روش های خلافی خودرو

همه چیز درباره خلافی خودرو

خلافی خودرو

کمتر پیش می‌آید که کسی پشت فرمان نشسته باشد ولی جریمه شدن را تجربه نکرده باشد. مجموع این جریمه‌های نقدی، که همیشه هم به عمد نیست و بعضی از مواقع به دلیل بی‌توجهی مرتکب می‌شویم، در لیستی نمود پیدا می‌کند که به آن خلافی خودرو می‌گوییم.

جریمه‌ای که در سیستم ثبت می‌شود باید پرداخت شود. بسته به اینکه مجموع مبالغ این لیست چقدر باشد، نحوه پرداخت و استعلامش فرق می‌کند. مثلا برگه خلافی‌های با مبلغ کمتر از یک میلیون تومان در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه می­‌شود، در حالی که مبالغ بیش از یک میلیون تومان در اداره راهنمایی و رانندگی توزیع می­‌شود و فرد برای دریافت آن باید حضوری به آنجا مراجعه کند.

هزینه دریافت برگه خلافی خودرو ۲۷ هزار تومان است. همچنین تعرفه رسیدگی غیر حضوری اجرائیات (بررسی کسر خلافی) ۲۵۰۰ تومان است. برای هر ردیف تخلف قابل اعتراض نیز ۲۰۰ تومان دریافت می‌­شود.

چنانچه خلافی متقاضی از سه برگ بیشتر باشد، فرد به ازای هر صفحه اضافه باید مبلغ ۲۰۰ تومان پرداخت کند.

البته امروزه دریافت خلافی خودرو به صورت غیرحضوری نیز انجام می‌شود که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

 

انواع جریمه‌ خودرو

  1. جریمه مادی

بر اساس نوع خلاف راننده نوع خلاف او را در جدول نوع جریمه و مبلغ آن را در دسته قبض می‌­نویسند. برای هر نوع خلاف مبلغ مشخصی در نظر گرفته شده است. نمایندگان شورای اسلامی ایران مبالغ جریمه را مشخص کرده و اعلام می‌­کنند.

  1. جریمه توقیف خودرو

در این حالت افسر پلیس بر اساس نوع خلافی که راننده مرتکب می‌شود، خودرو او را برای مدتی مشخص توقیف می‌­کند.

  1. جریمه نمره منفی

بر اساس نوع خلاف به فرد نمره منفی داده می‌­شود که افسر این نمره منفی را در قبض جریمه اعمال می‌­کند. مجموع این نمرات منفی می تواند حتی به ابطال گواهینامه شخص خاطی منجر شود.

 

پلیس چگونه جریمه می کند؟

استعلام خلافی خودرو

 

معمولا صدور جریمه‌­های رانندگی به پنج روش زیر انجام می‌شود:

۱- روش تسلیمی

در این روش مدارک توسط پلیس از راننده متخلف که در محل حضور دارد گرفته شده، سپس با پر کردن قبض اخطاریه، جریمه به راننده

تحویل داده می‌­شود. قبض اخطاریه شامل موارد زیر است:

– مشخصات راننده متخلف و مشخصات گواهینامه

– مشخصات وسیله نقلیه شامل رنگ و شماره پلاک انتظامی

– نوع و محل تخلف

– تاریخ و زمان تخلف

– مشخصات افسر مربوط با قید کد

۲- روش الصاقی بدون حضور راننده

این قبض اخطار برای وسیله نقلیه متوقف شده صادر شده و در آن تمامی موارد بالا به جز مشخصات راننده تکمیل شده و به وسیله نقلیه الصاق می‌­شود.

۳- روش دو برگی

در روش جریمه دو برگی وسیله نقلیه را نمی‌­توان متوقف کرد و مانند روش الصاقی به جز مشخصات راننده تمامی موارد تکمیل می­‌شود. اما مامور برگه اخطاریه جریمه را از قبض جریمه جدا نمی­‌کند.

۴- روش خودداری (دو حالت)

الف) در حالت اول صدور قبض جریمه مانند روش تسلیمی است، اما راننده به دلیل اعتراض یا عصبانیت، از گرفتن آن امتناع می­‌کند.

ب) در حالت دوم راننده متخلف به ایست پلیس توجهی نکرده، نمی­‌ایستد و متواری می‌­شود.

۵- روش ثبت تخلف با دوربین

در این روش توسط دوربین‌های ثبت تخلف، تخلف راننده وسیله نقلیه ثبت شده و به وسیله مرکز ثبت تخلفات رانندگی برای او قبض صادر می­‌شود.

نکته مهم اینکه مبلغ جریمه در روش‌­های ۳ و ۵ (دوبرگی و ثبت به وسیله دوربین) بعد از ۶۰ روز، دو برابر نمی­‌شود. اما مبلغ جریمه در روش­‌های ۱ و ۲ و ۴ بعد از گذشت ۶۰ روز، دو برابر خواهد شد.

 

جریمه عبور از چراغ قرمز، حرکات نمایشی، سبقت غیر مجاز و…

– عبور از چراغ قرمز و سبقت غیر مجاز ۲۰۰ هزار تومان

– حرکت نمایشی مانند دور زدن درجا و با حرکت موتورسیکلت بر روی یک چرخ ۱۵۰ هزار تومان

– تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت) ۲۰۰ هزار تومان

– سبقت غیرمجاز در راه­‌های دو طرفه ۲۰۰ هزار تومان

– عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی ۲۰۰ هزار تومان

– حرکت به طور مارپیچ ۱۵۰ هزار تومان

– حرکت با دنده عقب در آزادراه‌­ها و بزرگراه‌­ها ۱۵۰ هزار تومان

– رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌­گردان یا افیونی ۴۰۰ هزار تومان

– عبور از محل ممنوع ۱۰۰ هزار تومان

– تجاوز به چپ از محور راه ۷۵ هزار تومان

– عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو ۷۵ هزار تومان

– عدم رعایت حق تقدم عبور ۶۰ هزار تومان

 

استعلام خلافی خودرو

استعلام خلافی خودرو

استعلام خلافی از طریق سایت پلیس راهور

شما به راحتی می‌توانید از طریق سایت پلیس راهور برای استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت اقدام کنید. برای این کار کافیست با در دست داشتن شماره مندرج روی کارت ماشین به بخش گرفتن خلافی در سایت پلیس راهور به آدرس www.Rahvar120.ir مراجعه کنید.

استعلام خلافی از طریق کدهای دستوری USSD

با شماره‌­گیری کد #۱۱۰* و اطلاع از کد هفده رقمی VIN اتومبیل (موجود در سند و کارت ماشین) می‌توان میزان جریمه را استعلام کرد. پرداخت خلافی از طریق همین سامانه نیز امکان‌­پذیر است.

استعلام خلافی با پیامک (SMS)

یکی از روش­‌هایی که می­‌توان در هر زمان و مکان با استفاده از آن خلافی خودرو را استعلام کرد پیامک است. شماره پیامک خلافی ماشین از یک شماره به سه شماره افزایش یافته ­است. برای استعلام خلافی کد هفده رقمی VIN موجود بر روی سند یا کارت ماشین را به یکی از سه شماره­ زیر ارسال کنید:

  • ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰
  • ۳۰۰۰۵۱۵۱
  • ۱۱۰۰۰۵۱۵۱

پس از ارسال کد، خلافی خودرو شامل شناسه قبض و شناسه پرداخت، در قالب پیامک برای شما ارسال خواهد شد. با استفاده از اطلاعات موجود در پبامک ارسالی، می‌­توانید خلافی ماشین را توسط یکی از روش‌­های الکترونیکی شامل درگاه پرداخت اینترنتی، دستگاه کارت‌‌خوان و کدهای USSD پرداخت کنید.

استعلام خلافی در تلگرام

۱- نام کاربری Car_Services_Bot@  را در تلگرام جستجو کنید.

۲- دکمه Start را بزنید.

۳- گزینه شروع کار با اتومبیل را انتخاب کنید.

۴- گزینه استعلام خلافی خودرو را انتخاب کنید.

۵- برای مشاهده­ میزان خلافی خودرو، کد هشت رقمی زیر بارکد ماشین را ارسال کنید.

استعلام آخرین قیمت خودرو فقط با وارد کردن مدل اتومبیل و همچنین استعلام قیمت بیمه شخص ثالث به صورت آنلاین از دیگر کارایی‌های این ربات تلگرامی است.

استعلام خلافی از طریق اپلیکیشن

اپلیکیشن‌های استعلام خلافی خودرو بسیار فراوان هستند که برای دانلود آنها می‌توانید به کافه بازار مراجعه کنید.

این اپلیکیشن‌های سودمند این قابلیت­‌ها را دارند:

استعلام خلافی خودرو شامل تعداد تخلفات، مبلغ، محل تخلف و…

استعلام نمره منفی شامل تعداد تخلف و تعداد نمره منفی گواهینامه

استعلام تصادفات خودرو شامل نوع تصادف، مقصر تصادف، تاریخ و…

عدم دریافت هزینه اضافی

پرداخت آنلاین

استعلام خلافی با تماس تلفنی

با شماره‌گیری ۸۸۲۸۸۸۸۸ و کد VIN مندرج در پشت کارت ماشین می­‌توانید از میزان جرائم و یا عدم خلافی خودروی خود آگاه شوید. سامانه­ تلفن گویای پلیس راهور ناجا اطلاعات کافی درباره­ آگاهی از وضعیت تخلفات رانندگی، صدور گواهینامه، کارت خودرو، نشانی هیات‌های رسیدگی به تخلفات در شهر تهران، نشانی مراکز تعویض پلاک، لیست آموزشگاه‌های دریافت گواهینامه موتورسیکلت و نیز مدارک احراز سکونت به منظور دریافت کارت خودرو، به شهروندان ارائه می­‌دهد.

 

افزایش نرخ جریمه­ ها و نقش آن در بازدارندگی

استعلام خلافی خودرو

افزایش نرخ جریمه‌ها افزایش بازدارندگی را به دنبال دارد. طبق قانون پیشنهاد افزایش نرخ جریمه‌­ها هر سه سال یک بار در هیات وزیران از طریق نیروی انتظامی، وزیر کشور، وزیر راه و شهرسازی و دادگستری بررسی می­‌شود.

پس از تصویب این پیشنهاد، پلیس موظف به اجرای قوانین و مقررات است. زیرا تصویب این قوانین برای پیشگیری از حوادث رانندگی صورت گرفته است. هر ساله با توجه به شرایط کشور و تورم، افزایش نرخ جریمه‌­ها با هدف بازدارندگی انجام می‌شود.

به نسبت جمعیت و کسانی که گواهینامه دارند، تعداد تخلفات در کشور به ویژه تخلفات فوتی و جرحی اندک است؛ اما تأثیر این تخلفات موجب وقوع تصادفات فوتی و جرحی می‌شود. البته که نیاز به اصلاح و بازنگری در قوانین احساس می­‌شود.

به طور مثال، اگر فردی مرتکب تخلفات حادثه­‌ساز شود، بایستی برای او محرومیت­‌های اجتماعی بالا و مجازات­ سنگین در نظر گرفت. در کنار ابزارهای بازدارنده لازم است که ارتقاء فرهنگ و آموزش همگانی نیز برای متخلفان به ویژه افراد حادثه­‌ساز صورت گیرد.

افزایش جرائم رانندگی در صورت عادلانه بودن می‌­تواند در کنار سایر عوامل روانی و اجتماعی نقش بازدارندگی داشته باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته، عوامل دیگر روانشناسی و اجتماعی نیز در وقوع جرائم نقش دارند. از جمله این عوامل روانشناختی، نوع نگاه مردم نسبت به افزایش جرائم است.

به عنوان مثال، مردم تصور می‌­کنند که قصد راهنمایی و رانندگی از این افزایش، پرداخت حقوق کارکنانش است. تا هنگامی که این برداشت وجود داشته باشد، افزایش جرائم رانندگی نمی­‌تواند بازدارنده باشد.

از طرفی افزایش مبلغ جرائم با جرائم متناسب نبوده و نیست. باید افزایش جریمه یک فرد ثروتمند با یک فرد فقیر متفاوت باشد. زیرا در صورت یکسان بودن، این افزایش جریمه‌­ها برای فرد ثروتمند جنبه جریمه یا تنبیه ندارد؛ اما عادلانه بودن جریمه­‌ها در کنار عوامل دیگر می‌­تواند کنترل‌کننده باشد.

 

مجازات متناسب با نوع تخلف

متخلفان باید متناسب با نوع تخلف مجازات شوند. نیروی انتظامی برای اینکه همه خودروهای متخلف را به پارکینگ انتقال دهد، فاقد امکانات مناسب است؛ بنابراین لازم است به صورت دیگری عمل کند.

افزایش جریمه‌ها طبق قانون انجام می‌شود و هر درآمدی مطابق قانون باید به حساب خزانه واریز شود؛ سال گذشته حدود یک هزار میلیارد ریال از محل جرایم رانندگی به خزانه واریز شده است.

فرهنگ‌سازی در جامعه مبحثی بسیار مهم برای آشنایی با قوانین راهنمایی و رانندگی است. به همین منظور نیروی انتظامی باید کار خود را از مهد کودک­‌ها و دبستان‌­ها شروع کند. آشنایی فرد با سبک زندگی درست و قانون‌مدار باید از زمان کودکی و در مهدها آغاز شود که البته در این زمینه کم‌کاری شده است.

افزایش جریمه در کشورهای جهان سومی نقش بسیار مهمی در کاهش تصادفات ایفا می‌کند. لایحه داشتن گواهینامه برای معلولین با وسائط نقلیه چهار چرخ، ویلچر و… جهت ارائه به مجلس آماده شده است. از جمله عوامل دیگری که  در کاهش تصادفات نقش به سزایی دارند، می­‌توان به فرهنگ‌سازی، افزایش تجهیزات جاده‌ای و استاندارد بودن راه­‌ها اشاره کرد.

بدون درونی کردن قوانین، افزایش دو یا سه برابری جریمه‌­ها در بلندمدت نمی­‌تواند موثر واقع شود. در کشورهای پیشرفته اعمال قوانین و مقررات به شکل مثبت مطرح می­‌شود. به طور مثال پلیس در کنار اعمال جریمه، به فرهنگ‌سازی توجه ویژه‌ای می‌شود. این اقدامات فرهنگی موجب می‌شود تا تصورات نادرست مردم نسبت به جرایم رانندگی تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 4 =