عمارت مسعودیه تهران؛ سفر در تونل زمان

در این روزهای پاییزی اگر گذرتان به خیابان بهارستان یا ملت افتاد و از شلوغی های خیابان خسته شده بودید و به فکر استراحت در جایی خلوت و دنج افتادید، سری هم به عمارت مسعودیه تهران بزنید! یکی از عمارت‌های تقریبا جمع و جور و دلنشین تهران،که حال و هوای بهارستان و خیابان‌های شلوغش را حسابی عوض کرده و فضایی بسیار نوستالوژیک را ساخته است.

جایی خلوت، آرام و دنج برای چند ساعتی تنهایی و خوش گذرانی.

تاریخچه عمارت مسعودیه تهران

عمارت مسعودیه تهران

این عمارت به دستور مسعود میرزا فرزند ناصرالدین شاه ساخته شده و به همین دلیل مسعودیه نام گذاری شده است و قدمتش به دوره قاجار برمی‌گردد. یکی از عمارت‌های بسیار مهم در دوران مشروطه!

مسعودیه در واقع محیط بسیار پهناور و بزرگی نیست و همین کوچکی و خلوت  بودنش آن را برای من دنج کرده است. محیطی که از سه عمارت تشکیل شده با سه حوض جلوی هر عمارت و فضاهای گل کاری شده با درختانی بلند.

وارد محوطه که می‌شوید گچ بری‌های زیبای ستون‌ها همراه با پنجره‌های چوبی قهوه‌ای با شیشه‌های رنگی تمام حواس‌ها را به خود جمع می‌کند.

تمام ستون‌های کرم رنگ، پر شده از گچ بری طرح پرنده و گل. دیوارهای عمارت هم با آجرنما و کاشی کاری نقوش ایرانی تزیین شده است.

رو به روی هر عمارت حوض گرد یا مستطیلی قرار دارد که با درختان کاشته شده در اطرافش نمایی زیبا به جا گذاشته است. اگر در پاییز سری به آنجا بزنید، می‌توانید شاهد درخت‌های پر ثمر خرمالو باشید که شاخه‌هایش از سنگینی خرمالوها به سمت پایین خمیده شده است. خرمالوهایی که از شاخه بر زمین افتاده بود را کنار ستون‌های آجری چیده بودند و بسیار نمای زیبا و پاییزی دلنشینی ایجاد کرده بود.

تمام کف پوش‌های محوطه پوشیده شده از سنگ فرش های قدیمی است و کناره‌های محوطه پر است از باغچه‌های گل که عطرشان حیاط عمارت را پر کرده بود. از بویشان سرمست می‌شدی! باغبان عمارت در حال آب دادن به گل ها بود و این عطرشان را بیشتر می کرد.

مکان‌های تفریحی مسعودیه به غیر از دیدن کاخ‌ها، شامل کافه مسعودیه، عکاسخانه و نمایشگاه می‌شود.

از بزرگترین کاخ عمارت برای برگزاری تئاتر استفاده می‌شود که نور پردازی‌اش در شب زیبایی کاخ را دوبرابر می‌کند.

کافه عمارت مسعودیه تهران

عمارت مسعودیه تهران کجاست

می‌توانید بعد از کمی گشتن در محوطه و استنشاق بوی گل‌ها، بروید و در کافه مسعودیه بنشینید و چند ساعتی با خودتان خلوت کنید و از محیط زیبا و چیدمان تقریبا سنتی اش لذت ببرید. کافه درون یکی از کاخ های عمارت ساخته شده و پر شده از میز و صندلی‌های چوبی و رومیزی‌های گل‌گلی با گلدان‌های پر شده از گل داوودی. پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگی کافه، فضا را آرام بخش‌تر می‌کند. منو کافه عمارت مسعودیه بسیار متنوع است. تقریبا هر آنچه که انتظارش را داشته باشید می‌توانید در منوی دمنوش‌ها پیدا کنید.

اینجا می‌توانید چای را در استکان‌های شیشه‌ای کوچک با نعلبکی‌های گل سرخی بنوشید و کمی از ظروف مدرن این روزها دور باشید. اگر صبح به عمارت سر زده باشید می‌توانید برای صبحانه به کافه بروید و از املت خوشمزه‌اش با نان تازه بی نصیب نمانید!

قهوه ترک کافه هم که نیازی به تعریف ندارد! پشت پنجره بنشینید و هنگام نوشیدن قهوه از پنجره بیرون عمارت را نظاره کنید.

تنها ایراد کافه این است که قیمت منو بسیار بالاست اما برای یک بار ارزشش را دارد.

کافه مسعودیه اغلب شلوغ است و بهتر است که از قبل برای خودتان میز رزرو کنید.

تونل زمان در عمارت مسعودیه تهران

عمارت مسعودیه

بعد از اینکه در کافه دلی از عزا درآوردید، می‌توانید سری به عکاسخانه بزنید. لباس‌های قدیمی را به تن کنید. برای لحظاتی خودتان را در تونل گذر زمان و دوره قاجار بیندازید و لحظه‌تان را ثبت کنید. لباس‌های رنگارنگی که نشان از شادی رنگ های استفاده شده در پوشش آن دوران دارد و تلفیق رنگ‌هایش در کنار منظره عمارت آدم را به وجد می‌آورد.

مسعودیه یک عمارت دیگر هم دارد که از آن به عنوان نمایشگاه فروش وسایل هنری مثل زیورآلات، لباس، کیف، محصولات دست دوز و… استفاده می‌شود.

عمارت مسعودیه در حال حاضر در دست تعمیر و بازسازی است. فقط می توانید برای دیدن محیط بیرونی به آنجا بروید. بهتر است اگر قصد رفتن به کافه و دیگر مکان ها دارید، قبل از آن از تمام شدن بازسازی و باز شدن مکان‌های دیدنی اطمینان حاصل کنید.

برای رفتن به عمارت می‌توانید از دو ایستگاه مترو ملت و بهارستان استفاده کنید. قیمت بلیط  عمارت مسعودیه ۲۵۰۰ تومان است.

عمارت مسعودیه تهران تمام آنچه که باید برای یک روز خوب داشته باشید را در خود دارد! کافیست کفش‌هایتان را به پا کنید و از خانه بیرون بزنید تا چند ساعتی را به تفریح در محیطی آرام و بدون سر و صدا و شلوغی بگذرانید.

آدرس عمارت مسعودیه تهران: خیابان جمهوری، نرسیده به بهارستان، خیابان ملت، تقاطع خیابان اکباتان

ساعات بازدید عمارت مسعودیه تهران: یکشنبه تا جمعه ۹ صبح تا ۸ شب

عکس‌ها: فاطمه محمدی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *