متفرقه

انواع تعبیر خواب و همه‌چیز درباره آن

فهرست مطالب

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که تعبیر خواب دیشب‌تان چه بوده است؟ تعبیر خواب مار چیست؟ دیدن مرده در خواب چه معنایی دارد؟ آیا تمام خواب‌ها تعبیر دارند و تعبیر خواب بر چه اساسی انجام می‌شود؟  این مقاله را بخوانید تا بدانید کدام خواب‌ها تعبیر دارند و به کدام خواب‌ها نباید اعتنا کنید. همچنین تعبیر خواب‌های رایج را برای شما آورده‌ایم. (دوست دارید تقویم 99 را ببینید و در مورد مناسبت‌های سال 99 بدانید؟)

تعریف مختصری از خواب

خواب حالتی از زندگی انسان است که در آن فرد توانایی کنترل محیط فیزیکی را ندارد و سطح هوشیاری او بسیار پایین می‌آید. تمام عضلات و حواس پنج‌گانه انسان در خواب غیرفعال می‌شوند، به صورتی که به جای حس بینایی، توهم‌های بینایی جایگزین می‌شود.
خواب میان تمام موجودات مانند پستانداران، پرندگان، ماهی‌ها و دیگر جانوران به همین صورت وجود دارد. از مزایای خواب می‌توان به سلامت و بازسازی سیستم اعصاب، سیستم ایمنی و سیستم عضلانی-اسکلتی اشاره کرد.
در علوم دینی یکی از آیات و نشانه‌های خداوند را خواب می‌دانند. با به خواب رفتن انسان، روحش از جسم خارج شده و به طرف عالم بالا و آسمان‌ها به حرکت درمی‌آید. هر آنچه که روح فرد در این سیر و سیاحت می‌بیند، به شکل خواب در ذهن او مجسم می‌شود.

سوالات پرتکرار درباره تعبیر خواب

چه خواب‌هایی تعبیر ندارند؟

خواب‌هایی که زاییده افکار و تخیلات انسان هستند، خواب‌هایی که نتیجه غلبه مزاج بر انسان هستند و خواب‌هایی که ناشی از حالت خوابیدن انسان باشند، تعبیر ندارند.

بهترین تعبیرکنندگان خواب چه کسانی بودند؟

امام جعفر صادق (ع)
امام محمّدبن‌سیرین
حضرت یوسف
حضرت دانیال نبی

تعبیر چه خواب‌هایی را باید جدی گرفت؟

خواب‌هایی که انتهای شب یا بعد از نماز صبح دیده می‌شوند، به رویای صادقه و خواب تعبیردار نزدیک‌تر هستند.

معرفی انواع خواب‌ها

خواب‌ها به ۵ دسته تقسیم می‌شوند:

 1. بعضی خواب‌ها از افکار و تخیلات انسان در بیداری منشأ می‌گیرند؛ به عبارتی فرد دغدغه‌های طی روز خود را در طول شب به‌شکل خواب می‌بیند.
 2. بعضی خواب‌ها نتیجه غلبه مزاج در انسان هستند. به‌طور مثال افراد با مزاج گرم، بیشتر اوقات خواب آتش، حمام و… را می‌بینند.
 3. خواب‌های ناشی از وسوسه شیطانی، خواب‌های ناراحت کننده.
 4. تعدادی از خواب‌ها از سوی خداوند بوده و خواب‌هایی شایسته و صادق هستند که یا به فرد بشارت امر خیری می‌دهند یا او را راهنمایی و هدایت می‌کنند. به این خواب‌ها رویاهای صادقه هم گفته می‌شود.
 5. خواب‌هایی که به وضع خوابیدن انسان بستگی دارند. مانند خواب انسان جنب، خواب اول شب، خواب فردی که زیاد خوابیده یا زیاد غذا خورده و…

آشنایی با خواب های مختلف

کدام خواب‌ها تعبیر دارند؟

خواب‌های دسته اول، دوم و پنجم تعبیری ندارند، تنها دسته چهارم قابل تعبیر هستند و می‌شود به آن‌ها اعتنا کرد.
خواب‌های دسته چهارم دو نوع هستند. بعضی از آن‌ها به قدری واضح و روشن هستند که به تعبیر نیازی ندارند؛ انسان موضوعی را خواب می‌بیند که در بیداری هم همان اتفاق می‌افتد؛ اما بعضی خواب‌ها واضح نیستند و نیاز به تعبیر دارند. چگونه باید این خواب‌ها را تعبیر کرد؟ تنها کسی که علم تعبیر خواب را داشته باشد می‌تواند این کار را انجام دهد. نمی‌توان در این زمینه به هر کسی اعتماد کرد.

تعبیر خواب در رویای صادقه

خوابی که مرتبط با حوادث خارج از ما چه جسمی، چه اخلاقی، روحی و حقایق عالم هستی و مستند به آن‌ها باشد، رویا و خواب صادق است. در این نوع خواب، «نفس» انسان با گذشت از عالم دنیوی و هم سخنی با عالم مثال و عالم مجردات، با آن دو ارتباط برقرار می‌کند. به‌همین دلیل به علل طبیعی جسمانی انسان (مانند گرم یا سرد بودن مزاج) و همچنین علل خلقی و روحی انسان (مانند عصبی بودن، حسادت، کینه و امثال آن) مرتبط نیست.

نکته مهم این است که آیا رویای صادقه (که پلی برای برقراری ارتباط با عالم غیب است و انسان به واسطه این دسترسی، حقایق را مشاهده می‌کند.) پیش شرطی ندارد؟ آیا برای فراهم آمدن آن مقدماتی لازم است؟ اصلا برای رسیدن به آن چه باید کرد؟
در صورتی که فرد بخواهد به اسرار عالم و آیات غیبی در عالم بیداری آگاهی پیدا کند، باید مراقبه داشته باشد؛ یعنی باید مراقب اعضا، جوارح و اعمال خود باشد تا آمادگی دریافت حقایق و باطن جهان در او به وجود بیاید. همچنین مراقبه در عالم رویا و خواب لازم است. کسی که می‌خواهد در عالم خواب، حقایق را (آن چنان که هستند) دریابد (رویای صادق) و از هدایت‌ها و اشارات آن‌ها بهره ببرد، باید مراقبه داشته باشد.

تعبیر خواب

آداب مراقبه برای دیدن رویای صادقه

از جمله آداب مراقبه که رعایت آن برای دیدن رویای صادقه لازم است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• نظافت

• طهارت

• محاسبه اعمال روزانه

• قرائت قرآن و بعضی از دعاها

• کیفیت و چگونگی قرار گرفتن بدن هنگام خواب

• خواندن دعا پس از بیداری از خواب

تعبیر خواب و دیدن رویای صادقه

چه افرادی برای تعبیر خواب شایسته هستند؟

تعبیر خواب یک علم و فن مهم است که جایگاه بزرگی دارد، چراکه از ویژگی‌های پیامبران است و هر کسی شایستگی دست‌یابی به این علم و فن را ندارد، مثلا مرجع تقلیدی که در علوم اسلامی برتر از دیگران شناخته شده، ممکن است در مورد تعبیر خواب هیچگونه اطلاعات فنی نداشته باشد؛ بنابراین اینکه هر فردی با دیدن خواب، نزد ملای محل یا امام جمعه شهر برود و خواهان تعبیر خواب خود باشد، امری غیر اصولی است.

علم تعبیر خواب چگونه به‌دست می‌آید؟

همانطورکه گفته شد تعبیر خواب در واقع یک علم و دانش خاص است که هرفردی نمی‌تواند به آن دست پیدا کند. در این بخش بعضی از راه‌های دستیابی به علم تعبیر خواب را با شما درمیان می‌گذاریم.

1. از راه‌های غیر عادى

به این صورت که خداوند تنها به بعضی از بندگان خالص و پرهیزکار مانند پیامبران، امامان و اولیاء خدا، این مقام را عنایت می‌کند (نور یقذفه الله فی قلب من یشاء).

2. مطالعه عمیق و تجربه

عده‌ای هم با تسلط و راهیابی به ژرفای آیات و روایات به همراه ذوق سرشاری که دارند، علم تعبیر خواب را می‌آموزند.
بنابراین تعبیر خواب، کار آسانی نیست و هر کسی قادر به دست‌یابی به این علم نیست؛ بلکه از علوم بزرگ و ویژه‌ای است که تنها به اولیای آگاه الهی مى‌رسد.
در ادامه به معرفی چند معبر مشهور و معتبر پرداخته می‌شود.

تعبیر خواب

معبران معروف تاریخ برای تعبیر خواب

در طول تاریخ افراد بزرگی بوده‌اند که به علم تعبیر خواب آگاهی پیدا کرده‌اند. این افراد راه‌های مختلفی برای کسب این علم داشته‌اند. بعضی از معروف‌ترین آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

1. تعبیر خواب امام صادق

امام صادق، امام ششم از ائمه مذهب شیعه است. عمر آن حضرت ۶۵ سال بوده که در سن ۳۱ سالگی به امامت رسیدند و به مدت ۳۴ سال امامت کردند. شواهد فراوانی در مورد شخصیت علمی آن حضرت وجود دارد. ایشان در میان اهل سنت، از نظر روایت حدیث، فقاهت و افتاء، دارای موقعیت ویژه‌ای است.

2. تعبیر خواب دانیال نبی

دانیال نبی از قبیله یهودا است، تبارش به پسر چهارم از همسر اول یعقوب بر می‌گردد. او پس از فتح بابل به دست کوروش، به شوش مهاجرت کرد و در سن ۸۳ سالگی در همان جا از دنیا رفت. پیکرش را بعد از مومیایی، در شرق رودخانه شاوور (شاه هور، شاهپور) به خاک سپردند. امروزه شهر شوش میزبان زائران و گردشگران بسیاری است که برای بازدید از مقبره ایشان به آنجا سفر می‌کنند.

«کتاب دانیال» به زبان عبری در ۱۲ فصل شامل خاطرات، رویاها و خواب‌های دانیال نبی است. در این کتاب به ظهور منجی آخرالزمان اشاره شده که یکی از نکات جالب‌توجه آن است.

اختلافی در مورد علم تعبیر خواب دانیال وجود ندارد. هر چند کتاب مستقلی از او در این زمینه به جا نمانده، اما تقریبا مسلمانان در تمام کتاب‌هایی که در مورد تعبیر خواب نوشته‌اند، به تعابیر دانیال نبی نیز اشاره کرده‌اند. گفته می‌شود کتاب تعبیر خواب او به زبان عبری بوده که در دوره عباسیان به عربی ترجمه شده است. علاوه بر تعبیر خواب، مورخان مواردی از قضاوت‌های ممتاز این پیامبر را هم به ثبت رسانده‌اند.

3. تعبیر خواب ابن سیرین

یکی از مشاهیر اهل علم و ادب، محمد بن سیرین بصری است. او به واسطه تعبیر خواب در جامعه شهرت بسیاری داشت و مردم برای تعبیر خواب‌های خود به او مراجعه می‌کردند. در این مورد داستان‌هایی از او نقل شده است. شغل او بزازی بوده و از تابعین مشهور است (تابعین به افرادی گفته می‌شود که پیامبر اسلام را ندیده ولی با اصحاب او معاشرت داشته‌اند).

انواع خواب و آشنایی با مفهوم آن ها

زمان دیدن خواب و تعبیر خواب

زمان دیدن خواب (مانند ابتدا، وسط یا انتهای شب و یا بعد از نماز صبح) یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در صادق یا کاذب بودن خواب‌هاست. رویاهای صادقه (رویاهای دارای تعبیر) معمولا در بازه زمانی پس از نیمه شب تا اذان صبح رخ می‌دهند. خواب‌هایی که پس از نماز صبح دیده می‌شوند معمولا فاقد تعبیر هستند.

البته با توجه به شرایط روحی انسان‌ها نمی‌توان گفت که همه خواب‌های بعد از نماز صبح فاقد تعبیر هستند. لازم به ذکر است که حتی فصول سال نیز در تعبیر خواب موثر هستند. به عنوان مثال، اگر فردی در فصل پاییز در خواب ببیند که درختان میوه‌های بسیاری داده‌اند، تعبیر خواب آن دلالت بر زیان وی دارد. اما چنانچه همین خواب را در فصل بهار ببیند، این خواب نشانه‌ای بر سود و منفعت او خواهد بود.

علامه خلیل ظاهری به نقل از امام محمّدبن‌سیرین می‌نویسد زمان دیدن خواب در زمان تحقق تعبیر خواب تأثیر دارد، به طور مثال:

• تعبیر خوابی که در زمان ابتدایی شب دیده می‌شود، حداقل بیست سال بعد از آن ظاهر می‌گردد.

• تعبیر خوابی که در آخر شب دیده شود، تقریباً زود ظاهر می‌شود.

• تعبیر خوابی که بعد از طلوع فجر دیده شود، طی یک ماه اتفاق می‌افتد.

زمان تحقق تعبیر خواب

مدت تحقق خواب نهایتا بیست سال است، به طور مثال تعبیر خواب حضرت یوسف علیه‌السلام بعد بیست سال به وقوع پیوست. همچنین باید این نکته را مدنظر قرار داد که این محاسبه‌ها قطعی نبوده و بر مبنای قیاس و تخمین است؛ زیرا احکام و توضیحات واضح و روشنی در این مورد از قرآن و سنت وجود ندارد.

دیدن خواب اختیاری نیست؛ بر همین اساس درصورتی‌که شخصی رفتار و کرداری خلاف دین داشته و در خواب خود را در بهشت و بین فرشتگان ببیند، به موجب این خواب در شمار نیکان و صالحان قرار نمی‌گیرد. همچنین اگر شخص خود را درمیان آتش جهنم ببیند، با دیدن این خواب در گروه کافران قرار نمی‌گیرد. گرچه ممکن است این نوع خواب‌ها یک نشانه و علامت باشند. دیدن بهشت در خواب نشان می‌دهد شخص عمل شایسته و نیکی انجام می‌دهد و دیدن جهنم نشانه این است که شخص مبتلا به عمل بدی بوده و باید از آن دوری کند.

بررسی انواع تعبیر خواب

آیا خواب زن و مرد در تعبیر تفاوتی دارند؟

حتما جمله «خواب زن چپه» را شنیده‌اید! اتفاقا خواب زن اصلا چپ نیست، بلکه این عبارت تحریف و برداشتی اشتباه از جمله «خواب ظن چپه» است.

«ظن» به معنای توهم، گمان بردن و شک است. «خواب ظن» هم خوابی است که بر مبنای توهم، شک و گمان شکل می‌گیرد؛ اصولاً این نوع خواب براساس موارد زیر است:

• وقتی چیزی ذهن ما را به خود مشغول کرده باشد.

• اگر طی روز با موضوعی زیاد سروکار داشته باشیم.

• چنانچه موضوع حل نشده‌ای داشته باشیم.

همه مواردی که به آن‌ها اشاره شد، بخشی از ناخودآگاه ما را به خود اختصاص می‌دهند که در خواب و رویاهای ما خودشان را نشان می‌دهند. به این خواب‌ها که معمولا بی‌اعتبار و غیر قابل اعتماد هستند، «خواب ظن» گفته می‌شود. در واقع مردم بدون آگاهی از نگارش ظن (به اشتباه زن) و عدم‌آگاهی از معنی و واقعیت آن، این جمله را مدام تکرار کرده‌اند. درنهایت تفاوتی در تعبیر خواب زن و مرد وجود ندارد.

تعبیر خواب و مزاج بدن

برای اینکه به تعبیر خواب بپردازیم باید ابتدا دو نوع اصلی خواب را به شما معرفی می‌کنیم:

1-خواب‌هایی که به مزاج ما بستگی دارند

این خواب‌ها خلق فرد و به نوع مزاج بدن او بستگی دارند و مربوط به اسباب طبیعی یا اخلاقی انسان هستند. مثلا در طب سنتی بیان شده افراد دارای مزاج گرم، معمولا خواب‌های پریشان می‌بینند و حرکات آن‌ها هنگام خواب مشوش و مضطرب است. همچنین افراد اگر به انسان یا کاری علاقه زیادی داشته باشند، آن را در خواب مشاهده می‌کنند یا اگر با کسی دشمنی داشته باشند، خواب بحث و مشاجره با وی را می‌بینند. چگونگی این جدال نیز بستگی به میزان عداوت میان آن‌ها دارد.

2- خواب‌هایی که به مسائل خارجی مربوط می‌شوند

این خواب‌ها، خواب‌هایی هستند که به مسائل روحی و درونی اشخاص بستگی ندارند و به مسائل خارجی مربوط می‌شوند. در این‌گونه خواب‌ها، انسان به دنیایی فراتر از عالم دنیوی سفر می‌کند و عالم فراطبیعی با قوه عقل او پیوند می‌خورد. این خواب‌ها، هم می‌توانند بسیار واضح و روشن باشند که تعبیر آن‌ها آسان است و هم می‌توانند بسیار گنگ و نامفهوم باشند که تعبیر آن‌ها تنها از عهده عده‌ای خاص بر می‌آید و بازگرداندن آن‌ها به معنای حقیقی کاری بسیار دشوار است.

بعضی از خواب‌ها ممکن است ناشی از تاثیر عوامل طبیعی و خارجی مثل سرما، گرما و یا عوامل داخلی مانند بیماری، پر بودن معده، نگرانی‌ها و دغدغه‌های روزمره و… باشند. قوه تخیل انسان و اخلاق و ویژگی‌های روحی او هم در اتفاقاتی که در خواب دیده می‌شوند، موثر هستند.

تعبیر خواب

آیا شغل افراد در تعبیر خواب موثر است؟

شغل و پیشه افراد نیز یکی دیگر از موارد موثر در تعبیر خواب است؛ مثلا اگر یک فرد کاسب در خواب ببیند که شیر می‌نوشد، تعبیر خواب آن این است که برای وی کسب مال و دارایی است. اما همین خواب برای افراد طالب علم (مثل دانشجویان یا دانش آموزان) بر کسب علم دلالت می‌کند.

به طور کلی تشخیص رویای صادقه از رویای کذب و بدون تعبیر کار دشواری است. همچنین به طور کلی نمی‌توان یک تعبیر خاص را برای یک خواب مشابه همه افراد (مثل نوشیدن شیر) به کار گرفت. بلکه باید با توجه به ویژگی‌های روحی و شخصیتی افراد در این باره قضاوت کرد.

خواب‌های متداول چه خواب‌هایی هستند؟

به خواب‌هایی متداول گفته می‌شود که بیش از نیمی از مردم با آن درگیر هستند. معمولا اضطرابات بیرونی و شرایط محیطی منشأ رویاهای رایج و متداول هستند که اغلب به صورت حیواناتی با نمادهای آشنا مانند مار، گربه، سگ و… دیده می‌شوند. از جمله خواب‌های متداول دیگر می‌توان به دیدن رویای بارداری برای زنان باردار یا افراد تازه درگذشته نیز اشاره کرد.

خواب‌ هایی که تعبیر مرگ دارند یا تعبیر خواب مرگ

معمولا رویای مرگ یا مردن به دنبال ایجاد یک تغییر احساسی در زندگی فرد یا در شرف این تغییر رخ می‌دهد. هدف از مضمون این رویا این است که فضا را برای چیز جدیدی که قرار است از راه برسد، مهیا کند. کشتن کسی یا به قتل رسیدن توسط فردی دیگر می‌تواند نشان‌دهنده آن باشد که ناخودآگاه شما سعی در از بین بردن جنبه‌ای ناخوشایند یا غیرضروری از شما را دارد.

علاوه براین اگر شما در خواب عزیزان درگذشته‌تان را ببینید و آن‌ها وسیله‌ای را از شما بگیرند، احتمال دارد مرگ شما نزدیک باشد.

بررسی انواع خواب و رویای صادقه

تعبیر خواب مار

مار عبارت است از انگیزه و نیروی محرکه هر حرکت. نیروی زندگی و پنهانی که ما را وادار می‌کند به سمت رشد و در عین حال مرگ حرکت کنیم. این انرژی، مانند جریان الکتریسیته در خانه که می‌تواند تبدیل به گرما، نیرو، صوت و تصویر شود، در تمام کارکردهای ما پنهان است. بنابراین تعبیر خواب مار:

• در برخی رویاها جنسیت ما را نشان می‌دهد.

• در برخی رویاها اشاره به انرژی موجود در بدن ما دارد که کار گوارش «روده به مثابه‌ی مار» را انجام می‌دهد.

• می‌تواند نشانگر انرژی خلاق یا زهرآگین افکار و احساسات ما باشد.

تعبیر خواب مرده

منظور از رویای افراد مرده، تصویر رفتگانی است که آن‌ها را می‌شناختید. ظاهر شدن مردگان در اکثر رویاها، نتیجه تلاش ما برای کنار آمدن با خاطرات، احساس گناه، خشم و سایر احساساتی است که در ارتباط با آن‌ها یا احساس‌مان در مورد خود مرگ داشتیم. با مرگ شخصی که به ما نزدیک است، رابطه ما با او تغییر می‌کند و از موجودی حاضر در عالم ماده تبدیل به موجودی می‌شود که در خاطرات و زندگی درونی ما زنده است. تعبیر خواب مرده می‌تواند موجب آگاهی شما از فضای کلی رویا گردد.

تعبیر خواب گربه

گربه حیوانی آرام، اهلی و قابل‌تربیت است که قدرت خوپذیری زیادی دارد. صاحبش را می‌شناسد و خود را برای او لوس می‌کند. با اینکه حس وفاداری او ضعیف است؛ اما به بچه‌های خود شدیداً عشق می‌ورزد، حتی دیده شده برای دفاع از بچه‌هایش جان خود را به خطر انداخته است. علاقه‌مند به نظافت، زیبایی و بسیاری از ویژگی‌های دیگر است که می‌توان آن‌ها را به یک زن نسبت داد. با استفاده از این نمادها، معبرین غربی دیدن گربه در خواب را به زن تعبیر کرده‌اند، البته باید به این نکته توجه کرد که منظور از زن همسر نبوده بلکه جنس مؤنث است.

تعبیر خواب سگ

دیدن سگ در خواب نشانه‌ای از شهود (بینش)، وفاداری، سخاوت، حفاظت و راستی است. این خواب نشان دهنده این است که شما با داشتن ارزش‌های قوی قادر هستید در دنیا پیش رفته و به موفقیت دست پیدا کنید. دیدن سگ در خواب می‌تواند بیانگر وجود شخصی در زندگی‌تان باشد که دارای این ویژگی‌هاست. همچنین تعبیر خواب دیدن سگ به‌نوعی دیگر می‌تواند بیان‌کننده مهارتی باشد که شاید شما رد یا فراموش کرده باشید.

تعبیر خواب حاملگی

حامله بودن در خواب، نمادی است از جنبه‌ای از خود شما یا زندگی شخصی‌تان که در حال رشد و توسعه است. ممکن است برای صحبت درباره آن یا اقدام در موردش آمادگی نداشته نباشید. دیدن حامله بودن در خواب ممکن است به تولد یک ایده برای پروژه یا هدف جدید اشاره داشته باشد.

تعبیر خواب افتادن دندان

دیدن خواب افتادن دندان یکی از رایج‌ترین انواع خواب است. دیدن این خواب اغلب زمانی پیش می‌آید که شما ورشکست شده‌اید یا عزت و احترام سابقتان را از دست داده‌اید. علاوه‌براین زمانی که شما عزیزی را از دست داده باشید، احتمال اینکه چنین خوابی ببینید، بسیار زیاد است.

در واقع دندان در خواب نشانه عزیزان، نزدیکان و احترام و عزت شماست بنابراین دیدن خواب افتادن دندان به‌نوعی نشانه فقدان این موارد در زندگی شماست. خواب افتادن دندان از آن‌ خواب‌هایی است که تنش زیادی برای شما به همراه دارد، بنابراین تعبیر خواب آن را جدی گرفته و سعی کنید آرامش بیشتری در زندگی داشته باشید.

تعبیر خواب موش

از نمادهایی که با دیدن موش در خواب باید به تطبیق آن‌ها با شرایط زندگی خود بپردازیم، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

• آنچه که منفی یا بیماری‌زا باشد

• ترس یا اضطراب

• غرایز ترسناک

• بیماری‌های جسمانی یا نگرانی درباره سلامتی

شاید دیدن این گونه رویاها نشان‌دهنده درک شهودی درباره خائن بودن دیگری که مخفیانه پشت سر شما کارهایی علیه‌تان انجام می‌دهد، باشد. شاید دیدن این نوع رویاها نشانگر درک شهودی درباره خائن بودن شخصی باشد که به صورت پنهانی پشت سرتان کارهایی انجام می‌دهد.

تعبیر خواب جواهرات

معنی جواهرات در خواب بستگی به ارتباط شخصی فرد با آن‌ها و آرایش آن قطعه جواهر دارد. برای تعبیر خواب باید به موارد زیر دقت کرد:

• قطعه جواهر (حلقه، گردنبند و غیره)

• فلز آن (نقره، طلا و غیره)

• سنگ قیمتی خاص و رنگ آن (آمیتیس، الماس، یاقوت کبود)

جواهرات ممکن است ارزش‌های شخصی شما را نشان دهند. از دست دادن یا به دست آوردن جواهرات در خواب، خبر از آینده ارزش‌های شخصی شما دارد.

تعبیر خواب‌ هایی که چند بار دیده شده

این خواب‌ها که به عبارتی به نام خواب‌ های تکرار شونده شناخته می‌شوند، یکی از معمول‌ترین انواع خواب‌هاست. خواب‌ها تکرارشونده اغلب به نشانه حس ترس درونی شما هستند. بنابراین هنگامی که اتفاق خاصی برای شما پیش بیاید که موجب ترس و نگرانی شما باشد، احتمال دیدن این خواب‌ها بیشتر خواهد شد. دیدن خوابی که چند بار تکرار شده گاهی نشان دهنده هشدار ذعن انسان نسبت به مساله خاصی خواهد بود.

تعبیر خواب پیدا کردن اتاقی متروکه

به طور کلی در خواب، اتاق‌های خانه ابعاد مختلف و ویژگی‌های گوناگون شخصیتی و اخلاقی شما را نشان می‌دهد. یافتن اتاق بی‌استفاده و متروکه بیانگر این مساله است که شما در خود استعدادی را کشف می‌کنید که تا پیش از این، از آن غافل بوده‌اید.
کاری که باید انجام دهید این است که برای تحقق سریع‌تر خواب وقت بیشتری را صرف یافتن استعدادهای جدید کنید. با این کار احتمال یافتن استعدادهای جدید در شما افزایش می‌یابد.

تعبیر خواب از کنترل خارج شدن وسیله نقلیه در خواب

خواب وسایل نقلیه در خواب نمایان‌گر توانایی شما برای کنترل شرایط به‌منظور رسیدن به اهداف‌تان است. این خواب می‌گوید شما در زندگی خود، توانایی کنترل شرایط برای رسیدن به اهداف‌تان را ندارید.
سعی کنید در زندگی، ضمن تلاش برای کنترل شرایط، آرامش خود را حفظ کنید و اجازه دهید محرک‌های ذاتی شما نیز طی این مسیر به شما کمک کنند.

تعبیر خواب افتادن از بلندی (سقوط)

اگر در خواب خود احساس کنید از جایی مرتفع به پایین می‌افتید، به این معنی است که در زندگی واقعی، در یک شرایط خاص و شدید گرفتار شده‌اید. سعی کنید به جای اینکه خود را نگران کنترل شرایط کنید، به خودتان و دیگران اعتماد کنید و اجازه دهید اتفاقات به طور طبیعی رخ بدهند.

تعبیر خواب پرواز

داشتن توانایی پرواز در خواب به این معنی است که شما موفق شده‌اید خود را از اوضاعی که در زندگی برای شما ناراحت کننده و آزاردهنده بوده، خلاص کنید.

شاید برداشت شما از این خواب، احساس خوشبختی یا اعتماد به نفس باشد؛ اما معمولا این خواب به معنای قرار گرفتن شما در شرایط اخذ تصمیم‌های سنگین یا فراتر رفتن از محدوده مسئولیت‌های سنگین است.

تعبیر خواب پرواز

برهنه بودن در خواب در انظار عمومی

در زندگی ما معمولا لباس‌ها برای ارائه تصویری خاص به اطرافیان انتخاب می‌شوند. عریان بودن در انظار عمومی در خواب، بدین معناست که شما در زندگی بیداری خود احساس ضعف و آسیب پذیری می‌کنید.
سعی کنید در چند مدت یک بار، استعدادهای خود را به دیگران نشان دهید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

تعبیر خواب ناتوانی در یافتن سرویس بهداشتی

توالت در زندگی واقعی ما، محلی برای نظافت است و در خواب نیز به نیازهای اساسی و بنیادی اشاره دارد. ناتوانی در یافتن توالت، می‌تواند به این معنی باشد که شما برای رفع احتیاجات خود با چالش‌هایی مواجه هستید.
سعی کنید زمان بیشتری را صرف یافتن و اندیشیدن به نیازهای واقعی خود کنید و از تفکر درباره نیاز های غیرضروری بپرهیزید.

تعبیر خواب تعقیب شدن

چنانچه در خواب ببینید شخصی شما را تعقیب می‌کند، به این معناست که در زندگی‌تان مساله‌ای وجود دارد که خواهان رویارویی با آن هستید، اما نمی‌دانید که چطور باید با آن مواجه شوید.
این شرایط برای شما فرصت بزرگی محسوب می‌شود تا یکی از آرزوهای خود را عملی کنید.

چقدر به تعبیر خواب اعتقاد دارید؟ شاید شنیده‌اید که همه خواب‌هایی که ما می‌بینیم الزاما تعبیر ندارند. ما در مقاله‌ای دیگر به طور مفصل به تعبیر انواع خواب‌ها پرداخته‌ایم. اما موضوع این مقاله این است که کدام خواب‌ها تعبیر دارند. علاوه‌بر خواب، فال و طالع بینی هم می‌تواند برای آگاهی از آنچه که در آینده پیش می‌آید، مفید باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از این موضوع هم غافل نباشید.

نوشته های مشابه

‫45 نظرها

 1. من هر روز که می خوام بیدار بشم با یه خواب یا اتفاق ترسناک بیدار میشم. نمی دونم چرا. خیلی ساله. یا یکی می خواد بلایی سرم بیاره یا تحقیرم میکنن بعد میترسم و سریع از خواب بیدار میشم
  علتش چیه؟ بدنم هم سالم هست خدارو شکر و مشکل جسمی ندارم. آدمی هم نیستم که آزاری به کسی برسونم.

  1. عملی انجام دادین موجب ناراحتی ایشان شده است
   تعبیرش مشخص است.
   الان ساعت 7.55 صبح هستش که دارم این نظر رو میمویسم خودم یه خواب شخخخخخخمی دیدم
   پرام ریخته 😂😂😂

 2. سلام من شخصی که یک بار خواستگاری من آمدن و به دلایلی نشد و ما همدیگرو چندین سال بود میخواستیم در خواب من یه کاغذ سفید مثل چک پول نشونم داد که پایینشو امضا کرده کرده بود و مبلغ 400 هزار بود گفت حقوق الان من همینه با این حقوق کم حاضری با من زندگی کنی و ازدواج کنیم؟ منم خودکار دستم بود داشتم فکر میکردم

  1. خب بنده خدا روش نمیشه بهت بگه آمده تو خواب بهت گفته با حقوق 400باهام زندگی میکنی یا نه یه خود کارم داده اگه جوابتان okyهست یه امضاء کنید اگه نیستید امضاء نکنید حالا شما هم فقط نگاه کردید امضاء نکردید جواب خیر پاسخ دادین بهش دیگه این تعبیر نمیخواد یارو رفته دعا کرده تو خواب جوابشو بگیره شما هم جوابشو با فکر کردن دادی بهتره برین پیشش و بهش بگین جواب من مثبته

 3. این خواب یک جور توهمه چون ب شخص فکر میکردی و عاشقش بودی من خودم خوابی دیدم ک تو هر سایتی ک فک کنی رفتم تعبیرشو هنوز پیدا نکردم

 4. سلام روزتون بخیر
  خواب دیدم در فروشگاهی با دخترم در حال قدم زدن هستیم بطور اتفاقی دوست قدیمیمو دیدم که یک کاپشن خیلی زیبا دستش بود که مال فروشگاه بود من ازش گرفتم و اون رفت دنال خریدش من کاپشن یا اوورکت را پوشیدم و بی نهایت زیبا بود رفتم سراغ فروشندگان فروشگاه از هر کی پرسیدم قیمتش چقدره جوابمو نمیدادن تا اینکه تو اطاق پرو در اوردم که ببرم بذارم سر جاش دخترم رفت و شروع کرد به صدا کردن دوستم که بیاد با هم بریم ولی مسیولین فروشگاه گفتن داد نزن من رفتم که برم طبقه دوم دنبال دوستم دیدم فروشگاه تعطیل شده و همه به سرعت دارن خارج میشن منم شیطون وسوسه م کرد کاپشنو تا کردم و با ترس از فروشگاه خارج شدم ولی تو راه ناراحت بودم که چرا کاپشن رو برداشتم دخترم بهم گفت اگه دوربین قیافه تو گرفته باشه گفتم من دارم از این شهر میرم کسی منو پیدا نمیکنه
  جالبه من از دزدی بیزارم ولی در خواب حق خودم میدونستم اون کاپشنو

 5. سلام من خواب دیدم که دو نفر سوار موتورم بودند و با یکیشون درباره معشوقم حرف میخواستم بزنم اما چون کسی دیگم بود پیشم یعنی سوارم موتورم بود بش نگفتم ک گفتم بهش بعدا بهت میگم ولی نمیدونم چی شد که یهو او بهم گفت معشوقت بهت فکر میکنه
  درصورتی که من در زندگی حقیقی ام خیلی میخوام بدونم ایا معشوقم دوسم داره یا نه؟
  معشوقم میدونه من عاشقشم ولی من نمیدونم او عاشقم هست یا نه
  خواهش میکنم سریعا بگید تعبیرشو

 6. سلام.مطالبتون مفید بود.من خواب دیدم با خوانواپه ام در پارکی کنار زمین بازی ای هستیم و شب بو که یک دفعه مردی رو پشتمون دیدیم که با لیاس بارونی چرمی بود و اون موقع صدای خشخش و ترسنلکی از مسایل بازی میامد که پدرم رفت جلو تر و جنی در بدن انسان به او حمله کرد و روی پدرم افتاد و پدرم اون رو به طرفی دیگر پرت کرد من دباره پشتم را دیدم و اون مرد اونجا نبود و دباره صدایی از تونل اسبابا بازی شنیدیم که چیزی در حال دویدن وحشیانه در آنجا بو.یا دم نیست چه طور شد که پدرم گلوی اون جن را گرفته بود و جن گفت اشتباه کردید که به اینجا او مدید و مجازات میشید.از خواب بیدار شدم ساعت 5:10 بود.بیرون رو دیدم که یک نفر مرتب سرش رو به شیشه ی ماشین میکوبید.شه روز در همین ساعت به طور دقیق یکدفعه بیدار میشدم که بعد از مدتی فهمیدم همچین پارکی در نزدیکی خانه ی ما وجود دارد برای همین کمی ترسیدم.ما تازه خانه یمان را جا بجا کرده بودیم که از وجود این پارک خبر نداشتمی کار کنم تعبیرش چیه؟.با تشکر از سایتتون

  1. داداش خونه جن داره بهتره برید از اون خونه احتمالا کسی که قبلا تو اون خونه بوده واسه همین رفته داره تو خواب وبیداری بهتون میگه برید ینی برید اگه نرید احتمال تشنج یا تو خواب رآه میروید حالا ببین کسی نشده البته ببخشید من احتمال از حرف و خواب خودتون گفتم

 7. سلام من معمولا خیلی خواب سوسک و جونور میبینم میشه بگین تعبیر خواب سوسک و جونور چیه ؟ 🙁

  1. به نظر من خواب را در برخی موارد باید بدنبال تعبیرش بود و تعبیر خواب همیشه صادق نیست. اینکه در چه موقعیت زمانی خواب دیده‌ایم و در اینکه در طول آن روز چه حالی داشته‌ایم، خیلی بروی خواب ما تاثیر گذار است. پس تعبیر خواب شما بستگی به خیلی از فاکتورها دارد که آن‌ها را نیز باید در نظر بگیریم.

 8. خواب خیلی چیز عجیبیه، همینطور که انسان واقعا دارای ابعاد پیچیده‌ایه! البته خیلی‌ها سعی می‌کنند که با علم به سوالاتی از قبیل چرا ما خواب میبینیم پاسخ بدن و اینکه خود انسان و خواب آن دارای ابعاد پیچیدایه که هنوز درکش برای بشر سخته رو قبول ندارن. تعبیر خواب در تمامی ادیان مورد قبول است و راجع به آن صحبت شده است. به همین جهت در اسلام، تعبیر خواب از نظر امام صادق نیز دارای ویژگی‌هاییست که قبل از همه چیز باید آن‌ها را در نظر بگیریم.

 9. سلام. ممنون از مقاله تعبیر خواب خوبتون. من راستش یک سالیه که پدرم رو از دست دادم و بخاطر یک تصادف از دست دادم. از اون موقع به بعد همیشه و هر ماه چندبار پدرم رو در خواب میبینم. و همیشه هم حالتش منو ناراحت می‌کنه. انگار از چیزی ناراحته! خیلی فکر کردم در مورد دلیلش چیزی نیست که بتونم انجامش بدم و انجامش نداده باشم براش. لطفا تعبیر خواب منو اگه کسی میدونه بهم بگه.

 10. من یه خواب ثابت رو از بچگی میبینم. ممکنه که تعبیری داشته باشه؟؟ هنوزم حتی میبینم. اینکه تو یه حای تنگ گیر افتادم. یا مثلا یه پله ای رو میرم بالا به در بسته میخورم. یا توی یه ساختمون گیر میفتم. تعبیر خواب های من چی میتونه باشه؟🤔

  1. طبق تجربه‌ای که خودم تو طب سنتی و تعبیر خواب دارم، معمولا همه خواب‌ها تعبیر ندارند. ولی این‌طور که شما فرمودین خواب‌هایی که همیشگی می‌بینید می‌تواند برگرفته از حالت روحی شما باشد.
   شاید از چیزی اضطراب دارید یا نگران موضوعی هستید. همچنین طبق نظریه فروید، رفتار، احساسات و حتی خواب‌های یک فرد در بزرگسالی خیلی تحت تاثیر اتفاقاتی است که در کودکی برایش افتاده است. می‌تواند این تعبیر خواب برگرفته از احساسات و اضطراب‌هایی باشد که در کودکی با آن‌ها مواجه بوده‌اید.

  2. سلام به حرف جوانهای سوسول گوش نده بهات ازدواج میکنم چکارمیکنم نیم کنم یه دفعه توراگیرمیندازه مواظب باش به خلوت کس نرو

 11. ای کاش تعبیر خواب افتادن در خواب رو هم میذاشتید. من خیلی وقتا تو خواب می افتم . علتش چیه؟

  1. تعبیر خواب افتادن خیلی دردناکه! معمولا وقتی این خواب رو میبینی 0.3 ثانیه فرصت داری تا جلوی افتادنت از تخت رو بگیری… 😃😃😃😃😃😃😃

 12. سلام من دیشب خواب دیدم تو یه صف وایستادم برای گرفتن کارنامه……بعد از اینکه کارنامم رو گرفتم دیدم معدلم 18.25شده در حالی که فکر میکردم 20 میشه حتی معلم ورزش هم که بهم 20 داده بود دیدم تو کارنامه 18 داده……داشتم تو خواب از ترس سکته میکردم خدارو شکر واقعی نبود!!!خواهش میکنم تعبیرش کنین.

 13. خواب دیدم که با برادرم در مکانی که تحت مراقبت نیرو های امنیتی هستیم.بعدش تصمیم میگیریم که از آن جا فرار کنیم در حین فرار ما رو دستگیر می کنن.بهد از دستگیری من وقتی دیدم نگهبان ها حواسشون نیست به برادرم کمک میکنم با ماشین فرار کنه و من رو تو حیاط زندان نگه میدارن و احساس می کنم که دیگه هیچ دلیلی برای زندگی کردن ندارم که یکی از فامیل هام که قدرت ونفوذ زیادی داره میاد و از انتقالم به زندان جلو گیری می کنه و من رو به منطقه امنیتی بر می گردونن.

  1. سلام من بای نفر قهرکردم بعد شب خوابشو دیدم خواب دیدم ک امده تو خوابم و میگه بی معرفت چرا سراغی از مانمیگیری

 14. سلام من خوای دیدم تو مدرسه عراقی ها محاسرمون کزدن وهر روز سه نفر رو میکشند وبعد از چند روز اونایکه نکشتنو بردن،خشکشون کردن ولی من فرار کردم اونا فوتبالی ها رو خوشک،نکردند و باشومن بازی کردن منم یک بار رفتم پیششون باطی کردم هیچی نگفتند

 15. سلام من خواب دیدم دریک گورستان سنگی ام و درگوشه ای از این گورستان یه چادر سفیده که ۸ تا الاغ در ان بسته شده اند و من میرم ازادشون میکنم و یکی از اون الاغ ها بهام حرف میزنه ،،،،و میگه ؛ توی یه جعبه یه دونه از واکسن کرونا گذاشتم و ازش میپرسم از چی درست شده بهم میگه : از اسپرم اسب …. ومیرم در جعبه رو باز میکنم تا یه کتاب هم همراه واکسنه …وتعبیر خوابم یعنی چه ؟ ،،،با تشکر

 16. من خواب دیدم دراغوش همسرم هستم که دراوج لذت بودیم گه برادرش واردشدومن بلندشدم ودقیقا روزاول خواستگاریمو دیدم که حتی پدرزن مرحومم بود وهمه موافق ازدواج مابودندوهرچه کشتم تعبیری نیافتم ایا این خواب بعدازظهری تعبیری دارد؟

 17. سلام. من خواب دیدم یه نفری )نمیدونم دخترم بود یا بچه گی خواهرم) رو سربریدم و پوست کندم. الان ساعت 4.5 صبحه و ار وحشت دیدن این خواب، دارم دنبال تعبیرش میگردم، کسی میتونه راهنمایی کنه؟

  1. سلام منه خواب دیدم سه تا ماهی قرمزبزرگ تو تنگ هستن که همشه ابش خالی میشه دوتا از ماهی ها می میرد اونه یکی هم از تنگ می پره بیرون ومی میره و وقتی میندازم تو تنگ دوباره زنده میشه و دوباره می پره بیرون و منه دوباره داخل تنگ اب می ندازم تعبیر اینه خواب چی

 18. معنی خواب دیدن در خواب چیست؟؟؟ تو خواب هام بیدارم وکار های ارادی خودمو میکنم وبیشتر موقع ها در خواب دارم خواب دیگری میبینم یعنی خواب اولی که دارم میبینم جای هست که خوابیدم وواقعا فکر میکنم واقعی است ودر خواب خواب دیگری میبینم وقتی از خواب دوم بیرون میام بعد میفهمم هنوز خوابم و وقی میخئام از خواب اول بیرون بیام همه چیز میریزه به هم وشروع به صدا های بلند امد میشه وچشمام باز ولی نمی تونم حرکت کنم تا بعد از چند دیقه بدنم ازاد میشه.این نوع خواب چه خوابیه چون واسم خیلی اتفاق میفته.

 19. سلام وقت بخیر
  من دیشب خواب دیدم که مادرزنم یک فرش را تازه شسته ولوله کرده و بمن داد که آنرا پهن کنم منم روی دوشم گذاشتم و با زحمت به ساختمان همسایه بغلی که شرکت مانند بود و دارای یک منشی زیبا و خوش برخورد بود بردم و در بالا پهن کردم البته با کمک یک نفر کارگر.بعدا دیدم در همان ساختمان که مهمان بودیم پدرزنم علیلم(مشکل نخایی دارد و بزور راه میرود پله نمیتواند بالا برود و تنهایی نمیتواند بنشیند یا بلند شود) عزم رفتن کرد خواست تنهایی و بدون کمک ما راه برود که زمین خورد و روی فرش افتاد و مادرزنم سرزنش کرد بعدا شروع به تقریبا رقص مانند کرد لطفا تعبییر آنرا بفرمایید

  1. سلام من ۱۲ سالمه خواب دیدم که در یک فیلم بازیگری کردم‌ و با یکی از خواننده های خارجی ارتباط برقرار کردم و باهم رفتیم پیاده روی در اونجا با یک دختر سر نمیدونم چی درگیر شدم😂 و اون‌ منو به وسیله یک امپول که به پیشونیم زد مسموم کرد واقعا نمیدونم تعبیرش چیه

 20. سلام.خواب دیدم شخصی که خیلی برام ارزش داره و چند وقته که ازش دورم بهم گفته که به یکی از دوستام که اعتماد زیادی بهش دارم اعتماد نکنم.تعبیر این خواب چیه به نظرتون؟

 21. درخواب دیدم خودم و خواهرم و دختر عمه هام در حال خندیدن از ته دل هستیم وخواهرم هم همین خواب رو دیده بو اما به صورتی همان دختر عمه ای که من در خواب دیده بودم دیده بود به همراه پدر و عموم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن