بازارگردی

جمعه بازار پارکینگ پروانه تهران؛ پرسه‌زنی میان نوستالژی‌ها

فهرست مطالب

جمعه بازار پروانه جایی است که می‌توان کسانی را پیدا کرد که جمعه‌هایشان در لمیدن روی کاناپه و تماشای فیلم یا خواندن کتاب خلاصه نمی‌شود. کسانی که بخشی از لذت روز تعطیل‌شان پلکیدن میان اشیا قدیمی با هزار خاطره ناگفته است.

می‌توان گفت که بیشتر افرادی که به اشیای قدیمی از آلبوم‌های قدیمی تمبر و صفحه‌های قدیمی گرامافون گرفته تا ظروف برنجی و … علاقمندند، دست کم یک مرتبه در ماه به جمعه بازار پروانه مراجعه می‌کنند.

برای این افراد، اگر بودجه‌شان به خرید اشیای قدیمی و قیمتی این بازار هزار رنگ نرسد، تماشای این اجناس خالی از لطف نیست.

سوالات پرتکرار درباره پارکینگ پروانه

آدرس جمعه بازار پارکینگ پروانه تهران کجاست؟

تهران، خیابان جمهوری، بین چهار راه استانبول و لاله‌زار، پارکینگ طبقاتی پروانه

ساعت کار جمعه بازار تهران چند است؟

جمعه‌ها، از 8:00 تا 17:00

طبقات مختلف پارکینگ پروانه چه چیزهایی می‌فروشند؟

در طبقه اول این پاساژ بدلیجات، تمبرها و وسایل قدیمی پیدا می‌شود. در طبقه دوم و سوم انواع لباس‌ها و گلیم‌های سنتی، غذاهای محلی و… وجود دارد.

جمعه بازار پارکینگ پروانه کجاست؟

جمعه بازار پارکینگ پروانه تهران در چهارراه استانبول تهران واقع شده است و راه‌های زیادی برای رسیدن به آن وجود دارد که مترو بهترین آنهاست.

این هفته من هم به عنوان یک عاشق پاک باخته بازارهای رنگارنگ و شلوغ با اجناس قدیمی و سنتی، میهمان این بازار بودم. این نوشته نتیجه‌ شاید صدمین تجربه‌ من از حضور در جمعه بازار پروانه تهران است. با من همراه باشید.

پارکینگ پروانه

یک تجربه خوشرنگ و شلوغ در جمعه بازار پارکینگ پروانه

جمعه بازار پروانه تهران برای منِ عاشق رنگ‌ و طرح‌های شرقی، بهترین جای دنیاست. حتی اگر هیچ پولی برای خرید نداشته باشم و از قضا حال دلم هم خوش نباشد، حال و هوای این بازار جادویی حسابی مرا سر کیف  می‌آورد و مرا از این دنیای خاکستری کیلومترها دور می‌کند.

زیورآلات قدیمی، ساعت‌های عهد عتیق، نسخه‌های قدیمی کتاب و روزنامه، ظرف و ظروفی با طرح زن کلاه کج، لیلی و مجنون و… و از مهمتر کاسه و بشقاب‌هایی با طرح‌ نوستالژیک گل سرخی که بیشتر ما را به یاد خانه مادربزرگ می‌اندازد، همه و همه برای من جذاب است. راستش را بخواهید گاهی در این بازار رنگارنگ زمان را فراموش می‌کنم و گرسنگی به من یادآوری می‌کند که زمان بازگشت به خانه است.

جمعه بازار پروانه

ساعت کار جمعه بازار پروانه

این جمعه بازار تهران معمولا از ساعت 8 صبح تا حوالی غروب باز هست؛ اما معمولا ساعت مراجعه من به این بازار، 10 صبح است تا هم همه‌ دست‌فروش‌ها بساط‌شان را گسترده باشند و هم لذت خواب صبح جمعه را از دست ندهم.

از آنجا که مسیرم برای رسیدن به این بازار دور است و همچنین با توجه به سختی یافتن جای پارک حوالی این بازار، ترجیح من این است که خود را با مترو به پاساژ پروانه برسانم. اگر شما هم مترو را برای رسیدن به این بازار انتخاب کردید، باید بدانید که از مترو سعدی که خارج شدید، اگر خیابان جمهوری اسلامی را به سمت غرب حرکت کنید به چهارراه استانبول و پارکینگ پروانه می‌رسید.

پارکینگ پروانه

چه چیزهایی می‌توان از جمعه بازار پروانه خرید؟

در جمعه بازار پروانه انواع کالاهایی که هر آدمی را با هر سلیقه‌ای به آنجا بکشاند وجود دارد. پس چه اهل اجناس عتیقه باشید و چه کالاهای چوبی با سبک هندی و آفریقایی، چه کالاهای سنتی مدرن با رنگ‌بندی زیبا و … جمعه بازار با همه جذابیت‌هایش پذیرای شماست. در کنار این کالاها انواع فرش و گلیم، صنایع دستی افغانی، ترکمن و اقلیم‌های مختلف ایران به وفور موجود است.

جمعه بازار پروانه

به صورت کلی در طبقه اول این مرکز خرید، همه جور اجناس دست دوم، قدیمی و عتیقه پیدا می‌شود. در این طبقه از پارکینگ، دستفروش‌ها بساط فروش ظروف برنجی، مسی، نقره و … را گسترده‌اند. در بساط این دستفروش‌ها انواع سماورهای قدیمی، قوری‌های برنجی، سرویس‌های چایخوری نقره، ظروف مسی و … موجود است. کمی آن‌طرف‌تر فروشنده‌های گرامافون و صفحه‌های موسیقی با آهنگ‌های قدیمی، حال و هوایی خاص به این بخش از جمعه بازار بخشیده‌اند.

فروشندگان آلبوم‌های تمبر، زیورآلات، ساعت‌های مچی و جیبی قدیمی و… هم در بخش‌های دیگری از طبقه اول پارکینگ جمعه بازار پرواز بساط کرده‌اند.

جمعه بازار پروانه

در طبقه دوم و سوم این بازار هم لباس‌های سنتی، کیف، کفش و آکسسوری سنتی فروخته می‌شود. این طبقات زیبا و رنگارنگ‌ترین بخش جمعه بازار پروانه است. در این طبقات انواع لباس از بالاپوش و دستار گرفته تا تور روی سر و پاپوش‌های قدیمی و البته کلاه‌های رنگارنگ از مشتریان دلبری می‌کنند. این لباس‌ها بیشتر از افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و… به جمعه بازار تهران آمده‌اند و قیمت‌های گرانی هم دارند. کمی آن‌طرف‌تر هم فروشندگان روتختی و رومیزی‌های رنگارنگ و البته گران‌قیمت که بیشتر کار دست هستند، بساط کرده‌اند. در این طبقات می‌توانید محصولاتی چون پته کرمان، کیف و کفش‌های نمدی و … را خریداری کنید.

پارکینگ پروانه

در بخشی از طبقه دوم و سوم هم فرش‌های ایرانی، انواع گلیم، فرش‌های نمدی و… دنیایی زیبا از طرح و رنگ را به وجود آورده‌اند که دیدنش، حتی برای افرادی که علاقه‌ای به کفپوش‌های سنتی ندارند، خالی از لطف نیست. فروشندگان پوست حیواناتی مانند گاو و گوسفند، لباس‌هایی که از پوست حیوانات ساخته شده است، بدلیجات، انواع شمع، عود و…. هم بین طبقات مختلف بساط کرده و برای جذب مشتری تلاش می‌کنند.

اگر اهل خوردن غذاهای سنتی هستید هم انواع آش و برخی از غذاهای محلی در برخی از اوقات در این بازار به فروش می‌رسد؛ البته اگر تحمل هوای خفه و بوی نه چندان خوشایندی که ناشی از تهویه ضعیف پارکینگ است را داشته باشید.

در هر حال با تمام کاستی‌ها، جمعه بازار پروانه محلی شاد، زنده و رنگارنگ است که می‌تواند توجه هر کسی را جلب کند؛ پس اگر اهل پوشیدن لباس‌های خوشرنگ و زیبا یا داشتن وسایل قدیمی و عتیقه هستید خرید از این بازار را از دست ندهید.

پارکینگ پروانه

نکاتی که هنگام خرید از جمعه بازار پروانه باید رعایت کنید

با تمام جذابیت‌های که جمعه بازار پروانه دارد، اما تهویه نامناسب، شلوغی بیش از حد، ارائه قیمت‌های پرت از سوی فروشندگان، ارائه کالاهای ایراددار و… از مشکلاتی به شمار می‌رود که ممکن است برای هر خریداری در این بازار به وجود بیاید. توصیه ما به شما این است که قبل از اینکه برای خرید کالایی اقدام کنید به خوبی آن را وارسی کنید تا مشکلی نداشته باشد. زیرا اگر کالایی که خریداری کردید دارای ایرادی باشد، ممکن است هفته آینده فروشنده را نیابید یا اگر هم یافتید نتوانید ثابت کنید که کالای ایراددار را از او خریداری کرده‌اید.

جمعه بازار پروانه

همچنین توصیه می‌کنیم که از خرید کالاهایی که اطلاع چندانی از قیمت آنها در سایر بازارها ندارید، خودداری کنید. زیرا برخی از فروشندگان جمعه بازار پروانه قیمت‌های پرت و غیرمنطقی برای کالاها در نظر می‌گیرند و اگر شما اطلاعی از قیمت واقعی کالا نداشته باشید، ممکن است متضرر شوید. به صورت کلی جمعه بازار پروانه به بازاری معروف است که هر چه در آن برای خرید کالای ارزان‌تر چانه بزنید موفق‌تر هستید.

توصیه دیگر ما به شما این است که اگر به این بازار مراجعه کردید، اشیای قیمتی خود را همراه نبرید؛ زیرا ممکن است به دلیل ازدحام جمعیت، دست خالی به خانه بازگردید.

اگر تا کنون به جمعه بازار پروانه مراجعه نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که یکی از جمعه‌های این ماه را انتخاب کنید و سری به این بازار بزنید؛ زیرا ماه‌های بهمن و اسفند این بازار با ازدحام بیشتر جمعیت مواجه می‌شود.

تعطیلی پاساژ پروانه از شایعه تا واقعیت

19 بهمن 98 خبرهایی مبنی بر احتمال تعطیلی پارکینگ پروانه در خبرگزاری‌های مختلف منتشر شد. طبق این اخبار شهرداری منطقه 12 اعلام کرده است پارکینگ پروانه ایمنی و مقاومت کافی ندارد و نسبت به حوادثی مانند آتس‌سوزی شرایط نامناسبی دارد. به همین دلیل احتمال تعطیلی پارکینگ پروانه وجود دارد که در این صورت کسبه این پارکینگ به مکان دیگری انتقال داده خواهند شد.

البته نکته قابل توجه درباره این خبر آن است که قرارداد بهره بردار پارکینگ پروانه با شهرداری منطقه 12 بهمن ماه به پایان می‌رسد. شهرداری اعلام کرده است که پس از این تاریخ قرارداد تمدید نخواهد شد و به جای آن کارهای لازم برای ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی این ساختمان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

جمعه بازار پروانه

شهرداری اعلام کرده است حجم تردد و مراجعه‌هایی که طی روز و به ویژه آخر هفته‌ها به پارکینگ پروانه انجام می‌گیرد بسیار زیاد است و اگر حادثه‌ای مشابه پلاسکو برای این ساختمان پیش بیاید، چه کسی پاسخگو است؟ بنابراین درخواست دست فروشانی که گفتند تعطیلی پارکینگ پروانه را به سال 99 موکول کنند، نادیده گرفته و برای ایمنی این سازه اولویت بالاتری قرار داده‌اند.

بنابراین احتمال تعطیلی پارکینگ پروانه و جمع شدن بساط دستفروشان در شب عید بسیار زیاد است اما هنوز اقدامی در فاز اجرایی انجام نگرفته و بنیاد مستضعفین هم اعلام کرده است مقاوم سازی و ایمنی ساختمان را در جریان حضور دستفروشان انجام خواهد داد و به هیچ وجه قرار نیست کسب‌وکار ایشان تعطیل شود. بنیاد مستضعفان همچنین اعلام کرده پارکینگ پروانه در تملک شهرداری است و هرنوع قرارداد با غیر درباره آن شایعه است.

در حال حاضر هنوز مشخص نیست خبر تعطیلی پارکینگ پروانه شایعه است یا خبری واقعی؟

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن