ماجراجویی

هیجان را با فلای بورد کیش تجربه کنید

تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید که چه حسی دارد اگر بتوانید مثل یه دلفین از آب بیرون بیایید و بعد از یک سری حرکات نمایشی به داخل آب برگردید؟ با ورزش آبی فلای بورد می‌توانید به سادگی، درست مثل یک دلفین هنرنمایی کنید. این را می‌توانید در فلای بورد کیش تجربه کنید.

در واقع به کمک این ورزش شما می‌توانید به کمک فشار آبی که از زیر پایتان خارج می‌شود، تا 15 متر از سطح آب بالا بروید، داخل موج‌ها فرود بیایید و با سرعتی فراتر از چیزی که در ذهن دارید، شنا کنید.

این تجربه کم از بانجی جامپینگ کیش ندارد، با این ورزش‌های آبی آدرنالین خون‌تان را افزایش دهید.

تجربه فلای بورد کیش

از سفر قبلی که به جزیره کیش داشتم، دلم می‌خواست برای یک بار هم که شده این ورزش هیجان‌انگیز آبی را تجربه کنم. به خصوص اینکه فیلم‌های مستندی که در شبکه‌های اجتماعی می‌دیدم، بسیار برایم جالب توجه بود؛ اینکه پرواز کنی و بعد داخل آب شیرجه بزنی. اما همیشه فکر می‌کردم که احتمالا فلای بورد نیازمند مهارت بسیار بالایی است و چندین جلسه طول می‌کشد تا بتوانم کمی خود را از آب بیرون بکشم. هر بار هم در کنار ساحل قدم می‌زدیم، کسی را می‌دیدم که با ناامیدی تلاش می‌کرد و حتی 30 سانتی‌متر هم از آب خارج نمی‌شد!

خلاصه یک سال گذشت و من اسفند سال 97 مجددا به جزیره کیش سفر کردم و این بار قصد داشتم که حتما تجربه فلای بورد را در رزومه خود داشته باشم. با بقیه اعضای خانواده که صحبت می‌کردم، می‌گفتند ما هم خیلی دوست داریم اما چون ورزشی است که نیازمند تمرین بالاست، دوست نداریم که یک بار در یک زمان کوتاه آن را امتحان کنیم و موفق هم نشویم. ولی من عزمم را جزم کرده بودم و با اینکه فلای بورد یکی از گران‌ترین تفریحات آبی جزیره کیش است، با خودم گفتم یا شانس و یا اقبال، می‌روم امتحان می‌کنم، اگر موفق شدم که چه عالی و اگر هم موفق نشدم حداقل دیگر این سوال برای همیشه در ذهنم نخواهد بود که پرواز در آسمان چه حسی دارد. به علاوه این یک بار می‌توانست تمرینی باشد برای دفعات بعدی!

فلای بورد کیش

هنگامی که برای ثبت نام به مرکز غواصی کیش در نزدیکی (سمت راست) اسکله بزرگ تفریحی رفتم، به خاطر قیمت بالا و زمان محدود باز هم کمی به فکر فرو رفتم. 200 هزار تومان برای 15 تا 20 دقیقه. فرصت خیلی محدودی برای یادگیری یک ورزش کاملا جدید بود اما دل را به دریا زدم و ثبت‌نامم را تکمیل کردم و بعد به مسئول فروش بلیت گفتم حالا که تخفیف نمی‌دهید، حداقل زمانش را برای من کمی بیشتر در نظر بگیرید و او هم گفت که کیفیت خدماتشان بسیار بالاست و هزینه‌ای که می‌کنم، ارزشش را دارد.

برای اینکه راحت‌تر باشم، رفتم وت‌سوت پوشیدم تا جای مانور بیشتری داشته باشم و بعد به تماشای فلای بورد زوجی نشستم که تنها یک بار توانستند از آب خارج شوند و حساب کردم که حتما کار خیلی سختی است و نیازمند تلاش و تمرین بسیار و وقتی با آن‌ها صحبت کردم هم تاکیدشان بر همین بود.

هنگامی که نوبت به من رسید، دوربین را به دست خواهرم دادم و گفتم مدام حواسش به من باشد تا اگر یک بار توانستم 20 سانت از آب خارج شوم، این صحنه دلپذیر را برای من ثبت کند و بعد داخل دریا شدم و به مربی گفتم که من طبیعت‌گردی می‌کنم و هرجور شده باید دست کم یک بار موفق شوم. مربی هم گفت که اگر تمرکز کنم حتما موفق می‌شوم، سپس به من توضیح داد که باید چطور عمل کنم و من شروع کردم. جالب این بود که بعد از یکی دو بار تلاش توانستم کمی از آب خارج شوم.

حالا کلی انرژی گرفته بودم و باورم شده بود که اگر بخواهم می‌توانم! بنابراین تا جایی که می‌توانستم تلاش کردم و کم‌کم یاد گرفتم که چطور تعادلم را حفظ کنم و چگونه بالا و بالاتر بروم و در نهایت چندین بار، بیش از 2 متر از آب فاصله گرفتم. حتی پس از چند بار صعود موفقیت‌آمیز، برای خودم دور می‌زدم، می‌چرخیدم و وقتی خسته می‌شدم، آهسته آهسته سرعتم را کم می‌کردم تا مثل دفعات اول با سرعت و شتاب وارد آب نشوم.

البته یکی از دلایل اصلی موفقیت من راهنمایی‌های عالی جناب مربی یعنی آقای جوانمردی بود که از وقتی می‌ایستادم تا وقتی که داخل آب برمی‌گشتم، مرا راهنمایی می‌کرد. آنقدر مربی از من راضی بود که حتی وقتی زمانم به پایان رسیده بود، چندین بار گفت حالا یک دور دیگر هم برو بالا! اما راستش را بخواهید خودم کمی خسته شده بودم و باید بگویم که 20 دقیقه زمان کمی نبود و از بیرون به نظر خیلی کوتاه می‌آمد، چون فشار زیادی به پنجه پا می‌آید، انرژی زیادی می‌گیرد و آدم را خسته می‌کند.

به علاوه باید این نکته را هم اضافه کنم که حتی شنا کردن با فلای بورد هم بسیار جذاب است، چون می‌توانید همچون یک ابرقهرمان، یکی از دستان خود را به پیش بگیرید و با سرعتی باورنکردنی در آب پیش بروید و فرقی ندارد که به پشت روی آب خوابیده باشید و یا برعکس!

در کل، بسیار تجربه جالبی بود و به عنوان یک زن از اینکه می‌دیدم در اولین تلاش خود، موفق شدم بارها پرواز کنم و بالا بروم، حس بسیار خوبی داشتم، گاهی وقتی خیلی بالا می‌رفتم می‌ترسیدم اما بعد که می‌دیدم به همه چیز کنترل دارم، خیالم راحت می‌شد و دلم می‌خواست حتی بالاتر بروم. بنابراین، اگر به دنبال تجربه یک ورزش هیجان‌انگیز هستید، پیشنهاد می‌کنم که حتما فلای ‌بورد کیش را امتحان کنید. اگر انگیزه کافی داشته باشید، اصلا کار سختی نیست و لازم نیست که ورزشکار حرفه‌ای یا متخصص ورزش‌های آبی باشید.

چند نکته برای موفقیت در  فلای ‌بورد

هنگامی که اقدام به این ورزش می‌کنید، یک جت‌اسکی شما را همراهی می‌کند که با یک لوله بزرگ به کفش بزرگی که پوشیده‌اید وصل است و فردی که داخل جت‌اسکی نشسته، میزان فشار آب را برای شما تنظیم می‌کند. تنها نکته‌ای که در ورزش فلای ‌بورد وجود دارد این است که باید پشت به آب بخوابید، بعد پاهای خود را به درون شکم بکشید و بایستید. سپس مربی، فشار آب را به جریان می‌اندازد (فشار آب دست شما نیست، اما در مراحل پیشرفته فشار آب را می‌توانید خودتان به دست بگیرید) و شما کم‌کم بالا می‌روید و تمام کاری که باید بکنید این است که اگر دارید به جلو می‌افتید، پنجه پای خود را به سمت بالا بکشید و اگر در حال افتادن از پشت بودید، پنجه پا را کمی پایین بدهید.

نکته‌ هایی درباره فلای بورد کیش

برای چرخیدن هم می‌توانید یکی از پاهای خود را کمی خم کنید تا به راحتی دور بزنید. وقتی که تمرین می‌کنید، همه چیز دستتان می‌آید و بعد از چند بار، به جای اینکه داخل آب سقوط کنید، یاد می‌گیرید که چطور با عقب و جلو کردن پای خود، آهسته آهسته پایین بروید. اگر قبل از فلای بورد، اسکوتر برقی را امتحان کرده باشید، کارتان بسیار ساده می‌شود، چون هر دو به یک روش هستند و تعادل شما از همان طریق حفظ می‌شود.

تاریخچه فلای بورد

فلای بورد در سال 2011 در کشور چین به دنیا معرفی شد و مسابقات آن همه ساله برگزار می‌شود. اولین دور مسابقات فلای بورد سال 2012 در قطر برگزار شد و قهرمان آن، استفان پراناس بود. این ورزش در حال حاضر شهرت بالای دارد و البته اینترنت در محبوبیت آن تاثیر به سزایی داشته است و شاید اگر تبلیغات اینترنتی و فضای مجازی نبود، تعداد انگشت‌شماری از افراد به این ورزش روی می‌آوردند. فلای بورد در سال 1391 وارد ایران شد و کمیته فلای بوردینگ ایران هم یک سال بعد زیر نظر آقای پیام عرب‌زاده شروع به کار کرد. طبق گفته آقای عرب‌زاده، ایران جزو 29 کشور واردکننده این ورزش در جهان بوده است.

عکس‌ها: فرانک پرکمی

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن