خانه زینت الملوک شیراز

خانه زینت الملوک شیراز؛ اندرونی باغ نارنجستان قوام

خانه زینت الملوک شیراز یا خانه زینت الملک قوامی در واقع اندرونی خانۀ قوام بوده است. این خانه از طریق یک تونل به بنای بیرونی یعنی باغ نارنجستان قوام متصل می‌شده است. دلیل مجزا کردن اندرونی و بیرونی این بوده که  از رفت و آمد غریبه‌ها به خانه جلوگیری شود.

تونل زیر زمینی بین باغ قوام و خانۀ زینت الملوک نیز به منظور امنیت عبور و مرور ساکنین خانه ایجاد شده است. این دو بنا مجموعۀ قوام را تشکیل می‌دهند که در دوران ناصرالدین شاه ساخته شده است.

همه چیز درباره خانه زینت الملوک شیراز

خانۀ زینت الملوک شیراز کجاست؟

برای رسیدن به خانه زینت الملوک شیراز باید به محلۀ گودعربان شیراز بروید. این محله در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد. خانۀ زینت الملک در کوچۀ جنب باغ نارنجستان قوام واقع شده است. وارد کوچه که بشوید در سمت چپ خودتان تابلوی سر در خانه را می‌بینید.

خانه زینت الملوک شیراز کجاست

چند کلامی دربارۀ زینت الملک قوامی

زینت الملک یا زینت الملوک زن خیرخواهی بوده که به گواه تاریخ در خانۀ خود مجالس خیریه برگزار می‌کرده است. او دختر قوام الملک چهارم بوده است. خاندان قوام الملک از نسل اعتمادالدوله شیرازی هستند که در دوره‌های مختلف در شیراز والی بوده‌اند.خانۀ زینت الملک  همچون باغ نارنجستان قوام از آثار به جا مانده از دوران قاجار است. این بنا در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است.

خانه زینت الملک شیراز

قبل از ورود به خانه زینت الملوک شیراز، حواستان به درِ معرق کاری شدۀ آن و حجاری ورودی خانه باشد. در این خانه نیز همچون عمارت باغ نارنجستان باید دقت کنید تا جزئیات زیبای در و دیوارها و سقف‌ها از نظرتان پنهان نماند. از در که وارد می‌شوید به یک هشتی می‌رسید که در آنجا بلیط ورود خود را به خانه تهیه می‌کنید. بعد وارد یک راهرو شده و به حیاط خانه می‌رسید. با یک نگاه می‌بینید که معماری کل خانه همان سبک معماری خانه‌های قجری را دارد.

معماری خانه زینت الملوک شیرازدو باغچه در روبروی هم می‌بینید پر از گل های زیبا، عمارتی در ته حیاط با سردر شیر و خورشید، حوضی که روبروی عمارت قرار دارد. حوض کوچک‌تری که در سمت مخالف عمارت اصلی و روبروی ایوانی که در حال حاضر کافه است دیده می‌شود و اتاق‌هایی که در طبقۀ بالا دور تا دور خانه خودنمایی می‌کنند.

موزۀ مشاهیر در خانۀ زینت الملوک شیراز

از همان جا که وارد خانه زینت الملک قوامی شدید می‌توانید پله‌های سمت راست‌تان را پایین بروید و از موزۀ مشاهیر که در زیرزمین خانه دائر است بازدید کنید. این زیر زمین آجرکاری شده دور تا دور خانه ادامه دارد و بعد از بازدید از موزه، از سمت دیگر حیاط خارج خواهید شد.در ابتدای ورود به موزه با تندیس خانم زینت الملک مواجه می‌شوید و در دو طرف در ورودی هم تندیس دو سرباز دورۀ قاجار دیده می‌شود. جلوتر که بروید سیر تاریخی موزه شروع می‌شود و شما با تندیس‌ها و مجسمه‌هایی از دوره‌های مختلف تاریخ روبرو خواهید شد. این سیر تاریخی با دورۀ هخامنشیان شروع می‌شود و  تندیس خشایارشاه به همراه ولیعهد و رئیس تشریفات و دیگر افراد حاضر در مجلس بار عوام نمایانگر این دوران است.

موزه مشاهیر خانه زینت الملوک شیراز

در موزۀ مشاهیر به ترتیب در دوران های مختلف سفر می‌کنیم و تندیس‌ها و مجسمه های افراد مهم هر دوره را در راهروهای موزه می‌بینیم. تندیس مشاهیری چون سعدی شیرازی، باربد موسیقی دان، قاآنی، صورتگر شیرازی، باباکوهی، ملاصدرای شیرازی، وصال شیرازی، قطب الدین شیرازی، محمد نمازی و بسیاری دیگر از شخصیت‌های برجستۀ دوره های مختلف همراه با توضیحاتی دربارۀ آنها در این موزه در معرض نمایش هستند. در این میان یکی از قسمت‌های دیدنی موزه، تندیس عشایر فارس است از جمله زن جوانی که با لباس عشایر پای دار بافندگی است. در نهایت موزۀ مشاهیر با تندیس شهید عباس دوران به پایان می‌رسد.

خانه زینت الملوک در باغ نارنجستان قوامخانۀ زینت الملوک شیراز بیش از بیست اتاق دارد که همه به یکدیگر راه دارند. در این اتاق‌ها هنرهای بسیاری نهفته است. گچبری‌های ستون‌ها و دیوارها، نقاشی های حیوانات و گل و بوته و نگاره هایی از زنان و کودکان، کاشیکاری های پر نقش و نگار کف راهروها، سقف های چوبی با نقاشی های زیبا و آینه کاری های نفیس از جمله هنرهایی است که در این خانۀ قجری دیده می‌شود.

پنجره‌های مشبک سنگی در حیاط خانه کار تهویۀ هوا و تأمین روشنایی زیرزمین را انجام می‌داده‌اند. زیبایی کاشی کاری هفت رنگ هلالی در بالای عمارت نیز توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. اتاق‌ها و تالار اصلی پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی دارند. شیشه‌های رنگی پنجره های ارسی در هنگام تابش آفتاب فضای دل انگیزی در خانه ایجاد می‌کند.

در تالار اصلی خانه دورتادورتان و همچنین در سقف تالار آینه می‌بینید. پنجرۀ بزرگ این تالار که در بالا شیشه‌های رنگی دارد رو به حیاط خانه است. یادتان باشد برای عکس گرفتن در طاقچه‌های این تالار ننشینید.

آدرس خانه زینت الملوک شیراز

 

در حیاط خانه می‌توانید سری هم به عکاسخانه بزنید و با لباس قجری در این خانۀ قجری عکس یادگاری بگیرید. همچنین می‌توانید از فروشگاه محصولات هنری خرید کنید.

بعد از بازدید از خانه و موزه مشاهیر بهترین کار این است که به کافۀ واقع در ایوان جنوبی خانه بروید و روی تخت‌های چوبی در میان دیوارهای آینه‌کاری شده و رو به حیاط زیبای خانه بنشینید و گلویی تر کنید. فالوده و بستنی و عرقیجات  شیراز معمولاً در این کافه حسابی پرطرفدارند. در حیاط خانه هم نیمکت‌هایی برای نشستن و لذت بردن از فضای دلنشین آن گذاشته شده است.

کافه خانه زینت الملوک شیراز

ساعات بازدید از خانه زینت الملوک شیراز

زمان بازدید از خانه زینت الملوک شیراز یا همان خانه زینت الملک قوامی همه روزه از ساعت ۷ تا ۱۹ است و بهترین فصل بازدید بهار است، مخصوصاً ماه‌های فروردین و اردیبهشت. بازدید از این خانه را می‌توانید همزمان با بازدید از باغ نارنجستان قوام و مسجد نصیرالملک در یک روز بگنجانید چون هر سه در محلۀ گود عربان و در نزدیکی یکدیگر قرار دارند.

عکس‌ها: صحرا باختری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *