طبیعت گردی

مکانی زیبا و مرموز به نام روستای در صوفه گناباد

از همان کودکی روستای در صوفه گناباد برایم مکانی بود زیبا و در عین حال مرموز . زیبا به خاطر طبیعت بکرو مناظر قابل تحسینشش و مرموز به خاطر رازهایی از تاریخ که در خود نهان دارد . روستای در صوفه گناباد که برخی به اشتباه آن را “درب صوفه ” می‌نامند با آب و هوایی سرد و مطبوع، در یک فرسخی روستای تاریخی زیبد و 30 کیلومتری غرب گناباد واقع شده است. به جرات می‌توان گفت روستای در صوفه گناباد یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان گناباد بوده و هست.

جمعیت روستای در صوفه گناباد حدود 18 نفر است و مردمان سخاوتمندش بیشتر کشاورز ، باغدار و دامدار هشتند.

ایوان روستای در صوفه گناباد

روستای در صوفه گناباد از سه طرف در محاصره کوه‌های مرتفع است. درانتهای روستا و در دیواره یکی از کوهها فرورفتگی به عمق 10 متر و ارتفاع 60 متر قرار دارد که شبیه به ایوان و صفه (صوفه) است. مردم محلی آن را “صوفه پیر” می‌نامند. در مورد هویت تاریخی این منطقه چندین روایت است. برخی بر این عقیده‌اند که این ایوان در دوره ساسانیان ساخته شده و روایت دیگر هم این است که شاید نمونه‌ای از ایوان‌های نقش رستم و بیستون بوده که نیمه تمام مانده است.

ایوان روستای در صوفه گناباد

داستان های تاریخی روستای در صوفه گناباد

ایوان شبیه طاق بستان است اما فاقد نقوش حجاری است. در داخل ایوان و بنا بر روایاتی در بالای آن قبر پیران ویسه بوده وشاید به همین دلیل در بین مردم محل به “صوفه ی پیر” معروف است. پیران ویسه فرمانده سپاه توران و از قهرمانان شاهنامه است که در نبرد معروف 12 رخ که در منطقه تاریخی زیبد رخ داد مغلوب گودرز شد.

گفته می‌شود این مکان اقامتگاه موقت یزدگرد سوم بوده و قبر او هم در این ایوان واقع شده است. ایوان در ابتدای یک گذرگاه کوهستانی قرار دارد. طول این گذرگاه دره‌ای شکل 2 کیلومتر، عرض 7 متر و ارتفاع و بلندی آن حدود 100 متر است.

این گذرگاه در قدیم یکی از راه‌های سفر از ناحیه فردوس و طبس به دشت گناباد بوده است.

 خصوصیات طبیعی ایوان در روستای در صوفه گناباد

علاوه بر پیشینه تاریخی، ظاهر طبیعی ایوان هم مثال زدنی است. یک فرو رفتگی عجیب در دل کوه با گیاهانی منحصر به فرد. در ورودی ایوان روستای در صوفه گناباد، درخت تنومند بنه با ریشه‌هایی بیرون زده از خاک خودنمایی می‌کند و مثل نگهبانی در مدخل  صوفه قد علم کرده است.

روستای درصوفه گناباد

قسمتی از دیواره ایوان همیشه مرطوب است و از سقف آن آب چکه می کند این چشمه درست در محلی است که معتقدند قبر پیران ویسه در بالای آن است و این چشمه از زیر قدم او می‌ریزد. محال است سرت را بالا بگیری و قطره‌ای آب خنک بر صورتت ننشیند. بنابر گفته‌های اهالی روستا، در قدیم از این آب برای شفای بیماران استفاده می‌شده، اعتقاد مردم بر این بوده که هر که چشمش درد کند به زیر آن چشمه برود تا آب مانند قطره چکان در چشمش چکه کند تا شفا یابد.

درخت انجیر کوهی روستای درصوفه گناباد

از مشخصه‌های طبیعی دیگر ایوان، درخت انجیر کوهی است که در دل ایوان جای دارد و شاخه‌هایش مثل دستانی به بیرون دراز شده است. انواعی از نخ و بندک‌های رنگین بر شاخه‌هایش گره خورده که می‌تواند نشانه‌ای از تقدس این مکان در دوران قدیم باشد. در زیر درخت انجیر کوهی، بستری از گیاه پر سیاووشان گسترده شده که شادابی و طراوتش چشم نواز است. انگار این قلمرو سال‌هاست در انحصارشان بوده و خواهد بود. قسمتی از کف ایوان هم جایی است برای نشستن و استراحت گردشگران.

درخت انجیر کوهی روستای درصوفه گناباد

رودخانه روستای در صوفه گناباد

در پایین ایوان، رودی است که در سال‌های پر باران، آب در آن جریان دارد. مسیر مارپیچ رود در دل کوه  بسیار دیدنی است و در بالادست آن آبشاری زیبا با ارتفاعی حدود 6 متر واقع شده که از جاذبه‌های دیگر منطقه است و برای دیدنش باید در مسیر رود جسورانه به آب زد.

رودخانه روستای در صوفه گناباد

کوههای صخره ای روستای درصوفه گناباد

کوه‌های مرتفع صخره‌ای و دست نیافتنی، ابهتی خاص به منطقه داده است و علاوه بر چشم انداز زیبای آن، امروزه به محلی برای تمرین و تفریح صخره نوردان تبدیل شده است.

کوههای صخره ای روستای درصوفه گناباد

سخن آخر

اگر برای اوقات فراغت خود به دنبال مکانی خاص و طبیعتی زیبا هستید ، لذت خوردن چای آتشی در طبیعت ناب روستای درصوفه گناباد را از دست ندهید

عکس‌ها: زهره رضانژاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن