مدل ابرو

انواع مدل ابرو

همانطور که همه ما می‌دانیم، حالت قوسی ابرو و موهای آن به نفوذ رطوبت به کناره‌های ابرو و عدم ورود آن به داخل چشم کمک می‌کند. همچنین ابرو به همراه مژه از ورود نور مستقیم خورشید به چشم جلوگیری می‌کند و بر اساس حالت‌های احساسی و اشاری انسان همراه با اجزای دیگر چهره، شکل مناسب آن حالت را به صورت انسان می‌دهد. اما مهم‌ترین کاربرد ابرو از نگاه خانم‌ها، نقش زیبایش در صورت است. در این مقاله به صورت مفصل در مورد انواع مدل ابرو صحبت خواهیم کرد.

نقش ابرو در زیبایی صورت

ابرو از جمله موارد تأثیرگذار بر روی زیبایی و جذابیت چهره افراد بوده و یکی از عناصر اصلی صورت است که گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود. ابرو با شکل‌دهی به ساختار صورت، به آن تعادل می‌بخشد و می‌تواند موجب لاغر یا چاق‌تر به نظر رسیدن صورت شود یا حتی افراد را پیر یا جوان‌تر نشان دهد. با توجه به متفاوت بودن شکل صورت افراد لازم است هر کس برای صورت خود مدل مناسب ابرو را بیابد. پس نمی‌توان برای همه صورت‌ها یک مدل ابرو به کار برد.

روش‌های آرایش و زیباسازی ابرو

۱- کاشت ابرو

با توجه به اینکه گرافت‌های مو با انتقال به هر ناحیه از پوست بدن، در آنجا رشد می¬کنند، بنابراین پیوند موی طبیعی می‌تواند در هر ناحیه از پوست انجام شود که شاید کاشت ابرو مهم‌ترین مورد آن باشد.

بیشتر متخصصین کاشت موی طبیعی، کاشت ابروی طبیعی یا پیوند ابرو را انجام می‌دهند؛ زیرا با پروسه کاشت مو شباهت زیادی دارد. تکنیک FUT، روش معمول کاشت ابرو است. این روش با برداشتن موهای پشت سر به صورت یک باریکه چند سانتیمتری، جداسازی پیازهای مو، انتقال آن‌ها به ناحیه پوست ابرو و کاشت در جهت مناسب و طبیعی در این ناحیه صورت می‌گیرد. (چون موهای پشت سر ماندگاری بیشتر و جنس مرغوب‌تری دارند، به منظور کاشت ابرو از موهای این ناحیه استفاده می‌شود که با بخیه دولبه در ناحیه برداشت باریکه پوست، از برداشت موها و نیز کم‌پشتی در ناحیه پشت سر هیچ اثری باقی نمی‌ماند).

کاشت ابروی طبیعی یا پیوند ابرو به منظور زیبایی بیشتر ابرو در چهره که به دنبال نازک شدن، جای زخم یا ریزش کامل موهای ابرو مشکل پیدا کرده‌، به کار می‌رود. از بین رفتن ابروها ممکن است به دلیل عوامل زیر باشد:

• ژنتیک

• الکترولیز یا لیزر موها

• مرتب کردن و برداشتن بیش از حد ابروها

• اختلالات هورمونی و بیماری‌های تیروئید

• ضربه

• سوختگی

• تصادف

برای کاشت ابرو در هیچ یک از موارد فوق محدودیتی وجود ندارد. موهای مناسب کاشت ابرو از ناحیه پشت سر برداشت شده و اغلب به روشFUT  انجام می‌شود. این موها تا پایان عمر رشد می‌کنند و لازم است هر ۲ تا ۳ هفته اصلاح شوند.

برای اینکه ظاهر طبیعی ابرو حفظ شود، باید انتقال و پیوند موها در قالب گرافت‌های تک تار مو انجام شود. کاشت ابرو فرآیندی بسیار ظریف و زمان‌گیر بوده که در آن موها داخل شکاف‌هایی به قطر نیم میلیمتر کاشته می‌شوند، این شکاف‌ها در زاویه طبیعی رشد ابروها و کاملاً خوابیده روی پوست ایجاد می‌شوند. ظرافت بالا در این جراحی باعث می‌شود که جای زخم و آسیب به پوست و موهای موجود در ناحیه ابرو به حداقل برسد؛ به طوری ‌که بعد از کاشت تشخیص جای کاشت ابرو امکان‌پذیر نیست، همچنین آسیبی به موهای قبلی ابرو وارد نخواهد شد.

این عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و حدوداً ۳ تا ۴ ساعت زمان می‌برد، هنگام جراحی و پس از آن حداقل درد احساس می‌شود. ممکن است در ۲ تا ۴ روز اول پس از کاشت ابرو، تورمی مختصر پشت پلک و دلمه در نواحی کاشت وجود داشته باشد که بعد از آن از بین می‌روند؛ همچنین احتمال دارد حدود ۳ تا ۵ روز بعد کاشت، پوست آن ناحیه صورتی رنگ باشد. با گذشت این زمان بیماران بدون هیچ گونه اثری از کاشت ابرو می‌توانند به زندگی عادی برگشته و در محل کار خود حاضر شوند. بخیه‌های پشت سر بین ۱۰ روز تا ۲ هفته بعد کشیده می‌شوند. ابروها در ماه اول رشد می‌کنند و سپس می‌ریزند و بعد از یک بازه زمانی حدوداً ۳ ماهه حالت نهفتگی، دوباره رشد می¬کنند.

نتیجه کاشت ابرو پس از ۹ ماه تا یک سال ارزیابی می‌شود. ماندگاری و رشد ابروها تا پایان عمر و به صورت دائمی است. همچنین افرادی که به دنبال خالکوبی، هاشور یا تاتوی ابرو کم‌پشتی شديد يا ریزش ابرو پیدا کرده‌اند، می‌توانند با کاشت ابرو بر روی محل تاتوی خود به نتایج قابل قبولی برسند.

۲- تاتوی ابرو

تاتوی ابرو

ممکن است تصور شود برای صرفه‌جویی در زمان آرایش کردن، آرایش دائمی ابرو مانند تاتو روش خوبی است. خانم‌هایی که ابروهای کم‌پشت و باریک دارند، شاید تحت تأثیر این حقیقت که می‌توانند با تاتو بدون دردسر استفاده از مداد و سایه ابرو، ابروهایی خوش‌فرم و زیبا داشته باشند، قرار گیرند. اما آرایش دائمی ابرو بدون عیب هم نیست. بنابراین پیش از انجام این کار، بهتر است معایب و مزایای آن را سنجید.

مزایای تاتوی ابرو

زمان: ابروهای تاتو شده، موجب کوتاه شدن مدت زمان آرایش کردن می‌شوند. در هنگام آرایش ابروها، زمان زیادی صرف پر کردن ابرو با مداد و تصحیح شکل ابرو می‌گردد. تاتو، این بخش از روند آرایش روزانه را حذف می‌کند.

شکل ابرو مطابق با ساختار صورت: دلیل استقبال از تاتو و هاشور ابرو این است که می‌توان بر اساس ویژگی‌ها و ساختار صورت، ابروها را طراحی کرد. چون مراقبت از ابروهای تاتو شده و رسیدگی به آن‌ها آسان‌تر است، بعضی از بانوان ابروهای تاتو شده را جایگزین ابروهای طبیعی خود می‌کنند. علاوه بر این قرار گرفتن ابرو در جای مناسب و همچنین داشتن شکل مناسب آن موجب لاغرتر نشان دادن صورت و بزرگ‌تر جلوه کردن چشم‌ها می‌شود.

اصلاح ریزش مو: برخی از مردان و زنان مبتلا به بیماری آلوپسی هستند؛ این بیماری موجب از دست رفتن همه موهای بدن فرد از جمله ابروها می‌شود. برای پنهان کردن مشکل ابروی این بیماران می‌توان از تاتوی ابرو با رنگ و شکل مناسب استفاده کرد.

معایب تاتوی ابرو

تغییر مد: در حالی‌ که مدل ابروی انتخابی ممکن است بسیار به ‌روز و متداول باشد، اما گذشت زمان و تغییر مد موجب قدیمی به نظر رسیدن مدل ابرو می‌شود؛ ابروهای باریک و مرتب در چند دهه پیش مد بود اما امروزه افراد تمایل به داشتن ابروهای پهن دارند. بنابراین ممکن است انتخاب یک شکل ابرو امروز مد باشد و فردا از مد بیفتد.

درد: همه افرادی که تاتو کرده‌‌اند، تأیید می‌کنند که این کار همراه با درد انجام می‌شود. انجام تاتو روی پوست حساس بالای چشم می‌تواند فرآیندی دردناک باشد. هر چند ناحیه ابرو کوچک بوده و فرآیند تاتو هم سریع صورت می‌گیرد با این وجود با درد بسیاری همراه است.

عفونت و حساسیت: تاتوی ابرو می‌تواند منجر به برخی از عفونت‌ها و مشکلات پوستی شود. بعضی بانوان با مشکلات کلوئید (جوشگاه) و زخم‌های آماس کرده روبه‌رو می‌شوند. بنابراین تاتوی ابرو برای افرادی که دارای پوست حساس هستند، انتخاب خوبی نیست.

۳- هاشور ابرو

هاشور ابرو

افراد بسیاری هاشور ابرو را همان تاتو ایمن یا میکروپیگمنتیشن می‌دانند، در حالی که هاشور از جمله روش‌های اجرای طراحی دائم صورت است. انجام تاتو ایمن با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های مختلف صورت می‌گیرد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• تکنیک سایه ابرو

• تکنیک نقطه‌ای

• ماژیکی کردن ابرو

• یا انواع تکنیک‌های هاشور ابرو

 

بین تکنیک‌های تاتو، هاشور ابرو طرفداران بیشتری دارد. زیرا در این تکنیک با ترسیم شکل هر تار مو و ایجاد خطای دید، قسمت‌های خالی ابرو پرتر به نظر می‌رسد. اما در روش‌های تاتو پوینتی یا نقطه‌ای برای پرتر نشان دادن ابرو از پر کردن پوست زیر ابرو با نقطه‌های کوچک کمک می‌گیرند.

در گذشته خانم‌‌های دارای ابروهای کم‌پشت، بیشتر طرفدار تاتو بودند؛ اما امروزه با معرفی میکروپیگمنتیشن یا هاشور ابروی نیمه دائم، دختران جوان نیز از روش هاشور ابروی دائم به منظور پرتر کردن ابروهای خود استفاده می‌کنند. با وجود مزایای هاشور ابرو، عوارض و معایبی هم دارد؛ در ادامه به بررسی عوارض و مزایای هاشور ابرو پرداخته می‌شود.

مزایای هاشور ابرو

از مزایای هاشور ابرو می‌توان به صرفه‌جویی در زمان اشاره کرد. هنگام آرایش کردن برای تصحیح شکل ابرو و زیباتر شدن آن، زمان زیادی صرف مداد کشیدن و سایه زدن ابرو می‌شود؛ انجام هاشور ابرو علاوه بر زیبایی موجب کوتاه شدن زمان آرایش کردن نیز می‌شود.

از مزایای دیگر هاشور ابرو، طراحی آن مطابق با فرم صورت است. در این روش طراحی ابرو می‌تواند بر اساس صورت هر شخص صورت گیرد و کاملاً منطبق با فرم چهره باشد. قرار گرفتن ابروها در جای مناسب و داشتن شکل مناسب آن‌ها، جلوه‌ بهتری به صورت می‌دهد. همچنین می‌تواند موجب درشت‌تر نشان دادن چشم‌ها نیز شود.

افرادی که هاشور ابرو را جایگزین ابروهای طبیعی کرده‌اند، معتقدند ابروهای دارای هاشور نسبت به ابروهای طبیعی، به مراقبت کمتری نیاز دارند که این موضوع هم از مزایای دیگر هاشور ابرو به شمار می‌آید.

بعضی از افراد مبتلا به بیماری آلوپسی هستند که موجب ریزش موهای بدن، از جمله موهای ابرو می‌شود. در این گونه افراد استفاده از هاشور ابرو از طریق رنگ و شکل مناسب، به منظور بازگرداندن حالت طبیعی ابروها و پنهان کردن ریزش آن‌ها می‌تواند مؤثر واقع شود.

عوارض هاشور ابرو

درد از جمله معایب هاشور ابرو است. با توجه به حساس و ظریف بودن پوست در ناحیه ابرو، اکثر افرادی که هاشور ابرو انجام داده‌اند، معترف به این هستند که هاشور ابرو عملی دردناک است.

از معایب دیگر هاشور ابرو، تغییر مد است. ممکن است مدل ابروی انتخابی، کاملاً هماهنگ با مد روز باشد. اما احتمال دارد با تغییر مد، مدل ابرو قدیمی شود. ابروهای موزون و مرتب با خطوط کاملاً تمیز در چند دهه گذشته مد بوده، اما امروزه افراد ترجیح می‌دهند ابروهای پهن و طبیعی‌تر داشته باشند.

یکی ازعوارض هاشور ابرو، عفونت و حساسیت است. بعضی از خانم‌ها پس از هاشور ابرو دچار مشکلی به نام کلوئید یا زخم پف کرده می‌شوند. شاید هاشور ابرو گزینه ‌مناسبی برای افرادی که پوست حساس یا سابقه‌ عفونت‌‌های پوستی دارند، نباشد.

از جمله مهم‌ترین عوارض هاشور ابرو می‌توان به تورم، خارش، سوزش، درد و ایجاد حساسیت به مواد رنگی اشاره کرد. بدون رعایت اصول بهداشتی، انجام هاشور ابرو خطر ابتلا به ایدز، هپاتیت و بیماری‌های عفونی را به همراه دارد.

موارد زیر از عمده پیامدهای هاشور ابرو و علت مراجعه بعدی افراد به پزشک می‌باشند:

• تورم

• ایجاد ضایعات برجسته ریز و درشت

• خارش

• سوزش

• بروز درد در محلی که رنگ هاشور ابرو در آن تزریق شده است

در برخی موارد ممکن است بعد از گذشت چند ماه یا حتی چند سال از تزریق رنگ هاشور ابرو، بدن بر ضد رنگ دانه وارد شده، واکنش نشان دهد که اصطلاحاٌ راکسیوم نام دارد.

مدل ابرو بر اساس فرم صورت

مدل ابرو

همانطور که انواع مدل‌های کوتاهی مو، هر کدام برای شکل خاصی از صورت برازنده‌تر هستند، مدل‌های ابرو نیز جلوه یکسانی در همه صورت‌ها ندارند، بلکه اگر انتخاب هر یک از آن‌ها متناسب با ابعاد و شکل صورت باشد، به مراتب جلوه بهتری خواهد داشت.

نکات زیر در زمینه شکل دادن به ابروها بسیار ظریف ولی مهم هستند.

صورت مربعی: آرواره مربعی شکل موجب برجسته‌تر نشان دادن زاویه صورت می‌شود. بنابراین برای متعادل کردن زاویه‌های صورت، مدل ابروی دایره‌ای شکل که دارای منحنی است، مناسب‌تر است؛ اما ابروها نباید بسیار گرد به نظر برسند. زیرا چندان زیبا نیست که در انتها ابروهایی به فرم رنگین کمان داشته باشید.

صورت گرد: افراد با صورت گرد حتماً باید ابروهای بسیار زاویه‌دار داشته باشند. از آنجایی که صورت این افراد زاویه برجسته‌ای ندارد، بنابراین ساختار استخوانی صورت با انتخاب مدل ابروی زاویه‌دار می‌تواند تا حدی نمایان شود، حال چه صورت ساختاری استخوانی داشته باشد و چه نداشته باشد. همچنین حالت ایده‌آل‌تر این است که کمان ابرو در صورت‌های گرد بالاتر قرار گیرد.

صورت کشیده: خصوصیات صورت‌های بلند کشیده شدن از جهت عمودی است. در این موارد برای متعادل‌تر شدن صورت از جهت افقی باید دم ابروها از سمت شرق به غرب بسط داده شود.

پیشنهاد می‌شود که دم ابرو از گوشه چشم کمی فراتر رود، اما در صورت‌های کشیده، حتماً باید دم ابرو از گوشه چشم کمی بیشتر کشیده شود. در این مورد نباید زیاده‌روی کرد، زیرا کشیدن بیش از حد آن هم موجب گرایش چشم‌ها به سمت پایین شده و ظاهر آن‌ها را افتاده نشان می‌دهد.

صورت قلبی: افرادی که صورت قلبی دارند بهتر است ابروهای بسیار پرپشت و پهن (که مد هستند)، نداشته باشند. در این صورت‌ها چون خط آرواره‌ای کوچک است و همه توجه به سمت بخش بالایی سر معطوف می‌شود، بنابراین باید ابروها را به خوبی تمیز و مرتب کرد. البته منظور داشتن ابروی نازک نیست، بلکه ابرویی که به خوبی شکل داده شده و به هیچ وجه فوق‌العاده پر نباشد، ایده‌آل‌ترین مدل ابرو است. مدل ابروی پیشنهادی می‌تواند موجب برقراری تعادل بین نیمه بالایی صورت با چانه و آرواره کوچک در نیمه پایینی صورت شود.

صورت بیضی: به طور کلی این مدل صورت دارای ابعاد ایده‌آلی است، بنابراین مدل ابروی کلاسیک و متعادل برازنده آن خواهد بود؛ تنها باید از قوانین کلی برای تمام ابروها پیروی کرد.

رنگ ابروی مناسب

رنگ ابرو

تک‌ تک عضوها در زیبایی چهره مؤثر هستند؛ ابرو هم در صورت نقش فوق‌العاده‌ای ایفا می‌کند. ابروی مرتب و خوش رنگ موجب جذاب به نظر رسیدن چهره می‌شود و در صورت ژولیده و بد رنگ بودن ابرو، در لحظه‌ اول برخورد با دیگران، رنگ ابرو نامناسب و چهره نامطلوب به چشم می‌آید. پس دقت در انتخاب رنگ ابروی مناسب با چهره و رنگ مو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رنگ ابرو به نوع رنگ مو و رنگ پوست بستگی دارد. در انتخاب رنگ ابرو باید نکات زیر را رعایت کرد:

۱- هماهنگی رنگ ابرو با رنگ پوست

بعضی افراد هنگام رنگ کردن ابروهای خود به رنگ مویشان توجه می‌کنند. هر چند رنگ مو باید به ابرو نزدیک باشد اما توجه به رنگ پوست هم اهمیت زیادی دارد؛ مثلاً خانم‌هایی که دارای موهای تیره و پوست گندمی هستند و رنگ ابروهای آن‌ها هم مشکی است، این ترکیب رنگ در صورتشان جذاب است. پس در بسیاری از موارد می‌توان بدون در نظر گرفتن رنگ مو، برای انتخاب رنگ ابرو به رنگ پوست توجه کرد و رنگ ابرو را بر اساس رنگ پوست تغییر داد یا ثابت نگه داشت. پس خانمی که دارای پوست روشن و رنگ موی بلوند است و ابروهای تیره نیز دارد، باید نسبت به رنگ موهای خود، رنگ ابرو را تا دو درجه روشن کند. روشن کردن رنگ ابروی افراد با پوست تیره هم باعث می‌شود تا رنگ صورت آن‌ها بازتر شود. برای رنگ موهای فندقی یا قرمز بهتر است ابرو را تیره کرد.

۲- هماهنگی رنگ مو با رنگ ابرو

بعضی از خانم‌ها به رنگ کردن موی خود علاقه زیادی دارند و معمولاً بعد از انجام آن در رنگ کردن ابروها دچار تردید می‌شوند. البته علاوه بر رنگ کردن، با استفاده از مداد ابرو و سایه‌های پودری نیز می‌توان به طور موقت ابروها را تغییر رنگ داد؛ اما اگر رنگ مو روشن‌تر باشد، برای اینکه رنگ ابروها طبیعی جلوه کند، می‌توان آن‌ها را رنگ کرد. بهتر است این کار توسط آرایشگر حرفه‌ای انجام شود تا از هر گونه آسیب به چشم جلوگیری شود.

به منظور ست کردن رنگ مو و ابرو برای ایجاد تغییر در چهره خانم‌هایی که دارای موهای قهوه‌ای متوسط یا خرمایی هستند، باید ابروها به همان رنگ خرمایی یا یک درجه تیره‌تر رنگ شوند و خانم‌هایی که موهای قهوه‌ای روشن دارند، نباید از قهوه‌ای تیره برای ابروها استفاده کنند؛ اما خانم‌های با موهای بلوند می‌توانند رنگی به دلخواه از بین رنگ‌های بلوند تا قهوه‌ای روشن انتخاب کنند.

بعد از رنگ کردن ابرو می‌توان از مداد ابرو جهت پر کردن قسمت‌های خالی آن استفاده کرد. انتخاب رنگ‌های خیلی غیر طبیعی مانع داشتن چهره و استایل طبیعی می‌شود؛ پس در هنگام رنگ کردن ابرو بایستی سعی کرد رنگ ابروها در چهار پایه رنگی نسبت به موها باشند: یا دو درجه روشن‌تر یا دو درجه تیره‌تر. اگر فرد ترجیح می‌دهد که رنگ ابروهایش بیش از این درجه‌ها باشد، لازم است از مداد یا سایه ابرو کمک بگیرد.

تناسب رنگ موهای مختلف با رنگ ابرو

رنگ موی مناسب موهای دارچینی: افرادی که موهای دارچینی دارند، باید به رنگ پوست توجه کنند. در صورتی که در پوست‌های با تناژ صورتی، رنگ ابرو دقیقاً با موها ست شود، خروجی حاصل از آن پرتقالی خواهد بود. بنابراین بهتر است به دنبال رنگی بود که تناژ دودی (مثلاً بلوند دودی) داشته باشد (البته این رنگ مو، رنگ موی قرمز طبیعی است که با رنگ‌های فانتزی قرمز کاملاً تفاوت دارد).

رنگ ابرو مناسب برای رنگ مو قهوه‌ای: رنگ ابرو در افرادی که موهای قهوه‌ای دارند، باید یک یا دو پایه با رنگ مو متفاوت باشد. فردی که موهای قهوه‌ای روشن و چشمان روشن دارد، می‌تواند از یک مداد ابروی تیره استفاده کند و اگر چشمان قهوه‌ای تیره دارد، بهتر است مدادی که کمی روشن‌تر است را انتخاب کند. در صورتی که موها هایلایت داشته باشد، باید رنگ مداد بیشتر با رنگ هایلایت ست باشد تا ریشه مو (مثلاً استفاده از مداد ابرو قهوه‌ای متوسط).

رنگ ابرو مناسب برای رنگ مو مشکی: اغلب تصور می‌شود رنگ مناسب ابرو در افرادی که موهای مشکی دارند، مشکی است؛ در صورتی که با استفاده از این رنگ ابروها مصنوعی به نظر می‌رسند. می‌توان به جای رنگ مشکی از یک رنگ قهوه‌ای متوسط با تناژ سرد استفاده کرد.

رنگ ابرو مناسب برای رنگ مو بلوند: در افرادی که موهای بلوند و پوست و چشمانی روشن دارند، باید رنگ ابرو با رنگ پایه موها ست شود. این کار موجب می‌شود تا هم صورت باز شده و هم چشم‌ها درشت‌تر به نظر آیند. با استفاده از رنگ روشن‌تر از رنگ پایه موها، علاوه بر اینکه صورت خسته جلوه می‌کند، بی‌رنگ نیز دیده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =