طبیعت گردی

تجربه زندگی در اقامتگاه بوم گردی نارتی تی تفت

یک زوج جوان زرتشتی به نام تینا و رامتین خانه‌ پدربزرگشان را به یک اقامتگاه بوم گردی تبدیل کرده‌اند به نام اقامتگاه بوم گردی نارتی تی. این خانه سال‌ها بود که بدون استفاده مانده و تمام ساکنینش یا فوت کرده بودند یا ساکن تهران بودند. تنها دو بار در سال در خانه باز می‌شد تا در آن مراسم گهنبار را برگزار کنند.

اما حالا این خانه که در دل یک باغ انار قرار گرفته، میزبان آدم‌هایی ا‌ست که دوست دارند تفت را به شیوه‌ای دیگر تجربه کنند. معنی نارتی تی به زبان گیلکی یعنی شکوفه انار است و نارتی تی اقامتگاهی در دل باغستان‌های انار در روستای راحت‌آباد تفت در استان یزد است.

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی کجاست؟

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

از کوچه باغ‌های زیبای راحت آباد که می‌گذری، در کوچه خیام به در چوبی سبز‌‌رنگی می‌رسی که هنوز هم برای در زدن کلون دارد. وقتی در را بزنی (فراموش نکنید از قبل رزرو کرده‌ باشید.) یکی از کارکنان خانه از تینا و رامتین گرفته تا احسان یا دنا در را برایتان باز می‌کنند. از همین لحظه که وارد می‌شوید باید حس کنید اینجا خانه خودتان است. برای همین آنها همان اول کار، یک تور خانه برایتان برگزار می‌کنند و بعد از پایان تور شما عضوی از خانه بزرگ نارتی تی هستید و چند روز آینده که آنجا اقامت دارید در واقع تحت هیچ شرایطی تنها نیستید بلکه در کنار باقی اعضای خانه و همراه خانواده بزرگ نارتی تی خواهید بود.

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی چه شکلی است؟

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

از راهروی اول که بگذرید به حیاطی می‌رسید که حالا مسقف است و به عنوان محلی برای دور هم جمع شدن اعضای خانه و مهمانان طراحی شده است. همان لابی معروف هاستل‌ها که همیشه جایی برای با هم بودن و آشنایی با فرهنگ‌های مختلف و آدمهای محتلف است. توی لابی همیشه بساط چای رایگان به راه است. می‌توانید هر چقدر دلتان می‌خواهد آنجا بنشینید و چای و شیرینی بخورید و با بقیه گپ بزنید.

جلوی ورودی حیاط یک دیوار با یک قاب بزرگ و پر از عکس‌های یادگاری است. این قاب تصاویر افرادی را در خود دارد که روزگاری از چند نسل پیش توی این خانه زندگی می‌کرده‌اند و حالا دیگر نیستند.

اتاقهای اقامتگاه بومگردی نارتی تی

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

اتاق پاکی

اتاق پاکی اتاق صاحبان حقیقی خانه است که روز به روز به تعدادشان اضافه می‌شود. کسانی که قبلا اینجا زندگی می‌کرده‌اند و حالا فوت کرده‌اند. زرتشتی‌ها در اتاق پاکی نماز می‌خوانند، عکس درگذشتگان را نگه می‌دارند و مراسم گهنبار را با حضور موبد برگزار می‌کنند. اتاق پاکی جایگاه اهل بهشت است بنابراین همیشه باید از آلودگی‌ها دور بماند.

زیرزمین

نارتی تی هم مثل تمام خانه‌های قدیمی زیر زمین دارد. جایی که امروز در آن کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود.

اتاق همس پت میدیم

این اتاق به نام آخرین مراسم گهنبار سال نام‌گذاری شده و آخرین اتاق نارتی تی هم هست که پنجره‌ای رو به باغ دارد.

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

اتاق میدیاریم

در زبان زرتشتی به معنای نیمه سال است. این اتاق بر خلاف دیگر اتاق‌های کاهگلی نارتی تی در و دیواری سفید دارد.

اتاق ایاسرم

در زبان زرتشتی به معنای پاییز است و به همین دلیل رنگارنگ‌تر از دیگر اتاق‌هاست. ایاسرم دو در دارد. یکی از درهایش به راهرو باز می‌شود و دیگری به حیاط زیبای نارتی تی.

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

اتاق پیته شهم

در زبان زرتشتی‌ها به معنای پایان تابستان است و بزرگترین اتاق خانه است.

اتاق میدیوشهم

به معنای میان تابستان است و چون دومین گهنبار زرتشتی است در خانه هم دومین اتاق است. این اتاق پنجره‌ای رو به باغ انار دارد.

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

اتاق میدیوزرم

به معنای میان بهار است و چون اولین گهنبار زرتشتی‌ها است، این اتاق هم اولین اتاق خانه است. این اتاق یک پنجره هم رو به آسمان دارد که نورش را از آن می‌گیرد.

باغ انار در اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

مهمانسرای نارتی تی دو حیاط دارد. اولین حیاط بعد از گذر از راه‌روها نمایان می‌شود که حیاط کوچکتر است و خودش به یک حیاط بزرگتر و به در اتاق غذا خوری ختم می‌شود. این حیاط یک حوض کوچک آبی، چند درخت، یک فوتبال‌دستی که مهمان‌ها را دور هم جمع می‌کند و یک لاک پشت سی و هشت ساله دارد که آنقدر از جایش تکان نمی‌خورد که بخشی از حیاط به حساب می‌آید.

حیاط دوم که بزرگ‌تر است یک باغ انار است که نمی‌توانی انتهایش را ببینی چون میان باغ‌های راحت‌آباد حصاری نیست و مردم بنا بر درستکاری خودشان هرگز از حدود باغ خود فرا نمی‌روند. حتی حالا هم که می‌دانند نارتی تی منزل شخصی نیست و اقامتگاه‌ است به حرمت صاحبان اصلی‌اش دور باغشان حصار نمی‌کشند و مهمانان نارتی تی هم برای احترام به همسایه‌ها از حدود باغ انار فراتر نمی‌روند.

در باغ انار چند ننو برای خوابیدن هم به درخت‌ها بسته شده که در ظهرهای آفتابی سال بهترین جا برای ریلکس کردن و خوابیدن هستند. گاهی هم میز‌های صبحانه را در باغ می‌چینند که مهمانان صبحشان را با زیبایی‌های آن شروع کنند.

دیوار یادگاری در اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

دیوار یادگاری در این سالها روز به روز پر و پر تر می‌شود. مسافران از هر گوشه جهان برای نارتی تی یک یادگاری گذاشته‌اند. گاهی نگاه کردن به یادگاری‌ها و تصور داستان هر کدام از این آدمها  می‌تواند یک سرگرمی چند ساعته در آرامش و سکوت نارتی تی باشد. این یادگاری‌ها هر چیزی می‌توانند باشند. گاهی ارزشمند‌ترین چیزی که مهمانان با خودشان دارند، گاهی عکس‌هایشان، گاهی خوراکی‌هایشان و خلاصه هر آن چیزی که روزگاری که در نارتی تی گذرانده‌اند را تداعی کند.

رستوران نارتی تی

رستوران نارتی تی یکی دیگر از جاهایی است که با میز بزرگش اهل خانه را دور هم جمع می‌کند. میزی که اگر بخواهی هم نمی‌توانی پشتش بین خودت و بقیه مرزی بکشی و ناگزیر لحظات شام و نهار و صبحانه ‌ات را بقیه تقسیم می‌کنی. این میز بزرگ کاملا همسو با فلسفه نارتی تی است. فلسفه‌ای که می‌گوید اینجا جایی است برای اینکه آدمها احساس کنند در خانه هستند. اگر در خانه تنها غذا خوردن چندان پسندیده نباشد، در نارتی تی هم پسندیده نیست. البته میزهای کوچک توی باغ برای کسانی که می‌خواهند تنها باشند همیشه به راه هستند. اما خود مهمانان آنقدر با هم دوست می‌شوند که به ندرت سراغ آن میزهای تکی می‌روند.

نارتی تی غذاهای خوشمزه‌ای هم دارد که خیلی‌ها فقط برای امتحان کردن آنها به این خانه می‌آیند. غذاهایی که خیلی‌هایشان گیاهی و زرتشتی هستند. غذاهای گیاهی زرتشتی از اعتقادی می‌آیند که زرتشتی‌ها را چهار روز در ماه از خوردن گوشت منع می‌کند. این چهار روز به روزهای نَبُر شهرت دارند و کسی اجازه کشتن حیوانات و خوردن گوشت را در آنها ندارد. یکی از غذاهای خوشمزه گیاهی در نارتی تی دال عدس است.

پشت بام نارتی تی

پشت بام نارتی تی جایی است که مسافرها شبهای تابستان را آنجا و زیر آسمان پر ستاره می‌خوابند. این بشت بام در روزها و شبهای سرد هم می‌تواند جایی برای نگاه کردن به تفت و کوچه باغ‌هایش از یک نمای بالا باشند.

اتاق دوچرخه‌ها در اقامتگاه بومگردی نارتی تی

اقامتگاه بوم گردی نارتی تی

در اتاق دوچرخه‌ها تعدادی دوچرخه برای کرایه وجود دارد که می‌توانید برای گشتن در کوچه‌باغ‌های تفت آنها را کرایه کنید. مخصوصا اگر فصل انارها باشد و کوچه‌ها زیباتر شده‌ باشند، حتما از دورچه سواری لذت خواهید برد.

سندروم نارتی تی چیست؟

خیلی‌ها نارتی تی را برای فرار از هیاهوی یزد انتخاب می‌کنند و بر این باورند که شبها در نارتی تی می‌مانند و روزهایشان را برای گشتن به تفت و یزد می‌روند. اما این نقشه در هشتاد در صد موارد با آنچه من سندروم نارتی تی نام‌گذاری‌اش می‌کنم به شکست می‌انجامد. سندروم نارتی تی یعنی آنقدر در آن احساس راحتی و خوشی و حال خوب خواهی کرد که دیگر به همین راحتی‌ها نمی‌توانی برای گشتن یزد یا تفت از آن خارج شوی. برای اینکه به سندروم نارتی تی دچار نشوید باید عزم راسخ و دلی استوار داشته باشید و در ساعت‌هایی از روز چشمتان را به زیبایی‌هایش ببندید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن