اقامتگاه بارانداز

اقامتگاه بارانداز یا بارانداز طباطبایی؛ اینجا بارت را زمین بیانداز

اقامتگاه بارانداز یا بارانداز طباطبایی یکی از جاذبه‌های زیباترین کویر ایران در روستای فرحزاد است. اما قبل از آن بگوییم که یکی از زیباترین کویرهای ایران که چند سالی است در میان طبیعت ‌گردان و طبیعت‌ دوستان طرفدار پیدا کرده است، کویر مرکزی ایران است که روستاها و دیدنی‌های زیادی در حاشیه خود دارد. این کویر با رمل‌های اعجاب‌انگیز، آسمان پرستاره و دیگر مناطق دیدنیش دل بازدیدکنندگانش را برده است.

روستای فرحزاد، سرزمین پابرهنه‌های سر به هوا

اقامتگاه بارانداز یا بارانداز طباطبایی

روستای فرحزاد آخرین روستای مسکونی قبل از دشت کویر است. تأسیس این روستای کوچک با دوازده خانه به سال ۱۳۲۰ باز می‌گردد. این روستا با توجه به موقعیت جغرافیاییش جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد که نه تنها گردشکران ایرانی، بلکه گردشگرانی از دیگر کشورهای جهان را به سوی خود می‌کشاند.

از جاذبه‌های طبیعی روستا و حوالی آن می‌توان تپه هاي شن روان، روستاي گرمه، روستای مصر، درياچه نمک خور، چال سِلکَنون، نیزار مصر، دریاچه نمک سِلکَنون، تخت عباسی، تخت عروس، کویر طبقه، جاده آفرود ابراهیم زهرا، ریگ کله، روستای محمدآباد کوره گز و روستای عروسان را نام برد.

اگر دغدغه این را دارید که شب را در سفر به کویر چگونه به صبح برسانید، اصلاً نگران نباشید. میزبانان مهمان‌نواز با خلق و خوی کویری فکر همه جا را کرده‌اند. به دلیل این همه جاذبه که در این منطقه جمع شده است، ساکنان منطقه سعی کرده‌اند امکاناتی را در حد توان خود و گاهی بیش از توانشان برای پذیرایی از بازدیدکنندگان این مناطق فراهم کنند. بارانداز طباطبایی مهم‌ترین اقامتگاه این روستا است. بارانداز به همه توصیه می‌کند که با ورود به روستای فرحزاد پابرهنه و سر به هوا شوید.

اقامتگاه بوم گردی بارانداز، میزبانی از جنس کویر

اقامتگاه بارانداز یا بارانداز طباطبایی

مصادیق مهمان‌نوازی ایرانیان را در اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌توان مشاهده کرد. یکی از این اقامتگاه‌های جذاب در دل کویر اقامتگاه بارانداز است. در گذشته‌ها به جایی که کاروان برای استراحت انتخاب می‌کرد و بار خود را زمین می‌انداخت بارانداز می‌گفتند.

خانواده مهمان‌نواز طباطبایی از سال ۱۳۸۵ پذیرایی از مهمان‌ها را به شغل خانوادگی خود تبدیل کرده‌اند. این خانه آب و اجدادی به سبک معماری درونگرای خانه‌های کویری است که همین مسئله از جذابیت‌های این اقامتگاه برای گردشگران به ویژه آن‌ها است که از آن سوی مرزها به این روستا آمده‌اند. اقامتگاه بارانداز در حال حاضر یک اقامتگاه شماره دو هم دارد. اقامتگاه اول به ۳ اتاق کوچک و ۲ اتاق بزرگ با چیدمان روستایی و چشم‌نواز مجهز است و اقامتگاه دوم به ۱۰ اتاق و هر دو آن‌ها به ایوان شاه نشین و باغچه…

اقامتگاه بارانداز یا بارانداز طباطبایی

از جذابیت‌های این اقامتگاه‌ها که شب‌های کویری شما را به یاد ماندنی خواهد کرد، امکان روشن کردن آتش در وسط حیاط و به قول بومی‌ها محلی برای برقراری مراسمی به نام آتشونی است که در آن‌جا آبگوشت محلی به اسم لاخلی در زیر آتش پخته می‌شود و طعمی کم‌نظیر دارد.

از خدمات دیگر  هتل سنتی بارانداز می‌توان به خدمات ترانسفر، پذیرش ۲۴ ساعته، حمام و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی اشاره کرد. حیف است که غذاهای محلی مثل اشکنه، کاله جوش و پلو ماش را در اقامتگاه بوم گردی بارانداز امتحان نکنید.

برای دیدار از مکان‌های دیدنی روستا می‌توانید از راهنمای تور در این اقامتگاه کمک بگیرید. از شترسواری، سافاری، رصد ستاره‌ها و کویر نوردی در کنار میزبانان کویری لذت دوچندان خواهید برد. درهای چوبی و دیوارهای کاهگلی این اقامتگاه آرامشی بی‌نظیر را برای شما رقم خواهند زد.

مسیرهای دسترسی به اقامتگاه بارانداز

اقامتگاه بارانداز یا بارانداز طباطبایی

روستای فرحزاد در ۲ کیلومتری شمال روستای مصر قرار دارد. این روستا از توابع استان اصفهان محسوب می‌شود. اگر از تهران قصد سفر به این روستا را دارید، دو مسیر برای رسیدن به این روستا وجود دارد. یک مسیر با گذر از سمنان، دامغان، معلمان، جندق و مصر و مسیر دوم با گذر از قم، کاشان، اردستان، نائین، انارک، جندق و مصر امکان‌پذیر است.

هر دو این مسیرها ۷۰۰ کیلومتر طول و برای طی کردن ماشین شخصی به حدود ۹ ساعت زمان نیاز دارند. اگر ماشین شخصی ندارید، می‌توانید از ترمینال جنوب تهران با اتوبوس‌های طبس، بیرجند یا کرمان راهی شوید و تا رسیدن به خور ۸ ساعت زمان را طی کنید و از آن‌جا با تاکسی خودتان را به روستا برسانید. از آن‌جا تا روستای مصر ۴۵ کیلومتر فاصله است. با هواپیما نیز می‌توان از طریق فرودگاه‌های شهرهای طبس، یزد یا اصفهان به این روستا دست یافت.

با توجه به مسافت این روستا از تهران، برای این‌که بتوانید از تمام لذت‌های کویر بهره‌مند شوید، حدود سه و روز و نیم برای آن وقت بگذارید. اگر شب سه‌شنبه از تهران به سمت این روستا راه بیافتید، می‌توانید صبحانه روز چهارشنبه را در کویر نوش جان کنید. چهارشنبه و پنج‌شنبه را در اقامتگاه بارانداز بمانید و از تورهای تفریحی آن‌جا لذت ببرید و روز جمعه بعد از صرف صبحانه به سمت تهران برگردید.

شب که به تهران برسید زمانی دلتان برای کویر تنگ‌تر خواهد شد که سرتان را بلند کنید و به آسمان بی‌ستاره شهر نگاهی بیاندازید و البته از تک‌ستاره‌هایی که همه توان خود را می‌گذارند که خود را به شما نشان دهند تشکر خواهید کرد.

اگر دوست داشتید درباره یکی دیگر از کویرهای ایران بخوانید، پیشنهاد ما خواندن این مطلب است: کویر شهداد؛ سرزمین رازآلود دشت لوت و اگر می‌خواهید درباره اقامتگاه‌های بوم گردی در کویر بخوانید این مطلب هم توصیه می‌شود: بوم گردی خانه عمو مش رضا.

منبع تصاویر:  وب‌سایت اقامتگاه بارانداز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *