بازارگردی

بازار بزرگ نصر؛ بازاری از گذشته تا امروز

بازار بزرگ نصر که در محله گیشا یا کوی نصر واقع شده در سال 1375 ساخته شده است. این بازار میان اهالی محله محبوبیت زیادی داشته و یکی از عناصری محسوب می‌شود که محله کوی نصر را در تهران بیش‌ از پیش معروف کرده است. برای آشنایی بیشتر با این پاساژ با گزارش نرگس گلستانی برای نابرو همراه باشید.

بازار بزرگ نصر از گذشته تاکنون

ساخت این پاساژ به‌طور تقریبی حدود سه سال زمان برده است. پاساژ نصر در دو طبقه اول و همکف بنا شده و  طولی در حدود 600 متر دارد. بازار بزرگ نصر که بیش از 20 سال از ساخت آن می‌گذرد، در زمان شهرداری کرباسچی روی کانال آبی که از این منطقه گذر می‎کرده ساخته شده است و در حال حاضر یکی از پاساژها و مراکز خرید معروف تهران محسوب می‌شود.

پاساژ نصر یا همان بازار بزرگ نصر در حدفاصل دو خیابان فاضل شمالی و جنوبی و در راستای خیابان‎های فرد محله گیشا کشیده شده است. گرچه این پاساژ از نظر ساختار در گروه پاساژهای قدیمی تهران قرار دارد اما باتوجه به تعمیرات و بازسازی‏هایی در چند سال گذشته در طبقه همکف آن انجام شده‎، زیبایی و رونق پاساژ به‌خوبی حفظ شده است.

بازار بزرگ نصر در گیشا

طبقه اول پاساژ نصر

فروشگاههای موجود در پاساژ نصر تنوع قابل‌قبولی دارند. گرچه مساحت و فضای واحدهای تجاری این پاساژ ‎نسبت به اغلب پاساژهای تهران کوچک است؛ اما همچنان رونق خود را بین پایتخت‌نشینان حفظ کرده است و محصولاتی مطابق با مد روز ارائه می‏کند. مغازه‏های پاساژ نصر کالاهایی مانند پوشاک زنانه و مردانه، مجلسی و اسپرت، عینک طبی و دودی، ساعت، لوازم آرایش، پوشاک بچه‎گانه و… است. به همین دلیل شلوغی بازار بزرگ نصر در همه فصول سال حفظ خواهد شد.

حدفاصل ورودی D3 تا D4، تراکم گالری‎های طلافروشی بیشتر است و به عبارتی می‏توان گفت یک راسته طلافروشی کوچک در بازار بزرگ نصر وجود دارد. فروشگاه‎های گالری سیاوش، بهمن، صراف‎نیا، کیوبست گلد، جواهری بیژن، گالری طلا کلاسیک، صرافی صیادی‎زاده و جواهری درک از جمله طلافروشان بازار بزرگ نصر هستند.

بازار بزرگ نصر در گیشا

از ورودی D4 به بعد، تعداد فروشگاه‎های پوشاک زنانه (مجلسی و غیرمجلسی) بیشتر می‏شود. به‌طوری‌که می‌توان گفت تعداد فروشگاه‏های مانتو در این پاساژ بیشتر از سایر کالاها است و به همین دلیل پاساژ نصر بازار محبوب بانوان است. در طبقه اول، دو دکه نوتلابار و ذرت مکزیکی وجود دارد که به بازدیدکنندگان پاساژ نصر اسنک‎های سبک عرضه می‌کند. یکی از این دکه‎ها در ورودی D5 و دیگری در ورودی D7 قرار دارد.

در انتهای طبقه اول، دستگاهی با نام «آواکادو» قرار گرفته است. دستگاه آواکادو مانند یک دستگاه بخت‎آزمایی است که از طریق آن می‎توانید از تخفیف فروشگاه‎های پاساژ نصر بهره‎مند شده یا جایزه نقدی و بن خرید ببرید.

خوراکی‎ فروش‎ های طبقه همکف پاساژ نصر

در ورودی طبقه همکف چهار اسنک فروشی با نام‎های پیتزا مادربزرگ، سون‎دیز (7Days)، فست دومینو و لوک وجود دارد که همگی مرغ‎سوخاری، مینی پیتزا و سیب‎زمینی سرو می‎کنند. در ادامه پاساژ در فاضل جنوبی نیز همچنان اغذیه‏فروشی‏هایی با نام‎های فست‎فود رویال، غذای خانگی و آبمیوه فروشی وجود دارد. در خیابان فاضل جنوبی سکوهایی وجود دارد که معمولا افرادی که از این اسنک‎فروشی‏ها خرید می‏کنند، روی این سکوها می‏نشینند و در فضای باز کنار خیابان غذای خود را میل می‌کنند. اغلب اوقات در ساعات پایانی روز و عصرها، این سکوها به قدری شلوغ هستند که به زحمت جایی برای نشستن پیدا می‏شود.

اغذیه فروشی های بازار بزرگ نصر گیشا

طبقه همکف پاساژ نصر

در طبقه همکف بازار بزرگ نصر هم نیز مانند طبقه اول آن فروشگاه‎های پوشاک، کیف و کفش و… کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. طبقه همکف شامل 10 ورودی در خیابان فاضل شمالی و 10 ورودی در خیابان فاضل جنوبی است.

معماری و دکوراسیون طبقه اول و همکف پاساژ نصر از همدیگر متفاوت است. به‌طوری‌که در طبقه اول راهرو در بخش میانی و فروشگاه‌ها در حاشیه قرار گرفته‌اند؛ این در حالی است که در طبقه زیرهمکف فروشگاه‌ها در وسط و راهروها در حاشیه هستند. این موضوع باعث شده است در خیابان فاضل جنوبی ارتباط فروشگاه‌ها با خیابان‏ حفظ شود و دیوار با نرده‌ای به‌عنوان فضای جداکننده وجود نداشته باشد؛ اما در خیابان فاضل شمالی از طریق یک دیوار شیشه‎ای راهروهای پاساژ را از خیابان جدا کرده‌اند. ناگفته نماند طبقه اول هم به چندین بخش تقسیم می‏شود که در بعضی بخش‎های آن همچون طبقه همکف راهروهای در وسط پاساژ قرار گرفته است.

مرکز خرید نصر در کوی نصر

راسته لوازم کامپیوتری و موبایل بازار بزرگ نصر از ورودی A4 (B4) تا A5 (B5) است. در طبقه همکف مغازه‎های خاصی مانند فروش ظروف چوبی و ظروف مسی وجود دارد. تنها کتاب فروشی و گل‎فروشی پاساژ نصر نیز در طبقه همکف قرار گرفته‌اند. گل‎فروشی و خرازی پاساژ نصر در ورودی‎های A6 و B6 وجود دارد. همچنین در طبقه همکف دو فروشگاه اسباب مهمانی‏هایی به سبک بلک لایت عرضه می‌کنند.

بد نیست بدانید در پاساژ نصر هیچ بانکی وجود ندارد و تنها دو دستگاه خودپرداز بانک کشاورزی و سامان در طبقه همکف قرار گرفته‌اند.

در انتهای طبقه همکف، یک فروشگاه ویژه فروش لوازم کودکانه فعال است که لباس و اسباب‏بازی عرضه می‌کند. همچنین در این بخش یک میز نقاشی و چند وسیله بازی کوچک برای تفریح کودکان قرار داده‎ شده است. گیم‌نت بازار بزرگ نصر هم میزبان نوجوانان و کودکان بزرگ‌تر است.

در اواسط طبقه همکف دو فست فود سیب و آبمیوه‌فروشی گل یخ وجود دارد. همچنین در طبقه همکف، چندین واحد به خیاطی اختصاص داده شده است که تعمیرات پوشاک انجام می‏دهند.

طبقه همکف پاساژ نصر گیشا تا بازار میوه و تره‎بار گیشا ادامه دارد و مغازه‏های انتهایی آن که در خیابان قرار دارند به فروش میوه و سایر مایحتاج روزمره می‏پردازند. بازسازی و رونق دوباره طبقه همکف پاساژ نصر گیشا در چند سال اخیر انجام شده و پیش از آن، طبقه همکف پاساژ نصر گیشا از رونق افتاده و متروک شده بود.

فست فود سیب در بازار بزرگ نصر گیشا

ورودی‎های بازار بزرگ نصر

بازار بزرگ نصر، یک پاساژ طولانی است که علاوه بر ورودی اصلی آن در خیابان گیشا، ورودی‏هایی از دو خیابان فاضل شمالی و فاضل جنوبی دارد. این ورودی‎ها به نسبت قرارگیری‎شان در پاساژ با نام‎های A، B، C و D نام گذاری شده‎اند.

مرکز خرید نصر در کوی نصر

پارکینگ و ساعت کاری پاساژ نصر گیشا

پاساژ نصر گیشا پارکینگ ندارد. به دلیل موقعیت جغرافیایی این پاساژ که در محله شلوغ گیشا قرار دارد، در روزهای تعطیل و ساعات پرترافیک به سختی می‌توانید در اطراف پاساژ نصر گیشا جای پارک پیدا کنید. اغلب مخاطبان این پاساژ ترجیح می‌دهند برای خرید از خودروی شخصی استفاده نکنند یا خودروی خود را چند خیابان دورتر پارک کنند.

ساعات کاری پاساژ نصر گیشا در شنبه تا چهارشنبه، صبح‏ها از ساعت 9:30 تا 14:30 و عصرها از ساعت 16 تا 22:30 است. همچنین این پاساژ در روزهای پنج‎شنبه از ساعت 9:30 تا 23 باز است. در روزهای تعطیل و جمعه نیز پاساژ نصر گیشا از ساعت 10 تا 14:30 و 16:30 تا 22:30 فعال است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:16