شکم گردی

رستوران می‌ لاکوی؛ تجربه طعم ناب غذاهای شمالی

می‌ لاکوی به زبان گیلکی به معنی دختر من است. نامی که قطعا برای گلیکی زبان‌ها معنی عمیق‌تر دارد. به همین دلیل است که رستوران‌های گیلکی به این نام در شهرهای مختلف وجود دارند. در تهران نیز رستوران می‌ لا‌کوی، این دختر باسلیقه سرزمین در دل شلوغ‌ترین محله‌های تهران میزبان علاقمندان به غذاهای گیلکی است.

من دوستان زیادی دارم که بدون اغراق، عاشق غذا و پیش‌ غذاهای گیلانی هستند. از پالاکباب و کباب ترش معروف این خطه زیبا گرفته تا میرزا قاسمی و حتی اشپل ماهی و  باقالاهای درشت و زنده که پای ثابت سفره‌های رنگین گیلکی هستند، هر کدام بسته به ذائقه و سلیقه غذایی ما برای‌مان محبوب هستند.

رستوران می لاکوی تهران

همین عشق و علاقه است که خیلی از ما را که هوای سفر می‌کنیم، می‌کشاند به گیلان و رستوران‌های معروف، غیر معروف و حتی بین راهی. بعضی‌ها هم که به دلیل مشغله و دوری مسافت نمی‌توانند به این خطه سفر کنند، انتخابی ندارند جز رستوران‌های گیلکی شهر تهران که تعدادشان هم کم نیست؛ رستوران‌هایی که در بیشتر آنها سعی شده است با طراحی داخلی به سبک محلی و استفاده از موسیقی و حتی گویش گیلکی، آن حس خاص مورد علاقه‌مان را در ما زنده کنند و صد البته که برخی از این رستوران‌ها در این زمینه بسیار خوب عمل کرده‌ و موفق هستند.

رستوران می لاکوی یکی از همین رستوران‌هاست که در دل یکی از خیابان‌های مرکز شهر درهایش را به روی علاقمندان به غذاهای گیلانی باز کرده است. رستورانی زیبا، دنج با غذاهای خوشمزه.

فضای داخلی رستوران می لاکوی

اگر تا پیش از این رستوران گیلانه در تهران معروف‌ترین رستوران گیلانی در تهران بود، اما امروز رستوران می‌ لاکوی هم‌ردیف آن قرار گرفته است.

من به همراه همسرم یک شب میهمان این رستوران بودم که البته تجربه خوبم از این رستوران موجب شد بارها به می‌ لا کوی مراجعه کنم. دوست دارم این تجربه خوب را با شمایی که دلتان ضعف می‌رود برای یک پالا کباب اصیل گیلکی یا میرزاقاسمی با عطر و بوی محلی در میان بگذارم. تجربه خوشمزه‌ای بود؛ پس با من همراه شوید.

رستورانی گیلانی در دل خیابان اراک

چه محل زندگی و کارتان حوالی خیابان اراک در محدوده کریمخان باشد و چه به هوای کافه و رستوران‌های این منطقه، گذرتان به این خیابان افتاده باشد، حتما عطر و بوی غذاهای گیلکی که از یک رستوران زیبا به مشام می‌رسد نظرتان را به خود جلب کرده است.

عطر و بویی که یک رستوران محلی به نام می‌ لا کوی منبع آن است و این روزها خیلی‌ها را به خیابان اراک کشانده است.

می‌ لا کوی یک رستوران زیبا با طراحی خاص گیلان است و همه چیز از دکوراسیون خارجی و داخلی گرفته تا موسیقی و حتی گویش برخی از پرسنل، دست شما را می‌گیرد و می‌برد به گیلان زیبا.

بهترین رستوران غذای شمالی در تهران

در مورد طراحی خارجی باید بگوییم که رستوران دارای 2 تراس یا بالکن زیباست که بسته به سلیقه‌تان می‌توانید محیط خارجی یا داخلی را برای نشستن انتخاب کنید. البته در حیاط پشتی رستوران هم یک بخش سر باز قرار دارد که حالتی سنتی دارد. می‌توانید به جای اینکه غذایتان را روی میز میل کنید، روی تخت‌هایی که با گلیم و قالی‌های رنگارنگ مفروش شده‌اند بنشینید و از این فضای زیبا لذت ببرید.

در قسمت داخلی اما داستان فرق می‌کند و در بدو ورود شما با میزی بزرگ با تزئینات خاص منطقه گیلان مواجه می‌شوید و میزهایی 4 تا 8 نفره که البته قابلیت افزایش تعداد نفرات را دارند.

روی میزها با شمعدان‌های قدیمی و ظروف مسی و سفالی تزئین شده که همخوانی خاصی دارد با تزئینات داخلی رستوران از لوسترهای سقفی و دیواری گرفته تا تابلو و ظروف گل سرخی داخل قفسه‌ها.

رستوران می لاکوی

در کنار این تزئینات، شنیدن موسیقی محلی در کنار بوی خوراک‌ گیلانی، مانند یک ماشین زمان عمل کرده و شما را به رشت ۴۰ تا ۵۰ سال پیش می‌برد.

صاحب رستوران می‌گوید که ساختمان این رستوران بنایی قدیمی است که برای مدت زیادی از آن استفاده نشده و به همین دلیل است که حال و هوای قدیمی خود را حفظ کرده است. اما ذوق و سلیقه یک خانواده گیلانی مقیم تهران، این خانه قدیمی را به فضایی گرم و خوشمزه‌ترین رستوران گیلانی تهران تبدیل کرده است.

 طعم ناب غذاهای گیلانی در  رستوران می‌ لاکوی

منوی رستوران می‌ لاکوی یک نمونه کامل و پر و پیمان از غذا و پیش غذاهای گیلکی، همراه با چاشنی و نوشیدنی‌های محلی است.

این منو شامل 5 دسته غذای اصلی شامل کباب‌ها، غذاهای سفارشی، غذای محلی، غذاهای دریایی و کته کباب‌ها، همراه با پیش غذا و کنار غذا و همچنین نوشیدنی‌ها است.

منوی رستوران می لاکوی

منوی کباب‌ها شامل کباب‌های محبوبی چون شیشلیک ترش، جوجه کباب جنگلی، کباب دوش کول گیلانی و جوجه شالی و منوی غذاهای سفارشی، مرغ لونگی را شامل می‌شود. در منوی غذاهای محلی هم کته خورش اناربیج محلی با گوشت قلقلی، کته لاکو با جوجه ممتاز، کته خورش ترش واش محلی و کته باقالا قاتوق محلی در انتظارتان هستند. ماهی مالاته سالمون، کته سبزی پلو با ماهی قزل سرخ شده، ماهی سفید و … هم در لیست غذاهای دریایی قرار دارند. اگر هم علاقمند به کته کباب‌های محلی است باید بگوییم که در منوی این رستوران یک منوی کامل از کته کباب‌ها شامل کته کباب محلی، کته کباب ترش و کته لول محلی و… قرار دارد.

غذاهای شمالی در رستوران می لاکوی

میرزا قاسمی با نان تازه تنوری، کال کباب، ترشی بادمجان و کلی پیش غذا و کنار غذای خوشمزه دیگر در این منو قرار دارد که می‌توانید همراه غذا سفارش دهید.

پیشنهاد ما به شما این است که همراه غذا به جای نوشیدنی‌های گازدار، دوغ محلی گیلکی سفارش دهید و از عطر و طعم آن لذت ببرید.

با این تفاسیر کاملا مشخص است که انتخاب یک وعده غذا از میان این منوی متنوع و هیجان انگیز، اصلا کار ساده‌ای نیست و بهتر است زمانی که دست جمعی به رستوران می لاکوی می‌آیید تا جای ممکن غذاهای مختلف سفارش دهید تا لذت کامل از عطر و طعم‌های شمالی را ببرید.

رستوران می لاکوی

سفارش ما شیشلیک کباب ترش و لول کباب همراه با میرزا قاسمی و مخلفات شامل سیر ترشی، ماست و خیار گیلانی بود که البته کنار غذا اشپل ماهی و باقالای تازه هم سرو شد.

در مورد میرزا قاسمی باید بگویم که طعمی جادویی داشت. کباب‌ها نرم و کاملا پخته بودند که همراه با کته ایرانی طعمی عالی داشتند. پیشنهاد می‌کنیم که اگر فضای داخلی را برای صرف غذا انتخاب کردید، پس از غذا خود را به یک چای خوش طعم همراه با شیرینی‌های محلی در حیاط پشتی رستوران میهمان کنید. روی همان تخت‌های راحت و سنتی که قبلا صحبتش را کردیم، صرف چای حسابی می‌چسبد.

رشته خوشکار در رستوران می‌ لاکوی

سرویس‌دهی این رستوران هم بسیار خوب است. کافیست به چیزی نیاز داشته باشید یا در مورد غذاها سوالی داشته باشید تا به سرعت به درخواست یا سوال شما پاسخ داده شود.

پس چه اهل گیلان هستید و دلتان برای دیارتان تنگ شده و چه به به غذاهای لذیذ گیلکی علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به رستوران می‌ لاکوی سر بزنید و خود را به وعده غذای باکیفیت گیلکی در محیطی خاص میهمان کنید.

آدرس رستوران می لاکوی، تهران، خیابان ایرانشهر شمالی، پایین‌تر از پارک هنرمندان، خیابان اراک، پلاک 24 است.

عکس‌ها: ماری عسگری، محمد ستاری

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن