بازارگردی

بازار گل محلاتی تهران؛ اینجا هوای تازه می‌فروشند

اگر از علاقمندان به گل و گیاه هستید، می‌بایست نام بازار گل محلاتی را شنیده باشید. جایی که شما به قصد خرید یک یا چند گلدان می‎روید ولی با بغلی از گل‎های طبیعی و یا فرغونی از گل‎ها به خانه باز می‎گردید. در بازار گل شهید محلاتی هر آنچه که از گل و گیاه تصور کنید، از قبیل گیاهان  و گل‎های نادر، گلدان و بذر و دانه و وسایل تزئینی گل و گیاه، یافت می‎شود. بازار گل محلاتی، بزرگ‎ترین بازار گل تهران است. چیزی شبیه بازار بزرگ تهران، با این تفاوت که موضوع و محوریت خرید و فروش در اینجا گل و گیاه است. فضایی که در آن روح و جسم‎تان تازه می‌‏شود. بازار گل محلاتی جایی است که می‌توان عطر عاشقی رو با یک متن عاشقانه زیبا برای بهترین عزیزمان ترکیب کرد.

سوالات پرتکرار درباره بازار گل محلاتی

آدرس دقیق بازار گل محلاتی تهران کجاست؟

تهران، بزرگراه محلاتی، خیابان نبرد جنوبی، خیابان زمزم، پایین‌تر از دادگاه خانواده، بازار گل شهید محلاتی

مسیرهای دسترسی به بازار گل محلاتی تهران چیست؟

این بازار مسیر مترو و اتوبوس مناسبی ندارد و برای دسترسی به آن بهتر است از خودرو استفاده کنید.

ساعت کاری بازار کار محلاتی تهران

این بازار از ساعت 5 تا 23 باز است، اما اوج شلوغی آن ساعت 7 است.

بخش‎های بازار گل محلاتی

بازار گل محلاتی

 

بازار گل شهید محلاتی دو در دارد. یک در اصلی با عنوان «پایا گل» و یک در فرعی که در واقع از پشت بازار وارد آن می‌‏شود. این بازار از چندین بخش تشکیل شده است. بخشی از بازار که شامل راهروهای مسقف می‎شود، مربوط به گل‎های طبیعی شاخه‌ای است. در این قسمت انواع گل‎های طبیعی شاخه‎‌ای دیده می‎شود البته که گل‎های فصل، بسیار بیشتر از گل‎های دیگر دیده می‎شود. اما علاوه بر این گل‎ها، گل‎های عجیب و غریب و کمیاب نیز پیدا می‎شود. مثل گل‎های رز سبزرنگ، گل‎های رز هفت رنگ و … در این بخش از بازار حجمی از گل‎های طبیعی را خواهید دید که باورتان نمی‎شود. اگر از عاشقان گل‎های طبیعی باشید دوست‎ خواهید داشت ساعت‎ها در این راهروها قدم بزنید و سرمست شوید از عطر و زیبایی این همه گل.

در بخش دیگر بازار که دیگر خبری از راهروهای سقف‎دار نیست و مغازه‎ها معمولا به صورت گل‎خانه هستند، انواع گونه‎های گیاهی وجود دارد. اصطلاح «از شیر مرغ تا جون آدمیزاد» را در این بخش مشاهده خواهید کرد. از درختان و درختچه‎ها گرفته تا کاکتوس و گل‎های تزیئنی داخل باغچه در این بخش حضور دارند. کاکتوس‌ها پایه ثابت تمامی فصول هستند ولی باقی گیاهان و درختچه‎ها متناسب با فصل کاشت‎شان در اینجا می‎توان مشاهده کرد.

بازار گل محلاتی

 

کمی آن طرف‎تر چندین غرفه فروش لوازم تزئینی گل و گیاه یا گلدان‎های شیشه‎ای وجود دارد که در ابتدای ورودی آن شاخه‎های گیاهان تزئینی که در دسته گل‎ها نیز به کار می‎رود است.

اما بخش تقریبا بزرگی از بازار، به گلدان‎ها اختصاص دارد. گلدان‎های پلاستیکی رنگ و وارنگ که در سال‎های اخیر استفاده از آنها بیشتر شده و انواع گلدان‎های سفالی از مواردی هستند که در این بخش به فروش می‎رسند. در کنار مغازه‎ها یا غرفه‎های فروش گلدان، مغازه‎های فروش بذر نیز وجود دارد که بذر انواع سبزیجات از قبیل سبزی خوردن و موارد دیگر را می‏فروشند. انواع خاک‎ها و پرلیت‎ها از دیگر مواردی است که در این بازار زیاد داد و ستد می‎شود.

ساعت کار بازار گل محلاتی

بازار گل محلاتی

 

بازار گل محلاتی هر روز از ساعت 5 صبح آغاز به کار می‎کند و مغازه‎داران در آن تا ساعت 11 شب مشغول به کار هستند. با توجه به اینکه باغدارها و باغچه‎کارها  از طرف‎دارهای اصلی این بازار هستند، این بازار تقریبا در اکثر مواقع شلوغ است و با اینکه وسعت زیادی دارد اما اطراف آن به سختی جای پارک پیدا می‏شود. پیشنهاد می‎شود که صبح‎های خیلی زود به این بازار بروید چون هم با ترافیک کمتری از شهر تهران مواجه می‎شوید و هم راحت‎تر یک جای پارک مناسب پیدا می‎کنید. این بازار آن قدر پررونق است که ساعت 7 صبح نیز خیلی شلوغ و پر از بازدیدکننده‎ها و خریداران است.

در ضمن بازار گل محلاتی جمعه‌ باز است.

چطوری برم بازار گل محلاتی؟

بازار گل محلاتی

 

بازار گل شهید محلاتی واقع در تقاطع خیابان زمزم و بلوار کوثر است. برای خودرو بهتر است در خیابان زمزم پارک کنید زیرا که بخش‎های زیادی از بلوار کوثر دارای تابلو «حمل با جرثقیل» است. برای کسانی که در غرب تهران و شمال تهران زندگی می‎کنند، در فاصله دوری از این بازار هستند و عبور و مرورشان قطعا زمان‎بر است مگر اینکه در زمان‎های خلوت برای خرید بروند. خوش به حال اهالی شرق تهران که این بازار جذاب را در نزدیکی خود دارند. اما چگونه به بازار برسیم؟ از طریق بزرگراه‎های شمالی -جنوبی صیاد و امام علی (ع) به آسانی می‎توان وارد بزرگراه شهید محلاتی شد و از آن جا به بازار گل شهید محلاتی دسترسی پیدا کرد.

حال و هوای بازار گل محلاتی

بازار گل محلاتی

 

اگر توقع دارید که با ورود به بازار گل شهید محلاتی، با فضایی منظم و شیک همانند گل‎فروشی‎های محل خودتان روبرو شوید، سخت در اشتباه هستید. اینجا همه چیز نامنظم، شلوغ و بی‎قانون است. به طور مثال به کرات از میان گذرگاه‎های بازار که به نظر می‎رسد محل عبور عابرین است خودروهای متعدد عبور می‎کند. همچنین خیلی از مغازه‎ها، گل و گیاهان خود را بیرون از مغازه چیده‎اند. خلاصه اینکه در عبور و مرور در این بازار نهایت دقت را داشته باشید.

اگر به دنبال یک خرید باصرفه و اقتصادی گل و گیاه هستید آب دست‎تان است زمین بگذارید و به بازار گل شهید محلاتی بروید. قیمت گل در بازار گل محلاتی، خیلی مناسب‎تر از آنچه است که گل‎فروشی محل‎تان و یا حتی گل‎فروش‎های سر چهارراه‎ها گل را به شما می‎فروشند.

بازار گل محلاتی

 

از آنجایی که اغلب افرادی که به این بازار می‎آیند بیشتر از حد مورد انتظار خود خرید می‎کنند، فرغون‌چی‎ها و کارگران داخل بازار گل شهید محلاتی، همواره برای خدمت‎رسانی و کمک به این خریداران آماده هستند و در ازای مبلغ ناچیزی تمامی خریدهای شما را به ماشین‎تان می‎رسانند.

اگر همیشه سوال ذهنی‎تان این بوده گل‎های زیبای گل فروشی‎های محل‎تان از کجا تامین می‏شود سری به بازار گل محلاتی با آنجا آشنا شوید. قطعا از دیدن این فضای زیبا و پر از گل و گیاه علاوه بر لذت بردن، خرید خوبی نیز خواهید کرد.

عکس‌ها: نرگس گلستانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن