متفرقه

همه چیز درباره تعبیر خواب

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که تعبیر خواب دیشب‌تان چه بوده. تعبیر خواب مار چیست؟ دیدن مرده در خواب چه معنایی دارد؟ آیا تمام خواب‌ها تعبیر دارند و تعبیر خواب بر چه اساسی انجام می‌شود؟ قبل از اینکه سراغ این مطلب برویم، شاید برایتان سوال باشد که کدام خواب‌ها تعبیر دارند، کافی است به مطلب کدام خواب‌ها تعبیر می‌شوند، مراجعه کنید.

این مقاله را بخوانید تا بدانید کدام خواب ها تعبیر دارند و به کدام خواب ها نباید اعتنا کنید. همچنین تعبیر خواب های رایج را برای شما آورده‌ایم.

تعریف مختصری از خواب

خواب حالتی از زندگی انسان است که در آن انسان توانایی کنترل محیط فیزیکی را ندارد و سطح هوشیاری او بسیار پایین می‌آید. تمام عضلات و حواس پنج‌گانه انسان در خواب غیرفعال می‌شوند، به صورتی که به جای حس بینایی، توهم های بینایی جایگزین می‌شود.
خواب در میان تمامی موجودات مانند پستانداران، پرندگان، ماهی‌ها و دیگر جانوران به همین صورت وجود دارد. از مزایای خواب می‌توان به سلامت و بازسازی سیستم اعصاب، سیستم ایمنی و سیستم عضلانی-اسکلتی اشاره کرد.
در علوم دینی یکی از آیات و نشانه‌های خداوند را خواب می‌دانند. با به خواب رفتن انسان، روحش از جسم خارج شده و به طرف عالم بالا و آسمان‌ها به حرکت درمی‌آید. هر آنچه که روح فرد در این سیر و سیاحت می‌بیند، به شکل خواب در ذهن او مجسم می‌شود.

انواع خواب‌ها

تعبیر خواب مار

خواب‌ها به ۵ دسته تقسیم می‌شوند:

 1. بعضی خواب‌ها از افكار و تخيلات انسان در بيداري منشأ می‌گیرند؛ به عبارتی فرد به هر چه در روز فكر كرده، در شب هم همان را خواب می‌بيند.
 2. بعضی خواب‌ها نتیجه غلبه مزاج در انسان هستند. به طور مثال افراد با مزاج گرم، بيشتر اوقات خواب آتش، حمام و… را می‌بينند.
 3. خواب‌های ناشی از وسوسه شيطاني، خواب‌های ناراحت كننده.
 4. تعدادی از خواب‌ها از سوی خداوند بوده و خواب‌هایی شايسته و صادق هستند که يا به فرد بشارت امر خيري مي‌دهند و يا او را راهنمايي و هدايت مي‌كنند. به این خواب‌ها رویاهای صادقه هم گفته می‌شود.
 5. خواب‌هايي كه به وضع خوابيدن انسان بستگی دارند. مانند خواب انسان جنب، خواب اول شب، خواب كسي كه زياد خوابيده يا زياد غذا خورده و…

خواب‌های دسته اول، دوم و پنجم تعبيري ندارند، تنها دسته چهارم قابل تعبير هستند و می‌شود به آن‌ها اعتنا كرد.
خواب‌هاي دسته چهارم دو نوع هستند. بعضي از آن‌ها به قدری واضح و روشن هستند كه به تعبير نيازی ندارند؛ انسان موضوعی را خواب مي‌بيند كه در بيداري هم همان اتفاق مي‌افتد. اما بعضي خواب‌ها واضح نیستند و نياز به تعبير دارند. چگونه بايد اين خواب‌ها را تعبير كرد؟ تنها كسي که علم تعبير خواب را داشته باشد مي‌تواند اين كار را انجام دهد. نمي‌توان در اين زمينه به هر كسي اعتماد كرد.

رویای صادقه

خوابی که مرتبط با حوادث خارج از ما چه جسمی، چه اخلاقی، روحی و حقایق عالم هستی و مستند به آن‌ها باشد، رویا و خواب صادق است. در این نوع خواب، «نفس» انسان با گذشت از عالم دنیوی و هم سخنی با عالم مثال و عالم مجردات، با آن دو ارتباط برقرار می‌کند. به همین دلیل به علل طبیعی جسمانی انسان (مانند گرم یا سرد بودن مزاج) و همچنین علل خلقی و روحی انسان (مانند عصبی بودن، حسادت، کینه داشتن و امثال آن) مرتبط نیست.

نکته مهم این است که آیا رویای صادقه (که پلی برای برقراری ارتباط با عالم غیب است و انسان به واسطه این دسترسی، حقایق را مشاهده می‌کند) پیش شرطی ندارد؟ آیا برای فراهم آمدن آن مقدماتی لازم است؟ اصلا جهت رسیدن به آن چه باید کرد؟
در صورتی که فرد بخواهد به اسرار عالم و آیات غیبی در عالم بیداری آگاهی پیدا کند، باید مراقبه داشته باشد؛ یعنی باید مراقب اعضا، جوارح و اعمال خود باشد تا آمادگی دریافت حقایق و باطن جهان در او به وجود بیاید. همچنین مراقبه در عالم رویا و خواب لازم است. کسی که می‌خواهد در عالم خواب، حقایق را (آن چنان که هستند) دریابد (رویای صادق) و از هدایت‌ها و اشارات آن‌ها بهره ببرد، باید مراقبه داشته باشد.

از جمله آداب مراقبه که رعایت آن برای دیدن رویای صادقه لازم است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• نظافت

• طهارت

• محاسبه اعمال روزانه

• قرائت قرآن و بعضی از دعاها

• کیفیت و چگونگی قرار گرفتن بدن هنگام خواب

• خواندن دعا پس از بیداری از خواب

تعبیر خواب مرده

تعبیر خواب، یک علم و فن مهم است که جایگاه بزرگی دارد، چرا که از ویژگی‌های پیامبران است و هر کسى شایستگى دست‌یابی به این علم و فن را ندارد، مثلا مرجع تقلیدی که در علوم اسلامى برتر از دیگران شناخته شده، ممکن است در مورد تعبیر خواب هیچگونه اطلاعات فنى نداشته باشد؛ بنابراین اینکه هر کس با دیدن خوابى، نزد ملاى محل یا امام جمعه شهر برود و خواهان تعبیر خواب خود باشد، امری غیر اصولى است.

علم تعبیر خواب چگونه به‌دست می‌آید؟

۱- از راه غیر عادى: به این صورت که خداوند تنها به بعضى از بندگان خالص و پرهیزکارش مانند پیامبران، امامان و اولیاء خدا، این مقام را عنایت می‌کند (نور یقذفه الله فى قلب من یشاء).

۲- عده‌اى هم با تسلط و راهیابى به ژرفاى آیات و روایات به همراه ذوق سرشارى که دارند، علم تعبیر خواب را می‌آموزند.
بنابراین تعبیر خواب، کار آسانى نیست و هر کسی قادر به دست‌یابی به این علم نیست؛ بلکه از علوم بزرگ و ویژه‌اى است که تنها به اولیاى آگاه الهى مى‌رسد.
در ادامه به معرفی چند معبر مشهور و معتبر پرداخته می‌شود:

تعبیر خواب امام صادق: امام صادق، امام ششم از ائمه مذهب شیعه است. عمر آن حضرت ۶۵ سال بوده که در سن ۳۱ سالگی به امامت رسیدند و به مدت ۳۴ سال امامت کردند. شواهد فراوانى در مورد شخصيت علمى آن حضرت وجود دارد. ایشان در ميان اهل سنت، از نظر روايت حديث، فقاهت و افتاء، دارای موقعيت ویژه‌ای است.

تعبیر خواب دانیال نبی: دانیال نبی از قبیله یهودا است، تبارش به پسر چهارم از همسر اول یعقوب بر می‌گردد. او پس از فتح بابل به دست کوروش، به شوش مهاجرت کرد و در سن ۸۳ سالگی در همان جا از دنیا رفت. پیکرش را بعد از مومیایی کردن، در شرق رودخانه شاوور (شاه هور، شاهپور) به خاک سپردند. امروزه شهر شوش میزبان زائران و گردشگران بسیاری است که برای بازدید از مقبره ایشان به آنجا سفر می‌کنند. “کتاب دانیال” به زبان عبری در ۱۲ فصل شامل خاطرات، رویاها و خواب‌های دانیال نبی است. در این کتاب به ظهور منجی آخرالزمان اشاره شده که یکی از نکات جالب توجه آن است.

اختلافی در مورد علم تعبیر خواب دانیال وجود ندارد. هر چند کتاب مستقلی از او در این زمینه به جا نمانده، اما تقریبا مسلمانان در تمام کتاب‌هایی که در مورد تعبیر خواب نوشته‌اند، به تعابیر دانیال نبی نیز اشاره کرده‌اند. گفته می‌شود کتاب تعبیر خواب او به زبان عبری بوده که در دوره عباسیان به عربی ترجمه شده است. علاوه بر تعبیر خواب، مورخان مواردی از قضاوت‌های ممتاز این پیامبر را هم به ثبت رسانده‌اند.

تعبیر خواب ابن سیرین: یکی از مشاهیر اهل علم و ادب، محمد بن سیرین بصری است. او به واسطه تعبیر خواب در جامعه شهرت بسیاری داشت و مردم برای تعبیر خواب‌های خود به او مراجعه می‌کردند که در این مورد داستان‌هایی از او نقل شده است. شغل او بزازی بوده و از تابعین مشهور است (تابعین به افرادی گفته می‌شود که پیامبر اسلام را ندیده ولی با اصحاب او معاشرت داشته‌اند).

زمان تحقق خوابتعبیر خواب گربه

علامه خلیل ظاهری به نقل از امام محمّدبن‌سیرین می‌نویسد که زمان دیدن خواب در زمان تحقق تعبیر خواب تأثیر دارد، به طور مثال:

• تعبیر خوابی که در زمان ابتدایی شب دیده می‌شود، حداقل بیست سال بعد از آن ظاهر می‌گردد.

• تعبیر خوابی که در آخر شب دیده شود، تقریباً زود ظاهر می‌شود.

• تعبیر خوابی که بعد از طلوع فجر دیده شود، طی یک ماه اتفاق می‌افتد.

مدت تحقق خواب نهایتاً بیست سال است،‌ به طور مثال تعبیر خواب حضرت یوسف ‌علیه‌السلام بعد بیست سال به وقوع پیوست. همچنین باید این نکته را مد نظر قرار داد که این محاسبه‌ها قطعی نبوده و بر مبنای قیاس و تخمین است؛ زیرا احکام و توضیحات واضح و روشنی در این مورد از قرآن و سنت وجود ندارد.

دیدن خواب اختیاری نیست؛ بر ‌همین اساس در صورتی که شخصی رفتار و کرداری خلاف دین داشته باشد و در خواب خود را در بهشت و بین فرشتگان ببیند، به موجب این خواب در شمار نیکان و صالحان قرار نمی‌گیرد. همچنین اگر شخص خود را در میان آتش جهنم ببیند، با دیدن این خواب در گروه کافران قرار نمی‌گیرد. گرچه ممکن است این نوع خواب‌ها یک نشانه و علامت باشند؛ دیدن بهشت در خواب نشان می‌دهد که شخص عمل شایسته و نیکی انجام می‌دهد و دیدن جهنم نشانه این است که شخص مبتلا به عمل بدی بوده و باید از آن دوری کند.

آیا خواب زن و مرد در تعبیر تفاوتی دارند؟

ما در مطلب دیگری تعبیر تعدادی از خواب‌های رایج را برای شما آورده‌ایم که برای اطلاع از آنها می‌توانید به مطلب تعبیر خواب‌های رایج مراجعه کنید. و اما حتما جمله «خواب زن چپه» را شنیده‌اید! اتفاقا خواب زن اصلا چپ نیست بلکه این عبارت تحریف و برداشتی اشتباه از جمله «خواب ظن چپه» است.

“ظن” به معنای توهم، گمان بردن و شک کردن است و “خواب ظن” هم خوابی است که بر مبنای توهم، شک و گمان شکل می‌گیرد؛ اصولاً این نوع خواب بر اساس موارد زیر صورت می‌گیرد:

• وقتی چیزی ذهن ما را به خود مشغول کرده باشد

• اگر طی روز با موضوعی زیاد سر و کار داشته باشیم

• چنانچه موضوع حل نشده‌ای داشته باشیم

همه مواردی که به آن‌ها اشاره شد، بخشی از ناخودآگاه ما را به خود اختصاص می‌دهند که در خواب و رویاهای ما خودشان را نشان می‌دهند، به این خواب‌ها که معمولا بی اعتبار و غیر قابل اعتماد هستند، “خواب ظن” گفته می‌شود. در واقع مردم بدون آگاهی از نگارش ظن (به اشتباه زن) و عدم آگاهی از معنی و واقعیت آن، این جمله را مدام تکرار کرده‌اند اما به تأثیر روحی و روانی آن هیچ توجهی نمی‌کنند. به هر حال، تفاوتی در تعبیر خواب زن و مرد وجود ندارد.

خواب‌های متداول چه خواب‌هایی هستند؟

تعبیر خواب مار

به خواب‌هایی متداول گفته می‌شود که بیش از نیمی از مردم با آن درگیر هستند. معمولا اضطرابات بیرونی و شرایط محیطی منشأ رویاهای رایج و متداول هستند که اغلب به صورت حیواناتی با نمادهای آشنا مانند مار، گربه، سگ و … دیده می‌شوند. از جمله خواب‌های متداول دیگر می‌توان به دیدن رویای بارداری برای زنان باردار یا افراد تازه درگذشته نیز اشاره کرد.

تعبیر خواب مرگ

معمولا رویای مرگ یا مردن به دنبال ایجاد یک تغییر احساسی در زندگی فرد یا در شرف این تغییر رخ می‌دهد. هدف از مضمون این رویا این است که فضا را برای چیز جدیدی که قرار است از راه برسد، مهیا کند. کشتن کسی یا به قتل رسیدن توسط فردی دیگر می‌تواند نشان دهنده‌ آن باشد که ناخودآگاه شما سعی در از بین بردن جنبه‌ا‌ی ناخوشایند یا غیرضروری از شما را دارد.

تعبیر خواب مار

مار عبارت است از انگیزه و نیروی محرکه هر حرکت. نیروی زندگی و پنهانی که ما را وادار می¬کند تا به سمت رشد و در عین حال مرگ حرکت کنیم. این انرژی، مانند جریان الکتریسیته در خانه که می‌تواند تبدیل به گرما، نیرو، صوت و تصویر شود، در تمام کارکردهای ما پنهان است. بنابراین دیدن مار:

• در برخی رویاها جنسیت ما را نشان می‌دهد.

• در برخی رویاها اشاره به انرژی موجود در بدن ما دارد که کار گوارش “روده به مثابه‌ی مار” را انجام می‌دهد.

• یا می‌تواند نشانگر انرژی خلاق یا زهرآگین افکار و احساسات ما باشد.

تعبیر خواب مرده

منظور از رویای افراد مرده، تصویر رفتگانی است که آن‌ها را می‌شناختید. ظاهر شدن مردگان در اکثر رویاها، نتیجه تلاش ما برای کنار آمدن با خاطرات، احساس گناه، خشم و سایر احساساتی است که در ارتباط با آن‌‌ها یا احساس‌مان در مورد خود مرگ داشتیم. با مرگ شخصی که به ما نزدیک است، رابطه ما با او تغییر می‌کند و از موجودی حاضر در عالم ماده تبدیل به موجودی می‌شود که در خاطرات و زندگی درونی ما زنده است. تعبیر خواب مرده می‌تواند موجب آگاهی شما از فضای کلی رویا گردد.

تعبیر خواب گربه

گربه حیوانی آرام، اهلی و قابل تربیت است که قدرت خوپذیری زیادی دارد. صاحبش را می‌شناسد و برای او خود را لوس می‌کند. با اینکه حس وفاداری او ضعیف است اما به بچه‌های خود شدیداً عشق می‌ورزد، حتی دیده شده برای دفاع از بچه‌هایش جان خود را به خطر انداخته است. علاقه‌مند به نظافت، زیبایی و بسیاری از ویژگی‌های دیگر است که می‌توان آن‌ها را به یک زن نسبت داد. با استفاده از این نمادها، معبرین غربی دیدن گربه در خواب را به زن تعبیر کرده‌اند، البته باید به این نکته توجه کرد که منظور از زن همسر نبوده بلکه جنس مؤنث است.

تعبیر خواب سگ

دیدن سگ در خواب نشانه‌ای از شهود (بینش)، وفاداری، سخاوت، حفاظت و راستی است. این خواب، نشان دهنده این است که شما با داشتن ارزش‌های قوی قادر هستید که در دنیا پیش رفته و به موفقیت دست پیدا کنید. دیدن سگ در خواب می‌تواند بیانگر وجود شخصی در زندگی‌تان باشد که دارای این ویژگی‌ها است. همچنین تعبیر دیگر دیدن سگ در خواب می‌تواند بیان کننده مهارتی است که شاید شما رد یا فراموش کرده باشید.

تعبیر خواب حاملگی

دیدن حامله بودن در خواب، نمادی است از جنبه‌ای از خود شما و یا زندگی شخصی‌تان که در حال رشد و توسعه است. ممکن است برای صحبت در مورد آن یا اقدام در موردش آمادگی نداشته نباشید. دیدن حامله بودن در خواب ممکن است به تولد یک ایده جهت پروژه یا هدف جدید اشاره داشته باشد.

تعبیر خواب موش

از نمادهایی که با دیدن موش در خواب باید به تطبیق آن‌ها با شرایط زندگی خود بپردازیم، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

• آنچه که منفی یا بیماری‌زا باشد

• ترس یا اضطراب

• غرایز ترسناک

• بیماری‌های جسمانی یا نگرانی‌ درباره سلامتی

شاید دیدن این گونه رویاها نشان‌دهنده درک شهودی درباره خائن بودن دیگری که مخفیانه پشت سر شما کارهایی علیه‌تان انجام می‌دهد، باشد.

شاید دیدن این نوع رویاها نشانگر درک شهودی در مورد خائن بودن شخصی باشد که به صورت پنهانی پشت سرتان کارهایی انجام می‌دهد.

تعبیر خواب جواهرات

معنی جواهرات در خواب بستگی به ارتباط شخصی فرد با آن‌ها و آرایش آن قطعه جواهر دارد. برای تعبیر خواب باید به موارد زیر دقت نمود:

• قطعه جواهر (حلقه، گردنبند و غیره)

• فلز آن (نقره، طلا و غیره)

• سنگ قیمتی خاص و رنگ آن (آمیتیس، الماس، یاقوت کبود)

جواهرات ممکن است ارزش‌های شخصی شما را نشان دهند. از دست دادن یا به دست آوردن جواهرات در خواب، خبر از آینده ارزش‌های شخصی شما دارد.

مطالب مرتبط: تعبیر خواب‌های رایج

مطالب مرتبط: کدام خواب‌ها تعبیر دارند؟

نوشته های مشابه

‫9 نظرها

 1. من هر روز که می خوام بیدار بشم با یه خواب یا اتفاق ترسناک بیدار میشم. نمی دونم چرا. خیلی ساله. یا یکی می خواد بلایی سرم بیاره یا تحقیرم میکنن بعد میترسم و سریع از خواب بیدار میشم
  علتش چیه؟ بدنم هم سالم هست خدارو شکر و مشکل جسمی ندارم. آدمی هم نیستم که آزاری به کسی برسونم.

  1. عملی انجام دادین موجب ناراحتی ایشان شده است
   تعبیرش مشخص است.
   الان ساعت ۷٫۵۵ صبح هستش که دارم این نظر رو میمویسم خودم یه خواب شخخخخخخمی دیدم
   پرام ریخته 😂😂😂

 2. سلام من شخصی که یک بار خواستگاری من آمدن و به دلایلی نشد و ما همدیگرو چندین سال بود میخواستیم در خواب من یه کاغذ سفید مثل چک پول نشونم داد که پایینشو امضا کرده کرده بود و مبلغ ۴۰۰ هزار بود گفت حقوق الان من همینه با این حقوق کم حاضری با من زندگی کنی و ازدواج کنیم؟ منم خودکار دستم بود داشتم فکر میکردم

 3. این خواب یک جور توهمه چون ب شخص فکر میکردی و عاشقش بودی من خودم خوابی دیدم ک تو هر سایتی ک فک کنی رفتم تعبیرشو هنوز پیدا نکردم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن