طبیعت گردی

استخر لاهیجان؛ تصویر یک تفریح آرام

اگر درجایی از شهر، ماشینی که به نظر می‌رسد سرنشینان آن مسافر و گردشگر هستند از کسی آدرس بخواهند احتمالا می‌پرسند: «دور استخرلاهیجان کجاست؟! یا بام سبز ازکدام طرف می‌روند؟»این سوال آشنایی است که اکثر شهروندان لاهیجانی به سبب توریستی بودن شهر با آن آشنا هستند.

اینکه لاهیجان (شهر ابریشم) عروس گیلان است عبارتی ست که ممکن است جایی شنیده‌‌ باشید و به گوش شما نیز آشنا باشد اگر هم نباشد هروقت گذرتان به این شهر بخورد نه تنها متوجه می‌شوید این حرف بیراه نیست بلکه به این جمله ایمان خواهید‌ آورد و این شهر طوری خود را در ذهنتان جا می‌گذاردکه دلتان حتما از شما بخواهد که بار دیگر به آن سفر کنید و این تجربه لذت‌بخش تکرار شود.

استخر لاهیجان؛ جایی برای غرق شدن چشم‌ها در زیبایی

استخر لاهیجان در قسمت شمال شرقی شهر قراردارد. به شکل یک چند ضلعی با عمق ۴ متر آب است. این استخر که به استخر عینک نیز مشهور است تفرجگاهی جذاب با زیبایی کم‌نظیر است. اگر از ورودی اصلی که روبه‌روی میدان پاسداران قرار دارد، وارد بشوید یک ایستگاه توقف و تماشا هست و درست روبه‌روی شما استخری با ابعادی عظیم پر از آب زلال دیده می‌شود.

استخر لاهیجان یکی از دیدنی های لاهیجان

آنچه می‌بینید این است: مرغابی‌هایی در آب شناورند، پلی سفید در چند متر جلوتر خود را به ساختمانی در دل آب می‌رساند. کمی آن طرف‌تر بوته‌ای سبزرنگ که از آمد و شد پرندگان می‌شود فهمید پناهگاه پرندگان است و در پس زمینه‌ این تصویرکوهی سرسبز و بزرگ و زیبا که از دل آن آبشاری زلال روان است و بالای آبشار به دو زبان فارسی و انگلیسی نام  شهر «لاهیجان» نوشته شده است.

این نوشته کوتاه برای شهروندانش حس ارق و محبت به شهرشان  و برای گردشگران به نوعی خوش‌آمد را تداعی می‌کند. مسیر حاشیه‌ استخر لاهیجان مکانی دلپذیر برای قدم زدن و پیاده‌روی است و فارغ شدن از دغدغه‌ها و به جای آن تماشای طبیعت است.

خود مردم شهر نیز هر روزه صبح در حاشیه‌ استخر لاهیجان به منظور پیاده‌روی صبحگاهی به اینجا می‌آیند تا ضمن کمک به سلامتی، روز خود را با تنفس هوای طبیعتی شروع کنند. گفتنی است در راستای این امر، در قسمتی از حاشیه‌ استخر لاهیجان وسیله‌هایی برای ورزش و نرمش صبحگاهی شهروندان قرار داده شده‌ است.

عصر‌ها نیز علاوه بر مردمی که سیاحت می‌کنند، روی نیمکت‌های نیم دایره‌ای آنجا، گردهمایی زنان یا مردان مسن را خواهید دید که عصر خود را با خنده و شوخی و گپ‌وگفت با هم سن و سالان خود می‌گذرانند.

شب‌ هنگام نیز این مکان زیبایی دیگری از خود را به نمایش می‌گذارد و در همه‌ این لحظات صدای موسیقی گاه کلاسیک و گاه پاپ از بلندگوهایی که لابه‌لای بوته‌های لبه‌ استخر کار گذاشته شده به گوش می‌رسد.

اگر شب باشد تمام فضا غرق در نور چراغ‌هایی است که از گوشه‌ و کنار روشن شده‌ است و عکس نورش به درون آب افتاده و امتداد یافته و جان می‌دهد برای ایستادن درکنار یکی از آن ایستگاه‌های تماشا و چشم دوختن به این ترکیب نور و طبیعت زیر ستاره‌های آسمان. نوازش صورت توسط باد لبِ آب استخر لاهیجان، گوش سپردن به موسیقیِ در حال‌ پخش و چشیدن لحظه‌هایی به یادماندنی با تک‌تک سلول‌های بدنتان حال خوشی است.

خلاصه اینکه استخر لاهیجان در هر ساعتی از شبانه‌روز زیبایی‌های خاص خودش را برایتان رو می‌کند و هر بار برای هر چندمین باری که کسی به آنجا پا بگذارد، احساس می‌کند برای اولین‌ بار است که این‌جا را می‌بیند، همین قدر زیبا، همین قدر جذاب،همین قدر وصف نشدنی!

جزیره استخر لاهیجان

جزیره‌ای در دل استخر لاهیجان

مکانی که در آغاز در دل استخر لاهیجان مشاهده کردید که به وسیله یک پل سفید به پیاده‌روی استخر منتهی می‌شود احتمالاً شما را یاد یک جزیره می‌اندازد…بله،اتفاقاً نام این مکان نیز جزیره است که در چندین سال قبل در ابتدا تالار عروسی بوده و بعد کافه‌ای درآنجا دایر شد و بعد‌تر به مدت قابل‌توجهی تعطیل ماند که اخیراً با رنگ آمیزی و نونوارکردن و کاشت گل و قراردادن نیمکت، به منظور استفاده از محوطه‌ جزیره برای عموم بازگشایی شده‌ که مورد استقبال مردم قرارگرفته است. تصور کنید از روی پل روی آب عبور می‌کنید و به محوطه‌ جزیره می‌رسید و حال این‌ بار نه از اطراف بلکه از دل آب به اطراف نگاه می‌کنید.

آرامشی که مدیون فداکاری است

در قسمتی دیگر از حاشیه استخر لاهیجان مزار سه شهید گمنام  قراردارد که در چند سال اخیر پس از تفحص از مناطق جنگی به اینجا انتقال یافته‌ و به خاک سپرده شده‌اند که برای همه‌ آنان که از آنجا عبور می‌کنند فضایی را ایجاد کرده معنوی، قابل احترام و ارزشمند و اکثراً تنی چند را بر سرمزارها می‌بینید که با قرائت فاتحه ادای احترام می‌کنند.

امکانات استخر لاهیجان

حالا اگر احساس گرسنگی یا تشنگی کردید در قسمت دیگری شاهد ردیفی از مغازه‌ها در کنار هم خواهید شد که بخار چای تازه دم و باقالی‌شان بلند است. همچنین بستنی، فالوده،تنقلات و حتی غذا (البته فست فود) هم می‌توانید از اینجا تهیه و نوش‌جان کنید. در این میانه اگر بچه‌ کوچکی داشته باشید احتمالاً تا الان متوجه ماشین‌های برقی کوچکی که آن نزدیکی پارک شده و کرایه داده می‌شود، شده و خواهان تجربه‌ رانندگی با آنهاست. در تردد از این قسمت متوجه ترافیکی که این راننده‌های کوچولو راه انداخته‌اند، می‌شوید که صحنه‌ بامزه‌ای را شکل داده‌اند.

بام سبز؛ نردبانی سبز برای تماشای شهر

بام سبز، نام کوهی‌ست که به فاصله‌ عرض یک خیابان در کنار استخر لاهیجان قرار دارد. اولین چیزی که از تماشای این کوه می‌بینید آبشاریست که از ارتفاع بالای‌ کوه می‌آید و به حوضچه‌ پایین‌کوه سرریز می‌شود. عمدتاً این جا افرادی را می‌بینید که به صورت تکی یا با خانواده ایستاده‌اند و قصد گرفتن یک عکس یادگاری خاطره‌انگیز را دارند. البته اگر در عید نوروز یا تابستان باشد به دلیل ازدحام جمعیت گردشگران، شاید هم به سختی بتوان برای این منظور جایی در کنار حوضچه پیدا کرد.

بام سبز لاهیجان

حال برای رفتن به بام سبز دو راه وجوددارد: راه اول؛ پله‌های جذابی که در چند قدمی سمت راست آبشار قراردارد که به آن‌ها هزارپله گفته می‌شود. متشکل از تعداد زیادی پله‌ زیبا میان انبوه درختان است. البته پله‌های دیگری نیز درسمت چپ آبشار قرار داردکه به بالا راه ندارد ولی شما را به مکان عالی‌ای برای پیک‌نیک در زیر سایه‌ خنک درختان می‌رساند.

راه دومی که شما را به بام سبز می‌رساند یک راه آسفالته ماشین‌رو است که این راه در انتهای خیابان کارگر (شهید رجایی) رو به روی میدان کاشف السلطنه قراردارد. البته ناگفته نماند که در این مکان نیز در ابتدای‌ ورودی این راه، پارکی زیبا به تازگی ساخته شده و اگر درحال پیاده طی‌کردن مسیر هستید می‌توانید در این تفرجگاه زیبا هم کمی بنشینید نفسی تازه کنید و بعد به مسیر خود ادامه بدهید.

فضای بالای بام سبز یک مکان جذاب تفریحی دیگر است شامل تله‌کابین، شهربازی، رستوران، سفره خانه، غرفه‌های صنایع دستی و… . به بالای بام سبز که می‌رسید می‌توانید به راحتی ماشین خود را در پارکینگ بزرگ آنجا پارک‌ کرده و با خیال راحت گشت‌ و گذر خود را شروع کنید. شاید اولین چیزی که توجه شما را جلب‌کند، تله کابین باشد.

از ایستگاه اول تله‌کابین که ایستگاه بام‌ سبز است سوار که شوید شما را در ایستگاه دوم که به ایستگاه تاج خروس معروف است پیاده می‌کند. مسیری به طول۱۵۰۰ متر را قرار است طی‌ کنید از ارتفاع۲۱۰متری! جالب است بدانید که همان مسیری را که شما هم‌اکنون با تله کابین درحال پیمودن هستید، پایین؛بین دو کوه (ایستگاه) مسیر باریک خاکی‌ای وجود دارد که عده‌ای نیز پیاده‌روی یا در واقع کوهنوردی از آن را انتخاب کرده‌اند. این مسیر صبح‌های جمعه طرفداران زیادی دارد. از این‌سو همچنان‌ که از فضای سبز پایین پاهایتان لذت می‌برید متوجه تعداد قابل توجهی خانه، باغات نارنج و…می‌شوید. بله این یکی از روستا‌های اطراف است که هم‌اکنون از بالا در حال مشاهده‌ آن هستید.

آبشار استخر لاهیجان

رنگ سبز طبیعت اطراف، رنگ نارنجی نارنج ها (اگر فصلش باشد) آبی آسمان و سفیدی ابرها،حتی تصور این تابلوی نقاشی آن هم از زاویه دید بالا جذاب وگیراست. در ایستگاه دوم نیز پارک،چایخانه و… وجود داردکه می‌توانید پیاده‌ شوید کمی آنجا استراحت کنید و بعد دوباره بازگردید.

وقتی که بازگشتید پیشنهاد می‌شود هیجان بازی و شادی در شهربازی را هم تجربه‌ کنید. به خصوص پدیده زیپ‌لاین که برای مشتاقان کارهای هیجان‌آور و جرأت‌طلب وسوسه‌انگیز است به ویژه دیدن مسیر زیپ‌لاین که از بام سبز شروع می‌شود و از فراز کوه، خیابان و استخر لاهیجان گذر می‌کند و در ایستگاه مقصد که در ورودی استخر است، مسافر نترسش را پیاده می‌کند.

از  ارتفاع بام سبز که پایین را نگاه‌ کنید تمام شهر بی‌اغراق زیر پای شما و در قاب چشمان شما قرار دارد و البته در وسط انبوه این تراکم خانه‌ها یک چند ضلعی پر از آب به چشم می‌خورد که همان استخری‌ست که از آن دیدن کردید! البته این‌بار با ابعادی که در دستان شما جا می‌شود.

درمجموع، لاهیجان شهریست که زیبایی‌هایش از همان ورودی شهر آغاز می‌شود تا جاهای دیدنی‌اش تا خیابان‌هایش،تا مردم مهربان‌اش ادامه می‌یابد. بنابراین وصف این زیبایی‌ها درکلمات نمی‌گنجد.

عکس‌ها: زهرا محمدی

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:18