طبیعت گردی

بوم گردی خانه عمو مش رضا

اقامتگاه بوم گردی خانه عمو مش رضا در یکی از روستای اطراف ورامین جایی برای زندگی دور از شهر برای بسیاری از شهرنشینان تهرانی است.

این روزها زندگی روستایی، رویایی مشترک بسیاری از کسانی است که به خاطر مشغله‌های زندگی مجبورند در شهرهای بزرگ زندگی کنند.

آدم ها رویاهای مختلفی در سر دارند که گوشه ذهن‌شان پنهان کرده‌اند برای روزی در آینده، رویاهایی مثل زندگی در روستا، نگهداری از چند مرغ و خروس و شاید گاو گوسفندی که از شیر آن استفاده کنند. باغچه‌ای در حیاط که در آن محصولات مختلف بکارند و با همان غذا بپزند.

شاید برای خیلی از ما برآورده کردن این آرزو نیازمند تصمیم‌های بزرگ و سختی باشد. اما این آرزو از چشم زوج جوانی در روستای کویر آباد دور نمانده و سعی کرده‌اند با بازسازی خانه قدیمی عمو مش رضا مکانی فراهم کنند تا ساکنان شهرهای شلوغ و بزرگ، مدتی را از هیاهوی شهر دور باشند و آرامش و صفای زندگی روستایی را تجربه کنند.

‌بوم ‌گردی در روستای کویر آباد ورامین

 

اقامتگاه بوم گردی خانه عمو مش رضا شاید اولین اقامتگاه بوم گردی ورامین باشد. خانه عمو مش رضا در روستای کویر آباد ورامین به همت فرزند و نوه عمو مش رضا و همسرش بازسازی شده و بخش‌های جدیدی هم به آن اضافه شده است. مهرنوش خانم، نوه عمو مش رضا که این روزها مشغول گرداندن همین اقامتگاه بوم گردی است می‌گوید که پدرم همیشه دوست داشت نام عمو مش رضا حفظ شود و خانه پدری‌اش تخریب نشده و به فراموشی سپرده نشود. من و همسرم برای حفظ نام عمو مش رضا در روستا از ابتدای سال 96 شروع به بازسازی این خانه کردیم. در آن زمان این خانه تقریبا مخروبه بود. ما اتاق‌های قدیمی را بازسازی کردیم. در سمت دیگر حیاط اتاق‌های جدید اضافه کردیم که اگرچه با اصول معماری جدید ساخته شده‌اند، اما همان ظاهر خانه‌های قدیمی را دارند تا مهمانان ما از تجربه زندگی روستایی لذت ببرند.

اقامتگاه بوم گردی خانه عمو مش رضا از 17 شهریور 96 به طور رسمی شروع به کار کرده و پذیرای مهمانان است. در چند ماه اول کار این اقامتگاه بوم‌ گردی، مهرنوش خانم که در تهران کار می‌کرد، آخر هفته‌ها برای گرداندن اقامتگاه به کویر آباد سرمی‌زد. ولی از ابتدای سال 97 تصمیم به ترک کار قبلی خود در تهران گرفت. سابقه کار 11 ساله خود را رها کرد و همراه با همسرش به کویر آباد نقل مکان کرد.

رابطه صمیمی با اهالی کویر آباد

این زوج جوان خوش ذوق بر تعامل مناسب با مردم روستا و اهمیت آن تاکید می‌کنند. مهرنوش می‌گوید که حتی در سال‌هایی که ما در کویر آباد ساکن نبودیم، پدرم رابطه خود را با مردم روستا حفظ کرده بود. در مراسم مختلف آنان شرکت می‌کرد. برای همین ما در این روستا به عنوان مردم محلی پذیرفته شدیم و خود را از آن‌ها جدا نمی‌دانیم.

همسر مهرنوش، آقا سعید نیز اعتقاد دارد که اقامتگاه‌های بوم گردی باید به فرهنگ و عقاید مردم روستا احترام بگذارند و فضا را طوری مدیریت کنند که آسایش مردم روستا به خاطر رفتار مهمانان مختل نشود. به نظر آقا سعید اقامتگاه با مردم روستا تعاملی دو طرفه دارد و وظیفه دارد تا هنگام تصمیم گیری منافع مردم روستا را در نظر بگیرد. این صحبت‌های مهرنوش و سعید کاملا در رفتارشان نمایان است. با اقامت در خانه عمو مش رضا می‌بینید که اهالی روستا در گرداندن این اقامتگاه به این زوج جوان کمک می‌کنند. همینطور برای تهیه ی غذا از محصولات محلی که حاصل دسترنج مردم روستا است استفاده می‌کنند.

گردش اطراف کویر آباد

اگر قصد دارید از جاذبه‌های اطراف و فضای روستا دیدن کنید، آقا سعید همراه شما می‌آید و دیدنی‌های اطراف را نشان می‌دهد. همینطور قدم زدن در روستا همراه با صاحبان خانه عمو مش رضا، صمیمیت و صفای مردم روستا را نشان می‌دهد. علاوه بر این رابطه صمیمانه این زوج با ساکنین روستا باعث می‌شود فرصت آشنایی با کسب و کارهای محلی را داشته باشید. دیدن فضای دامداری و تلاش مردم روستا برای انجام کارهای روزانه تجربه جالبی است و باعث می‌شود سبک زندگی کاملا متفاوتی با زندگی شهری را مشاهده کنید.

فضای داخلی اقامتگاه بوم گردی عمو مش رضا

فضای داخلی اتاق‌ها در خانه عمو مش رضا هم، کم از محیط بیرون ندارد. سقف‌های گنبدی شکل، تاقچه‌هایی در دل دیوار و پنجره‌های رنگی باعث می‌شوند که حتی نشستن در گوشه اتاق هم تجربه  لذت‌بخشی باشد. در این اتاق‌ها از صندلی و  تخت هم خبری نیست . اطراف اتاق پشتی‌هایی  قرار دارند که می توان به آن‌ها تکیه داد. وقت خواب هم باید رختخواب‌ها را روی زمین پهن کرد و به شیوه سنتی روی تشک خوابید.

گوشه حیاط، فضایی را درست کرده‌اند که در آن مرغ و خروس نگه می‌دارند و دو بز که هنگام صبحانه از شیر آن‌ها برای مهمانان می‌آورند. این باعث شده تا کاملا حس کنید در یک خانه روستایی قدم گذاشته‌اید. گوشه‌ای دیگر فضایی برای آتش درست کردن و شب نشینی است. دور هم نشستن با دیگر مهمانان فضایی گرم و صمیمی ایجاد می‌کند که دل کندن از آن برای خوابیدن چندان راحت نیست. چای ذغالی هم به جذابیت این محفل اضافه می‌کند.

علاوه بر تمام جذابیت‌های گفته شده خانه عمو مش رضا برای شکم گردی هم تجربه مناسبی است. غذاهایی که در این اقامتگاه سرو می‌شود، غذاهای محلی هستند. ته چین مرغ ورامینی هم یکی از گزینه‌های منو است که معمولا در منوی دیگر رستوران‌های سنتی دیده نمی‌شود.  شیوه سرو غذاها به روش سنتی، روی زمین و در سفره‌های پارچه‌ای قلمکار است که باعث می‌شود هنگام چشیدن طعم‌های خوشمزه غذاها منظره قشنگی هم جلوی چشم باشد.

اگرچه نوشتن راجع به این اقامتگاه روستایی نمی‌تواند تمام جنبه‌های این خانه دوست داشتنی را نشان دهد. ولی در این نوشته سعی شده  ویژگی‌های خانه عمو مش رضا را برای شما بیان شود.  ماندن در این خانه می‌تواند فرصتی باشد برای دور شدن از زندگی شهری با تمام هیاهو و شلوغی آن. اگر شما هم دوست دارید شبی را در این اقامتگاه دوست داشتنی بگذارنید، می‌توانید به سایت اقامتگاه عمومش رضا مراجعه کنید و راجع به رزرو و شرایط آن اطلاعات بیشتری به دست آورید.

آدرس اقامتگاه بوم گردی خانه عمو مش رضا: ورامین – بعد از میدان ولیعصر – جاده قاسم آباد – روستای کویر آباد

عکس‌ها: عادله قدسی زاده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن