متفرقه

روش‌های صحیح بغل کردن نوزاد

در عین حال که بغل کردن نوزاد می‌تواند لذت‌بخش‌ترین اتفاق زندگی باشد، در صورت صحیح نبودن امکان به وجود آمدن مشکل برای او زیاد است.

شاید عجیب باشد اما در آغوش گرفتن هم دارای اصولی است که باید رعایت شود تا کودک از لحاظ روحی و جسمی احساس امنیت کند. به همین دلیل باید هوشیار بود و در مورد روش‌های درست بغل کردن نوزاد اطلاعاتی داشت.

چطور نوزاد خود را بغل کنید؟

چطور نوزاد خود را بغل کنید؟

به محض متولد شدن نوزاد گویی مادر به طور طبیعی می‌داند چطور باید فرزندش را در آغوش گرفته؛ با کدام دست او را بغل کند و با چه دستی از کدام قسمت بدن او محافظت کند.

گاهی اوقات بچه را با یک دست بغل کرده تا دست دیگر برای سایر کار‌ها آزاد باشد. گاهی او را طوری در آغوش می‌گیرد که ابعاد دیدش وسیع است و می‌تواند به هر طرف که می‌خواهد سرش را بچرخاند. گاهی اوقات هم به گونه‌ای او را بغل می‌کند که فقط روی یک نقطه به خصوص دید واضحی دارد. در آغوش گرفتن نوزاد باید‌ها، نباید‌ها و البته انواعی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

1- هرگز نباید بچه را به گونه‌ای بغل کرد که دو دست روی شکم او قرار گیرد به طوری که پا‌هایش آزاد بوده و به روبه‌رو دید داشته باشد. در واقع بچه را از شکم بغل کرده‌اید و دستان‌تان را دور شکمش حلقه کرده‌اید؛ این کار موجب وارد آمدن فشار زیادی به شکم و معده نوزاد شده که در بلندمدت می‌تواند برای او دردسر ایجاد کند. پس باید از این روش پرهیز کرد.

2- روش خاصی برای بغل کردن نوزاد وجود دارد که موجب آرامش او می‌شود؛ در این روش باید از دست مسلط خود استفاده کنید. سر نوزاد باید کف دست مسلط قرار گرفته و بقیه بدنش روی ساعد و بازوی‌تان باشد و در صورت امکان به بدن شما نزدیک شود. به منظور محافظت بیشتر از نوزاد، دست دیگر را روی بدن او حائل کنید تا اگر نیاز بود آن دست هم برای نگهداری نوزاد استفاده شود.

3- هنگام شیر دادن به نوزاد، در آغوش گرفتن گهواره‌ای مناسب است. در این روش باید سر نوزاد روی بازو قرار گیرد و ساعد‌‌ همان دست هم زیر بدن نوزاد باشد. در عین حال باید پشت باسن نوزاد را با کف دست نگه داشته تا او در شرایط امن شیر بخورد.

4- دست مسلط خود را به حالت صندلی زیر باسن بچه قرار داده به طوری که او روی دست شما بنشیند. دست دیگر را هم بدون وارد شدن هیچگونه فشاری به بدن او و اینکه فقط جنبه محافظت داشته باشد، دور بدن نوزاد حلقه کنید. به این ترتیب نوزاد به فضای روبه‌رو کاملاً تسلط داشته و دید کافی دارد. البته این نوع بغل کردن برای بچه‌های بزرگ‌تر که قادر به کنترل سر و گردن خود هستند، مناسب است.

5- نوزادی که گریه می‌کند و نق می‌زند را می‌توان با یک نوع خاص بغل کردن آرام کرد. در این روش باید سر نوزاد روی شانه باشد تا او به حالت خمیده در آغوش قرار بگیرد. در این حالت باید با یک دست قسمت پایین بدن او را نگه داشته و با کف دست دیگر از سر او محافظت کرد.

6- هنگام در آغوش گرفتن نوزاد خیلی کوچک باید حتما از سر و گردن نوزاد محافظت کرد. در صورت بغل کردن او به حالت صاف و ایستاده حتما با یک دست کمر او را نگه دارید، چون نوزاد هنوز آن‌قدر بزرگ نشده که توانایی سفت و شق نگه داشتن بدنش را داشته باشد.

مطلب مرتبط: گردن گرفتن نوزاد و اهمیت آن در رشد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن