شکم گردی

قهوه خانه شادی سنندج؛ تجربه‌ای ناب با طعم چای و صبحانه عالی

قهوه خانه شادی در سنندج جایی است که به هر کس با هر جنسیت خوشامد می‌گوید و درهایش به سوی همه مشتریان باز است.
لذت صبحانه‌ای عالی در فضایی ساده و غنی از آداب و رسوم کردستان همراه با چای لبریز لب دوز قندپهلو ، خلق تجربه‌ای ناب بود. چنانچه به شهر سنندج سفر کردید، به قهوه خانه شادی سربزنید تا این تجربه ناب را از نزدیک لمس کنید.

قهوه خانه شادی کجاست؟

به سمت بازار سنندج واقع در خیابان انقلاب که می‌روید نرسیده به مرکز بازار در سمت راست خیابان واقع است. دری نسبتا کوچک که در بین مغازه‌های زیاد راسته خیابان با تابلویی کوچک که رویش نوشته شده: قهوه خانه شادی از دیگر مغازه ها مشخص شده است. فضای قهوه خانه نسبتا کوچک است که با چندین میز و صندلی چیدمان شده و انتهای قهوه خانه آشپزخانه قرار دارد.

پیرمردی خوش برخورد گرداننده این قهوه خانه دنج است. اشعه‌های صبحگاهی خورشید که به داخل قهوه خانه می‌تابد جلو ه‌ای خاص و آرامشی عمیق به فضا ارزانی می‌دارد. از قهوه خانه تا خیابان امام سنندج که مرکز چندین آثار تاریخی بسیار زیبا من جمله مسجد جامع سنندج، خانه کرد، موزه سنندج و امام زاده پیرعمر می باشد، راهی نیست و چنانچه اهل پیاده روی باشید می‌توانید پیاده تا این خیابان بروید و در بین راه از بازار سنندج نیز دیدن کنید.

از دیر باز، قهوه خانه‌ها محل مراوده و گپ و گفتگوی کسبه بازار و رهگذران بوده است. محیطی کاملا مردانه. اما در سنندج، قهوه خانه‌ای وجود دارد که با حضور بانوان مشکلی ندارد. صاحب قهوه خانه که هنرمندانه چهار پنج عدد استکان نعلبکی در دست داشت، با لحنی بسیار مؤدبانه ورود ما را خوش آمد گفت و ما شاد و خوشحال بر سر اولین میز نشستیم.

از جاذبه‌های یک قهوه خانه حضور پیران و قدیمی‌های محل یا منطقه است که وزن سنگین احترام قهوه خانه از حضور‌شان سنگینی می‌گیرد. کسانی که خط‌های صورتشان و نگاه‌های پرنفوذشان حکایت از تجربه‌هایی غنی در طی سال‌های زندگی دارد.

زبان زیبای کردی، آمد و رفت کسبه، مشاهده فرهنگ و آداب و رسوم جاری می‌تواند مخاطب را بر آن دارد که ساعت‌ها بدون توجه به گذر زمان، در قهوه خانه بنشیند. مثل اینکه هر کسی مشکلاتش را دم در قهوه خانه پارک می‌کند و وارد می‌شود تا از طعم گس چایش نهایت لذت را ببرد و در خلق یک محیط آرام شریک شود.

شاید به همین دلیل فضای قهوه خانه سرشار از آرامش بود. به گونه ای که به هر کسی آرامشی ذهنی عطا می‌کرد. مراقبه‌ای دلپذیر و سرشار ازمشاهده و عشق که هر بیننده‌ای را به توجه، حضور و لذت از صبحانه و چای دعوت می‌کند.

مردم کرد زبان از فرهنگی غنی برخوردار هستند. پذیرا بودن‌شان، هماهنگی رفتار و کردار و اندیشه‌شان از حسن‌های این قوم اصیل ایرانی است. در قهوه خانه‌هاست که می‌توانید با فرهنگ و آداب و رسوم تنیده شده در بافت زندگی یک قوم آشنا شوید و تجربه‌هایی که مخفی هستند و به مشتاقانش، راه تجربه کردن شان را نشان می‌دهند را بیابید. تجربه‌هایی که روح را جلا می‌دهند و عمق نگاه را شفاف‌تر می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن