روستای چهارباغ گلستان

روستای چهارباغ گلستان؛ قدم زدن در تابلوی نقاشی طبیعت

روستای چهارباغ از توابع استان گلستان است که در ۵۶ کیلومتری شهر گرگان قرار گرفته است. این روستا در غرب منطقه حفاظت شده جهان نما واقع شده است. روستای چهارباغ یک روستای ییلاقی با آب و هوای سرد و خشک است. دمای هوا در فصل زمستان در این منطقه به قدری کاهش می‌یابد که بیشتر ساکنین آن در این فصل به شهرستان شاهرود که در مجاورت این روستا قرار دارد مهاجرت می‌کنند.

آب و هوای روستای چهار باغ گلستان

هوای شب‌های تابستانی در این روستا معتدل و بسیار دلپذیر است، چنانچه در این فصل در منطقه گلستان به سر می‌برید، برای فرار از گرما و شرجی هوا در شهرها می‌توانید با طی یک ساعت راه خود را به روستای چهارباغ برسانید و از خنکای هوای این روستا لذت ببرید.

روستای چهار باغ گلستان کجاست؟

اگر مسیر خود را از شهر گرگان شروع می‌کنید در طول راه می‌توانید از مناظر زیبای مزارع اطراف جاده نیز لذت ببرید. در فصل بهار رنگ سبز شالیزاران، در فصل تابستان رنگ طلایی گندمزاران و در فصل زمستان دریای زرد رنگ گیاهان کلزا لذت عبور از این مسیر یک ساعته را برای شما بسیار دلچسب و آرامش بخش می‌کنند.

پس از طی تقریبا نیم ساعت راه، به جنگل توسکستان می‌رسید و مسیر در دل جنگل با مناظر بدیع آن پیش می‌رود، باریکه‌های نور آفتاب که خود را از لابه‌لای شاخ و برگ سرسبز درختان گذرانده‌اند و به زمین رسانده‌اند منظره‌ای دلفریب ایجاد می‌کند. کم کم جاده منتهی به روستای چهار باغ گلستان آغاز می‌شود.

این جاده در برخی قسمت‌ها دارای پیچ‌های تندی است که احتمال رخ دادن تصادف در این بخش‌ها وجود دارد. بخصوص در فصل زمستان که ممکن است جاده یخ زده و لیز باشد احتمال انحراف ماشین‌ها وجود دارد. بنابراین، اگر در فصل زمستان به این روستا سفر می‌کنید تجهیزات لازم برای ماشین خود را به همراه داشته باشید، و همچنین در قسمت‌هایی که پیچ جاده تند می‌شود، به دلیل نداشتن دید مناسب، احتیاط لازم است.

جاده به صورت مارپیچ بالا و بالاتر می‌رود. در سمت راست منظره کوه و در سمت چپ منظره دره‌ها با درختانی که در همه جا گسترده شده‌اند احساس رهایی و قدرت را در انسان زنده می‌کند. هرچه در این مسیر بالاتر می‌رویم مناظر بکرتر و زیباتر می‌شوند و در سمت راست و در بالای درّه‌ها می‌توانید ابرها را ببینید که در هر پیچ گویی در فاصله‌ای بیشتر بر فراز آنهای اوج می‌گیرید.

اگر در فصل زمستان به این روستا سفر کرده باشید در این قسمت از مسیر قطعا پوشش سفید برف را در اطراف خود به صورت کامل مشاهده می‌کنید. تمام گیاهان در زیر برف پنهان شده‌اند و منظره‌ای افسون کننده خلق کرده‌اند.

مردم ساکن شهرهای مختلف استان گلستان، علاوه بر اینکه در فصل تابستان برای سپری کردن اوقات فراغت خود و دوری از گرما به روستای چهارباغ می‌روند، در فصل زمستان نیز برای داشتن تفریحات زمستانه به این روستا سفر می‌کنند.

برف بازی در روستای چهارباغ گلستان

در فصل زمستان، و حتی پیش از آغاز آن و در فصل پاییز، بارش برف در روستای چهارباغ آغاز می‌شود و به دلیل خشک و کوهستانی بودن هوای این منطقه به سرعت زمین و کوه‌های اطراف از برف پوشیده می‌شود. بارش مدوام برف در فصل پاییز و زمستان در این منطقه علاوه بر اینکه منظره‌ای زیبا و سحرانگیز برای رهگذران ایجاد می‌کند، منطقه‌ای مناسب برای برف بازی نیز فراهم می‌کند.

افراد زیادی در فصل زمستان به این منطقه سفر می‌کنند تا در کوه‌های اطراف جاده‌های منتهی به روستای چهارباغ چند ساعتی را در برف و به خوش گذرانی سپری کنند. ارتفاع برف در دامنه کوه‌های این منطقه گاهی به بیش از شصت سانتی‌متر می‌رسد. گام برداشتن در میان برفی که تا بالای زانوها می‌رسد و رساندن خود به بالای تپه‌های پوشیده از برف، لذتی وصف ناپذیر به وجود می‌آورد. در آن بالا تنها چیزی که دیده می‌شود دشت‌های گسترده و پوشیده از برف است که در زیر نور آفتاب می‌درخشد و جاده‌ای که هر از گاهی ماشینی از آن عبور می‌کند که برق نقره فام آن از دور نمایان است.

علاوه بر تفریحاتی که می‌توانید در دامنه‌های برفی کوه‌های اطراف تجربه کنید سر زدن به خود روستای چهارباغ هم می‌تواند بسیار دلچسب باشد. روستای چهارباغ با آب و هوای مطلوبی که در تمام طول سال دارد می‌تواند میزبان فراموش نشدنی برای شما باشد. با سر زدن به این روستا می‌توانید از محصولات خوراکی آن لذت ببرید و از صنایع دستی منحصر به فرد این منطقه نیز بازدید کنید. غذاخوری‌های کوچکی نیز در جای جای روستا قرار دارند که می‌توانید با مراجعه به آنها غذای دلچسبی بخورید و خاطره بازدید از روستای چهارباغ را در ذهن و قلب خود ماندگار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *