تاریخ و تمدن

دروازه قرآن شیراز؛ تنها دروازه باقی‌مانده از شیراز کهن

اگر از سمت شمال بخواهیم وارد شهر شیراز شویم خواه ناخواه از دروازه قرآن ‌‌شیراز می‌گذریم. البته نه به رسم قدیم از زیرش، بلکه از کنارش. از اصفهان که به سمت شیراز ‌‌می‌رویم به شیراز که نزدیک ‌‌می‌شویم منتظریم آن منظرۀ زیبا و چشم نواز را زودتر ببینیم. همان نمایی که وقتی از بالا از میان یک تنگه ‌‌می‌بینیم چشمانمان را نوازش ‌‌می‌دهد و کل شهر را برایمان نمایان ‌‌می‌کند. در این دورنما دروازه قرآن شیراز از همۀ زیبایی‌های شهر به ما نزدیک‌تر است.

دربارۀ تنگۀ الله اکبر

نام تنگۀ ورودی شیراز که یک نمای کلی از شهر به مسافران راهی شیراز ‌‌می‌دهد تنگۀ الله اکبر است. چرا؟ چون ‌‌می‌گویند در قدیم هرکس در بدو ورود به شیراز اولین بار این نمای زیبا را از شهر ‌‌می‌دیده به وجد ‌‌می‌آمده و الله اکبر ‌‌می‌گفته. این تنگه از دوران قدیم وجود داشته و تنها راه ورود به شیراز از سمت شمال بوده است.

دروازه قرآن شیراز، تنها دروازۀ به جا مانده در شیراز

در هنگام عبور از تنگۀ الله اکبر اولین چیزی که توجه هر مسافری را جلب ‌‌می‌کند دروازه‌ای است که در ایام قدیم مسافران از زیر قرآنش رد ‌‌می‌شده‌اند. این دروازه تنها دروازۀ به جا مانده در میان شش دروازۀ کهن شیراز است. دروازه اصفهان، دروازه کازرون، دروازه شاه داعی الی اله، دروازه سعدی و دروازۀ قصابخانه دیگر دروازه‌های قدیمی شیراز بوده‌اند که ورود به شهر از طرق آنها انجام می شده است.

دروازه قرآن شیراز کجاست

اما به جز دروازه قرآن شیراز، از بقیه فقط نامشان باقی مانده است. دروازه قرآن به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شده و بعد از اینکه خراب شده دوباره در دوران کریم خان زند از نو ساخته شده است. بعد از دوران زندیه دوباره در سال 1315 دروازه تخریب شد و یک بازرگان معروف در سال 1328 بانی نوسازی دروازه قرآن شد. خلاصه بعد از گذر مدت‌ها دروازه‌ای که اکنون در ورودی شیراز ‌‌می‌بینیم به عنوان یک اثر ثبت شده به جای مانده است. دور تا دور این دروازه آیاتی از قرآن نوشته شده است.

آدرس دروازه قرآن شیراز

علت نامگذاری دروازه قرآن شیراز این است که قرآنی در قسمت بالایی دروازه گذاشته شده بود که به قرآن هفده من معروف بود. این قرآن را به این خاطر آنجا گذاشتند که مسافران به سلامت از زیرش بگذرند. در حال حاضر دیگر آن قرآن در بالای دروازه نیست و در موزۀ پارس شیراز نگهداری ‌‌می‌شود.

دروازه قرآن شیراز در میان دو کوه قرار دارد، باباکوهی و چهل مقام. در یک سمت این دروازه بوستان خواجوی کرمانی را در دامنۀ کوه ‌‌می‌بینیم که اکنون یکی از تفرجگاه های دیدنی شهر شیراز است. در این بوستان آرامگاه خواجوی کرمانی شاعر بزرگ ایرانی واقع شده است و در اطراف این آرامگاه درختان سرسبز زیادی کاشته شده و از بالای این فضای پلکانی نمای شهر شیراز دیدنی است.

دروازه قرآن در شیراز

در این بوستان علاوه بر مقبرۀ خواجوی کرمانی، آب‌نمای موزیکال و غارهایی وجود دارد که یکی محل عبادت این شاعر نامدار بوده و در دهانۀ غاری دیگر نقش برجسته‌ای از نبرد رستم و شیر حک شده است. در سمت دیگر دروازه قرآن شیراز، فضایی تفریحی با آب‌نما و حوضچه‌هایی طبقاتی وجود دارد. در کنار حوضچه‌ها و در دامنۀ کوه، فضایی پلکانی ساخته شده که محل نشستن و تفریح مردم است. از آنجا که مردم شیراز به گردش و تفریح و هواخوری علاقۀ خاصی دارند معمولاً عصرها و شب ‌های ماه‌های غیرسرد سال، اطراف دروازه قرآن خیلی شلوغ است. نورپردازی دروازه قرآن و آرامگاه خواجو هم در شب به زیبایی فضا اضافه ‌‌می‌کند.

دروازه قران شیراز

دروازه قرآن در سمت شمال شرقی شهر شیراز قرار دارد. فاصلۀ آن با مکان‌هایی دیدنی همچون باغ جهان نما که در خیابان حافظ قرار دارد و آرامگاه حافظ بسیار کم است. در نزدیکی دروازه قرآن رستوران‌هایی همچون هفت خوان وجود دارد. همچنین هتل بزرگ شیراز که از هتل‌های نامدار شیراز است در فاصلۀ کمی از دروازه قرآن ساخته شده است. باید گفت که لونا پارک شیراز و هفت تنان و پارک کوهپایه و گهوارۀ دید هم در نزدیکی دروازه قرآن هستند. پس اگر قصد دارید از این دروازه و فضای اطراف آن دیدن کنید ‌‌می‌توانید از دیدنی‌های اطراف آن هم دیدن کنید.

طاووس پرخاطره در میدان ورودی شیراز

یکی از المان‌هایی که با رفتن به دروازه قرآن شیراز به چشم‌مان ‌‌می‌آید طاووسی است که در وسط میدان ورودی شهر، یعنی میدان قرآن  قرار دارد. در میدان قرآن شیراز از دهۀ هفتاد طاووسی قرار داده شد که دمش از گل‌های رنگارنگ تشکیل شده بود و رو به شهر داشت.

میدان دروازه قرآن شیراز از آن زمان تا کنون خیلی از مردم شیراز و حتی مسافران با این طاووس عکس یادگاری گرفته‌اند. خیلی از عکس‌های یادگاری مناسبتی هم هستند، مثل عکس‌هایی که عروس و دامادهای قدیمی با این طاووس گرفته‌اند. البته به تازگی این طاووس با طاووس دیگری جایگزین شد که برخلاف طاووس قبلی که نشسته بود ایستاده است. دم این طاووس همچون طاووس قبلی پر از گل‌های رنگارنگ است و توجه هر تازه واردی به شهر شیراز را جلب ‌‌می‌کند.

دروازه قرآن شیراز از مکان‌های بسیار زیبا و دیدنی شیراز است و پیشنهاد می‌شود در سفرتان به شیراز زمانی را به گشت و گذار اطراف این دروازه اختصاص بدهید.

عکس‌ها: صحرا باختری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن