طبیعت گردی

همه چیز درباره بینالود

بینالود یکی از زیباترین قله های ایران است و داستان‌ها و گردشگران فراوانی را به تاریخ خود پذیرا بوده، وجود گیاهان دارویی و پوشش گیاهی و جانوری و رنگ و لعاب متفاوت خاک این رشته کوه را می توان از زیبایی‌های آن دانست.

بینالود کجاست؟

بینالود

رشته‌کوه‌های بینالود واقع در شمال شرقی ایران، در امتداد شرق رشته‌کوه‌های البرز و در استان خراسان رضوی به‌ صورت غرب به شرق قرارگرفته‌اند. این رشته‌ کوه‌ها به‌مانند مرزی بین دو دشت قرارگرفته که یکی نیشابور و دیگری مشهد و چناران است.

رشته‌کوه بینالود نیشابور باعث تعادل آب و هوایی و ایجاد آب‌وهوای کوهستانی در شهر نیشابور شده‌ است. وجود 16 رود دائمی و فصلی که از این کوه‌ها سرچشمه می‌گیرند موجب رونق باغداری و کشاورزی روستاییان نیشابور شده و در فصول کم‌آبی مشکلاتی را در معیشت آنان به وجود می‌آورد. برخی از معروف‌ترین رودهای این رشته‌کوه عبارت‌اند از:

بینالود

رودخانه دیزباد علیا که از قله قوچ گرد با ارتفاع تقریبی 3000 متر سرچشمه گرفته و طول این رودخانه حدود 10 کیلومتر است. رودخانه درّود و خرو که از قله‌های فلسکه و شیرباد سرچشمه گرفته و باغ‌های اطراف روستاهای خرو و درّود را سیراب می‌کند.

رودخانه بوژان یکی از زیباترین رودخانه‌های این منطقه است که در انتهای آن آبشار زیبای بوژان قرار دارد و از قله شیرباد سرچشمه می‌گیرد.

لازم به ذکر است به دلیل کوهستانی بودن اکثر روستاهای این منطقه به ‌صورت پلکانی بوده و مناظر زیبای ساختار روستاها در کنار باغ‌ها و رودخانه در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارد. رودخانه‌های زیبای دیگری نیز مانند رودخانه غار، مهرآباد-عیش‌آباد، بار، قرونه، برف‌ریز، باغ‌رود و… در این منطقه قابل‌مشاهده و پیمایش است.

همه قله‌های بینالود

بینالود

این رشته‌کوه‌ قله‌های فراوانی را در دامن خود پرورانده است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از قله بینالود، شیرباد، اَوش، سوقند، فلسکه، قوچ گرد، غار، کلاغان، اُرس و ….  همچنین در انتهای دره‌های این رشته‌کوه آبشارهای فراوانی نیز به چشم می‌خورد که آبشار اخلمد از سمت مشهد یکی از زیباترین آبشارهای آن است. همچنین آبشارهای خرو، بوژان و بار هم از سمت نیشابور نیز بسیار زیبا هستند.

بینالود

دامنه‌های بینالود از خرداد ماه پذیرای روستاییانی است که دام‌های خود را به ارتفاعات می‌آورند و مدت چند ماه در این مناطق چادر زده و از چشمه ‌سارهای این منطقه به جهت شرب استفاده می‌کنند. محصولات دامی خود را برای فروش به روستا و شهر عرضه می‌کنند. معمولا مواد اولیه و ملزومات زندگی خود را با استفاده از قاطر و الاغ تا محل اسکان جابه‌جا می‌کنند، اگر هدفتان سفر به بینالود مشهد در فصل بهار است قطعا این مردم سخت‌کوش را ملاقات خواهید کرد.

بینالود

این رشته‌کوه‌ها همچنین منبعی غنی برای داروهایی گیاهی مانند آویشن، زرشک کوهی و گل‌پر است. مهم‌ترین محصول بینالود را می‌توان ریواس نامید. ریواس‌های بینالود ساقه‌هایی درشت داشته، بسیار پرآب و ترش هستند. فصل رویش این میوه در بهار است که به‌صورت خود ­رو بوده و برخی افراد محلی برای مراقبت از بوته آن در اطرافش سنگچین ایجاد می‌کنند.

صعود به بینالود

بینالود

ارتفاع قله بینالود 3211 متر است و مهم‌ترین مشخصه این قله این است که از فاصله دور شبیه تشدید است. اما جالب است بدانید قله شیرباد با ارتفاع 3400 بلندترین قله این رشته‌کوه محسوب می‌شود اما قله بینالود معروف­تر از آن است که مهم‌ترین مسیر آن از سمت شهرستان نیشابور و رودخانه‌ای است که بین روستاهای مهرآباد، عیش‌آباد و مهرآباد قرار دارد، لازم به ذکر است به دلیل مجاورت این سه روستا با رودخانه هرکدام مدعی نام آن هستند.

بینالود

این قله از سمت نیشابور یک پناهگاه و از سمت مشهد دو پناهگاه را در خود جای داده است. پناهگاهی که در نزدیکی قله از سمت نیشابور قرار دارد ظرفیتی معادل بیست و هشت نفر را پذیراست و در اطراف آن چشمه‌های متعددی هست که معروف‌ترین آن چشمه طلا نام دارد که گویا این نام به دلیل گوارا بودن آب این چشمه نامگذاری شده است.

بینالود

در فصل زمستان بالغ بر ده مسیر برای صعود به قله وجود دارد اما در فصل زمستان مسیری که نردبان نام دارد به این دلیل که امن‌تر بیشتر از همه مورداستفاده قرار می‌گیرد است.

برای صعود یک‌روزه یک گروه کوهنوردی 12 ساعت زمان نیاز است. فاصله از مرکز شهر تا ابتدای مسیر 20 کیلومتر است. پس‌ازاین مسیر وسیله نقلیه با توجه به فصل و میزان بارش و امنیت جاده بین 10 تا 15 کیلومتر دیگر هم می‌تواند کوهنوردان را منتقل کند که انتهای این 15 کیلومتر را به زبان محلی «پای نردبان» می‌گویند. فاصله از ابتدای این نقطه تا پناهگاه بستگی به ‌سرعت حرکت گروه دارد اما به‌طور میانگین دو ساعت زمان نیاز است و همچنین از پناهگاه تا قله را نیز زمان میانگین دو ساعت و نیم در نظر بگیرید.

افسانه‌های بینالود

بینالود

این رشته‌کوه داستان‌ها و افسانه‌های زیادی را به خود دیده است، از آشیانه سیمرغ گرفته که برگرفته از داستان سیمرغ عطار، شاعر نیشابوری است تا غار ابراهیم ادهم!

نقل است ابراهیم ادهم عارفی بوده که مدتی حدود هفت سال در غاری میان رشته‌کوه‌های بینالود اقامت داشته و به مناجات عارفانه مشغول بوده است. نقل است بعد از این مدت به‌قصد مکه سفر خود را شروع می‌کند و در همان مکان دار فانی را وداع گفته است. این غار هم اکنون از روستاهای غار و رود قابل دسترسی است.

بینالود

به طور کلی قله بینالود از هر گوشه شهر نیشابور خودنمایی می‌کند و هر سال پذیرای تعداد زیادی از گردشگران از سرتاسر کشور است.

اگر مقصد سفرتان نیشابور است، می‌توانید در یکی از روستاهای نزدیک رشته‌کوه بینالود اقامت خود را هماهنگ کنید و بعد از گشت‌وگذاری در قسمت‌های تاریخی شهر و استراحت خود را برای صعودی ارزشمند و خاطره‌انگیز بر فراز قله بینالود آماده کنید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن