دریاچه چیتگر تهران؛ جایی برای نفس کشیدن

پایتخت با دریاچه چیتگر تهران نفس می‌کشد. گاهی زندگی در کلان‌شهرهایی همچون تهران می‌تواند آدم را تا مرز جنون ببرد، به‌ ویژه آنکه زمستان باشد، با روزهای سرد وکوتاهش و آلودگی هم خودی نشان بدهد.

تهران شهر عجیب‌ و غریبی است هر چیزی که دلتان بخواهد در آن یافت می‌شود؛ از زیباترین مناظر گرفته تا خسته و عصبی‌کننده‌ترین آن‌ها. امروز می‌خواهم شما را با منطقه‌ای آشنا کنم که هرازگاهی که دلتان از شهرنشینان و کلان‌شهرها گرفت، بروید کمی راه بروید و اعصابتان را التیام دهید اما متأسفانه این منطقه بیشتر به کار ساکنین مرکز و غرب تهران می‌آید تا شرق‌نشینان پایتخت.

دریاچه چیتگر تهران کجاست؟

دریاچه چیتگر

با ما بیایید به غرب‌غرب تهران، یعنی جایی حوالی پارک جنگلی چیتگر. مسیرهای رسیدن به این مکان آبی آن‌قدرها هم سخت نیست فقط کافی است بزرگراه همت یا آیت‌الله همدانی را سرراست و مستقیم بگیرید و بیایید به غرب و آنگاه به تابلوهای دریاچه شهدای خلیج‌فارس یا همان دریاچه چیتگر تهران خودمان توجه کنید و مسیر را به راحتی پیدا کنید. مترو هم جایگزین مناسبی است، متروی تهران کرج را که سوار شوید در ایستگاه متروی چیتگر پیاده می‌شوید و از آنجا می‌توانید با اتوبوس و تاکسی به دریاچه بیایید، یک دریاچه بزرگ با انبوه برج‌ها و ساخت‌وسازهایی که آن را احاطه کرده است.

خیلی‌ها مخالف این‌گونه انبوه‌سازی و مدرن‌سازی شهر هستند و معتقدند که شهر باید محلی برای تنفس داشته باشد. ازنظر من دریاچه چیتگر تهران جایی است که تا حدودی می‌تواند هر دو طیف را راضی کند چون از یک‌ طرف، فضاهای مدرن ایجادشده و از طرف دیگر به گفته کارشناسان وجود چنین دریاچه‌ای در غرب تهران که بادهای غربی-شرقی دارد می‌تواند باعث تلطیف هوای این شهر شود. آب این دریاچه هم از رود کن و سایر روان‌آب‌های و بارش‌های فصلی تأمین می‌شود.

تاریخچه احداث دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر

منطقه ۲۲ تهران بزرگ از زمان برنامه‌ریزی و راه‌اندازی قرار بوده که قطب گردشگری تهران باشد پر از مال‌های بزرگ، مراکز تفریحی و در همین راستا بوده که پروژه راه‌اندازی دریاچه‌ای در تهران راه خودش را از سال ۱۳۴۷ (که اولین ایده‌اش در نخستین طرح جامع تهران مطرح‌شده بود) باز می‌کند و کم‌کم در اوایل دهه ۱۳۹۰ با صرف حدود ۳ سال زمان، جامه واقعیت به تن می‌کند.

از ابعاد دریاچه چیتگر تهران که بگذریم، این دریاچه کاربری‌های بسیاری دارد و در جایگاه بسیار مناسبی یعنی کنار پارک جنگلی چیتگر که آن‌هم در دهه ۱۳۴۰ کلنگش زده شد، قرار گرفته است. مجموع این دو مکان یعنی جنگل مصنوعی و دریاچه مصنوعی خود به‌اندازه کافی دارای جذابیت هستند حالا چه برسد به اینکه این منطقه را فضاهای تجاری و گردشگری دیگری همچون تهران مال، یعنی بزرگ‌ترین مرکز تجاری، تفریحی، خاورمیانه و فضاهای طبیعی دیگری همچون آبشار تهران در شمال، باغ گیاه‌شناسی در غرب و پارک‌های دیگری همچون پارک جنگلی لتمان و خرگوش دره احاطه کرده باشد.

دریاچه شهدای خلیج‌فارس ابعاد زیادی برای بررسی دارد که به‌طور خلاصه در سه دسته می‌توان آن را دسته‌بندی کرد:

  • طبیعت‌گردی (از نوع حاشیه شهری‌اش)
  • تفریحی‌ورزشی (از ماهیگیری و دوچرخه‌سواری تا استفاده از انواع دستگاه‌های هیجان‌انگیز و شهربازی)
  • مراکز خرید و چشم‌اندازهای مدرن (با انواع و اقسام برندهای داخلی و خارجی)

که به ترتیب به یک یک این موارد می‌رسیم:

ماهیگیری در دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر

خب اینجا جایی است که شما می‌تواند آسمان و کوه واقعی و دریاچه و جنگل مصنوعی را در کنار هم تماشا کنید، حتی نوعی از مرغان دریایی این منطقه را برای مهاجرت در فصول سرد سال انتخاب کرده‌اند و افتخار داده‌اند که مهمان پایتخت باشند. عبور و مرور هوایی این پرندگان در فصول سرد در کنار دیدن آرامش آب به‌واقع چشم‌نواز و زیباست و می‌تواند قدرت تخیل ما را آن‌قدر برانگیزاند که حس کنیم کنار دریاییم.

از سوی دیگر و به خاطر بوی نامطبوعی که اوایل راه‌اندازی دریاچه پدید آمده بود، مقدار زیادی ماهی کپور و ماهی‌های اندک دیگری هم در دریاچه رهاسازی شدند که به علاقه‌مندان به ماهیگیری امکان ماهیگیری در حومه شهر بزرگ و آلوده‌ای مثل تهران را می‌دهد بنابراین اگر جزو علاقه‌مندان این فن هستید، می‌توانید عضو کلوب ماهیگیری دریاچه شوید و بخت و مهارت خود را در این حوزه بیازمایید. در ساحل سنگی هم می‌توانید مرغابی و اردک ببینید و وجود طیف متنوع گیاهان و درختان همچون درختان کاج، سرو و اقاقیا و گل‌های متناسب با فصل هم از جاذبه‌های طبیعی و جذاب دریاچه شمرده می‌شود.

تفریحات دریاچه چیتگر تهران

قایق سواری دریاچه چیتگر

وقتی نوبت به ورزش و تفریح می‌رسد ما با دو قسم از آن‌ها سروکار داریم که یک نوع آن که می‌تواند فعالیت‌های ملایم تا متوسط مثل پیاده‌روی یا دویدن باشد. همه روزه شاهد هستیم بسیاری از زوج‌های جوان و پیر در مسیر پیاده‌روی در کنار هم از این فضای زیبا لذت می‌برند و از سوی دیگر وجود انواع و اقسام قایق‌سواری که استفاده از آن نیز برای هر طیفی امکان پذیر است، در شمال شرقی و جنوب غربی دریاچه وجود دارد؛ از قایق‌های پدالی گرفته تا قایق‌های موتوری و همین‌طور قایق اتوبوسی.

نباید از این نکته هم غافل شد که مسیر دوچرخه سواری و امکان کرایه دوچرخه هم برای بانوان و هم برای آقایان در این مکان موجود است. یکی دیگر از جذابیت‌های مسیر تقریباً ۵ کیلومتری دور دریاچه گذر موج است. گذر موج از طراحی زیبایی بهره برده که تداعی کننده فراز و فرود یک موج از ابتدای حرکت تا انتهای آن است و راه رفتن در مسیر آن که از چوب و پارچه و سایر مصالح تشکیل شده، حس و حال کشتی را هم دارد و راه رفتن در آن را جذاب‌تر هم می‌کند.

دریاچه چیتگر

در قسمت غربی دریاچه آلاچیق‌های فراوانی وجود دارد که امکان پیک‌نیک را برای اهالی اهل دل که با اهل و عیال به دریاچه می‌آیند مهیا می‌کند. روزهای تعطیل و به‌ ویژه در فصول گرم‌تر سال همیشه می‌توان بوی جوجه را از باربیکیوهای اطراف آلاچیق‌ها استشمام کرد. خانواده‌ها در کنار یکدیگر از فضای این محیط لذت می‌برند. جالب است بدانید پیک‌نیک کردن در قسمت شرقی دریاچه ممنوع است.

اما نوعی دیگر از تفریح و فعالیت‌های جسمانی هم وجود دارد که پرتحرک‌تر و هیجان‌انگیزتر است که شاید بیشتر نوجوانان و جوان‌ترها به آن تمایل داشته باشند که البته خیلی وقت‌ها سربچرخانی می‌بینی که دود از کنده بلند می‌شود!

کلی تفریحات سالم و بانشاط برای این طیف در نظر گرفته شده است: اسکیت یو شکل، سینما هرم هیجان، سرزمین بازی، چرخ‌وفلک (که بزرگ‌ترین چرخ‌وفلک ایران است)، پیست پرش، پیست پاتیناژ، پیست کارتینگ، پیست دیدن واقعیت مجازی و زیپ‌لاین و کلی چیزهای هیجان‌انگیز دیگر که بیشتر در قسمت شمال و غرب دریاچه وجود دارد و اگر طرفدار این نوع تفریحات باشید، کاملا برای شما ساخته شده است.

باملند؛ ساحل دریاچه چیتگر تهران

دریاچه چیتگر

دیگر نوبتی هم که باشد نوبت قسمت خرید و خوراکی است، تقریباً دو سالی می‌گذرد که قسمت شرقی دریاچه را مرکز خرید شیک و مدرنی به نام مجموعه بام لند با ساختمان‌های دوطبقه و البته وجود یک طبقه تحتانی به خود اختصاص داده است. این مرکز خرید که نام‌های تجاری بین‌المللی زیادی در آن خودنمایی می‌کنند هم اهالی خرید و تجمل را به خود جذب می‌کند و علاوه بر آن، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های سنتی و مدرن هم در کنار یکدیگر در خدمت علاقه‌مندان به شکم و شکم‌گردی هستند.

بیش از ۳۰ رستوران و کافی‌شاپ در این بخش خدمت‌رسانی می‌کنند البته این بخش تنها بخش خوراکی دریاچه نیست. دریاچه‌ای با وسعت ۳۵۰ هکتاری خود مسلماً به توزیع متعادل مراکز خوراکی و البته دستشویی‌ها نیازمند است. سمت غربی دریاچه نیز انواع و اقسام فست‌وفودها و کافه‌هایی با نرخ‌های معتدل‌تر وجود دارند که بسیاری ترجیح می‌دهند در قسمت لاکچری دریاچه قدم بزنند اما به شکم خود در قسمت‌های دیگر دریاچه پاسخ بدهند.

یک کتاب‌فروشی بزرگ و وسیع هم در قسمت شمالی دریاچه وجود دارد با نام کتاب‌فروشی ایرانیان. علاقه‌مندان به تفریح، طبیعت و گشت‌وگذار از کتاب و کتاب‌خوانی در این فضای زیبا غافل نشوند. حتی اگر تمایلی به خرید ندارید می‌توانید در فضای این کتاب‌فروشی بنشینید و کتاب بخوانید و به خاطر داشته باشیم این جمله زیبا را که: «اگر کتاب نمی‌خوانیم، فرق چندانی با آنکه بی‌سواد است، نداریم.» طبیعت، تفریح و البته فرهنگ همیشه می‌توانند ما را از دنیای خسته‌کننده روزمره دور کنند و حالمان را حسابی سرجا بیاورند.

عکس‌ها: زیبا مغربی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *