بازارگردی

همه رنگ‌ها در بازار روز تنکابن یا بازار سنتی جانبازان

حسن زندگی کردن در شهرهای شمالی این است که وقتی از میوه، سبزی، ماهی، زیتون، آب‎نارنج، ماست و دوغ حرف می‎زنیم، از ذهنمان فقط یک تصویر نمی‌گذرد، بلکه عطر و بوی هرکدام را به وضوح حس می‎کنیم، مزه‎ آنها را می‎چشیم و از حالت چهره‎هایمان می شود فهمید که به ترشی نارنج فکر می‌کنیم یا تلخی زیتون. بازار روز تنکابن یکی از آن جاهایی است که قدم زدن در آن آدم را به وجد می‌آورد.

یکی از جاذبه‎های شمال، بازار محلی آن است. البته همه‎ شهرها بازار یا بازاچه‎های سنتی دارند که بسیار هم زیبا و جذاب هستند اما به نظر من بازارهای شمال روایتگر زندگی‎‎اند. جریان زندگی را به سادگی هرچه تمام‎تر به نمایش می‎گذراند.

چطور به بازار محلی تنکابن برسیم؟

بازار جانبازان تنکابن

از میان شهر زیبای تنکابن رودخانه‎ای عریض و طویل به نام چشمه‎کیله می‌گذرد که به دریا منتهی می‎شود. دو پل اصلی شهر یعنی پل‎چشمه‎کیله و جانبازان هم روی این رودخانه ساخته شده‌اند و قسمت شرقی و غربی شهر را به هم وصل می‌کنند. در قسمت شمال شرقی پل جانبازان، بازار سنتی تنکابن (شهسوار) قرار دارد که به خاطر مجاور بودن با پل جانبازان، به همین اسم نامگذرای شده است. این بازار از دو قسمت سرپوشیده که کنار هم قرار دارند تشکیل شده است: بازار تره بار و بازار ماهی‎فروشان. البته کفه ترازو در سمت ماهی‎فروشان سنگین‎تر است، به همین دلیل این بازار سنتی را بیشتر به بازار ماهی فروشان می‌شناسند.

معرفی بازار روز تنکابن

بازار روز شهسوار

در گذشته بازار روز فقط در روزهای جمعه بر پا شده و دستفروشان از شهرها و روستاهای اطراف محصولات و صنایع دستی خودشان را در این بازار به فروش می‌رساندند. بازار سرپوشیده‎ای که امروز به نام بازار جانبازان وجود دارد، در سال 1381 ساخته شده و در کلیه روزهای هفته باز است. در سمت راست بازار پارکینگ اختصاصی وجود دارد تا بازدیدکنندگان دغدغه جای پارک را نداشته باشند و با آرامش خاطر به گشت‎وگذار و خرید بپردازند. در سمت چپ بازار هم رودخانه‎ چشمه‎کیله قرار دارد که پرواز مرغان دریایی بر فراز این رود منظره زیبا و چشم نوازی را برای بازدیدکنندگان به وجود آورده است.

این بازار شاید وسعت زیادی نداشته باشد اما از شیر مرغ تا جان آدمی‎زاد را می‌توان در آن یافت. در ادامه قسمت‎های مختلف این بازار معرفی می‌شود:

راسته دستفروشان در بازار روز تنکابن

قبل از اینکه وارد بازار بشوید، ردیفی از مردان و زنان زحمتکش روستایی را می‌بینید که محصولات خودشان را برای فروش به این بازار آورده‎اند. معمولا کنار هر نفر انواع سبزی، سطلی پر از تخم‎مرغ‎های رسمی، شیشه‎های آبغوره یا آّب‎نارنج دیده می‎شود. البته متناسب با هر فصل محصولات دیگری هم به فروش می‌رسد. برای مثال در فصل بهار مربای بهارنارنج، گوجه سبز و دلال، در تابستان لوبیا، باقلا و نخودفرنگی و در فصل‎های سرد سال گیاهان کوهی خشک شده مثل گل‎گاوزبان، آویشن، زیره و… که خواص دارویی دارند نیز در سبد فروش روستاییان دیده می‌شود.

بازار روز تنکابن کجاست

یکی از لطیف‏ترین حس‌های دنیا، موقعی است که از آنها سبزی می‎خرید. واحد اندازه‎گیری دیگر نه گرم است نه کیلو؛ بلکه هرکدامشان به انداره سخاوت خود روی محصولاتشان قیمت می‎گذراند. به نظر من هرچه بگویند می‎ارزد. همت‌شان، غیرت‌شان و مهربانی‌شان یک دنیا ارزش دارد. امکان ندارد از کنار آنها رد بشوید و سبزی خوردن نخرید. مگر می‌شود قرمزیه تربچه‎های نقلی وسط طیفی از سبزی را نادیده گرفت! نکته هیجان‎انگیزش اینجاست که در بین سبزی‎های دسته بندی شده، سبزی‌های باز نیز وجود دارد که حتی دیگر نیازی به پاک کردن ندارند، بشورید و بر سر سفره بگذارید؛ همین‎قدر آسان.

راسته تره ‎بار در بازار محلی تنکابن

این راسته با مغازه‌های میوه و تره‎بار شروع می‎شود، از قسمت هیجان‎انگیز ترشیجات و لواشک و رب ‎انار و آلو و… می‎گذرد، با زیتون و روغن زیتون و مخلفاتش ادامه پیدا می‌کند و در نهایت به بازار صنایع دستی ختم می‎شود.

در قسمت تره بار، می‎توانید میوه‎های هر فصل را پیدا کنید اما اگر در زمستان به این بازار آمدید حتما پرتقال، نارنگی، نارنج و در کل مرکبات تنکابن را از دست ندهید. وقتی به قسمت ترشیجات رسیدید، علاوه بر لواشک، سراغ سیرترشی، ترشی لیته و مخلوط، رب ‎نارنج و رب‎ انار (شیرین، ملس، ترش) نیز بروید.

مسیر دسترسی به بازار روز تنکابن

یکی دیگر از خوشمزه‎های بازار زیتون پرورده است. زیتون هسته جدا با سبزی‎های معطر، گردو، رب انار و دانه‎های انار مزه‌دار می‎شود. برای اطمینان از کیفیت آنها می‌توانید تست کنید و در صورت تمایل خریداری کنید.

در انتهای بازار حجره‎های صنایع دستی قرار دارد. بسیاری از وسایل و ادوات کشاورزی مثل بیل، داس، تبر و… را می‎توانید از اینجا تهیه کنید. صنایع دستی چوبی هم که این روزها طرفداران زیادی دارد را نیز  می‌توانید در بعضی از حجره‎ها ببینید؛ مانند قاشق‎های چوبی، کاسه، لیوان و… . همه این وسایل با دست ساخته و شکل داده می‌شوند به همین خاطر شاید ظرافت کارهای چوبی که در مغازه‎ها می‌بینید را نداشته باشند اما همچنان زیبایی و کارایی خود را دارند. سبد حصیری، کوزه گلی، انواع بافتنی و گلیم‎های پر نقش و نگاری که با دست‎های هنرمندان تنکابنی بافته شده نیز جلوه خاصی به این قسمت از بازار می‎دهند.

راسته ماهی‎فروشان در بازار روز تنکابن

راسته ماهی فروشان در بازار روز تنکابن

شنیدن بوی تند ماهی و صدای همهمه چوب زدن ماهی‎ها (رسم قدیمی ماهی‎فروشان برای مزایده صیدها با گران‎ترین قیمت) به زبان شیرین محلی ناخودآگاه شمارا به سمت سمت راسته ماهی‎فروشان می‎کشاند. در این بازار انواع ماهی‎های محلی که تازه از دریا یا رودخانه صید شدند مثل ماهی آزاد، سفید، کپور، زردک، کیلکا و انواع ماهی‎های پرورشی مثل قزل‎آلا و همینطور ماهی شور و دودی به فروش می‎رسد. این بازار در نیمه دوم سال رونق بیشتری دارد زیرا تنها از 20 مهر تا 20 فروردین اجازه صید وجود دارد و بعد از آن به دلیل تخم‎ریزی ماهی‎ها صید ممنوع می‎شود.

وقتی از بین مغازه‎های این راسته عبور می‌کنید، دو طرفتان پر از ماهی‎های متنوع است. اگر مثل من خوب ماهی‎ها را نمی‎شناسید، مطمئناً دچار سردرگمی در خرید می‎شوید. اما خیالتان راحت، ماهی‎فروشان خوش اخلاق با حوصله به هر سوالی که داشته باشید، جواب می‌دهند. اینکه چه نوع ماهی ای بخرید بستگی به این موضوع دارد که چه غذایی می‎خواهید با آن بپزید. قزل‎آلا راکباب کنید، برای گردبیج (ماهی شکم پر) ماهی سفید بخرید و کیلکا را در روغن فراوان سرخ و سوخاری کنید.

ماهی فروشی در بازار روز تنکابن

اگر هوس باقلاقاتوق کردید ماهی دودی بخرید، ترکیب اینها با هم فوق‎العاده می‎شود. بعد از اینکه ماهی مورد نظرتان را انتخاب کردید، می‎توانید با پرداخت هزینه جزیی ماهی را به صورت پاک کرده و تمیز تحویل بگیرید. کف راهرو بازار برای شست و شوی راحت، سنگفرش شده است و اصول بهداشتی به طور کامل در آن رعایت می‌شود. در بعضی از مغازه‎ها آکواریوم‎های کوچکی وجود دارد که ماهی‎های پرورشی زنده در آنها نگهداری می‌شود.

در کنار ماهی، اینجا می‌توانید مواد دیگری که برای طبخ ماهی نیاز دارید را نیز تهیه کنید. موادی شامل انواع سبزی‎های محلی مانند چوچاق، خالی واش، برگ سیر، کوتکوتو و… ، گردو، اشپل (تخم ماهی) تازه و نمک سود شده و… می‎شود.

اما ماهی و مخلفات آن تنها چیزهایی نیستند که از بازار ماهی‌فروشان می‎توانید بخرید، انواع مرغ‎های محلی، خروس، اردک، غاز و… نیز در این بازار به فروش می‌رسند.

چند توصیه برای خرید از بازار روز تنکابن

از آنجایی که این بازار روز تنکابن جنب یکی از پل‎های اصلی شهر واقع شده است، رفت و آمد و تردد ماشین‎ها در اطراف بازار زیاد بوده و حتی‎الامکان سعی کنید ساعتهای شلوغ روز را برای بازارگردی انتخاب نکنید.

برای خرید سبزی تازه، صبح اول وقت در بازار حضور داشته باشید. معمولا روستاییان زحمتکش محصولاتشان را صبح زود برای فروش به بازار می‎آورند تا به موقع بتوانند برای انجام کارهای دیگرشان به روستاهایشان بازگردند.

صنایع دستی علاوه بر اینکه نشان دهنده فرهنگ بومی هستند، با هنر دست مردان و زنان زحمتکش کشورمان درست شدند و چون در ساخت آنها از مواد طبیعی استفاده می‎شود، هیچ ضرری به طبیعت وارد نمی‎کنند و در نهایت به طبیعت باز می‎گردند. سعی کنیم از این صنعت حمایت کنیم حتی با دیدن این آثار و تشویق هنرمندانمان برای ادامه‎ این کار. پس حتی اگر قصد خرید هم ندارید از این قسمت بازار دیدن کنید.

عکس‌ها: سما درودی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن