طبیعت گردی

تالاب ازگن؛ چشم اندازی زیبا در آینه طبیعت

به تالاب ازگن سفر کنید تا جلوه‌ای خاص از طبیعت را ببینید. تالاب ازگن همچون آینه‌ای است که زیبایی‌های اطرافش را چنان منعکس می‌کند که انگار وارد تالار آینه شده‌اید، تالاری که زیبایی در آن چند برابر شده است. این تالاب ساحره‌ای است که با دیدنش مسخ تلالو هزار منظره و هزار چهره‌اش می‌شوید.

تالاب ازگن کجاست؟

تالاب ازگن

تالاب ازگن در استان لرستان و در ۲۵ کیلومتری شهر درود در کنار کوه زیبای قارون قرار دارد. یکی از نقاط قوت این تالاب که آن را خاص کرده حضور کوه قارون در کنار این تالاب است. به گونه‌ای که انعکاس کوه قارون در آب زلال این تالاب منظره‌ای یکتا را به بیننده هدیه می‌دهد. انگار یک تابلوی نقاشی روبری شما است.

 تالاب ازگن یا تالاب قارون

تالاب ازگن که به تالاب قارون نیز شهرت دارد یک تالاب فصلی است که از آب باران منطقه و برف‌های ذوب شده کوه زیبای قارون شکل می‌گیرد و چشم اندازی رویایی و وصف ناشدنی در فصل بهار را به وجود می‌آورد. وقتی دور این تالاب می‌چرخید از هر زاویه زیبایی این تالاب بی‌همتا و خاص منطقه چرخش شما است.

 راه‌های رسیدن به تالاب ازگن

تالاب ازگن

برای رسیدن به این تالاب بسیار زیبا از درود به سمت جاده پیرعبدالله بروید. سپس به ایستگاه چم چید و روستای گورکش بروید. از روستای گورکش تا تالاب پیاده یک ساعت راه است. اما خودرو تا نزدیکی تالاب می‌رود، از جایی که خودرو را پارک می‌کنید تا تالاب حدود نیم ساعت پیاده‌روی روی تپه‌ای با شیب ملایم دارید و سپس به تالاب می‌رسید.

اگر با قطار محلی درود اندیمشک بروید می‌توانید در ایستگاه چم چید پیاده شده و از ایستگاه تا تالاب را پیاده طی مسیر کنید.

پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری تالاب ازگن

گونه‌های گیاهی منطقه شامل نرگس، زنبق، میخک وحشی، نعناع و پونه است. گیاه گندمین در این منطقه زیاد است که برای عکاسی صحنه‌های نابی را به وجود می‌آورد.

گونه‌های جانوری منطقه شامل خرس قهوه‌ای، پلنگ، گرگ، گراز، بز کوهی و اسب وحشی است.

بهترین زمان رفتن به تالاب ازگن

تالاب ازگن

این تالاب یک تالاب فصلی است و بهترین زمان بازدید از این تالاب اوایل فروردین تا اوایل خرداد است و پس از آن تالاب خشک می شود. به خاطر آب زلال و شیرین این تالاب، در فصل بهار اسب‌های وحشی  به  این تالاب جذب می‌شوند و زیبایی تالاب با حضورشان هزاران برابر می‌شود.

پیشنهادهایی برای رفتن به تالاب ازگن

پیشنهاد می‌شود یک برنامه پیاده‌روی یک روزه به این تالاب ترتیب بدهید. به گونه‌ای که از درود کنار خط راه آهن پیاده شروع و ادامه مسیر دهید. حدود پنج تا شش ساعت که پیاده روی کنید، به ایستگاه زیبای چم چید می‌رسید و از ایستگاه تا تالاب حدود یک ساعت پیاده روی خواهید داشت.

حسن این برنامه در این است که در بین راه از مناطقی بسیار زیبا و طبیعتی بی همتا نهایت لذت را می‌برید. این مسیر در فصل بهار یکی از مسیرهای رویایی است که با پیاده‌روی در هوای مطبوع بهاری و بودن کنار خط راه آهن زیبای درود به اندیمشک از منطقه نهایت لذت را خواهید برد.

عکس‌ها: ستایش ظهیری

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن