طبیعت گردی

اقامتگاه خانه کدخدا، روستای فهرج

اقامتگاه بوم گردی خانه کدخدا در روستای فهرج یزد تا حد زیادی توانسته امکان زندگی روستایی را برای مسافران فراهم کند و با وجود دشواری‌های این مسیر سعی کرده اقامتگاهی بوم گردی در نوع اصیل و واقعی خود باشد.

داستان خانه کدخدا

روستای فهرج هم مانند بسیاری دیگر از روستاهای ایران پیش از انقلاب توسط کدخدا اداره می‌شد. کدخدای این ده خانه‌ای بزرگ در میان روستا داشته. خانه‌ای که پیش از خودش هم اجدادش در آن زندگی می‌کردند. خانه‌ای که هنوز اهالی روستا داستان‌ّها یا افسانه‌های زیادی از گنج‌هایی که داخلش پنهان شده یا طلسم‌هایی که این گنج‌ها داشته و وقایعی که از سر اهالی‌اش گذشته تعریف می‌کنند.

خانه کدخدا سالها بلااستفاده رها شده بود. تا اینکه نوه کدخدای روستا به خاطر علاقه‌اش به صنعت گردشگری تصمیم می‌گیرد این خانه را دوباره احیا و فرصتی برای تجربه‌ی زندگی در روستا به شکل اصیل و واقعی‌اش را برای مسافران ایجاد کند. بازسازی‌ها چند ماه به طول می‌انجامد و حالا بخشی از خانه قابل استفاده است و بخشی از حیاط اندرونی‌اش هنوز در حال بازسازی است.

فضای بوم گردی خانه کدخدا

اقامتگاه بوم گردی خانه کدخدا

شاید اگر یک مسافر مشکل‌پسند باشید و به استاندارد‌های هتل‌های پنج ستاره عادت داشته باشید خانه کدخدا در نگاه اول به نظرتان فاصله زیادی با توقعات شما داشته باشد. چون اینجا یک خانه روستایی به معنای واقعی است. در و دیوار و اتاق‌هایش هنوز کاه‌گلی‌اند.

فرش‌ها و زیر‌انداز‌ها و رخت‌خواب‌ها مثل تمام خانه‌های روستایی ساده و در عین حال زیبا هستند. مثل خانه‌های روستایی که همیشه داخلشان رفت و آمد و هیاهو است، اینجا هم هیچوقت حیاطی آرام و بی سر و صدا ندارد. در طی روز و شب همسایه‌ها و اهل محل مدام به خانه و حیاط و اندرونی‌اش رفت و آمد دارند. وسط حیاط همیشه آتشی روشن است و بساط چای و دمنوش و شیرینی‌های یزدی همیشه برپاست.

در عوض اگر اهل دور همی و شب نشینی و معاشرت با مردم محلی باشید شاید اینجا بهترین انتخاب برای شما باشد. تقریبا هیچ وقتی از روز احساس تنهایی نخواهید کرد و هر زمانی دلتان بخواهد کسی را کنار آتش برای گپ زدن پیدا می‌کنید. اگر خوش‌شانس باشید و یکی از اهالی روستا مهمان خانه کدخدا باشد می‌توانید تا دلتان بخواهد با هم حرف بزنید. اینجاست که باید از شنیدن لهجه‌های شیرینی که کمی به یزدی شبیه است اما در واقع فهرجی است لذت ببرید و بعد سعی کنید پیرمردان را به آواز خواندن تشویق کنید تا کمی از ادبیات فولک روستا و میراث ناملموس رو به فراموشی‌اش ببینید و بشنوید.

شب‌های سرد زمستان می‌توانید داخل اتاقتان درخواست کرسی کنید که واقعا گذراندن شب سرد در فهرج بدون لذت خوابیدن زیر کرسی چیزی کم خواهد داشت. البته اتاق‌ها وسایل سرمایشی و گرمایشی مدرن هم دارند که در مواقع لزوم قابل استفاده‌اند.

اتاق‌ها و امکانات بوگردی خانه کدخدا

امکانات بوگردی خانه کدخدا

مثل خیلی دیگر از خانه‌های قدیمی ایرانی در خانه کدخدا هم هر ضلع حیاط برای یک فصل کارایی داشته. یعنی اهالی خانه زمستان‌ها را در یک طرف حیاط، تابستان‌ها را در طرف رو‌برو و پاییز و بهار را در دو جهت مخالف دیگر سپری می‌کردند. البته که این روزها دیگر همه اتاق‌های خانه در تمام فصل‌های سال مورد استفاده است اما اگر خوش‌شانس باشید و در ضلعی که متناسب با فصل سفرتان است ساکن شوید می‌توانید بدون هیچ وسیله‌ای برای گرمایش و سرمایش یک هوای مطبوع را تجربه کنید.

بزرگترین اتاق خانه کدخدا قبلا کارگاه شعربافی بوده. کارگاهی که کدخدا در خانه فراهم کرده بوده تا مردم روستا بتوانند در آن یکی از مهمترین صنایع دستی منطقه را تولید و همینطور کسب درآمد کنند. اتاق شعربافی الان دیگر یک کارگاه نیست و مانند باقی اتاق‌ها برای اقامت مسافران تغییر کاربری داده است.

همه اتاق‌های بوم گردی خانه کدخدا بدون سرویس بهداشتی اختصاصی هستند. البته تعداد کافی سرویس بهداشتی و حمام در حیاط وجود دارد که معمولا هم تمیز هستند. اما اگر دوست دارید سرویس بهداشتی اختصاصی داشته باشید می‌توانید ساکن اتاق رویال شوید که یک دستشویی اختصاصی در راهروی کناری‌اش وجود دارد.

البته انتظارِ داشتن یک سرویس بهداشتی داخل اتاق در اقامتگاه بومگردی کاملا غلط است چون در معماری و فرهنگ ایرانی، همچنین طب سنتی ما دستشویی باید فاصله زیادی با اتاق‌ها داشته باشد.

اتاق‌های خانه کدخدا از یک‌ نفره تا ده نفره هستند و این امکان خوبی را برای کسانی که می‌خواهند گروهی سفر کنند ایجاد می‌کند.

آشپزخانه و وعده‌های غذایی در بوم گردی خانه کدخدا

بوم گردی خانه کدخدا کجاست

خانه کدخدا مانند همه خانه‌های قدیمی یک مطبخ دارد که اگر علاقه‌مند باشید خودتان در طول سفر آشپزی کنید این امکان را برای شما فراهم می‌کند.

اما پیشنهاد ما سفارش غذا است. چون در این صورت شانس امتحان کردن غذاهای اصیل فهرجی مانند کوکو با ارده، اشکنه گوری (در واقع همان اشکنه گبری است و از فرهنگ زرتشتی‌ها به مردم امروز فهرج رسیده)، اشکنه سماوری با روغن حیوانی، اشکنه مرزنجوش و کله گیپا که نوعی عدس‌پلوی پر شده در سیرابی و پخته شده در آب کله پاچه است را خواهید داشت.

البته خانه کدخدا منوی غذای از پیش آماده شده‌ای ندارد. ولی دوستی با اهالی خانه می‌تواند شانس خوردن این غذاها را برایتان ایجاد کند. کافی است تمایلتان برای امتحان کردن این غذاها را به نوه کدخدا اعلام کنید.

برای مشکل‌پسندان گزینه‌هایی مثل جوجه کباب یا غذاهای معمولی‌تر هم فراهم است.

صبحانه در بوم گردی خانه کدخدا

اقامت در خانه کدخدا به همراه صبحانه است. این صبحانه مثل تمام صبحانه‌های روستایی شامل تخم‌مرغ، پنیر، مربا، کره و ارده است. که البته خوردن این صبحانه با تمام سادگی‌اش در هوای پاک روستا و داخل حیاط و کنار حوض آبی‌اش لطف خودش را دارد.

قیمت‌ها در خانه کدخدا

قیمت اقامت در خانه کدخدا به نسبت امکانات تقریبا معقول و منصفانه است. این رقم در بهمن ۹۸ از شصت‌هزار تومن شروع می‌شود.

چطور به خانه کدخدا برویم؟

کافی است خودتان را به یزد برسانید. از یزد با مینی‌بوس و تاکسی می‌توانید تا روستای فهرج بروید و در روستا سراغ خانه کدخدا را از هر کسی بپرسید نشانتان می‌دهد. فراموش نکنید اگر قصد شب ماندن دارید حتما از قبل رزرو کنید.

عکس‌ها: نگار علیزاده

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن