چهارباغ عباسی

خیابان چهارباغ اصفهان؛ نیمی از نصف جهان

اگر اصفهان را نصف جهان بدانیم، بی شک نیمی از این نصفه جهان در خیابان چهارباغ اصفهان خلاصه می‌شود. خیابانی که انشعابات آن به اماکن مشهور و پر استقبال اصفهان، مثل میدان نقش جهان و بافت‌های کهن اصفهان ختم می‌شود.

چهار باغ عباسی

چهار باغ عباسی

بعد از گذر از مقطع اول این خیابان که چهارباغ پایین نام گرفته، خیابان چهارباغ اصفهان مقصد گردش ما است. خیابانی که انواع و اقسام سلیقه‌های مختلف را در یک گردش عصرانه راضی خواهد کرد. افراد اهل مطالعه که در ابتدای این خیابان بعد از پشت سر گذاشتن ارگ جهان نما، در کتاب فروشی سمت راست می‌توانند خود را با خرید کتاب‌ها قدیمی و نوین متنوع راضی کنند تا جوانان و خانواده‌هایی که به دنبال کافه، اماکن خرید، سینما و گذران اوقات خوش با تفریحات دیگر هستند.

چهار باغ عباسی

در میانه این خیابان، بلواری با درختان معروف چهارباغ محاط شده‌اند که در آن‌ها صندلی‌های چوبی دایره‌ای شکل حول درختان، از نشیمنگاه‌های کهن عابران و رهگذران شهر هستند. صندلی‌های چوبی‌ای که به وفور تکیه‌گاهی برای مردم خسته از خرید و کودکان ذوق‌زده از خوردن بستنی‌های قیفی شده‌اند.

چهار باغ عباسی

حجم زیاد جمعیت در این خیابان که به قصد خرید و تفریح و گردش آمده‌اند همچنین حضور اماکن کهنی همچون هتل عباسی، بازار هنر، رستوران شهرزاد و باغ هشت بهشت محل مناسبی توریست‌ها و گردشگران را برای آشنایی با فرهنگ مردم و لحظه‌ای استراحت و ادامه گردشگری به وجود آورده است.

قدمگاه بی‌نظیر این خیابان، مادی زیبا و دلربای نیاصرم است که در هر فصلی از سال، زیبایی منحصر به فردش را دارد و کمتر کسی است که پا به این مادی گذاشته باشد و لحظاتی را به سکوت، مبهوت زیبایی طبیعی آن نشده باشد.

خیابان آمادگاه در خیابان چهارباغ اصفهان

چهار باغ عباسی

همچنین خیابان اصلی دیگر متصل به چهارباغ عباسی، خیابان آمادگاه است که هتل معروف و قدیمی عباسی در آن قرار گرفته است. دورتا دور میدان واقع در این خیابان و روبروی هتل عباسی، مغازه‌های کتاب فروشی وجود دارد که انواع کتب آموزشی، کمک درسی و دانشجویی در آن‌ها به فروش می‌رود. ادامه این خیابان به سمت شرق، مجتمع‌های خدمات درمانی و مطب‌های پزشکی وجود دارند.

خرید در خیابان چهارباغ اصفهان

چهار باغ اصفهان

مراکز خرید به طرز متنوعی در سرتاسر این خیابان گستردگی دارد، به نحوی که پارچه فروشی، طلا و بدل فروشی، فروشگاه‌های تخصصی ادوات موسیقی، عتیقه فروشی و مراکز مناسب خرید برای هدایای تولد و حتی لباس فروشی را می‌توان در این خیابان پیدا کرد.

سینماهای خیابان چهارباغ اصفهان

چهار باغ عباسی

حضور سینماهای مختلف در این خیابان، چهارباغ عباسی را تبدیل به شهرک سینمایی اصفهان نیز کرده است. شهرکی که در موقعیت مکانی مناسب، دسترسی راحتی به خیابان‌های پر طرفدار دیگر اصفهان دارد و عملا به رابطی میان شمال و جنوب شهر و مناطق پرتردد شهر شباهت دارد. این یعنی در هر نقطه‌ای از شهر که تصمیم گرفتید به سینما بروید، کار سختی پیش رو شما نیست.

سینماهای خیابان چهارباغ اصفهان

سینما فلسطین و سینما سپاهان در نیمه شمالی این خیابان پیش از رسیدن به خیابان آمادگاه قرار دارند و دو پردیس سینمایی ساحل و خانواده، پردیس‌های نوبنیادی هستند که در دوطرف خیابان در نیمه جنوبی واقع شده‌اند. سینما سوره هم در خیابان آمادگاه با فیلم‌های گروه سینمایی هنر و تجربه و اکران فیلم‌های متفاوت روز مخاطبین خاص خودش را دارد.

شکم گردی در خیابان چهارباغ اصفهان

شکم گردی خیابان چهارباغ اصفهان

درباب شکم گردی این خیابان می‌توان به رستوران شهرزاد- رستوران قدیمی و معروف اصفهان و همچنین هتل عباسی اشاره کرد. رستوران‌هایی که از دیرباز هدف گردشگران و وعده‌های خانوادگی شهروندان اصفهان بوده‌اند.

همچنین می‌توان به فست‌فودهای خیابانی و اغذیه فروشی‌های این خیابان اشاره کرد. مغازه‌های اغذیه فروشی در اطراف سینماها و فروشگاه‌های لباس‌های خانگی، رسمی و اداری حال و هوای تفریح و خرید را در این خیابان به طرز جالبی ترکیب و این خیابان را به شلوغ‌ترین‌های اصفهان بدل کرده است.

چهار باغ عباسی

فست فودهایی که بوی غذاهای آن تقریبا کل پیاده‌رو را پر کرده و هر عابری را به تست غذاهای متنوعشان دعوت می‌کند. سمبوسه، پیراشکی، ذرت مکزیکی و جذابترین این غذاها کباب ترکی‌.

یکی از کباب‌ترکی فروشی‌های معروف و پرطرفدار این خیابان که قدیمی‌شکل است و به اغذیه فروشی‌های دهه ۷۰ و ۸۰ شباهت دارد ابتدای کوچه شهرزاد واقع شده است. در ضمن خانه کنتاکی هم که تبدیل به یکی از برندهای سوخاری خوب در شهر شده است در ضلع شرقی این خیابان، در شمال پردیس سینمایی خانواده شعبه دارد و کوچه متصل به آن، ادامه مادی نیاصرم است که در آن یکی از بریانی‌های قدیمی اصفهان نیز قرار دارد.

کافه های خیابان چهارباغ اصفهان

کافه از اماکن پرطرفدار در اصفهان است، تا آنجا که کمتر شهروند اصفهانی وجود دارد که یک کافه محبوب در یک خیابان اصفهان نداشته باشد و یکی از جاذبه‌های چهارباغ عباسی، وجود کافه‌های بیشمار در کنار خیابان و در کوچه پس کوچه‌های این خیابان است.

شمار کافه‌های این خیابان به قدری زیاد است که تنها در یکی از کوچه‌های این خیابان، کوچه سینما سپاهان چهار کافه با اشکال متنوع وجود دارد. یکی از این کافه‌ها که از شهرت بسیاری در شهر برخوردار است و اغلب محل تجمع فرهیختگان شهر است، کافه رادیو است که دقیقا در مقابل در ورودی سینما سپاهان واقع شده است.

کافه‌های متفاوت دیگری در اطراف خیابان اصلی هم وجود دارد، کافه‌هایی که بعضا در محیط‌هایی با در و دیوار های قدیمی ایجاد شده‌اند و حس و حال جالبی از دهه ۵۰ و ۶۰ را به همراه دارند.

کافه های سیار در خیابان چهارباغ اصفهان 

کافه جالب توجه دیگر این خیابان، “کافه ون” است. ونی سیار که اغلب در قسمت شرقی خیابان، حوالی بازار هنر، تک چراغ آفتابی روشن در آن، بخار گرم برخواسته از اجاقش، کتاب‌های موجود در قفسه‌هایش و بالاخره عطر قهوه‌های گرمش وسوسه کننده عابران است و حداقل لحظه‌ای درنگ و توجه به ون را جلب می‌کند.

پارکینگ در خیابان چهارباغ اصفهان

پارکینگ در خیابان چهارباغ اصفهان

با توجه به اینکه تردد خودرو در این خیابان ممنوع و این خیابان تبدیل به پیاده‌راهی شده که تنها قابلیت دوچرخه رانی و پیاده روی را دارد، نکته خوب و ارزشمند وجود انواع پارکینگ‌های عمومی در اطراف این خیابان است. از جمله پارکینگ ارگ جهان‌نما و پارکینگ شهرداری در ابتدای این خیابان و ضلع شمالی خیابان، پارکینگ هتل‌ها و مراکز خرید واقع در آن که اغلب از خیابان شهید بهشتی قابل دسترسی هستند، پارکینگ هشت بهشت که در خیابان استانداری واقع در شرق چهارباغ عباسی قرار دارد و پارکینگ‌های موجود در خیابان آمادگاه.

چهار باغ عباسی

در نهایت ، اگر قصد خرید کتاب و لباس و…دارید، دچار دل‌گرفتگی عصر جمعه شده‌اید، تمایل به دارید به سینما بروید، برای یک عصرانه خوب و دوستانه به کافه مراجعه کنید، یا دوچرخه سواری کنید و از غروب خود لذت ببرید، خیابان چهارباغ عباسی را هدف خود قرار دهید و از خانه بیرون بیایید.

ایستگاه دوچرخه در خیابان چهارباغ اصفهان

آلبوم عکس خیابان چهارباغ اصفهان

چهار باغ عباسی

چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی چهار باغ عباسی

 عکس‌ها: مرتضی زنگنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *