طبیعت گردی

دشت دریاسر تنکابن؛ بهشت اردیبهشت ایران

دشت دریاسر تنکابن، دشتی است در ارتفاع 2000 متری تنکابن بر فراز کوه‌های دوهزار که هر سال در فصل بهار با گل‌های زرد بابونه فرش می‌شود و توجه هر طبیعت دوستی را به خود جلب می‎کند.

مسیر دسترسی به دشت دریاسر تنکابن

در شهر تنکابن در غرب استان مازندران، مسیر جاده جنگلی دوهزار را دنبال کنید و پس از رسیدن به دوراهی امامزاده قاسم، مسیر سمت چپ را انتخاب کرده و به روستای عسل‌محله بروید. بعد از حدود دو ساعت کوهپیمایی و عبور از تپه‌ها و چشمه‌های بین راه، به دشت دریاسر تنکابن می‌رسید.

البته ممکن است با دیدن زیبایی‌های جاده‌ پر پیچ و خم دوهزار که با درختان بلند احاطه شده است، از ادامه مسیر منصرف شوید و همان جنگل را به عنوان مقصد انتخاب کنید اما به شما توصیه می‌کنم به مسیر خود تا رسیدن به دشت دریاسر تنکابن ادامه دهید. البته اگر اهل عکاسی باشید توقف‌های زیادی در بین مسیر خواهید داشت.

درباره دشت دریاسر تنکابن

دشت دریاسر تنکابن یکی از معروف‎ترین دشت‌های ایران به شمار می‌رود. دلیل این معروفیت هم وجود گل‎های بابونه زرد وحشی است که هر ساله در فصل اردیبهشت به صورت خودرو سر از خاک بر می‌آورند و کل سطح دشت را زرد می‌کنند. اطراف این دشت با کوههای سرسبز احاطه شده است.

دشت بابونه در دریاسر تنکابن

یکی از این کوه‎ها قله سیالان با ارتفاع 4185 متر در رشته کوه‌های البرز غربی است که به عنوان مرز بین دره‎ الموت و دره دو هزار پوشش سبز و جنگلی این دشت را از برف و بوران کوه الموت جدا کرده است.

وقتی به دشت برسید سرسبزی کوه‌های اطراف، زردی گل‌های سطح دشت و سفیدی برف قله سیالان را در یک قاب می‌بینید. تصویری چشم‎نواز که هیچگاه از خاطرتان نمی‎رود. البته وجود رودخانه‎ای صاف و زلال در بین دشت که از قله سیالان سرچشمه می‌گیرد نیز زیبایی این قاب را تکمیل می‎کند.

تمام این زیبایی‎ها باعث شده است که هر سال در ماه اردیبهشت همایش بزرگی در آنجا برگزار شود که به همایش گل‌های زرد معروف است. جمعه‌های این ماه پر می‌شود از گروه‌های کوهنوردی متناوب و افرادی که از سراسر ایران برای دیدن این فرش زرد رنگ طبیعت دور  هم جمع می‌شوند.

دشت دریاسر تنکابن کجاست

شاید فکر کنید طبیعت باید ساکت و آرام باشد و شلوغی اصلا خوب نیست. من هم با نظر شما موافق بودم. اما در طی کوهپیمایی و معاشرت با دیگران، به اشتباه خود پی بردم. افرادی که تا به حال همدیگر را ندیده‎اند آنچنان ساده و صمیمی به هم کمک می‎کنند که شاید حتی در نگاه اول کمی تعجب‎آور باشد.

اگر کوله بارتان سنگین باشد حتما کسی پیدا می‌شود که در حمل آن به شما کمک کند. اگر خسته شدید و دقایقی برای استراحت نشستید اکثرا با جمله‎های انگیزشی کوتاه شما را به ادامه مسیر دعوت می‌کنند. حتی اگر حس کنند که نیاز به کمک دارید، صبر می‌کنند تا ادامه مسیر را با شما طی کنند و مراقب‌تان باشند. دیدن این همه نوع دوستی، هیاهو و نشاط در چهره‌های مردم از نظر من لذتی کمتر از دیدن خود دشت ندارد.

البته با این تفاسیر، همچنان ممکن است عده‎ای سکوت طبیعت را به هیاهو جمعیت ترجیح دهند. این دسته از علاقه‎مندان می‌توانند از مسیر دیگری به دشت برسند. در حد فاصل بین کوهی که مسیر اصلی در آن قرار دارد و کوه مجاور، رودی جریان دارد که دره‌ای عمیق را ایجاد کرده است. با گذر از این دره نیز می‌توان به دشت دریاسر تنکابن رسید.

آبشار دشت دریاسر تنکابن

اما نکته‌ای که این مسیر را با مسیر اصلی متمایز می‎کند تنها خلوت بودن آن نیست، بلکه وجود آبشاری بلند و پرآب در میانه راه است که نظر هر ببینده‌ای را به خود جلب می‎کند.

با این اوصاف ممکن است بخواهید این مسیر را انتخاب کنید در این صورت به شما توصیه می‌کنم حتما از یک فرد آشنا به راه کمک بگیرید و از او بخواهید تا رسیدن شما به مقصد همراهی‌تان کند. در غیر اینصورت تحت هیچ شرایطی تنها و بدون راه بلد از این مسیر استفاده نکنید. به دلیل خلوت بودن و ناشناخته بودن این راه برای اکثر افراد، اگر تحت شرایطی نیاز به کمک داشته باشید یا از مسیر درست منحرف شده باشید، شاید کسی نباشد که به شما کمک کند.

دریاسر

تجهیزات لازم برای سفر به دشت دریاسر تنکابن

برای این کوهپیمایی روزانه نیازی نیست مانند یک کوهنورد حرفه‌ای مجهز باشید. اما به یک سری وسایل برای راحتی خودتان نیاز دارید. مهمتر از همه یک کفش مناسب برای کوهپیمایی است. برای پوشش‌تان هم سعی کنید حتما لباس گرم به همراه داشته باشید. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی هم می‌توانید از کلاه یا کرم‎ ضدآفتاب استفاده کنید.

وجود یک زیرانداز ضد آب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا اکثر نقاط دشت مملو از چشمه‎هایی است که ‎همیشه سطح را مرطوب و نمناک نگه می‎دارند.

امکانات دشت دریاسر تنکابن

سعی کنید مواد مورد نیازتان را در ظرف‎های دردار بریزید تا هم سالم‎تر بمانند و هم با این کار پلاستیک کمتری استفاده شود. اما حتما یک پلاستیک کوچک برای جمع کردن زباله‎هایی که تولید می‌کنید به همراه داشته باشید.

اگر چند نفر هستید وسایل را تقسیم کنید و هر شخص یک کوله همراه خود داشته باشد تا حمل و نقل آن آسان باشد.

این‎ها همه لوازم کوهپیمایی ساده و روزانه است. اگر قصد ماندن در شب و تماشای ستاره‎ها را دارید، داستان به کلی فرق می‌کند.

در دشت دریاسر غذا چی بخوریم؟

اصولا ما ایرانی‌ها وقتی به طبیعت می‌رویم دلمان هوس کباب می‌کند و سیخ کباب و ذغال به ضروری‎ترین لوازمی که بدان نیاز داریم تبدیل می‌شوند. اما توصیه من به شما برای سبک‎تر بودن کوله‎بارتان و راحت طی کردن مسیر این است که غذا را آماده کنید و در ظرف‎های غذا بریزید و با خود ببرید. نگران گرم کردنش هم نباشید همیشه افرادی هستند که آتش کوچکی برپا کنند، شما به راحتی می‎توانید در کنار آتش غذای خود را به دمای مطلوب برسانید.

برای طی کردن مسیر هم حتما آب و مقداری شیرینی و میوه همراه خود داشته باشید.

دریاسر

بهترین زمان سفر به دشت دریاسر

دشت دریاسر در هر فصلی زیبایی‎هایی را در دل خود جای داده است.

فصل بهار: این فصل به دلیل مطبوع بودن آب ‎و هوا و منظره‎ای از گل‎های زیبا بهترین زمان است.

فصل تابستان: همچنان سرسبز و خرم است اما در روزهایی که هوا بسیار گرم است، روزها بسیار گرم و شب‎ها دارای هوای سرد است.

فصل پاییز: دارای نمایشی از مناظر رنگارنگ است ولی اکثرا بارانی است که با توجه به لیز شدن مسیر باید بدان توجه کرد.

فصل زمستان: به دلیل ارتفاع زیاد آن از سطح دریا معمولا پوشیده از برف است که علاوه بر زیبایی سرمای شدیدی نیز دارد.

امکانات دشت دریاسر تنکابن

چند توصیه:

به دلیل بی‌توجهی عده‎ای از افراد، در گذر سال‌ها متاسفانه از تعداد گلها کاسته شده است، لطفا از کندن ریشه‌ای گل‌ها خودداری کنید. در کنار گل‌ها عکس بیندازید نه در وسط آنها. باهم سعی کنیم این طبیعت زیبا را برای نسل‎های بعد از خود نیز به یادگار بگذاریم.

متاسفانه بسیاری از ما بر این باوریم که اگر زباله‎هایی که تجزیه می‌شوند را در دل طبیعت رها کنیم با این کار به محیط زیست خود کمک کردیم! درست است که در بلند مدت تجزیه شده و یا خوراک دام می‌شوند اما برای مدتی که آنجا هستند جلوه‎ بسیار زشتی را به وجود می‎آورند که زیبایی محیط را کاملا دستخوش تغییر می‎کند. اگر قصد کمک به محیط زیست را دارید لطفا یا آنها را در گودالی کوچک دفن کنید که تبدیل به کود شوند. یا در یک گوشه و به دور از محیط اصلی آن را برای دام‎ها بریزید.

دریاسر

در آخر اگر به طبیعت می‌روید لطفا چیزی جز رد باقی نگذارید و چیزی جز عکس نیندازید.

عکس‌ها: سما درودی

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. دریاسر بهشت گمشده ایرانه، همه تو اردیبهشت ماه ماه به این منطقه سفر می کنن، ولی فصل زمستان هم زیبایی منحصر به فردی داره، متنتون خیلی عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن