بازارگردی

همه چیز درباره مجتمع بوستان پونک

مجتمع بوستان، یکی از بزرگترین بازارها و پاساژهای تهران است. کمتر کسی است که از اهالی غرب و شمال‌ غرب تهران باشد و مجتمع بوستان را نشناسد. مجتمع بوستان در شمال‌ غرب میدان پونک واقع شده است. میدانی که دیگر سال‎هاست میدان نیست. اهالی قدیمی این محله با خبر هستند که ده سال پیش، چهارراه پونک میدانی بسیار شلوغ و پر ترافیک بود که توسط شهرداری به چهارراه تبدیل شد. ساختمان عظیم جثه شمال‎غرب میدان از هر طرف که نگاه کنی کاملا پیداست. در معماری این ساختمان از شکل دایره بهره فراوان بردند. مجتمع بوستان شامل تقریبا 1000 واحد تجاری و اداری است که بیشتر آن واحدهای تجاری هستند.

تنوع مغازه‎های مجتمع بوستان

مجتمع بوستان

تعداد مغازه‌های بوستان به قدری زیاد است و تنوع دارد که هر آنچه را که بخواهید بخرید در اینجا می‎توانید پیدا کنید. پوشاکی از قبیل کفش، مانتو، لباس و لباس‎های مجلسی و کت و شلوار گرفته تا کتاب و لوازم التحریر و لوازم کادو و دکوری. طلا، ساعت، پارچه و شال و روسری، موبایل فروشی، چرم فروشی از دیگر مغازه‎های مجتمع بوستان است.

در بوستان با خیال راحت وارد شوید چرا که اگر مجموعه‎ای از موارد متفاوت را بخواهید خرید کنید در اینجا به راحتی می‎توانید آن ها را بیابید. اما همانند بازار بزرگ تهران، مجتمع بوستان نیز شامل راسته‎های صنف‎های خاص هست. به طور مثال سه راهرو بزرگ در شمال شرقی مجتمع بوستان وجود دارد که راسته‌ طلافروشی‎های مجتمع بوستان  است که در اینجا می‎توانید هم طلاها زیبا پیدا کنید و هم می‎توانید از صرافی‎ها سکه خریداری کنید. تقریبا در تمامی ساعاتی که مجتمع بوستان باز است، طلا فروشی‎های آن نیز باز است.

راسته موبایل‎فروشی‎های نیز از دیگر راسته‎های مجتمع بوستان است که شامل دو راهرو و یک دالان می‎شود. حواستان باشد. قطعا قیمت موبایل‎هایی که در این راسته‎ها عرضه می‌‏شود بیشتر از بازارهای موبایل اصلی تهران است. راسته خیاط‎ها که شامل سه راهرو از بوستان است سفارشات خیاطی را می‎پذیرند و هر تعمیری که داشته باشید را برایتان انجام می‏‌دهند.

معماری مجتمع بوستان

مجتمع بوستان

معماری مجتمع بوستان عجیب و غریب است. می‎بایست خیلی مواظب باشید که در مجتمع بوستان گم نشوید. اما نگران نباشید در این بخش چندین ترفند به شما یاد داده می‌‏شود. مجتمع بوستان به صورت یک دایره خیلی بزرگ ساخته شده است. در مرکز خود دایره‎ کوچک‎تری دارد که همه به آن «رینگ» می‎گویند. اگر از در اصلی بوستان وارد شوید در ابتدا با دو پله برقی روبرو می‌‏شوید که می‌‏توانند شما را به طبقه دوم مجتمع بوستان برسانند. اگر از پله برقی عبور کنید کمی جلوتر با «رینگ» در طبقه اول مجتمع بوستان روبرو می‌‏شوید.

داخل رینگ طبقه اول، پله‎هایی برای رسیدن به طبقه دوم نیز وجود دارد و همچنین پله‎هایی برای دستری به طبقه‎ی زیر همکف. باقی راهروهای بوستان به دور رینگ در طبقه اول و دوم کشیده شده‎اند که در دایره بزرگ‎تری قرار دارند.

این دایره بزرگ‎تر خود شامل راهروها و دالان‎هایی است. هر دو یا سه راهرو را که بگذرانید به یک دالان که به صورت دایره است، می‎رسید. اگر بالای راهروها و دالان‎ها را نگاه کنید همه‎ آنها دارای اسم هستند که اگر گم شدید از طریق اسم، آنها را پیدا کنید.

رینگ مجتمع بوستان

مجتمع بوستان

یک نکته بسیار مهم در مورد معماری مجتمع بوستان این است که شما می‏توانید بدون آن که از پله‎های بوستان استفاده کنید بین طبقات حرکت کنید. معماری منحصر به فرد مجتمع بوستان این امکان را برای شما فراهم کرده است. از آنجایی که دایره بزرگ مجتمع بوستان دارای شیب بسیار کمی است، شما می‏توانید با استفاده از این دایره از تمامی طبقات گذر کنید بدون آن که از پله برقی یا پله‏های معمولی استفاده کنید.

اما یادتان باشد همین ویژگی ممکن است شما را گول بزند و در وضعیتی قرار بگیرید که احساس کنید در مسیر تکراری قدم می‎زنید. حواستان باشد که وقتی در دچار چنین موقعیتی شدید، از پله‌‏ها استفاده کنید.

بانک‎ها و بخش اداری مجتمع بوستان

 مجتمع بوستان

در مجتمع بوستان، تقریبا بیشتر بانک‎ها شعبه دارند. بانک‌‏هایی که در این مجتمع شعبه دارند عبارتند از بانک ملی، صادرات، ملت، اقتصاد نوین، پاسارگاد، پارسیان و شهر. با اینکه ساعات کار مجتمع بوستان، از 9 صبح تا 10:30 شب است اما شما می‏‌توانید از ساعت 8 که بانک‎ها شروع به کار می‏‌کنند از بانک‏‌های بوستان زیر نظر نگهبان‌‏ها استفاده کنید. در این ساعات در تمامی درهای بوستان نگهبانانی وجود دارند و شما را برای استفاده از بانک هدایت می‎کنند.

طبقه زیرین و بخش بازی بچه‎ها

بخش بازی مجتمع بوستان

طبقه زیرین مجتمع بوستان که از رینگ تمامی طبقات قابل مشاهده است شامل محوطه بازی بچه‎ها است که در ازای ورودی 15 هزار تومان کودکان می‏‌توانند یک ساعت در آن محوطه بازی کنند. طبقه زیرین به نسبت باقی طبقات بوستان رونق کمتری دارد. این طبقه شامل دو اسباب‎بازی فروشی و یک فودکورت کوچک است.

تقریبا تمامی افرادی به مجتمع بوستان می‌‏آیند بیشتر با هدف خرید به اینجا می‌‏آیند و اگر قصد دارید وعده غذایی خوشمزه‌‏ای در کنار خریدتان میل کنید، مجتمع بوستان انتخاب اشتباهی  است یا اینکه می‏‌توانید خریدتان را در مجتمع بوستان انجام دهید و برای خوردن غذا از مکانی دیگر استفاده کنید. البته که بوستان چندین کافه دارد و اسنک‏بارها و بستنی ‏فروشی‏‌های خوبی دارد، اما فراموش نکنید که مجتمع بوستان به جز فودکورت کوچک طبقه زیرین رستورانی ندارد.

شهر کتاب مجتمع بوستان

شهر کتاب مجتمع بوستان

مجتمع بوستان دارای یکی از شعب شهر کتاب‌‏های تهران است. شهر کتاب شعبه بوستان از معماری منحصر به فرد بوستان استفاده کرده و یک شهر کتاب سه طبقه‎ای را برای ارائه کالاهای خود ساخته است. در طبقه اول، لوازم التحریر و اسباب‎بازی را به فروش می‏‌رساند. در طبقه دوم به صورت تخصصی کتاب می‎فروشند که شامل دو بخش شده است. در طبقه سوم، سی‏‌دی، لوازم نقاشی و وسایل تزئینی و اشیا هیجان‎انگیز شهر کتاب فروخته می‌‏شود.

شهروند مجتمع بوستان

شهروند مجتمع بوستان

شهروند واقع در مجتمع بوستان، پس از شهروند آرژانتین، بزرگ‏ترین شهروند تهران است. این شعبه از شهروند تقریبا بیشتر از یک سال است که خدمات 24 ساعته ارائه می‏‌کند. این فروشگاه شامل بخش‎های سوپرمارکت، پوشاک، اسباب ‏بازی، کتاب، لوازم برقی و خانگی و غیره است. مثل تمامی شهروندهای 24 ساعته دیگر، تنها بخش سوپر مارکت آن به صورت 24 ساعته باز است.

پارکینگ و درهای مجتمع بوستان

مجتمع بوستان شامل یک در اصلی است که از میدان پونک قابل دسترسی است. در دیگر مجتمع بوستان در بزرگراه اشرفی اصفهان کمی بالاتر از میدان پونک است. در سوم بوستان هم که به در خیابان اردیبهشت معروف است، از اولین خیابان بالای بوستان به نام کربلایی احمد که معروف به خیابان اردیبهشت است، دسترسی دارد. در خیابان اردیبهشت کمی جلوتر از در اردیبهشت بوستان، یکی از در‏های پارکینگ مجموعه قرار دارد. در آخر از خیابان میرزابابایی راه دارد. از در خیابان میرزابابایی دسترسی آسان به شهروند و به پارکینگ سرباز و سربسته مجتمع بوستان دارید.

مجتمع بوستان که سال 1374 ساخته شده، مجتمع قدیمی است که به تازگی تعمیراتی در آن انجام داده‎اند. در این تعمیرات در طبقه‎ای که پارکینگ قرار دارد، سرویس‎های بهداشتی متعددی ساخته‎اند. علاوه بر سرویس‎های بهداشتی، اتاق‎های سیگاری هم تعبیه کردند که افراد سیگاری بتوانند از آنجا با خیال راحت استفاده کنند.

اتاق سیگار در مجتمع بوستان

اتاق سیگاری‌ها در مجتمع بوستان

از معماری مجتمع بوستان و پیچ و خم‌‏های متعدد آن نهراسید. اگر زیاد از این مجتمع استفاده کنید کم کم مسیر و راهروهای آن را به خوبی می‏‌شناسید و با استفاده از مغازه‌‏هایی از بوستان که قیمت‌‏های مناسبی دارند می‏‌توانید خرید خوبی هم بکنید.

عکس‌ها: نرگس گلستانی

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

    1. برای تردد معلولین با ویلچر هم مناسب سازی شده و این خیلی خوبه که میشه همه چیز رو از اینجا خرید بدون صف آسانسور و دردسر پله

  1. بله بهترین پاساژ هست که تا به حال ندیدم-حجم بالایی از مغازه های متفاوت اونجاست از پلاستیک فروشی تا خیاطی و بوتیک و بدنسازی و عطاری…جالبه یه عطاری رفته بودم مثل اسمش همه چیزاشم عجیب غریب بود-“”عطاری رامار”” کلی عرقیجات سنتی داشت که خیلی باحال بود و روغنهای عجیب غریب مثل روغن خرچنک و عقرب…

  2. با سلام
    مجتمع تجاری بوستان از مجتمع های خوب محله پونک است و من و خانواده ام حدود ۱۷ سال است که از آنجا خرید میکنیم متاسفانه امروز وقتی برای خرید مراجعه کرده بودیم بعلت خرابی دستگاه کنترل ورود و خروج و بی دقتی اپراتور مربوطه دو بار مانع ورود به صندوق عقب خودرویم برخورد کرد که بعد از پیاده شدن خوشبختانه دفورمه نشده بود بعد از انجام خرید به اپراتور مربوطه تذکر دادم تا حداقل ماشینهای دیگران را صدمه نزند که با رفتار زشت و ناپسند آنها مواجه شدم برای کسبه محترم آن مجتمع واقعا متاسفم که کمترین های مشتری مداری نیز در آنجا رعایت نمی گردد من دیگر از این مجتمع خرید نخواهم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن