بازارگردی

بازار رشت دهان‌تان را آب می‌اندازد

در سفر به گیلان از بازار رشت غافل نشوید. اگر اطراف میدان شهرداری رشت باشید از دور هم سر و صدا و همهمۀ بازار را می‌شنوید. می‌توانید هم از خیابان امام وارد شوید و هم از خیابان شریعتی. اینجا بازار رنگارنگ رشت است، بزرگترین بازار رو باز ایران، بازار سنتی رشت.

فرقی ندارد هوا ابری و بارانی باشد یا آفتابی، در هر صورت قرار است یک بازار گردی لذت بخش نصیبتان شود. از همان اول که وارد می‌شوید رنگ‌ها جذبتان می‌کنند. اینجا انگار همه چیز پررنگ‌تر است. سبزها سبزترند و سرخ‌ها سرخ تر. همه چیز از تازگی برق می‌زند.

آدرس بازار رشت

بازار رشت

آدرس دقیق بازار رشت این است: استان گیلان، رشت، خیابان امام، بازار بزرگ رشت

از همان ابتدای ورود به بازار تره بار گاری‌هایی را می‌بینید که یک ردیف در وسط بازار درست کرده‌اند و دو راه برای عبور و مرور مردم در فاصلۀ بین گاری‌ها و مغازه‌های دو طرف بازار ایجاد شده است. روی گاری‌ها همه چیز می‌بینید. همان طور که در کل این بازار همه چیز پیدا می‌شود.

. ویدئو از فرزاد فخرائی

بازار رشت

هر طرف را نگاه کنید چیزی شما را وسوسه می‌کند و به سمت خود می‌کشاند. انواع مختلف زیتون و سیرترشی و شور و زیتون پرورده و رب‌های گوناگون در مغازه‌های دو طرف بازار دیده می‌شوند. سبزیجات و سیفی جات تازه و محلی، رنگارنگ و براق، شما را به خرید دعوت می‌کنند. از خرما و خشکبار و نان محلی گرفته تا شیشه‌های کوچک و بزرگ مربا و ترشی خانگی که روی سینی چیده شده‌اند قطعاً دهان هر رهگذری را آب می‌اندازند. سبزی نمک دار یا به قول محلی‌ها دَلار یا درار فراوان است، سبزی آمادۀ قورمه و ترش واش و دیگر غذاهای گیلانی را هم به راحتی می‌توانید اینجا پیدا کنید.  بطری‌های آبلیمو و آبغوره و آب نارنج را هم به این ضیافت اضافه کنید.

. ویدئو از فرزاد فخرائی

بوی خوش تازگی در بازار رشت

بازار رشت

همه چیز بوی تازگی می‌دهد. بوی برگ سیر تازه از یک طرف و خیارشور محلی از طرف دیگر. انگار همۀ جذابیت‌ها یکجا جمع شده‌اند تا حواس شما را پرت کنند. قدم به بازار رشت که می‌گذارید بقیۀ دنیا را فراموش می‌کنید، مثل این می‌ماند که وارد یک سرزمین دیگر شده باشید. بوها از یک طرف و جذابیت‌های بصری از طرف دیگر. همۀ اینها به کنار، حالا خودتان را برای شنیدن صداها و نواهایی آماده کنید که یقیناً فضای این بازار را پررنگ‌تر در ذهنتان ثبت خواهند کرد.

. ویدئو از فرزاد فخرائی

. ویدئو از فرزاد فخرائی

آواز فروشندگان در بازار رشت

بازار رشت

یکی از ویژگی‌های منحصربه فرد این بازار این است که فروشنده‌ها با آواز خواندن اجناس خود را تبلیغ و مردم را به خرید کردن تشویق می‌کنند. آواز که می‌گویم منظورم واقعاً آواز است نه جار زدن معمولی. فرض کنید فروشندۀ هلو چنان صدایش را در گلو تنظیم می‌کند و چنان با ریتم و به زیبایی می‌خواند هلو هسته جدا که انگار دارد برای معشوقش آواز می‌خواند. هر کدام از فروشنده‌ها آواز مخصوص به خود را دارند. یکی برای گوجه و خیارش آواز می‌خواند و یکی برای سیب و پرتقالش. برگ تازۀ سیر می‌تواند در بازار رشت جایگاه مهمی داشته باشد که درباره‌اش آوازخوانی می‌شود یا مثلاً توت فرنگی می‌تواند به خودش افتخار کند که فروشنده با آب و تاب و عاشقانه در وصفش می‌خواند.

سنت آوازخوانی از قدیم در این بازار مرسوم بوده و در میان همهمۀ بازار این آوازها هستند که توجه رهگذران را جلب می‌کنند. گویی آوازخوانی بخشی از شناسنامۀ بازار رشت شده باشد.

فروشنده‌های بازار، پیر و جوان، زن و مرد، اغلب خوش اخلاق‌اند. با روی باز از مشتری استقبال می‌کنند و با حوصله اجناس‌شان را عرضه می‌کنند. از آنجا که این بازار یکی از توریستی‌ترین نقاط رشت است، فروشنده‌ها به حضور گردشگران عادت کرده‌اند و به راحتی سوژۀ عکاسی شما می‌شوند. اینجا یکی از پاتوق‌های عکاسان رشتی و غیر رشتی است که بازار رنگارنگ و فروشنده‌های خوش مشرب را در قاب تصاویر خود ثبت می‌کنند.

کافه نشینی در بازار رشت

بازار رشت

بعد از گردش در بازار تره بار و عکاسی می‌توانید خستگی تان را با خوردن یک استکان چای گیلانی در کافۀ قدیمی بازار به در کنید. کافه‌ای که در یکی از کاروانسراهای قدیمی دائر شده و با آن صندلی های پلاستیکی رنگی‌اش مأمن قدیمی‌های رشتی است که دور هم می‌نشینند و چای می‌نوشند و از سیاست و اقتصاد و هنر حرف می‌زنند. محفلشان همیشه گرم است.

در سرمای زمستان با کلاه‌های پشمی و پالتوهای بلندشان زیر سایه بان دور میز پلاستیکی بزرگی که روبروی ورودی کاروانسراست می‌نشینند و در روزهای بلند تابستان هم که کافه شلوغ تر است چای عصرانه شان را همانجا می‌خورند.

به جز این کاروانسرا که در کنار یکی از مساجد بازار قرار دارد، کاروانسراهای دیگری هم در بازار رشت وجود دارند که در قدیم رونق داشته‌اند و امروزه بیشترشان تبدیل به انبار و گاراژ شده‌اند.

بازار رشت بزرگترین بازار روباز ایران است. از آنجا که تعداد روزهای ابری سال در رشت زیاد است، روباز بودن بازار باعث می‌شود مردم بتوانند از آفتاب روزهای غیر ابری استفاده کنند. در روزهای بارانی با نایلون ضخیم برای بازار سقف درست می‌کنند و عابران نیازی به گرفتن چتر بالای سر خود ندارند. البته چتر گرفتن در شلوغی بازار و فضای تنگ  آن چنان سخت است که اگر هم نیاز باشد از خیرش می‌گذرید. مخصوصاً زیر باران‌های پودری و معروف رشت که هر چقدر هم تند ببارد آدم را مثل باران‌های نقاط دیگر خیس نمی‌کند. پس با خیال راحت چترتان را ببندید و در بازار قدم بزنید.

بازار ماهی فروشان بازار رشت

بازار رشت

بعد از گشت و گذار در بازار تره بار به سراغ بازار زیبای ماهی فروشان می‌رویم. خوتان را برای دیدن انواع ماهی‌ها و محصولات دریایی آماده کنید. ماهی سفید طبق روال رایج بازارهای شمالی گل سر سبد ماهی‌های بازار است. فروش کولی، اردک ماهی، بیگ هد، آزاد، کپور، کیلکا و ماهی‌های دیگر در کنار ماهی‌های دودی شده یا شور نشان از متنوع بودن اجناس این بازار دارد.  در اینجا علاوه بر ماهی خیلی چیزهای دیگر هم می‌توانید پیدا کنید. مثلاً کله پاچه، تخم مرغ محلی، اشپل یا همان تخم ماهی که به عنوان مزۀ کنار غذا صرف می‌شود و اردک و پرندگان شکارشده.

. ویدئو از فرزاد فخرائی

بازار رشت

ماهی‌ها را هم دانه‌ای می‌فروشند و هم کیلویی. اغلب تازه هستند و یکی از صحنه‌هایی که حین قدم زدن در بازار ماهی با آن مواجه خواهید شد منظرۀ ماهی‌هایی است که روی سینی مغازه‌ها تکان می‌خورند و بالا و پایین می‌پرند. در این راستۀ بازار هم رسم آوازخوانی به قوت خودش باقی است و به محض ورود صدای فروشنده‌هایی را می‌شنوید که برای ماهی‌هایشان آواز می‌خوانند و مشتری‌ها را به سمت خود می‌کشانند. ماهی‌ها را یا در سینی چیده‌اند یا در سبدهای حصیری گذاشته‌اند. برخی با سلیقه دور ماهی‌هایشان را سبزی چیده‌اند و سینی‌شان را تزئین کرده‌اند، برخی بزرگترین ماهی آن روزشان را جلوی مغازه گذاشته‌اند و توجه هر عابری را به خود جلب می‌کنند.

. ویدئو از فرزاد فخرائی

شکم گردی در بازار رشت

بازار رشت

بازارگردی در اینجا خواه ناخواه به شکم گردی هم منجر می‌شود. مگر اینکه اراده تان خیلی قوی باشد و بتوانید جلوی این همه خوراکی‌های وسوسه کننده مقاومت کنید. یادتان نرود رشته خوشکار و کلوچۀ فومن را هم به لیست سوغاتی‌هایی که از بازار رشت می‌خرید اضافه کنید.

در بازار رشت گاری‌هایی می‌بینید که رویشان باقالی پخته می‌فروشند و نان بربری و خیار و گوجه هم در کنار باقالی به شما می‌دهند. لبوی داغ هم هم می‌توانید روی گاری‌ها پیدا کنید. اینجا در بیشتر ساعات روز شلوغ است و در میان شلوغی جمعیت، دوچرخه و گاری هم زیاد از وسط بازار می‌گذرد.

بازار رشت یکی از زیباترین و جذاب‌ترین بازارها برای گردشگران ایرانی و خارجی است و یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های توریستی استان گیلان محسوب می‌شود. این بازار روزانه تعداد زیادی از مردم را به سمت خود می‌کشاند. علاوه بر مردم محلی که برای تهیۀ مایحتاج خود به بازار می‌آیند گردشگرهای زیادی هم راهی این بازار می‌شوند.

. ویدئو از فرزاد فخرائی

. ویدئو از فرزاد فخرائی

. ویدئو از فرزاد فخرائی

. ویدئو از فرزاد فخرائی

عکس‌ها: صحرا باختری

ویدئوها: فرزاد فخرائی

 

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن