طبیعت گردی

ماسوله در زمستان؛ تجربۀ یک ماسوله‌گردی متفاوت

ماسوله در زمستان را تا به حال امتحان کرده‌اید؟ کمتر کسی است که به گیلان سفر کرده باشد ولی به شهر تاریخی و توریستی ماسوله سر نزده باشد. ماسوله اغلب در فصل بهار و تابستان مملو از مسافر است در حالی که در روزهای سرد پاییز و مخصوصاً زمستان تعداد بازدیدکننده‌های این شهر بسیار کمتر است. پس زمستان زمان مناسبی است برای گشت و گذار با خیال راحت در یکی از توریستی‌ترین شهرهای ایران.

معماری طبقاتی و منحصربه فرد این شهر و موقعیت کوهستانی و فضای دلنشین آن باعث می‌شود در هر فصلی زیبایی‌های مخصوص به خود را به بازدیدکننده‌هایش نشان بدهد. ماسوله در زمستان اصلاً شبیه آن ماسولۀ توریستی شلوغ در فصل‌های دیگر نیست. شهر در عادی‌ترین حالت خود است و مردم محلی روزهای پرآرامشی را می‌گذرانند. بعضی از مغازه‌ها که فقط در فصل‌های توریستی فعالیت می‌کنند کسب و کارشان را بسته‌اند و بعضی دیگر در روزهای برفی هم چراغ مغازه‌شان روشن است و نیازهای روزانۀ مردم شهر و مسافران را برآورده می‌کنند.

جریان عادی زندگی مردم ماسوله در زمستان

ماسوله در زمستان

در کوچه‌های ماسوله در زمستان مردمی را می‌بینید که آمده‌اند برف پشت بام‌شان را پارو کنند که البته حیاط خانۀ بالایی هم هست، یا مردمی که مشغول بردن نفت به خانه هستند تا بخاری‌های نفتی شان را در سرما روشن نگه دارند. از آنجا که این شهر کوهستانی گازکشی نشده مردم زمستان را با نفت سهمیه بندی و کپسول‌های گاز می‌گذرانند.

ماسوله در زمستان

بعضی از مردم محلی ماسوله در زمستان‌ها کوچ می‌کنند و بهار دوباره به شهر و خانه شان برمی‌گردند ولی بعضی هم زمستان را همان جا سر می‌کنند، از جمله خانواده‌ای که طبقۀ بالای خانه‌شان را با قیمت مناسب به ما اجاره دادند تا یک شب برفی را در ماسوله در خانه‌ای گرم و زیبا بگذرانیم.

در این فصل به دلیل اینکه تعداد مسافران زیاد نیست خانه‌هایی با قیمت های مناسب تر از فصل‌های شلوغ و پر مسافر پیدا می‌شود. البته بهتر است خانه یا سوئیتتان را همان موقع که به ماسوله می‌رسید پیدا کنید و اول مستقر شوید بعد به گردش در شهر بپردازید چون دم غروب ممکن است قیمت ها کمی تغییر کند.

زیبایی‌های ماسوله در زمستان

ماسوله در زمستان

تصور کنید زیر بارش برف در کوچه‌های خلوت و بازارچۀ زیبای ماسوله و روی بام خانه‌ها قدم می‌زنید و از بالا منظرۀ درۀ آن پایین را تماشا می‌کنید و کوه‌هایی که از برف سفیدپوش شده‌اند. پرنده‌هایی را می بینید که هر از گاهی دسته جمعی از روی یک بام بلند می شوند و صحنۀ پیش رویتان را برایتان رویایی‌تر می‌کنند. هر وقت سردتان شد می‌روید به قهوه خانۀ وسط بازارچه و پشت آن میزهای چوبی‌اش می‌نشینید و قهوه چی برایتان یک چای اصیل و خوش طعم گیلانی می ریزد.

ماسوله در زمستان

خوردن آن چای در آن قهوه خانه در حالی که می توانید بارش برف را از پنجره تماشا کنید و به حرف های مردم محلی گوش کنید که دور هم در آنجا جمع شده‌اند و  همزمان با صرف چای به زبان شیرین تالشی اتفاقات جدید را برای هم تعریف می‌کنند، تصورش هم لذت بخش است چه برسد به اینکه آن را تجربه کنید. حتی اگر زبان تالشی بلد نباشید هم حضور در میان مردم محلی که بیشترشان کلاه های پشمی به سر گذاشته‌اند و فارغ از شلوغی‌های دنیای مدرن با یک استکان چای در  کافه‌ای در ماسولۀ زیبا نشسته‌اند و با هم خوش و بش می‌کنند تجربه‌ای است به یاد ماندنی.

حین گشت و گذار  احتمالاً چشمتان به مغازه‌هایی می افتد که خوراکی‌هایی مثل آش و باقالی و لبوی داغ در این هوای سرد  می‌فروشند. اگر اهل دیزی باشید هم غذاخوری‌ها و رستوران‌های سنتی ماسوله جای خوبی است برای خوردن یک غذای داغ در یک روز زمستانی.

سوغاتی ماسوله

ماسوله در زمستان

اگر شما هم از آن دست مسافرانی هستید که حتماً باید از شهر مقصد سوغاتی بخرید نگران  بسته بودن مغازه‌ها نباشید، مغازه‌های سوغاتی فروشی در هوای برفی هم باز هستند. لباس‌های محلی طبق روال همیشه در طبقۀ بالای عکاسخانه چیده شده‌اند و عروسک‌های دستباف ماسوله‌ای رنگارنگ هم همچنان جلوی مغازه ها آویزان‌اند. عروسک‌هایی که به نوعی سمبل ماسوله‌اند و در خانۀ هر کسی که به ماسوله رفته باشد یکی از آنها پیدا می‌شود.

مسیرهای رسیدن به ماسوله

ماسوله در زمستان

برای رسیدن به ماسوله از رشت باید حدود شصت کیلومتر رانندگی کنید و بعد از گذشتن از فومن به ماسوله برسید. البته اگر ماشین شخصی ندارید هم می‌توانید از پل یخسازی رشت با تاکسی خطی خودتان را به فومن برسانید و از فومن دوباره سوار تاکسی خطی شوید و به ماسوله برسید. تاکسی‌ها در روزهای برفی هم رفت و آمد می‌کنند مگر اینکه برف خیلی سنگین باشد و راهداری جاده را بسته باشد. بهتر است قبل از هر سفری در زمستان مخصوصاً به نقاط کوهستانی از باز بودن جاده مطمئن بشوید.

بعد از یک روز برفی، هوا که رو به تاریکی می‌رود و چراغ‌ها که کم کم روشن می‌شوند مغازه‌دارها یکی یکی مغازه هایشان را تعطیل می‌کنند و شهرِ محصور در بین کوه‌ها در سکوتی عجیب و آرامش بخش فرو می‌رود. مطمئناً خاطرۀ حضور در این فضای آرامش بخش در ذهن هر مسافر خوش ذوقی که در زمستان به ماسوله سفر کرده باشد باقی می‌ماند.

عکس‌ها: صحرا آزاد

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن