طبیعت گردی

سفر به قلب جنگل حرا قشم

فهرست مطالب

اگر به قشم سفر کردید، فرصت بازدید از جنگل حرا قشم را از دست ندهید. این جاذبه طبیعی خارق‌العاده که در میان عجایب هفتگانه قشم جای دارد، از بهترین و اسرارآمیزترین دیدنی‌های طبیعی منطقه به‌شمار می‌رود.

جنگل حرا کجاست؟

این جنگل‌ها از جاهای دیدنی قشم هستند. جنگل حرا یا جنگل های حرا در سواحل کنار خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته‌اند و به دلیل اینکه در آب ریشه دارند، از شگفتی‌های قشم محسوب می‌شوند. اگر بخواهیم دقیق‌تر درباره موقعیت مکانی این جنگل‌ها بگوییم، جنگل حرا در سواحل شمالی و غربی جزیره قشم واقع شده است.

جنگل حرا

دسترسی به جنگل حرا

همانطور که گفتم این جنگل‌ها در قشم واقع شده‌اند. بنابراین برای سفر به جنگل حرا باید به قشم بروید. پیشنهاد می‌کنم برای سفر به قشم از راه‌های هوایی استفاده کنید. هواپیما بهترین مسیر را پیش روی شما می‌گذارد. اما در صورتی که می‌خواهید از مسیرهای زمیی به جنگل‌ حرا برسید، باید از بندر خمیر یا بندر پل حرکت کنید. در این حالت با استفاده از لنج یا کشتی‌های مسافربری به قشم بروید. در قشم می‌توانید از طیق بزرگراه خلیج فارس به جنگل حرا برسید.

ویژگی‌ منحصربه‌فرد جنگل

جنگل‌ حرا به دلیل بافت طبیعت ‌های ایران و دنیاست. درختان جنگل حرا قدمت بسیار زیادی دارند و سال‌های زیادی از عمر آن‌ها می‌گذرد. این جنگل ها در همه فصل‌های سال سرسبز بوده و تاکنون هرگز زرد نشده‌اند.

جنگل حرا

جالب اینکه درختان این جنگل از آب شور برای رشد استفاده می‌کنند و طی هزاران سال همنشینی با آب شور، کاملا با آن سازگار شده‌اند. این درختان آب شور دریا را گرفته و آن را به آب شیرین تبدیل می‌کنند و برای رشد خود از آن بهره می‌برند.

شروع سفر به جنگل‌ حرا قشم

اگر در هتلی در قشم اقامت داشته باشید، حتما بومیانی را خواهید دید که با ماشین‌های پارک شده جلوی درب هتل‌ها در انتظار جذب توریست هستند تا مسافران را به سمت جنگل‌ های حرا قشم روانه کنند. اگر ماشین شخصی یا وسیله نقلیه دیگری در اختیار نداشته باشید که شما را به جنگل‌ های حرا برساند، می توانید برای مدتی با همین بومیان قشمی همراه شوید. شک نکنید تجربه جالب و منحصر‌به‌فردی خواهد بود.

جنگل های حرا

جنوبی‌های گرم و مهمان‌نواز با زبان شیرینشان در طول مسیر سرتان را گرم خواهند کرد و اجازه نمی‌دهند تا حوصله‌تان سر رود. اگر شانس داشته باشید و راننده بومی شما با قاعده و قوانین جذب توریست آشنا باشد، حتما به جاذبه‌های دیدنی که در طول مسیر از کنارشان گذر می‌کنید، اشاره خواهد کرد.

مقبره شاه شهید؛ اولین توقفگاه

در صورتی‌که از قلب جزیره قشم به سمت جنگل حرا قشم در حرکت باشید، جاذبه‌های متعددی را در مسیر خواهید دید. یکی از این جاذبه‌ها که در میان راه جنگل‌ های حرا قشم به چشم می‌خورد، “مقبره شاه شهید” است. این مقبره که در میان بومیان از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است، در 11کیلومتری قشم واقع شده‌است.

جنگل حرا

مقبره شاه شهید در بالاترین نقطه یک کوه نه چندان بلند قرار گرفته‌است. این مقبره در سمت راست جاده واقع شده‌است. در صورتی‌که از این جاذبه دیدن کنید، می‌توانید از دیدن معماری منحصر به‌ فرد مقبره، بومیان حاضر در محل و دیدن آبی بی‌کران دریا درست در نقطه مقابل مقبره لذت ببرید. اگر تمایل داشته باشید تا از این مقبره دیدن کنید، می‌توانید از راننده بخواهید تا مدتی را برای بازدید از محل در نظر بگیرد. البته یادتان باشد که زمان زیادی را صرف نکنید. چون شاید در ادامه راه هم علاقمند به توقف مجدد باشید. به این ترتیب ممکن است در ادامه زمان کمی برای بازدید از جنگل‌های حرا در اختیارتان بماند.

مقبره شاه شهید در قشم

جزیره ناز؛ دومین توقفگاه

در ادامه راه به “جزیره ناز” بر می‌خورید. برای رسیدن به این جزیره که 34 کیلومتر با قشم فاصله دارد، حدودا 35 دقیقه در جاده خواهید بود. اصولا رانندگان مدت زمانی را برای دیدن این جزیره که از دیگر عجایب هفت گانه قشم به شمار می‌رود، در نظر خواهند گرفت. حتما با پا گذاشتن در میان این جزیره توریست‌های مختلفی را خواهید دید که هر یک به نوعی سرگرم هستند. شما می‌توانید در این جزیره از بازی های آبی گرفته تا شترسواری، آفرود سواری، پاراگلایدر، چتربازی و… را تجربه کنید.

شاید یکی از هیجان انگیزترین جاذبه جزیره ناز که هیچ هزینه‌ای هم برای شما نخواهد داشت، پیاده‌روی در دریا باشد. شما می‌توانید در زمان جزر دریا تا 1 کیلومتر را در آب پیاده روی کنید تا به صخره‌های جزیره برسید. قطعا چنین تجربه‌ای بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود. در صورتی‌ که در زمان مناسب دل به دریا بزنید، می‌توانید با کمترین میزان خیس شدن یک تجربه خارق‌العاده و منحصر‌به‌فرد رقم بزنید. قطعا در کمتر جای این دنیا می توان  برای مدتی با کمترین میزان خیس شدن با پای پیاده در دل دریا در حرکت بود.

اگر به میوه‌های استوایی علاقمند باشید، می‌توانید از دست‌فروشانی که در این منطقه انواع و اقسام میوه‌های خوش رنگ و لعاب استوایی را عرضه می‌کنند، خرید کنید. اگرچه این میوه‌ها قیمت‌های نسبتا بالایی دارند، اما ارزش یک بار امتحان کردن را خواهند داشت.

جزیره ناز

نفتکش به گل نشسته

از جزیره ناز که بگذرید، باید برای رسیدن به جنگل‌ حرا قشم مجددا سوار خودرو شوید. یادتان باشد که زیبایی مسیر قشم تا جنگل های حرا قشم را دست کم نگیرید. مسیر رسیدن به جنگل‌ حرا را می‌توان یکی دیگر از جاذبه های منحصر به‌فرد و فوق‌العاده قشم دانست. زیرا شما می‌توانید در طول مسیر، خلیج فارس را در سمت چپ خود مشاهده کنید و از دیدن آبی بی‌کران و زلال این دریا لذت ببرید.

در میانه راه می‌توانید کشتی نفتکش آتش گرفته عربستان را نیز ببینید که هم‌اکنون چیز زیادی از آن باقی نمانده است. اما هم‌ اینک در گوشه ای از سواحل دریا به گل نشسته است.

جنگل حرا

ویژگی ها و دیدنی های جنگل حرا قشم

در انتها پس از گذشت از 52 کیلومتر و چیزی حدود به 50 دقیقه می‌توانید به جنگل‌ حرا برسید. برای اینکه بتوانید این جنگل را از نزدیک ببینید، باید در نخستین گام قایق کرایه کنید. پس از کرایه قایق می‌توانید در صف بایستید تا در زمان مناسب به کمک قایقران راهی قایق شوید.

پس از حرکت در میان آب‌های جنگل، درختان سبزی را خواهید دید که گویی در میان خاک‌های پوشیده شده از چوب روییده‌اند. جالب اینجاست که این درختان کهنسال که قدمتشان به سال های بسیار دور باز می‌گردد، بر روی چوب ها قرار ندارند. آن چیزی که به چشم می‌خورد، ریشه همان درختان است که انتهای انها به سمت آسمان قرار دارد. این ریشه‌ها با عملکرد فوق العاده و عجیبشان آب شور دریا را به آب شیرین تبدیل می‌کنند و در نهایت درختان از این آب تصفیه شده استفاده می‌کنند. همین امر موجب شده است تا همه ساله تعداد زیادی از گردشگران به منظور دیدن این جاذبه عجیب از نزدیک، به جنگل‌ حرا سفر کنند.

جنگل های حرا

نکته جالب دیگر اینکه درختان بلندقامت این جنگل در زمان جزر دریا، از آب سر در می‌آورند. اما در زمان مد دریا تا نیمه در آب فرو می‌روند.
قایقران که به خوبی با اطلاعات مربوط به این جاذبه عجیب آشنا است، به شما خواهد گفت که جزر و مد آب جنگل‌ حرا هر 6 ساعت یک‌ بار خواهد بود. در صورتی‌که قایقی در زمانی مابین مد و جزر دریا در میان جنگل در حرکت باشد،  امکان دارد با سر رسیدن زمان جزر در میانه راه گیر کند.

زیرا با پایین آمدن آب و باریک شدن مسیر، امکان حرکت قایق در میان درختان جنگل وجود نخواهد داشت. البته که قایقرانان به خوبی بر کارشان مهارت دارند و به زمان جزر و مد دریا واقفند. در صورتی هم که چنین اتفاقی رخ دهد، آنها می‌توانند از طریق بی‌سیم‌هایی که همراهشان دارند، دوستان و همکارانشان را از مشکل به وجود آمده باخبر سازند.

. ویدئو از نهاله حسن زاده

بومیان در جنگل حرا قشم

در طول مسیر قایق‌هایی را خواهید دید که به مردم بومی تعلق دارد. عده‌ای از آنها در زمان مد به جنگل می‌آیند تا پس از روانه شدن ماهی‌ها در دل آب‌های جنگل به ماهیگیری مشغول شوند. عده‌ای دیگر از بومیان هم به دنبال هرس کردن شاخ و برگ درختان منطقه هستند.

از آنجایی که هرس کردن شاخ و برگ درختان به پربارتر شدن آنها کمک می‌کند، بومیان می‌توانند هر زمانی که خواستند بدون پرداخت وجهی به این کار مشغول شوند. آنها از این شاخ و برگ‌های هرس شده برای مصرف شخصی و یا فروش استفاده می‌کنند.

جنگل های حرا

پوشش گیاهی در جنگل‌ های حرا قشم

“درختان حرا” و “چندل” و ریشه های نمایان آنها  تمامی پوشش گیاهی این جنگل‌ها را تشکیل می‌دهند. پوششی زیبا و منحصر به فرد که شما را به حیرت وا می‌دارد. به طور کلی در حالت عادی عمق آب در میان این جنگل‌ها بیشتر از 1 تا 5/1 متر نخواهد بود.

اگر به صورت دقیق به این درختان نگاه کنید، متوجه می‌شوید که در زمان مد تا کجا در زیر آب فرو می‌روند. وجود اختلاف رنگی اندکی که میان برگ‌های درختان به وجود امده است، شما را برای رسیدن به نتیجه کمک خواهد کرد. این درختان در زمان مد تا نیمه در آب می‌روند و در زمان جزر با سر در آوردن از خاک مجددا اکسیژن ذخیره می‌کنند.

بر سطح این درختان میوه‌هایی نارنجی و کوچک به چشم می‌خورد که خاصیت خوراکی ندارند، اما به وفور بر زیبایی بی نظیر این درختان افزوده‌اند.

جنگل های حرا

پوشش جانوری در جنگل‌ حرا همان‌طور که پیشتر هم گفتیم، ماهی های زیادی را می‌توان در زمان مد در میان این جنگل ها دید یا شکار کرد. این درست همان کاری است که بومیان به منظور مصارف شخصی یا فروش انجام می‌دهند. علاوه بر آن شما می‌توانید در زمان‌های مختلف پرندگان مهاجر زیبایی را از نزدیک مشاهده کنید که شاید تا کنون کمتر به چشم دیده‌اید.

“حواصیل”، “اگرت”، “گیلانشاه” و… از جمله این پرندگان به شمار می‌روند که با  پرواز کم ارتفاع خود در میان این جنگل ها شور و زیبایی بی بدیلی را در محل به وجود می‌آورند. دیدن یکباره پرواز پرندگان در جنگل می‌تواند هیجان شیرینی را در زمان حرکت در میان آب‌های جنگل‌ حرا برایتان فراهم سازد.

بومیان منطقه بر این باورند که موش تنها موجودی است که می تواند در میان این درختان زنده بماند. آنها می‌گویند که تا کنون هیچ موجودی را به اندازه موش‌ها در میان درختان ندیده‌اند. قطعا رطوبت و شرایط محیطی مناسب بستری امن را برای رشد و
نمو موش ها در این منطقه فراهم کرده‌ است.

جنگل حرا

قایق‌سواری در میان جنگل‌ های حرا قشم

قایق‌سواری در میان جنگل‌ های حرا قشم خود یکی از منحصر به فرد‌ترین تجربه‌هایی خواهد بود که تجربه می‌کنید. در صورتی‌ که شرایط مسیری مهیا باشد، قایقران می‌تواند با انجام حرکات نمایشی و همچنین بیشتر کردن سرعت به شور و هیجان گشت و گذار نسبتا کوتاه شما بیفزاید تا خاطرات جذابی در ذهنتان حک شود.

جنگل های حرا با چاشنی حنا

با استقبال گردشگران این روزها جنگل های حرا به منطقه‌ای توریسیتی تبدیل شده است. به همین جهت مغازه‌ها و غرفه‌های مختلفی در آن به چشم می‌خورد. در بسیاری از این مغازه‌ها صدف‌های دکوری و لوازم آرایشی- بهداشتی به فروش می‌رسد.

اگر به طرح حنا علاقمند هستید، می‌توانید به غرفه نقش حنا مراجعه کنید. افرادی که در این غرفه‌ها کار می‌کنند، بسیار کاربلد هستند و می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین و حتی پیچیده‌ترین نقش‌ها را بر دستانتان حک کنند. شما می‌توانید از میان طرح‌های آماده یکی را انتخاب کنید و یا خودتان طرحی را به آنها ارائه دهید. طرحتان هر چیزی که باشد، می‌توانید روی مهارت و توانمندی طراحان بومی حساب کنید.

جنگل های حرا

زمان مناسب برای سفر به جنگل‌ حرا قشم

از آنجایی که جنوب ایران آب و هوای گرمی دارد، توصیه می‌کنیم اگر قصد سفری تفریحی به قشم دارید، برنامه‌تان را برای اواخر پاییز، زمستان یا اوایل بهار تنظیم کنید. البته که زمستان ایده‌ال ترین زمان مسافرت شما خواهد بود. زیرا در این زمان هوا مطلوب است و شرایط لازم برای پیاده روی در میان جاذبه های طبیعی از جمله جنگل‌ های حرا مهیا خواهد بود.

البته اگر به آفتاب سوزان جنوب برای آفتاب گرفتن علاقمند باشید، می‌توانید در فصل تابستان به این منطقه توریستی مسافرت کنید. ضمن اینکه هزینه‌های سفر در این فصل بسیار کمتر خواهد بود.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن