تاریخ و تمدن

همه چیز درباره موزه نگارستان تهران

فهرست مطالب

این روزها باغ موزه‌های تهران برای شهروندان فضاهایی برای تنفس به وجود آورده‌اند که یکی از مهمترین‌هایش باغ نگارستان تهران است. باغ موزه‌‌ای که هم ارزش تاریخی دارد هم بازدید از گالری‌های آن ساعت‌ها می‌تواند شما را از زندگی روزمره جدا کرده به دنیای زیبایی‌ها ببرد. تهران موزه‌های زیادی دارد که هرکدام از آن‌ها بخشی از تاریخ را برای شما روایت می‌کنند، مانند موزه ایران باستان! ولی باغ موزه نگارستان نوع دیگریست، موزه‌ای همراه با فضای سبز برای گشت زنی!

گالری‌ گردی یکی از فعالیت‌های فرهنگی-هنری است که از سال‌ها پیش به زندگی هنردوستان قدم گذاشته است، اما این روزها رایج‌تر شده و هر کسی که کمی ذوق هنری دارد این کار برایش دلنشین و خوشایند است. حتی این روزها، گروهی از دوستان که دور هم جمع می‌شوند گالری‌ گردی را به نشستن در کافه ترجیح می‌دهند و جایی می‌روند که علاوه بر دور هم بودن، از تماشای آثار هنری لذت ببرند.

گالری‌های نقاشی و هنری اغلب در فضاهایی متفاوت برپا می‌شوند که شوق بازدید از آثار هنری را در چنین فضایی دو چندان می‌کنند. یکی از زیباترین گالری‌های نقاشی که در تهران می‌توان دید، آثار کمال‌الملک و شاگردانش در باغ موزه نگارستان است.

سوالات پرتکرار درباره موزه نگارستان

آدرس دقیق باغ نگارستان تهران کجاست؟

میدان بهارستان، انتهای خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمداری

ساعت بازدید از باغ موزه نگارستان

ساعت بازدید از مجموعه موزه‌ها از 9 تا 18 و محوطه باغ، کافه و رستوران‌ها از 9 تا 22 است. همچنین مجموعه موزه‌ها روزهای دوشنبه تعطیل بوده و فقط بازدید از باغ، کافه و رستوران‌ها امکان‌پذیر است.

قیمت بلیت ورودی به باغ موزه نگارستان

بلیت ورودی مجموعه 3000 تومان و مجموعه موزه‌ها 5000 تومان است.

مسیرهای دسترسی باغ نگارستان با مترو چیست؟

در مسیر مترو، ایستگاه مترو بهارستان پیاده شوید. با خروج از مترو تابلوی راهنما به سمت باغ نگارستان را خواهید دید. وارد خیابان دانشسرا شوید و بعد از چند دقیقه پیاده‌روی در باغ نگارستان هستید.

باغ موزه نگارستان تهران

اجازه بدهید اول برای‌تان از باغ‌ موزه نگارستان تهران بگوییم. باغ و بنایی که به تنهایی یک دنیا تاریخ و زیبایی در خود جای داده است. زیباترین فصل برای دیدن باغ‌ موزه نگارستان بهار است که اگر خیلی خوش شانس باشید و بازدید شما با نم‌نم باران همراه شود، خاطره‌ای می‌شود که برای همیشه در گوشه‌ای از ذهن‌تان جا خوش خواهد کرد. به محض ورود یعنی همان جایی که باید بلیط ورودی را تهیه کنید حوض چندضلعی و شمعدانی‌های دور و برش و البته فضای سبز منحصر به فرد، شما را شیفته خود خواهد کرد.

در هر گوشه از باغ حوض و آب نما می‌بینید و آثار هنری بسیار خاص، مثلا در همان راهروی اول در باغ اثری را مشاهده می‌کنید که هنرمند از کنده درخت خشکیده به چندین پرنده جان داده و زیبایی بی‌نظیری خلق کرده است.

باغ نگارستان

حافظیه در باغ نگارستان تهران

در گوشه کنار باغ همه مشغول عکس گرفتن و بگو‌ و ‌بخند هستند. یک حافظیه هم بنا شده که بازدیدکنندگان به یاد شیراز آن‌جا می‌نشینند و حافظ می‌خوانند. فضای باغ و بنا یادگاری از دوران قاجار است و به دستور فتحعلی شاه قاجار بنا شده است و آن‌قدر زیباست که می‌توان ساعت‌ها در کنار حوض‌های فواره‌دار و شمعدانی‌های آن نشست و خود را مهمان آرامش کرد.

از آن جایی که نگاره‌ها و نقاشی‌های مختلفی از فتحعلی شاه و درباریان او در بناهای مختلف باغ دیده می‌شود، این باغ به نگارستان معروف شد. در دوره سلطنت مظفرالدین شاه، اولین مدرسه صنایع مستظرفه به سرپرستی کمال‌الملک در این محل ساخته شد و در سال 1307، وزیر فرهنگ ایران باغ نگارستان را به محل دائمی دارالمعلمین عالی اختصاص داد.

باغ موزه نگارستان

موزه مکتب کمال ‌الملک

بنایی که موزه مکتب ‌کمال‌الملک نام گرفته، میزبان بیش از 130 نقاشی‌ از این نقاش هنرمند و شاگردان اوست. مکتب کمال‌الملک اصطلاحی است که برای توصیف آثار شاگردان کمال‌الملک و پیروان راه و روش او مانند آشتیانی، وزیری، حیدریان، شیخ، یاسمی، محمود اولیا و علی‌اکبر نجم‌آبادی استفاده می‌شود. بیشتر آثاری که اینجا می‌بینید حول موضوع‌های تک‌ چهره، طبیعت بی‌جان و منظره هستند.

تالار اسفرجانی

همچنان که در راهروهای تو در تو و فضای بسیار زیبای تالار نقاشی‌ها قدم می‌زنید تابلوهای سوخت و معرقی را خواهید دید که غرق در زیبایی و ظرافت آن‌ها خواهید شد. این تابلوها اثر استاد علی اسفرجانی است که به وصیت ایشان این 18 اثر مینیاتور و معرق چرم به دانشگاه تهران اهدا شده و در حال حاضر در تالار اسفرجانی باغ موزه نگارستان تهران می‌توانید آن‌ها را ببینید.

باغ نگارستان

تالار مجموعه ملک ‌الشعرای بهار

در یکی از اتاق‌های تالار مجموعه ملک‌اشعرای بهار را خواهید که چهرزاد بهار، فرزند او اهدا کرده است. اسناد دیجیتال، دست نوشته‌ها، عکس و کتاب‌های شاعر در میان این آثار هستند.

تالار جهانگیر ارجمند

در انتهای سالن آثاری متفاوت از نقاشی‌ها و اسناد و عکس‌ها خواهید دید که برای‌ اغلب بازدیدکنندگان جذابیت دو چندانی دارد. اینجا تمام چهره‌های سرشناس ایرانی حتی سیاست‌مداران خارجی به شکل مجسمه‌های کوچک درآمده‌اند که همگی هنر دست جهانگیر ارجمند هستند. این مجسمه‌ها که سهمی کوچکی از اندازه اما سهم بزرگی از هنر برده‌اند نتیجه 50 سال تلاش این استاد هستند که به باغ موزه نگارستان تهران اهدا شده است.

باغ موزه نگارستان

تالار منیر فرمانفرمائیان

نمی‌شود تا باغ موزه نگارستان تهران رفت و از آثار خیره‌کننده و سبک متمایز منیر فرمانفرمائیان دیدن نکرد. فرمانفرمائیان تنها هنرمندی است که در 40 سال اخیر از ترکیب آینه‌کاری، اشکال هندسی و نقش‌مایه‌ها و نقاشی پشت شیشه برای خلق آثار مدرن و متفاوت خود استفاده کرده است. آثار این هنرمند در مراکز هنری مطرح دنیا مانند موزه هنر مدرن، موزه متروپلیتن و گوگنهام در نیویورک به نمایش درآمده اما برای دیدن این آثار لازم نیست راهی آن سوی آب‌ها شوید کافی است به تالار دائمی منیر فرمانفرمائیان در باغ ‌موزه نگارستان سری بزنید.

برای اینکه روز هنری خودتان را کامل کنید صف سلام فتحعلی‌شاهی و اتاق کاشی‌های باغ نگارستان تهران را فراموش نکنید. آخر سر هم در آن فضای دلنشین باغ و در جمع درختان و حوض و شمعدانی‌ها در کافه باغ، خودتان را مهمان یک لیوان چای کنید.

آدرس باغ‌ موزه نگارستان تهران

ورودی باغ نگارستان تهران در میدان بهارستان (انتهای خیابان دانشسرا) در خیابان شریعتمداری واقع شده است. هم مترو و هم اتوبوس‌های شهری شما را به باغ موزه نگارستان می‌رسانند. برای رفتن با مترو بعد از دانلود نقشه مترو تهران، از خط 2 استفاده کنید و در ایستگاه بهارستان پیاده شوید. پس از بیرون آمدن از مترو تابلوی راهنما به سمت باغ نگارستان را خواهید دید. وارد خیابان دانشسرا شوید و بعد از چند دقیقه پیاده‌روی شما در باغ نگارستان هستید.

باغ نگارستان

اگر اولین تجربه گالری ‌گردی شما از این باغ موزه رویایی شروع شود، به زودی گالری‌گردی از عادت‌های شما می‌شود. برای گذراندن یک عصر دلنشین با دوستان‌تان و یک دورهمی حسابی به باغ موزه نگارستان سری بزنید تا اثر چندین هنرمند را یک‌جا ببینید و از فضای آرام و دلنشین باغ موزه لذت ببرید.

  • بهای بلیط مجموعه‌های موزه نگارستان: ۵٫۰۰۰ تومان
  • زمان بازدید از باغ موزه نگارستان: همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۹ به جز روزهای دوشنبه و ایام سوگواری
  • آدرس باغ موزه نگارستان: میدان بهارستان، انتهای خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمداری

درباره دیگر باغ موزه‌ها بیشتر بخوانید:

باغ موزه هنر ایرانی کجاست؟

عمارت مسعودیه؛ سفر در تونل زمان

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن