طبیعت گردی

لجن درمانی در دریاچه ارومیه؛ هم فال و هم تماشا

لجن‌درمانی امروزه در بسیاری از کشورهای جهان طرفدار دارد و از آن برای درمان و ریلکسشن استفاده می‌شود. دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین دریاچه‌های ایران است که این روزها در حوزه محیط ‌زیست مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پایین آمدن روزبه‌روز سطح آب دریاچه تقریبا جزو تیترهای مهم این حوزه است؛ اما علاوه‌براین، این دریاچه به دلیل خواص درمانی هم  همواره اهمیت داشته است. از جمله مهم‌ترین خواص درمانی آن خاصیت لجن درمانی در دریاچه ارومیه است.

لجن درمانی دریاچه ارومیه
عکاس: سهیل فرجی

این دریاچه از جاهای دیدنی ارومیه محسوب شده و برای طبیعت‌گردی حوالی این شهر انتخاب خوبی است. قدمت دریاچه ارومیه باعث شده املاح و مواد معدنی موجود در آن با گذر زمان ارزش طبی بسیار بالایی پیدا کنند.

لجن دریاچه ارومیه با دارا بودن املاحی همچون کلر، سولفات، گوگرد، مواد رادیواکتیو، ید، آهن و مواد آلی مختلف یکی از بهترین لجن‌های طبی موجود در جهان به شمار می‌رود و در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های سایکوسوماتیک (روان تنی)، بیماری‌های پوستی و روماتیسمی، بیماری‌های زنان خصوصا التهاب لگن و اختلالات قاعدگی و بسیاری دیگر از بیماری‌ها موثر است.

لجن درمانی
عکاس: سهیل فرجی

در گذشته هم، لجن درمانی رواج داشت تا جایی که برخی از بیمارستان‌ها برای درمان این لجن را از دریاچه به بیمارستان منتقل کرده و به‌طور مستقیم در درمان از آن استفاده می‌کردند. برای مثال بیمارستان شوروی در تهران که هم‌اکنون به نام پانزده خرداد فعالیت می‌کند هم چنین فعالیتی دارد.

دریاچه ارومیه و لجن درمانی

بسیاری از محلی‌ها و ساکنان شهرهای مجاور دریاچه ارومیه که از خواص درمانی لجن‌های این دریاچه آگاهی دارند، در روزهای پایانی هفته به این دریاچه سفر کرده و ساعاتی را به استفاده از لجن دریاچه می‌گذرانند.

اگر شما هم از لجن درمانی در این دریاچه تجربه‌ای دارد، می‌توانید تجربه خود را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن