ماجراجویی

غواصی در قشم؛ 60 دقیقه زندگی در زیر آب

غواصی در قشم و در اعماق آب‌های نیلگون دریا، خلیج و اقیانوس‌ها و دیدن زیبایی‌های آنها، یکی از شگفت‌انگیزترین تجربه‌ها در زندگی افرادیست که به دنیا نه فقط به چشم محلی برای گذران عمر، که به چشم محلی برای کشف ناشناخته‌ها و زیبایش می‌نگرند.

دیدار با دنیای زیبای زیر آب، تماشای موجودات رنگارنگ دریا، لمس صخره‌های مرجانی و شن‌های سفید و از همه زیباتر، حس شیرین غرق شدن در آغوش یک پهنه آبی پر آرامش، همان چیزی است که دست علاقمندان به دنیای زیر آب را می‌گیرد و می‌برد به عمق آبی‌ترین نقطه کره خاکی زمین.

برای من به عنوان یک آدم علاقمند به کشف هر چه زیبایی در طبیعت است، غواصی یکی از زیباترین تجربه‌های زندگی بود. تجربه‌ای که گاه در خواب‌ و رویا دوباره خود را به رخم می‌کشد و برای دیدار دوباره وسوسه‌ام می‌کند. شک ندارم که اگر فرصتی برای سفر پیش بیاید، حتما سفرم به جزایر جنوبی کشور و با هدف تجربه دوباره غواصی است.

می‌دانم که خیلی از علاقمندان به دنیای زیر آب، ممکن است لذت غواصی را نچشیده باشند. پس من آبی‌ترین تجربه زندگیم را در این مطلب با شما به اشتراک می‌گذارم. امیدوارم انتشار این تجربه بتواند شما را به رویای دنیای زیر آب ببرد.

شنیدن صدای نفس‌های خلیج

غواصی در قشم

راستش را بخواهید تا همین یکسال پیش، تجربه من از دریا، خلیج و شنا به استخر و آبتنی در دریا و برخی از ورزش‌های آبی مثل جت‌اسکی، قایق سواری و… محدود شده بود. با وجود اینکه گواهی‌نامه نجات غریقی را دارم، هرگز تصور اینکه جرات غواصی و تماشای دنیای زیر آب را داشته باشم، نمی‌کردم. خب حقیقتش را بخواهید، دنیای زیر آب را همان‌قدر ترسناک می‌دیدم که زیبا!

مهمترین ترس من از دنیای زیر آب به عدم کنترل لوله اکسیژن برای تنفس و حمله ماهی‌های غول‌پیکر که در تصوراتم ساخته بودم مربوط می‌شد. اما در سفری که به جزیره قشم داشتم به پیشنهاد صاحب یکی از رستوران‌های محلی جزیره، تصمیم گرفتم ترس را کنار بگذارم و غواصی را تجربه کنم.

پس همراه با همسرم راهی مدرسه غواصی «نصف جهان» شدیم که در پارک زیتون قرار داشت.

پس از ثبت نام و پرداخت هزینه 120 هزار تومانی برای هر نفر، برای وزن‌کشی و پر کردن فرم ثبت‌نام به دفتر مدیر مجموعه رفتیم و پس از امضای فرم سلامت بدنی به رختکن هدایت شدیم.

راستش را بخواهید پوشیدن لباس‌های تنگ و زمخت غواصی به حدی وقت‌گیر و سخت بود که تصور تحمل آن حدود 40 دقیقه تا یک ساعت زیر آب برایم غیر ممکن به نظر می‌رسید. مخصوصا وقتی ناچار شدم روی لباس زمخت غواصی یک لباس گشاد برای استتار بدنم بپوشم.

در هر حال برنامه غواصی با آشنایی با مربی غواصی و وصل وزنه متناسب با وزن ما و همچنین پوشیدن کوله‌پشتی حاوی کپسول اکسیژن ادامه پیدا کرد. پس از آموزش تنفس زیر آب که در عمق کم انجام شد، سوار قایق موتوری شدیم. هر چه پیشتر می‌رفتیم، نگرانی من بیشتر می‌شد. زیاد از ساحل دور نشده بودیم که مربی ما را با طناب به خود بست و ترسان و لرزان وارد آب شدیم. تا اینجای داستان وجود من مملو از ترس و دلهره بود. ترس از فراموش کردن توصیه‌های مربی، پاره شدن طناب و خالی شدن ناگهانی مخزن اکسیژن و بیشتر از همه آن فوبیای همیشگی حمله کوسه یا ماهی‌های غول‌پیکر عصبانی!

اما پس از تمرین دوباره تنفس زیر آب، کم کم به خود مسلط شدم و آرام آرام به زیر آب رفتیم. اولین خاطره من از آن دنیای بیگانه، صدای تنفسم زیر آب بود. تا به حال صدای دم و بازدمم را آنقدر واضح و بلند نشنیده بودم. انگار خلیج بود که در گوش‌هایم نفس می‌کشید، که مرا در آغوشش می‌فشرد و …

تمام تلاشم را کردم به کف خلیج برسم و چه سخت موفق شدم. با کمک مربی که مدام در حال عکاسی با دوربین گوپرو بود به کف خلیج رسیدم. دستم را روی شن‌های سفید کشیدم. ستاره‌های دریایی و ماهی‌های رنگارنگ را لمس کردم.

با گذشت 10 دقیقه و در عمق 7 متری از سطح دریا، هنوز به صدای تنفسم عادت نکرده بودم؛ اما با محیط حسابی هماهنگ شده بودم. انگار صد سال است زیر آب نفس می‌کشم. کم‌کم از مربی و همسرم فاصله گرفتم. دلم می‌خواست حالا که دل به دریا زده‌ام تا جایی که می‌توانستم زیبایی‌های دنیای زیر آب را ببینم.

غواصی در قشم

15 دقیقه بیشتر نگذشته بود که حرکت در مسیر مورد نظرم را بدون کمک و طناب مربی یاد گرفتم. آنجا بود که حس ترس از دنیای زیر آب، کاملا جای خود را به آرامشی عمیق داد. در این دنیای زیبا هیچ چیزی برای ترسیدن وجود نداشت. من چقدر خوشحال بودم که خلیجی که عاشقش بودم، مرا در آغوشش پذیرفته بود.

هنوز از زیبایی‌های زیر آب سیر نشده بودم که مربی فرمان بازگشت داد. آرام آرام به سط آب رفتیم، قایق موتوری منتظرمان بود. به سختی سوار قایق شدیم. راستش کپسول اکسیژن و وزنه‌ها حسابی خسته‌مان کرده بود؛ اما خستگی لذت‌بخش…

دنیای زیر آب زیباترین تجربه آبی من در زندگی بود. حتی تماشای آسمان از زیر دریا لذتی دیگر داشت. یک دنیای بدون صدای ماشین، هواپیما، آدم‌ها و… فقط صدای نفس‌های خلیج بود و بس…

شک ندارم که اگر فرصتی برای سفر به جنوب داشته باشم، حتما برای غواصی به قسمت‌‌های عمیق‌تر خلیج می‌روم و پیشنهاد می‌دهم که شما هم خود را به این لذت شیرین میهمان کنید.

پیش‌نیاز غواصی

غواصی در قشم

خیلی از دوستانم تصور می‌کردند که چون شناگر خوبی نیستند، نمی‌توانند تماشای دنیای زیر آب را تماشا کنند. در حالیکه غواصی اصلا ربطی به شنا ندارد. اتفاقا هر چه شما در شنا ناشی‌تر باشید، راحت‌تر غواصی را می‌آموزید. دلیل هم این است که شناگرها طبق عادتی که دارند در مواجهه با قسمت عمیق دریا یا استخر، سعی می‌کنند تعادل خود را برای ماندن روی آی حفظ کنند و با حرکات دست و پا در آب حرکت کنند. اما در غواصی شما نیازی به شنا کردن و حفظ تعادل برای ماندن روی آب ندارید. شما باید فقط اجازه دهید که در عمق آب فرو روید و غرق شوید.

بقیه کارها مثل راه رفتن و غوطه خوردن در آب را همانجا زیر آب یاد می‌گیرید.

مهمترین قسمت غواصی اما تنفس با مخزن اکسیژن است. شما باید بتوانید دم و بازدم خود را در مواجهه با هجم آبی که ناگهان در آن فرو می‌روید کنترل کنید و قطعا اگر دچار مشکلات تنفسی و قلبی باشید، کنترل تنفس برایتان کمی سخت‌تر است.

همچنین اگر دچار بیماری‌های مفصلی و استخوانی هستید، اگر دیسک کمر یا مشکل زانو دارید، باید این موارد را به مربی اطلاع دهید. زیرا ممکن است تحمل وزن مخزن اکسیژن و همچنین وزنه‌هایی که وظیفه نگه داشتن شما زیر آب را دارند، نداشته باشید و دچار دردهای شدید شوید.

کجا غواصی کنیم؟

غواصی در قشم

در حال حاضر مدارس غواصی و کلوپ‌های ورزش‌های آبی بسیاری در جزایر جنوبی کشور مانند کیش و قشم وجود دارند. تجربه من در جزیره قشم ثبت شد. سال بعد که برای غواصی به جزیره کیش رفتیم از غواصی من، همراه با همسرم جلوگیری شد. به همین دلیل ما نتوانستیم لذت یک غواصی مشترک را دوباره تجربه کنیم.

به هر حال اگر گذرتان به جزیره قشم افتاد به مدرسه غواصی نصف جهان واقع در پارک زیتون مراجعه کنید. در این مکان می‌توانید آموزش ورزش هیجان انگیز و مفرح غواصی را با بالاترین سطح کیفی آموزش و مطابق با استاندارهای بین‌المللی تجربه کنید.

در بخش تفریحی این مدرسه، شما بعد از یک دوره آموزشی 20 دقیقه‌ای و بسته به میزان توانایی‌تان، می‌توانید در عمق 2 تا 5 متری غواصی را تجربه کنید. اما افرادی که علاقه‌مند هستند غواصی را در سطح حرفه‌ای‌تر آموزش ببینند در طی سه روز با پنج مرحله مهارت غواصی آشنا شده و می‌توانند غواصی تا عمق 18 متری را تجربه کنند. در نهایت بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل مدرک بین‌المللی به همراه گواهینامه فدراسیون نجات غریق به آنها اهدا می‌شود. در این مکان علاوه بر غواصی می‌توانید از امکانات تفریحی دیگری مثل جت اسکی و قایق رانی نیز لذت ببرید.

عکس‌ها: ماری بهنام

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. با درود فراوان و سپاس از مقاله زیبا. در ادبیات پارسی ما چیزی به نام خلیج ندارم سرکار خانم! فقط و فقط خلیج پارس(فارس) و طوفان اگر منظور شما تنها تجربه در زیر آب است طوفان از کلمه آب استفاده کنید. زنده و پایدار باشید.
    با احترام
    خلیج پارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن