تاریخ و تمدن

باغ ارم شیراز؛ رویایی از بهشت

بعید است کسی به شیراز سر بزند و خودش را از دیدن باغ ارم محروم کند. باغ ارم شیراز شهره خاص و عام است. شیراز از قدیم به داشتن باغ‌های زیبا معروف بوده است. یکی از زیباترین و خاص‌ترین این باغ‌ها، باغ ارم است که دیدن آن در هر فصل، زیبایی و جذابیت خودش را دارد. احتمالا جناب حافظ و سعدی هم در باغ‌هایی مانند باغ ارم شیراز گشت‌ و گذار کرده‌اند که توانسته‌اند چنین اشعار نابی بسرایند. تنوع گیاهان این باغ آن‌ قدر زیاد است که این باغ با عنوان “باغ گیاه‌شناسی شیراز” نیز شناخته می‌شود. این باغ در هر فصل زیبایی و جلوه خاصِ خود را دارد، اما بهار و به‌ ویژه ماه اردیبهشت تماشایی‌ترین فصل دیدن این باغ است. باغ ارم شیراز از جمله جاهای دیدنی شیراز است که همانند تهیه سوغات شیراز باید در برنامه بازدید از این شهر قرار دهید.

عمارت باغ ارم شیراز

تاریخچه باغ ارم شیراز

زمان دقیق ساخت این باغ مشخص نیست؛ اما ساخت آن را به سلجوقیان نسبت می‌دهند. در زمان زندیه نیز به دستور کریمخان زند، باغ مورد مرمت و بازسازی قرارگرفته است. در اواخر سلسله زندیه این باغ در تصاحب خان‌های ایل قشقایی بوده است،  و بنای داخلی آن توسط اولین ایلخان قشقایی و پسرش محمدقلی خان، در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته‌ شده است. در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار، میرزا حسن علی‌خان نصیرالملک، این باغ را خریداری کرده و عمارت حاضر را به‌ جای بنای قبلی احداث کرده است. حاج محمدحسن خان یکی از معروف‌ترین معماران شیراز این بنا را طراحی کرده است.

در زمان پهلوی به علت طرفداری خان‌های ایل قشقایی از مصدق، ایل قشقایی تبعید شدند و باغ توسط دولت مصادره شد. این باغ بعدا به دانشگاه شیراز واگذار شد. باغ ارم شیراز در سال 1353 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. و در سال 1358 توسط اداره میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شده است. مساحت این باغ اکنون بیشتر از 110 هزار مترمربع است.

باغ ارم در شیراز

 

عمارتِ باغ ارم شیراز، شکوه معماری ایرانی

عمارت زیبایی در مرکز باغ ارم شیراز قرار دارد. در جلوی عمارت اصلی نیز استخر بزرگی  با مساحتی بیش از 300 متر قرارگرفته است که تصویر عمارت در آن نمایان است. این عمارت در سه طبقه به سبک قاجاریه ساخته‌ شده است.  از نظر معماری، نقاشی، کاشیکاری و گچبری از شاهکارهای آن دوران به‌حساب می‌آید. فواره‌های حوض جلوه این فضا را چند برابر کرده است. در هر یک از گوشه‌های حوض نخل‌هایی بسیار زیبا قرارگرفته است. دیدن کتیبه‌های سنگی و ارزشمند به‌کاررفته در این بنا نیز خالی از لطف نیست.

عمارت تاریخی باغ ارم شیراز

پوشش گیاهی باغ ارم شیراز

تنوع گیاهان در این باغ چشمگیر است و به همین دلیل این باغ به باغ گیاه‌شناسی شیراز شهرت دارد. انواع و اقسام گیاهان مختلف از سراسر جهان در این باغ کاشته شده است. کنار بسیاری از درختان و گیاهان تابلو نام آن‌ها را می‌توانید مشاهده کنید.

درختان باغ معمولا به دو بخش درختان غیر مثمر مانند سرو، کاج، افرا، بیدمجنون و … و درختان مثمر نظیر درختان انواع مرکبات تقسیم می‌شود. علاوه بر این انواع درختچه‌های زینتی، گل‌ها و بوته‌ها، و پوشش‌های گیاهی در سرتاسر باغ دیده می‌شود. در قسمت انتهایی باغ ارم شیراز، باغ صخره‌ای با وسعت پنج هزار قرار دارد که با انواع گیاهان صخره‌ای پوشانده شده است.

باغ ارم در شهر شیراز

سروناز شیراز، سروی با شهرت جهانی

یکی از معروف‌ترین گونه‌های موجود در این باغ، سروهای سربه‌فلک کشیده آن است، و خیلی‌ها شیراز را به درختان سرو می‌شناسند، اما در میان همه این سروها، سروناز شیراز درختی خاص است که شهرتی جهانی دارد. این سرو بیش از چهل متر ارتفاع دارد و بعضی از تاریخ شناسان قدمت آن را بیش از هزار سال می‌دانند. درواقع این سرو، قدیمی‌ترین سرو شیراز است.

انبوهی از زیباترین رزهای جهان در باغ ارم شیراز

در هنگام توسعه باغ ارم شیراز، انواعی ازگل‌های رز در ضلع غرب و شمال غربی باغ کاشته شده است، این قسمت از نظر تنوع و بسیاری گل‌های رز، در ایران و حتی در کشورهای اطراف بی‌نظیر است، در بین کشورهای مشرق زمین به‌جز این گلستان ارزشمند، تنها در دو یا سه کشور دیگر، گلستان‌های رز با این تنوع پرورش داده‌ شده است.

باغ ارم شیراز از جاهای دیدنی شیراز

نشستن بر لب جوی و دیدن گذر عمر

در باغ ارم، آب در جوی‌ها، حوض‌ها و حوضچه‌ها در جریان است. به‌ وسیله این آب همه باغ آبیاری می‌شود. به قول شاعر که می‌گوید “بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین”. این باغ این امکان را با فضای فرح‌بخش و جوی‌های فراوانش به‌ آسانی فراهم می‌کند. خلاصه اینجا می‌توانید در کنار جوی‌ها شاهد گذر عمر خویش باشید. البته که آب در این باغ نشان از پویایی و حرکت دارد. در باغ ارم شیراز آب در هنگام عبور از مسیر خود، از آبشارهای کوچک فرو می‌ریزد و صدای دل‌نشین آن، یادآور زندگی و نشاط است.

زیباترین پیاده‌رو شیراز

پیاده‌رو کنار باغ ارم شیراز از دیرباز یکی از زیباترین پیاده‌روهای شیراز بوده است. به خاطر درختان زیبا و سر به‌ فلک کشیده شیراز این مکان از خوش و آب و هواترین نقاط شیراز است، و حتی در هرم گرمای تابستان، اینجا آب و هوایی خوش دارد. پیاده‌روی در اینجا در فصل بهار به خاطر عطر گیاهان و گل‌ها هوش از سر آدمی می‌برد. انبوه برگ‌های زرد و خزان‌زده نیز در فصل پاییز جلوه زیبایی به اینجا می‌بخشد و زیبایی آن را دو چندان دارد.

باغ ارم در شیراز

آدرس باغ ارم شیراز

باغ ارم در شمال غربی شیراز در خیابان ارم واقع‌شده است. و به مرکز شهر نزدیک است. این باغ به‌طور تقریبی در محل تقاطع بلوار جمهوری، بلوار دانشجو و بلوار ارم قرار دارد و درب اصلی آن در بلوار ارم واقع است. البته در فصل بهار و به‌ویژه نوروز فضای اطراف باغ بسیار شلوغ است و جای پارک به‌سختی در نزدیکی‌های باغ پیدا می‌شود. بهتر است که  اگر با ماشین شخصی سفر می‌کنید، ماشین خود را در کوچه‌های اطراف پارک کنید و درعین‌حال از مسیر زیبای پیاده‌روی کنار آن لذت ببرید.

اگر هم با مترو سفر می‌کنید، نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این باغ متروی نمازی است و ازآنجا باید سوار تاکسی یا اتوبوس شده و مسافت کوتاهی را تا باغ طی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن