طبیعت گردی

بندر بریس؛ دلبری میان کوه‌های مریخی و دریا

برای رسیدن به بندر بریس و دیدن قایق‌های کوچک و بزرگش باید حدود 60 کیلومتر از مرکز چابهار دور شویم. از کناره‌های ساحل بی‌نظیر و طلایی مکران* به سمت شرق برویم و به جاده‌ای پرپیچ و خم که بین کوه‌های مینیاتوری و دریای عمان قرار گرفته و ما را به بندر بریس می‌رساند، برسیم.

بندر بریس کجاست؟

بندر صیادی بریس در حاشیه ساحلی دریای عمان در دهانه خلیج کوچکی قرار دارد. روستای بریس روستایی نوساز است که اهالی آن از محل بریس قدیم به آنجا مهاجرت کرده‌اند و به دلیل موقعیت بریس و قرار گرفتن در ساحل دریای عمان و داشتن بندر صیادی و اسکله، مردم بیشتر روستاهای اطراف به بریس نقل مکان کرده‌اند. روز به روز این روستا در حال گسترش است و تقریبا حالت یک شهر را دارد و یکی از بزرگترین روستاهای سیستان و بلوچستان است. بریس، یکی از نزدیکترین روستاهای صیادی به چابهار است؛ شمال این بندر به کوه‌های مریخی سربه فلک کشیده می‌رسد و از غرب و جنوب به دریای عمان محدود می‌شود. در اینجا ترکیب کوه مریخی در یک طرف جاده و دریا در طرف دیگر منظره حیرت‌ انگیزی خلق کرده است.

صید و صیادی در بندر بریس

قایق‌های ماهیگیری در بندر بریس

ساکنین بندر بریس عشق‌شان دریاست و در این بندر، صید و صیادی پیشه مردمان بوده با همت و تلاش‌های بی‌وقفه مردمانش رواج دارد. تماشای قایق‌ها و لنج‌های صیادی برگشته از دریا و صدای شرشر آب دریا در کنار صدای مرغان دریایی و نظاره صیادان پرتلاش و زحمت‌کش برای گردشگران لذت‌ بخش است.

. ویدئو از دریا ناظری

بندر بریس دارای اراضی مستعد پرورش میگو است و در منطقه بریس، کوسه ماهی نیز صید می‌شود و از دیگر آبزیان گران قیمت که در آب‌های شور در سواحل صخره‌ایی دریای عمان از جمله بریس وجود دارد، سخت‌پوست زیبایی به نام “شاه‌ میگو” یا “لابستر” است که ارزش غذایی بالایی داشته و عمدتا صادر می‌شود.

با شروع طوفان‌های استوایی که از خرداد ماه آغاز شده و تا مرداد ماه ادامه دارد، شناورهای کوچک از رفتن به دریا پرهیز می‌کنند یا خط سیر خود را به سمت جاسک و تنگه هرمز تغییر می‌دهند. عمده ماهیان دریای عمان را ماهی حلوای سفید و سیاه، هوور، شیر، شوریده و سرخو تشکیل می‌دهند.

. ویدئو از دریا ناظری

جاذبه‌های گردشگری بندر بریس

بندر بریس در چابهار

مناظر بدیع و اسکله منحصر به‌ فرد بریس می‌تواند نقش بسزایی در جذب گردشگران فرهنگ و طبیعت داشته باشد. این امر مهم منوط به تامین امنیت، تزریق امکانات و بها دادن به تحقیقات مربوط به این منطقه است. چیزی که بندر بریس را تماشایی کرده، قایق‌ها و لنج‌های صیادی‌ست که از دریا برگشته یا دارند به دریا می‌روند و مرغ‌های دریایی که بالای قایق‌ها در پروازند.

ساحل بندر بریس بی‌نظیر و همیشه آرام است. تماشای ساحل آرام و صدای برخورد موج بر صخره‌های محکم و استوار آنقدر زیباست که ساعت‌ها هر فرد را مات و مبهوت می‌کند. اینطور معروف است که اگر می‌خواهیم غروب خورشید را از بالای دیواره‌های صخره‌ای تماشا کنیم یا روی خاک نرم و طلایی ساحل محو تماشای خورشید که به قرمزی می‌زند بشویم، یکی از راه‌هایش رفتن به این بندر است. غروب دل‌ انگیز بر فراز صخره‌های ساحل بریس فوق‌العاده زیبا و تماشایی است.

اگر اهل سفرهای کمپینگ هستید؛ می‌توانید پس از دیدن منظره زیبای غروب خورشید، در همان منطقه کمپ کنید و شب را در همان جا اقامت داشته باشید و صبح را با دیدن طلوع خورشید شروع کنید.

. ویدئو از دریا ناظری

از دیگر امکانات گردشگری بندر بریس می‌توان به رستورانی که در این روستا قرار دارد اشاره کرد که غذاهای محلی از جمله ماهی و بریانی مرغ در آن سرو می‌شود. بریانی غذایی هندی است که از ترکیب گوشت، مرغ یا میگو با برنج ادویه‌دار درست می‌شود و در اکثر رستوران‌ها و اقامتگاه‌های این منطقه با ترشی انبه سرو می‌شود.

*به سواحل دریای عمان در جنوب شرق کشور تا جنوب غرب پاکستان سواحل مکران می‌گویند. یعنی این سواحل از شرق بندرعباس شروع می‌شود و تا مرز پاکستان و ایران ادامه دارد. مردم محلی به آن مَکران می‌گویند، اما در اشعار فردوسی مُکران هم نوشته شده است. اهمیت سواحل مکران به این خاطر است که تنها بندر اقیانوسی ایران یعنی چابهار، در آن قرار دارد. برخی سواحل مکران را به کالیفرنیا ایران می‌شناسند.

عکس‌ها: عاطفه بابایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن