنده بزرگترین الماس قرمز ارغوانی به وزن ۴۶قیراط هستم ..‌‌ین سنگ باستانی هست و تراش ۲۱۰۰سال پیش خورده‌‌ضمانت اصالت هم میشود …چند روزی میشه که کشف شد

  2. اوایل خیلی مغازه هاش خوب بود خیلی دوست داشتم و همچنین مردم بیشتر میشناختن و شلوغ تر بود واقعیت من ۳ سال پیشا چند بار اومدم گفتن پاساژ بسته ست چند بار ب هوای فودکورتش رفتم بازم اونم بسته بود ادم میترسه بیاد بخوره ب در بسته ب نظرم مدریتش بیشتر مشکل داره اینقدر مرکز خرید زدن ک اصلا الماس یاد کسی نمیاد یکم تبلیغ کنن برای این مرکز خرید و ی کافیشاپ خوب بزنن کاش
    اینا نظرات و تجربه هام از این مرکز خرید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن