شکم گردی

عمارت نمکدان اصفهان؛ غذای خوشمزه با چاشنی نوستالژی

عمارت نمکدان جایی میان دو دنیاست. گذر از فضای سنتی میدان نقش جهان و رسیدن به مدرنیزه در خیابان استانداری، نیازمند زمینه‌ای است میان این دو دنیا. بی شک یکی از بهترین انتخاب‌های نزدیک، کافه رستوان نمکدان است واقع در “گذر پشت مطبخ” خیابان استانداری اصفهان.

عمارت نمکدان محیطی سنتی دارد که حضور کافه به شکل امروزی در آن، قدری شمایل مدرن به آن بخشیده است.

کافه رستوران نمکدان یا عمارت نمکدان

عمارت نمکدان

از دالون کوتاه و عریض آبی رنگ که عبور می‌کنی، به دنیای سنتی حیاط خانه مادربزرگ راه پیدا می‌کنی. با ایوانی به همان اندازه کهن. کهنه‌ترین چیز در میان حیاط، حوض سبزآبی و گلدان‌های سفالی شمعدانی‌ قرمز و آبپاش‌های مسی لب حوض است.

ساختمان سفید که یادگار عصر قاجار است و درختان بلند قامت، دیوارهای کاهگلی و موزیک سنتی روح افزا، محیطی بی‌اندازه نوستالژی می‌سازد که اگر در خاطرات هم مشابه آن را ندیده باشید، در همین لحظه، قرن بیست و یکم می‌توانید تجربه‌اش کنید.

عمارت نمکدان

میز و صندلی‌های چوبی حیاط از جمله انتخاب‌هایی است که می‌تواند محیط نوستالژی را در میدان دید شما حفظ کند. اما در انتهای دو ضلع شرقی و غربی کافه، درهایی وجود دارد به دنیایی کهن‌تر باز می‌شود. بعد از کشف این دنیا شاید انتخاب شما برای نشستن و استفاده از کافه یا رستوران محوطه را تغییر دهد.

اگر زمستان است و به عمارت نمکدان مراجعه کرده‌اید، در میانه حیاط وسایل گرمازا وجود دارد و مشکلی از بابت نشستن در فضای باز ندارید. اما می‌توانید اتاق‌های طبقه بالا را انتخاب کنید و بر روی میزهای در دنیایی از عتیقه‌ها غذای ایرانی خود را صرف کنید.

عمارت نمکدان

بعد از ورود از در غربی، علاوه بر مسیر پیش‌رو، دو مسیر در طرفین وجود دارد که هرکدام راهنمایی به دنیایی با عتیقه‌های متفاوت هستند. عتیقه‌هایی که در انتهای مسیر پیش‌رو که جذابیتشان با سنگ‌فرش‌های پاگرد پله‌های شرقی به اوج می‌رسد.

اتاق‌های این خانه، رنگ و بویی کهن دارد و میزهای پذیرایی میانه هر اتاق، صفایی دارد که به ندرت در جاهای دیگر این شهر یافت می‌شود. طرح‌های متنوع سنتی، فرش و پوش اسب‌های ترکمن، بافته‌های کردی و دست‌سازه‌های لری، میزهای سلطنتی و شیک که جذابیتی عتیقه دارد و خاطرات نسل‌های عاشق پیش از ما را رقم زده‌اند. عینک، میز توالت‌های چوبی، دیوارکوب‌ها و پارچه‌های عجیب و خوش طرح که دیدار هرکدام از این‌ها تا آماه شدن سفارشتان، وقت گذرانی جذابی است.

عمارت نمکدان

اما جذابتر از هر چیز دیگر، بالکن این طبقه است. بالکنی رو به حیاط و میدان نقش جهان، که با دو مبل تکی راحتی و میز عسلی کوچک، محیطی دنج برای صحبت‌های کوتاه دونفره و نوشیدن نوشیدنی گرم در زمستان و یا یک شربت خنک عطش‌گیر در تابستان را فراهم می‌آورد.

نبود پارکینگ مناسب حوالی این کافه-رستوران و تا حدودی سرمای حیاط، شاید مقداری اذیت کننده باشد اما، زیبایی محیط و غذای خانگی می‌تواند جبران این کمبودها باشد.

منو کافه رستوران عمارت نمکدان

عمارت نمکدان

یکی از نکات خوب و خوشحال کننده در مورد رستوران عمارت نمکدان، خانگی بودن غذاها در آن است. طعم لذیذی مشابه غذاهایی که مادر در خانه می‌پزد. البته این ایراد وارد است که منوی غذایی محدود و قدری گران قیمت‌تر از باقی رستوران‌ها است ولی به طعم خوش و کیفت موادی که در لقمه اول بعد از خوردن مشخص است می‌ارزد.

همچنین به دلیل کوچک بودن محیط آشپزخانه، آماده سازی حجم زیاد از هر غذا مقدور نیست و به همین دلیل برای سفارش غذای محبوب باید تعجیل کرد. شاید شانس یار نباشد و غذای خوب روز به اتمام برسد.

عمارت نمکدان

پلو ماش که با آب گوشت و قلم تهیه شده، غذای لذیذ محبوب این مجموعه است و به واقع، طعم بی‌نظیر آن شاید شمارا تبدیل به مشتری همیشگی این غذا بکند، همچنین آبگوشت که تک غذای روزهای جمعه این مجموعه است، از دیگر غذاهایی است که با کیفیت کاملا محرض برای مشتری آورده می‌شود.

عمارت نمکدان

در مورد منوی کافی‌شاپ، قیمت‌ها معمول و مشابه باقی کافی‌شاپ‌های شهر است درحالی که کیفیت طعمی آن در رقابت با کافی شاپ‌های خوب این منطقه است و حضور کارشناس قهوه در کافی‌شاپ این مجموع، خیال مشتری را از این جهت که قهوه مرغوب و اصولی تهیه شده نوش جان می‌کند راحت می‌کند.

عمارت نمکدان

این کافه رستوران به تازگی مشغول به کار شده و در کل منوی حدودی در اختیار مشتری می‌گذارد اما این منوی محدود حداقل برای این فصل که آغاز به کار کرده کفاف می‌دهد، لیست نوشیدنی‌های گرم و قهوه در این منو کامل است اما فعلا خبری از شیک و بستنی و خوراکی‌های مناسب فصل گرم نیست.

برخورد کارکنان این مجموعه بسیار خوب و دوستانه است. در تمام مدت ماندن در این محیط، کمبودی در سفارش خود حس نمی‌کنید، چرا که موسسین این مجموعه خود، مسئول کنترل رضایت مشتری‌ها هستند و در حین صرف غذا میزان رضایت شما را جویا شده و اگر کمبودی وجود داشته باشد بلافاصله آن را برطرف می‌کنند.

عمارت نمکدان

سرویس بهداشتی در انتهای ضلع شمالی مجموعه، دور از محیط‌های نشیمن و صرف غذا واقع شده است که علیرغم درهای ورودی کهنه و قدیمی‌اش، داخل آن‌ها نوسازی شده و وجود لوازم بهداشتی مثل دستمال توالت و دستمال حوله‌ای، استفاده از آن را دور از نگرانی‌های معمول می‌کند.

آدرس عمارت نمکدان: اصفهان، خیابان استانداری، اول کوچه پشت مطبخ

ساعت کار کافه رستوران نمکدان: صبحانه از ٨:٣٠ تا ١٠:٣٠، از ١٧ میان وعده آش، شام از ٢٠ تا ٢٣، کافه از ۸/۳۰ تا ۲۳

عمارت نمکدان

عمارت نمکدانعکس‌ها: مرتضی زنگنه

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

  1. محیط خیلی خیلی زیبایی بود و غذاها نسبتا خوب بودن من به همراه خانواده به آنجا رفتم همه راضی بودند و حتما در سفر بعدی به اصفهان به آنجا سر میزنیم

  2. کیفیت غذاهاش خوب بود… ولی کسی که ازمون سفارش غذا گرفت نگفت که کنار غذاها سالاد یا ماست سرو میشه…از سالاد مخصوص نمکدان خیلی تعریف کردن که ما هم سفارش دادیم…ولی سالادش افتضاح بود ضمنا قیمت سالاد مخصوصشون ۳۲ تومن شد…آخه چندتا برگ کاهو و گوجه ۳۲ تومن !!!!!
    قیمت سالاد به اصطلاح مخصوصشون با خورشت قرمه سبزیشون یکی بود…جالب نیست قیمت سالاد معمولی با غذاشون یکی بوده؟؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن